Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny estradowe Laney TE900

Ahmed250 29 Lip 2008 21:26 3498 8
  • #1 29 Lip 2008 21:26
    Ahmed250
    Poziom 10  

Witam szanownych forumowiczów, zwykle czytałem Wasze posty, tym razem zwracam się z prośbą o pomoc, albo przynajmniej z prośbą o diagnozę.

Sprawa dotyczy kolumn estradowych LANEY Theatre TE900 z opisu na tyle wynika, że kolumny maja moc 300W, w środku znajdują sie oryginalne głośniki, jak widać na fotce, jest to kolumna starszego typu, z grubej dechy, solidna itd, ma dość potężnego "kopa", dźwięk strasznie głośny i wyraźny przy pracy z końcówką 2 x 300W i tu pojawia sie problem, ponieważ dźwięk jest przepełniony pasmem średnim i wysokim, za to mało przetwarzany jest bas, chociaż głośnik basowy ma 15", na zwrotnicach podmieniony jest kondensator na głośnikach średnich, za to bas idzie pełnym pasmem (to akurat jest ustawienie fabryczne, chociaż na chłopski rozum jakiś filtr na bas powinien być)...

Pytanie moje jest następujące, czy ktoś miał do czynienia z takimi kolumnami (wiem, ze to raczej rzadkość na naszym rynku) druga sprawa, czy z tonacją tych kolumn coś da sie zrobić, po podpięciu przez korektor jest poprawa i to znaczna, ale myślę, ze takie kolumny powinny same grać bardziej dla ucha, a nie powodować, że bębenki w uszach chcą popękać przy ich słuchaniu?!?!

Zastanawia mnie fakt czy te kolumny nie są stworzone do roli typowej satelity estradowej, która za zadanie ma przetwarzać raczej wyższe i środkowe pasmo bo w tym zdaje egzamin, a do zestawu brakuje dość nie małego basu...

Kombinując z brzmieniem tych kolumn wypełniłem dno i ścianki filcem w celu wygłuszenia, zastanawiam sie też nad jakimiś bass reflexami w dolnych otworach tuż pod głośnikiem basowym...

Proszę o jakiekolwiek rady w tym temacie.
    Kolumny estradowe Laney TE900 Kolumny estradowe Laney TE900

PS.Mam nadzieję, że w kwestii pisania postów na tym forum nie przegiąłem, jeżeli tak, to bądźcie dla mnie życzliwi, to jest jeden z pierwszych na elektrodzie ... Pozdrawiam.

1 8
  • #2 29 Lip 2008 22:18
    pompak
    Poziom 22  

Widać że kolumna jest tak zaprojektowana jak pisałeś na pasmo średnio/wysokie, myślę że cięte przy 120hz w dół z subbasami by dobrze zabrały.
    A co do tego braku filtru na basowy to firmy stosują takie rozwiązanie np: LDM, ale nie widze na zwrotnicy żarówki do zabezpieczenia wysokotonowe, ewentualnie jeszcze średniotonowego , i dość ciękie kable jak na kolmne 300w ( ja mam w LDMach prowadzone do basowego kablem 2x2,5mm)
    Pozdrawiam

1
  • #3 30 Lip 2008 06:59
    Ahmed250
    Poziom 10  

Dzięki za szybką reakcję.

Właśnie się tego obawiałem, jeżeli ta teoria sie potwierdzi chyba nie pozostanie nic innego jak wymiana kolumn na coś co będzie grało rzeczywiście całym pasmem... Może wypowie się ktoś kto miał styczność z tego typu nagłośnieniem....

1
  • #4 30 Lip 2008 12:28
    aca
    Poziom 29  

Hi,
    przeciez jest to zestaw 3-drozny na 15" glosniku, wiec takie pisanie ze to zestaw skonstruowany do odtwarzania tylko pasma sredniego i wysokiego to ...... Jesli niskotonowy leci pelnym pasmem to bas bedzie nie za czysty, ale bedzie. Na drugim zdjeciu w gornej czesci widac cos co przypomina troche transformator ??? Jesli jest to trafo to jest to bedzie to cewka dla glosnika niskotonowego. Jesli ktos wymienil kondensator ze srednich i wstawil inny, to moze byc to powod ze kolumna "bije" po uszach wyzszymi-srednimi. Rozrysuj Twoja zwrotnice i zobacz jakie sa wartosci poszczegolnych elementow.
    Pozdrowienia

1
  • #5 30 Lip 2008 13:38
    Ahmed250
    Poziom 10  

Możesz być pewien, ze wizja grania tych kolumn bez basu kompletnie mi się nie podoba, wrecz przeciwnie, chcę, żeby to grało jak należy... ale do rzeczy, rzeczywiście kolumny biją po uszach strasznie, transformator jest na zwrotnicy, ale muszę się temu przyjżeć bliżej, wrzucę gotowy schemat i może kilka dokładniejszych fotek zwrotnicy, mam nadzieję, ze dojdziemy wspólnie do jakichś konkretów, póki co dzięki za zainteresowanie tematem.

No i jestem z układem ze zwrotnicy, fotki mam tylko jak te poniżej, w razie potrzeby mogę zrobić inne.

Układ wygląda następująco:

Co dziwne (przynajmniej dla mnie) tylko głośnik basowy jest podłączony zgodnie "+" do "+" i "-" do "-" środek i sopran sa podłączone na odwrót, żółty kondensatorek jest inny niż ten na zdjęciu, staremu połamały się nóżki od ciężaru własnego i musiałem je wymienić. Jak widać bas idzie pełnym pasmem, dlatego gra on nieco dziwnie, za to środek i sopran są pofiltrowane.

Dodatkowe fotki układu scalonego zwrotnicy:

Jeżeli ktoś ma jakieś teorie na temat jak zrobić z tego ukłądu coś sensownego, proszę o podpowiedź, ważne, ze poza tym jednym żółtym kondensatorem to raczej układ fabryczny, nie widać, zeby ktos przy nim grzebał przede mną :|

PS. Opis na płytce tylnej kolumny:

Laney THEATRE TE900
    Rated input power 300 WATTS
    Input Inpedance 8 OHMS

0
  • #6 01 Sie 2008 15:17
    Ahmed250
    Poziom 10  

Odświeżam temat ze zwrotnicą w kolumnach Laney TE900, proszę ludzi wiedzących o co chodzi o zdanie dlaczego przy takim układzie (fabrycznym) gra to dziwnie, czyli środkowe pasmo zabija resztę dźwięków a najbardziej bas, a druga sprawa to w jaki sposób doprowadzić do poprawnego grania te pudełka, moze wystarczy jakas zwrotnica na sam głośnik basowy i się temu polepszy??

Czekam na odpowiedź...

0
  • #7 01 Sie 2008 21:24
    piotrdx626
    Poziom 28  

Może wystarczy stłumić trochę średniaka i wysokotonowca, najlepiej zrób nową zwrotnicę.

0
  • #8 05 Sie 2008 14:05
    Ahmed250
    Poziom 10  

Wydaje mi się, że samo stłumienie średnich i wysokich tonów moze ni ewystarczyć, raczej trzeba sprawić, zeby bas był bardziej wydatny i taki mam plan, muszę zrobić filtr na głośnik niskotonowy i wtedy ewentualnie stłumić srodek...

Najpóźniej w przysżłym tygodniu biorę sie do dzieła, jak zdziałam to opiszę jaki będzie efekt...

Tymczasem...

0
  • #9 12 Sty 2009 11:38
    Ahmed250
    Poziom 10  

Witajcie po czasie, chcialem wyjaśnić temat powyzszych kolumn, otóż, bez zadnych przeróbek kolumny śmigają całkiem przyzwoicie, otóż po podłączeniu przez korektor udało się poustawiać zestaw tak jak należy, przynajmniej dźwięki są zbliżone do tego co powinno sie wydobywać z kolumn, może nie jest to rewelka, ale jak na takie kolumny dają sobie dobrze radę, zagrały na sylwestrze i spisały sie dobrze, a jak wiadomo, podczas takich imprez muzyka bywa różnej jakości, szczególnie starsze nagrania :)

pozdrawiam zainteresowanych :)

0