Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak połączyć transformator z baterią kondensatorów

29 Lip 2008 23:30 4196 18
  • Poziom 9  
    Witam.

Mam transformator z amplitunera Emerson SA 25 Unitry i nie wiem jak podłączyć go do baterii kondensatorów 2 razy Elwa 4700µF/63V, aby wyprowadzić zasilanie na wzmacniacz. Zmierzyłem napięcie jakie jest na wyjściu to +/-31V. Jakiej mocy on jest, bo na tylnym panelu napisano tylko pobór mocy 140VA, czyli wat chyba?! Jakiej mocy wzmacniacz mono do subwoofera byłby on w stanie napędzić?

[]
  • HELUPOWER
  • Poziom 11  
    Witam.

Po pierwsze, transformator nie daje +/- 31V tylko jak już 2x31V. Żeby uzyskać zasilanie symetryczne musisz zastosować mostek/diody prostownicze oraz kondensatory. Po drugie, nie zmierzyłeś prądu, tylko napięcie. Proponuję zapoznać się z tym linkiem.

Pozdrawiam, Marek.
  • HELUPOWER
  • Poziom 9  
    Dzięki.

Chyba trochę pomógł ten link do budowy zasilacza symetrycznego, ale jednak nie jestem pewien, czy pojąłem, więc narysowałem połączenie tak jak mi się wydaje. Jeżeli jestem w błędzie, to proszę mnie poprawić. Co do połączenia tych diod, to nie bardzo łapię jak to ma być. Link do obrazka jak połączyć transformator z baterią kondensatorów
  • Poziom 32  
    Wszystko jest opisane. Do transformatora podłączasz mostek prostowniczy. Za mostkiem dopiero kondensatory. Bo inaczej będzie boom :D.
    Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    NIE podłącz tak bo Ci wybuchną kondensatory !
    zobacz jeszcze ten rysunek, Trafo/uzwojena wtórne --->> mostek prostowniczy --->> kondensatory filtrujące:
    jak połączyć transformator z baterią kondensatorów
    Jeżleli masz transf. 2x31V (zmienne napięcie) to podłącz szeregowo uzwojenia wtórne tak aby było 62V (zmienne napięcie) na dwóch pozostałych wyprowadzeniach uzw. wtórnych i to napięcie 62V pojdzie na mostek ( do AC lub ~) a połączone ze sobą wyprowadzenia będą jako masa (GND) połaczona z wspólnym punktem dwóch kondensatorów elektrolitycznych.
  • Poziom 9  
    A o jakich parametrach ma być ten mostek prostowniczy? Czy musiałbym go zmienić, jeżeli zastosowałbym większe kondensatory np 2x10000µF/50V, czy jest jakaś zależność? Chciałbym tym transformatorem zasilać wzmacniacz na TDA7294 mono, bo to do subwoofera tylko, że po wyprostowaniu napięcie będzie w przybliżeniu 43V, a to za dużo. Podobno one trzymają tylko do max 40V. Może zmostkować dwie takie kostki? Tylko czy transformator to uciągnie? To mój transformator jak połączyć transformator z baterią kondensatorów
  • Poziom 34  
    Witam. Transformator będzie ok. Nic nie musisz mostkować. Wystarczy 4700µF /63V. Mostek min.10A/200V (lepszy 15/600 +0.5zł) .Aby obniżyć nap. możesz użyć diod.
  • Poziom 9  
    Dzięki, zabieram się do zrobienia na razie tego zasilacza. Jak będzie działać, to pokażę, a jak nie, to będę myśleć dalej nad nim.
  • Poziom 32  
    Witam
    Wydaje mi się, że to jest transformator TS200/5, ale mogę się mylić. Jeśli jednak mam rację, to uciągnie mostek TDA7294 :D
  • Poziom 9  
    Witam
    Tak to jest dokładnie ten transformator. Mam jeszcze jeden mały problem z diodami BY255. Nie wiem jak je podłączyć tzn w którą stronę ta kreseczka ma być na +, a w którą na - względem kondensatorów 2x4700µF/63V. Robię ten zasilacz według projektu slawussj, gdyby ktoś pytał.jak połączyć transformator z baterią kondensatorów

[]
  • Poziom 9  
    Dobra nie musi się nikt spieszyć z podpowiedzią co do tych diod, zasilacz zrobiony i działa, ale fotki wstawię kiedy indziej, bo mam kiepski aparat w telefonie i bardzo mało widać, a cyfrówki nie posiadam. Jeszcze jedno pytanko, bo to ma zasilać wzmacniacz na TDA i do tego chcę dać aktywny filtr do subwoofera. Czy mogę podpiąć jednocześnie kable zasilające TDA i filtr do wyjść + gnd - zasilacza? Tak, żeby jeden zasilacz zasilał TDA i filtr.

[]
  • Poziom 32  
    Zależy jakie zasilanie ma ten filtr :P Ale w tym transformatorze jest też oddzielne uzwojenie. Jak się nie mylę 18V :P. Więc możesz z niego skorzystać :)

[]
  • Poziom 9  
    Filtr jest na +/-38V. Dodatkowe napięcie transformatora się nie nadaje, bo ma dość dziwne wartości. Też wychodzą trzy druty, tak jak wyjście na wzmacniacz tylko, że na jednym jest 9.8V a na drugim 32V, więc użyje tego wyjścia do wzmacniacza.

[]
  • Poziom 32  
    Tak też można. A gdzie masz "resztę" emersona?

[]

==================================================

A nie chcesz go odnowić? Możesz wysłać zdjęcia na maila? arti747(malpa)wp.pl
  • Poziom 9  
    Raczej nic z niego już nie będzie, bo leży w pudelku, ale w częściach. Dostałem już spalony tzn grał tylko jeden kanał z czterech i miał jeszcze spaloną płytę z potencjometrami regulacji basu, niskich i balansu. Mam obudowę, ale to do następnej konstrukcji. Zostawię na coś większego.

[]
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przed napisaniem kolejnych postów należy przełączyć klawiaturę na "polski programisty" i stosować klawisz "Alt".
  • Poziom 32  
    On ma tylko 2 kanały. Ale 4 wyjścia na głośniki. Chyba że jest aż tak zniszczony, ale tak czy siak przedwzmacniacz warto odrestaurować niż nowy robić, jakiś inny na kości. Końcówke też lepiej na tranzystorach niż scalaka. CHyba że jakiegoś STK :D
  • Poziom 9  
    No tak 2 kanały. Jakiego STK? Ale na tranzystorach to juz chyba wiecej zabawy ze zrobieniem takiego wzmaka? Ten przedwzmacniacz mi tu nie pasuje do suba, wiec kupie gotowy aktywny filtr dolnoprzepustowy i bedzie dobrze jak na pierwsza konstrukcje.

Moderowany przez Mariusz Ch.:

Pisowni nie poprawiono. Ignorowanie polecenia będzie skutkowało zamknięciem tematu.

• Poziom 32  
    Jakbyś chciał wmontować końcówke do tej obudowy, to mogłbyś zrobić to na tranzystorach, albo na STK, np STK4241 :D Wybór należy do Ciebie :D Ale na tranzystorach jest trudniej. Choć ciężko też jest z zdobyciem oryginału tego STK :/