Witam.
Brak pomiaru indukcyjności cewek w miernikach uniwersalnych(tanich) zmusił mnie do zbudowanie powyższego.Przeglądając różne strony natknąłem się na stronę
http://bruno.netstrefa.com.pl/radio/projekt/lcmeter/index.htm Ten miernik wydał mi się w miarę prosty oraz posiadał całą dokumentację.
Zrobiłem go w miarę szybko.Problem był tylko z uruchomieniem.
Został pokonany i ku mojemu zadowoleniu miernik ruszył.
Oto kilka zdjęć.
Pozdrawiam.
Poprawiłem mały błąd rzeczowy. Ponadto przenoszę do odpowiedniego działu.
[air]
Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
About Author
pustanpustan
Level 19
Offline
Joined: 09 May 2005
Posts: 594
Help: 17
Posts rating: 1657
Points: 633
Has specialization in: elementy i pozespoły lotnicze.
pustan wrote 594 posts with rating 1657, helped 17 times.
Live in city Bielsko-Biała.
Been with us since 2005 year.
Bardzo ładne wykonanie , 10/10. I bardzo przydatny sprzęt na warsztacie. Jednak patrząc na fotki , to chyba w sofcie jest błąd , bo z tego co wiem to jednostką indukcyjności jest Henr a nie Hemr ? I tak samo z pojemnością . Ale to szczegół . Sam już prawie jestem na ukończeniu tego mierniczka.
Przyłączam się do prośby kolegi 135 i do tego odwrotnie jak małe wartości cewek i kondensatorów może pomierzyć? Jaki kondensator wzorcowy został użyty w mierniku? Jak zachowuje sie on przy rozładowującej sie baterii? I co oznaczają końcówki "em" podczas wyświetlania jednostek pomiarowych? Tak po za tym miernik świetny, wykonanie 10/10 świetna obudowa. Na pewno taki przyrząd przyda się w każdej pracowni elektronika.
Witam
Pytania o zakres już były - czyli napisz od... do... - zarówno cewki jak i kondensatory.
Bardzo zainteresowany jestem wykonaniem takiego miernika - najważniejszy dla mnie jest pomiar indukcyjności bo pojemności już mam.
Jest kilka wersji takich mierników (PIC, ATMEL) dlatego nie wiem na który się zdecydować. Napisz jaką ma dokładność, szybkość działania - ile trzeba czekać na ostateczny pomiar? (a nie wstępny) i czy się co chwilę nie rozkalibrowuje?
Ja zbudowałem miernik pojemności z któregoś z numerów EdW - jest dość dokładny, ale działa mułowato i co chwile trzeba naciskać przycisk "kalibracja" bo się rozjeżdża.
Witam.
Cieszy mnie bardzo, że ktoś korzysta z projektów z mojej strony. A co do kondensatora 1000pF to radzieckie kondensatory mikowe o tolerancji 1% do 5% są najlepsze. Kondensatory MKT używane w telekomunikacji mają tolerancję nawet 0.5% ale nie są łatwe w zdobyciu. Pozdrawiam
Witam was Fajna konstrukcja podoba mi się daje 10/10 szkoda że nie dałeś jakiś wejść do tego tylko 2 odstające blaszki ale liczy się czy działa jak należy (a tak a propos aby nie zakładać nowego postu czy nie macie namiarów na miernik który bym zmierzył prawie wszystkie parametry?)
Dodano po 2 [minuty]:
Znaczy się z parametrami Aby był dokładny i mierzył tranzystory, elektrolity ,kondensatory, prąd ,opór i inne.
Pozdrowienia dla kolegów zainteresowanych miernikiem,a szczególnie dla kolegi BRUNO 4 za projekt miernika.
Postaram się odpowiedzieć po kolei na zadane pytania.
Problem z uruchomieniem polegał na złym dopasowaniu dwóch elementów,a mianowicie cewki 82 uH oraz kondensatora 1000 pF.
W pliku do uruchomienia miernika jest napisane o zwarciu jednej zworki,miernik pracuje jako licznik i powinien wskazywać wartość około 55-60 tysięcy,ja miałem w granicach 20.Przez zmianę doświadczalnie powyższego kondensatora udało się mi uzyskać wartość około 43 tys.
i to już wystarczyło by miernik ruszył.Kondensator dobierałem od 900-1200 pF.Kondensator wzorcowy mam podobnie jak kolega BRUNO pro. radzieckiej zalany, hermetyczny,duży i o pojemności 1005pF.
Jeśli chodzi o dokładność pomiaru to zrobiłem pomiary porównawcze między miernikiem UNI-T który ma błąd 0.5% a miernikiem zrobionym.
Pomiar dotyczy kondensatorów.Cewki jedynie metodą szacunkową,czyli teoretycznie że cewka ma 1mH jeśli tak na niej pisze,i co wskaże miernik po zmierzeniu.Wyniki pomiarów podam za parę dni.Pojemności miernik mierzy od 0 do około 600nF potem jest za duży błąd.Indukcyjność też od 0 do 12mH bo takie cewki posiadałem.Nie wiem co będzie przy rozładowanej baterii to zobaczę w przyszłości.Sprawa wyświetlania końcówki "em" to nie wiem.Może coś soft może jest to nie wygaszanie tych dwóch ostatnich liter w napisie "Poza zakresem" jak miernik jest włączony na pomiar cewek i ma rozwarte końcówki pomiarowe.Pomiar jest natychmiastowy,niestabilność na zakresie pojemności po resecie jest około 0.2-0.4 pF w czasie około 5 minut.Koszt to nie więcej jak 10zł w moim przypadku.
Obudowa plastykowa niecałe 4zł typ Z-73,wyświetlacz z demontażu z Allegro 4zł reszta z szuflady.Zaciski pomiarowe to stary sposób na uniwersalne dopasowanie odległości między mierzonym elementem.Blaszki podwójne sprężyste zapewniają dobry kontakt.
Tyle na razie,jak będzie większe zainteresowanie tym miernikiem to postaram się opisać wykonanie od początku i w szczegółach aby jak najwięcej kolegów mogło go sobie zrobić.Chyba że kolega BRUNO się nie zgodzi.Mam nadzieję że wspólnie i każdy z osobna zbuduje sobie ten potrzebny miernik.
Ten panel wygląda jakby był robiony w Power Poincie.
Ja robię podobnie czasami i zaklejam wszystko z obu stron taśmą bezbarwną jakiejś wyższej jakości i wygląda to bardzo super fajnie i jest nie do zalania i nie do zabrudzenia ani porysowania
Podoba mi się te PCB , w końcu jakieś normalne bo w dotychczasowych projektach mierników (np.na AT89C2051 niedawno publikowany,oraz ten od SP7DQR) były tak ścieżki pokręcone.Robię starą metodą(ręcznie malowaną)bo też jestem stary i te aż się prosi aby zrobić ten miernik.Dotychczasowe mnie zniechęcały.Mam pytanie:jakiej oporności masz przekaźnik bo widzę że brak u ciebie tranzystora który nim steruje,a chodzi mi o obciążalność PIC-a.
JA ten miernik wykonałem i jest tego miernika pełno w internecie rożne rozwiązania opierające sie na tym samym sofcie i tak naprawdę na tej samej konstrukcji. Ale pojawiła sie nowa wersja oparta na procesorze PIC16F628 pozbawiona układu LM311
Witam
HUGO
Niepotrzebnie dałeś 2 razy ten sam obrazek - zostaw ten mały, (lubię te miniaturki bo się strona o wiele szybciej wczytuje i nie jest tak rozwleczona jak przy dużych - a jak ktoś chce zobaczyć szczegóły to sobie sam kliknie).
waldekp5
Ciekawy ten miernik.
Mój miernik pojemności który wykonałem ma automatyczną zmianę zakresu i mierzy od 0,1pF do 5000µF co jest dla mnie wynikiem imponującym. Natomiast tak jak pisałem wcześniej jest trochę wolny - te piko Farady mógłby mierzyć szybciej. Mikro Faradów się nie czepiam bo nie za bardzo da się to szybciej mierzyć (przy elektrolitach wchodzi w grę opór wewnętrzny kondensatora)
Myślę że bez trudu można dodać np w takim mierniku jak podał "waldekp5" opcję mierzenia ESR kondensatorów. Jest to bardzo przydatna funkcja dla kogoś kto zajmuje lub chce zajmować się przetwornicami impulsowymi. Ogólnie taki miernik FLC przeznaczony jest dla takich właśnie osób więc pomiar ESR jest też bardzo pożądany.
Chodził mi po głowie taki "kombajn" FLC+ESR - miałem nawet zamiar założyć nowy post, aby wspólnie opracować taki miernik na jakimś mocniejszym procesorze - niestety na programowaniu się nie znam i doszedłem do wniosku, że zakładanie postu którego nie jestem w stanie skończyć jest bezcelowe
Jak dla mnie ten test to trochę porażka, pisze dlaczego a mianowicie jak każdy wie kondensatory potrafią mieć procentowo dużą odchyłkę od wartości podanej na obudowie. Wiec aby pomiar był ok należało by użyć kondensatorów bardzo dokładnych. Do pomiarów amatorski to rozwiązanie jest ok więc moim zdaniem niema co się przejmować. Im dokładnie się zrobi ten miernik to lepiej
Kolego HUGO i tu się mylisz.Wiadomo że każdy element ma pewną tolerancję mniejszą lub większą.Dlatego też podałem w tabelce wartość opisaną na kondensatorze,następna kolumna to pomiar przez miernik UNI-T,dokładność pomiaru 0.5%,a następna kolumna pomiar miernikiem na PIC 16.Porównując kolumnę drugą i trzecią można oceniać dokładność.
Tolerancja mierzonego elementu niema tu żadnego znaczenia.
Czytając opis miernika na innych stronach pisze że pomiar kondensatorów powyżej 470nF jest obarczony coraz większym błędem.Miernik wykonałem wyłącznie do pomiaru cewek,gdyż pomiar kondensatorów mam na UNI-cie od 0-do20tyś. mikrofaradów.
To pochwal się co to za miernik posiadasz ten U-nit ? co to za model. Bo powiem szczerze że w to 0,5% to nie chce mi się wierzyć, jeśli taką dokładność ma to superrrrrrrrrr miernik no ale z ciekawości chciałbym wiedzieć co to za miernik.
Zresztą ten miernik został skonstruowany przez krótkofalowca, i został stworzony z myślą o zastosowaniu typowo radiowym wiec z tego co wiem i na pewno inni koledzy zajmujący się typową radiówka wiedzą że tam się mierzy małe pojemności czyli jest on wystarczający.
Mnie te pomiary też nie przekonują bo wystarczy kondensator potrzymać w palcach na chwilę(podgrzać)i pokaże inną wartość-współczynnik temperaturowy którego nie podałeś i nie wiadomo który z kondensatorów ma jaki.Poza tym już wlutowanie "C" do płytki zmieni jego pojemność(pojemności montażowe) więc i tak pomiar pojemności na mierniku będzie obarczony błędem.Jak zauważyliście te mierniki na PIC-ach robią raczej krótkofalowcy dla których pomiar wartości powyżej 470p są mało przydatne.Test odchyłek indukcyjności by się raczej przydał.
Mnie te pomiary też nie przekonują bo wystarczy kondensator potrzymać w palcach na chwilę(podgrzać)i pokaże inną wartość-współczynnik temperaturowy którego nie podałeś i nie wiadomo który z kondensatorów ma jaki.Poza tym już wlutowanie "C" do płytki zmieni jego pojemność(pojemności montażowe) więc i tak pomiar pojemności na mierniku będzie obarczony błędem.Jak zauważyliście te mierniki na PIC-ach robią raczej krótkofalowcy dla których pomiar wartości powyżej 470p są mało przydatne.Test odchyłek indukcyjności by się raczej przydał.
Szanowny kolego , jak sama nazwa mówi to jest miernik a nie " CUD " . i on ma mierzyć a nie odpowiadać Tobie na pytanie czy i w jakich warunkach jest mierzony . Nie ma idealnych mierników oprócz WZORCÓW . I nie tylko , jak piszesz krótkofalowcy robią mierniki , chociaż tak bo nie wierzą w " Cudowne " tanie mierniki . A każdy z nich ma i musi mieć jakiś błąd w pomiarze . Nie sądzę że w/w pomiary były robione na kondensatorach o wysokiej stabilności temp. A reasumując to jest to jeden z mierników do pomiaru z dokładnością powiedzmy 10% , i to powinno zadowolić większość użytkowników . A ku woli formalności ja używam innego a więc nie piszę po to żeby robić " Reklamę " daleki jestem od tego .
Pozdrawiam .
Witam.
Do kolegi HUGO i nie po to aby się chwalić.Potrzebowałem taki to go kupiłem.
Nie porównywałem powyższego miernika(UNI-T) z miernikiem który ma dokładność pomiar 0.000005% ,więc wierzę w te 0.5% a nawet gdyby miał 2%to i tak na moje potrzeby jest wystarczający.
Do kolegi NEXIA,miernik mierzy w miarę dobrze do 470nF a nie jak kolega napisał 470pF.
Do SP4MSU mam takie samo zdanie więc chyba źle zrozumiałeś moją wypowiedź.Ja ten miernik robię szczególnie ze względu na możliwość pomiaru indukcyjności.Ale przechodząc do konkretów: interesuje mnie co jest na pinie 11 procesora-jest tam jumper czy co?Na schemacie jest nóżka wolna a na PCB jakby jumper.Druga rzecz(o którą już pytałem wyżej) to jaka jest obciążalność na pinie 18 procka, chodzi o minimalny opór cewki przekaźnika jaki można użyć,bo w tym wykonaniu brak tam tranzystora.
NEXIA podaję pdf-a z przekaznikiem który zastosowałem oraz opis uruchomienia który mi pomógł..Myślę że można każdy inny na napięcie 5V i przybliżonej oporności.Relpol robi podobne.Co do nóżki 11 procesora dałem tam jumper ale nie ma on wpływu na działanie.Jest więc zbyteczny.