Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie/brak uziemienia

abrzoza1 30 Lip 2008 10:02 36866 8
  • #1 30 Lip 2008 10:02
    abrzoza1
    Poziom 9  

Witam,
    W mieszkaniu mam starą instalację. W gniazdach po dwa przewody miedziane. Wnioskuje, że gniazda nie mają uziemienia. Jakie to może mieć skutki w stosunku do sprzętu RTV/AGD. Czy brak uziemienia może spowodować spalenie się gniazdek elektrycznych lub kabli z instalacji. Czy w takim przypadku listwy zabezpieczające coś poradzą czy są bezużyteczne?

Czy zamontowanie gniazda z bolcem coś zmienia jeśli bolec nie jest podłaczony ?

Pzdr

abrzoza1

2 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 30 Lip 2008 10:05
    polonez15
    Poziom 33  

Jeżeli bolec jest ale nie podłączony? Logiczne że nic nie zmieni... A nie tylko Ty nie masz uziemienia i jest ok, w razie jakiegoś przeskoku czy coś może mieć wpływ ale zdarza się rzadko....

4
  • #3 30 Lip 2008 12:22
    mczapski
    Poziom 38  

Przy takich gniazdach jak twoje pracuje pewno połowa sprzętu TRV w Polsce. Spytaj w salonie sprzedaży sprzętu RTV to zaproponują tobie tzw listwę zabezpieczającą, która winna mieć elementy zabezpieczające przed przepięciami. Teoretycy twierdzą, że dla współczesnych urządzeń takie zabezpieczenie jest potrzebne. Za drobne 50 PLN uspokoisz sumienie.

2
  • Sklep HeluKabel
  • #4 30 Lip 2008 12:35
    michcio
    Specjalista elektryk

Listwy zabezpieczające spełniają swoją funkcję dobrze kiedy kosztują co najmniej 100 zł :|
    Bez uziemienia praktycznie na nic się nie zdają, służą wtedy jako przedłużacz z kolorowym światełkiem.
    Nie ochronią też sprzęty przed piorunem jeśli w instalacji nie ma zainstalowanego systemu odgromników.
    W takiej starej instalacji przynajmniej w kuchni i łazience muszą być gniazdka z kołkiem, i połączone w ten sposób, że zerowy przewód idzie najpierw do kołka a od niego do "dziurki".
    W takiej instalacji jeśli nastąpi uszkodzenie/upalenie się/przerwanie przewodu PEN "gdzieś tam" (po wichurze na słupie, w rozdzielnicy z przegrzania itp.) na obudowach metalowych urządzeń pojawia się napięcie 230V i dotknięcie takiego urządzenia często kończy się po prostu śmiercią.
    Brak uziemienia często powoduje nadmierny poziom zakłóceń w sprzętach typu komputery itp.
    Brak uziemienia a więc i brak wyłącznika róznicowo-prądowego to brak ochrony przed porażeniem w razie pojawienia się napięcia na obudowach czy też dotknięcia przewody fazowego.
    Zamontowanie gniazdka z bolcem, który jest nie podłączony oczywiście coś zmienia - wygląd gniazdka i nic poza tym.
    Na pocieszenie dodam, że te archaiczne instalacje stanowią 75% instalacji w całym kraju i nie jednego taka instalacja załatwiła.

1
  • #5 30 Lip 2008 12:44
    patryk-84a
    Poziom 28  

Powiedzcie co ma listwa przepięciowa do braku przewodu ochronnego? Poza tym sprzęt RTV nie potrzebuje ochrony bo nawet wtyczek nie ma do niego przystosowanych (płaskie), a obudowy ich są plastykowe. To samo duża ilość odkurzaczy w plastykowych obudowach. Co innego pralki, lodówki czy piekarniki ale to już jest sprzęt AGD. I tam listwa przepięciowa też nie wiele da bo niby co? Jeśli pójdzie przebicie fazy na obudowę to taka listwa nie pomoże. Brak ochrony nie ma nic wspólnego ze spaleniem się urządzenia czy spaleniem gniazdek, ale grozi porażeniem człowieka w wypadku pojawienia się fazy na metalowej obudowie. Bolec w gnieździe można podłączyć pod przewód zerowy (niebieski). Wtedy, jeśli do obudowy w jakiś sposób dotknie przewód fazowy to wywali bezpiecznik.

0
  • #6 30 Lip 2008 12:46
    abrzoza1
    Poziom 9  

Czyli wnioskując z postu "michcio" jeżeli bolec mam podłączony przez kabel PE i nastąpi jego przerwanie to automatycznie na np. pralce lub kuchence elektrycznej pojawi się 230V. Czy tak? To chyba lepiej nie kombinować z tym PE.

Poza tym to własnie interesuje mnie zabezpieczenie przed porażeniem przy sprzętach AGD. Czy pralka lub lodówka może pracować bez uziemienia, ponieważ co zaglądam do instrukcji to wszędzie krzyczą że jest to zabronione.
    Czy sprzęt AGD może pracować na przedłużaczach. Jeśli tak to na jakich bo do tych Made in China to nawet ładowarki od telefonu nie podłaczam.

A w moim bloku jest ponad 50 mieszkań i nie sądze żeby ktoś w nich zmieniał instalację elektryczną a przecież każdy chyba pralke i lodówke ma???
    Pzdr

2
  • #7 30 Lip 2008 15:47
    michcio
    Specjalista elektryk

patryk-84a napisał:
    Powiedzcie co ma listwa przepięciowa do braku przewodu ochronnego? Poza tym sprzęt RTV nie potrzebuje ochrony bo nawet wtyczek nie ma do niego przystosowanych (płaskie), a obudowy ich są plastykowe. To samo duża ilość odkurzaczy w plastykowych obudowach. Co innego pralki, lodówki czy piekarniki ale to już jest sprzęt AGD. I tam listwa przepięciowa też nie wiele da bo niby co? Jeśli pójdzie przebicie fazy na obudowę to taka listwa nie pomoże. Brak ochrony nie ma nic wspólnego ze spaleniem się urządzenia czy spaleniem gniazdek, ale grozi porażeniem człowieka w wypadku pojawienia się fazy na metalowej obudowie. Bolec w gnieździe można podłączyć pod przewód zerowy (niebieski). Wtedy, jeśli do obudowy w jakiś sposób dotknie przewód fazowy to wywali bezpiecznik.

Jesteś pewnien tego, co powiedziałeś?

Listwa ma za zadanie chronić przed przepięciami a nie porażeniem przecież! Jej zadanie polega na zwarciu przepięcia na przewód ochronny. Jeśli go nie ma to gdzie wypuści skok napięcia? W powietrze?
    To, że wiele sprzętów ma płaskie wtyczki to skazuje je od razu na brak ochrony? Przecież takie urządzenie wpięte w ochronnik jest tak samo chronione jak i urządzenie z trzecim przewodem, uziemienie jakiegoś tam urządzenia wpiętego w listwę nie ma znaczenia dla listwy, to ona ma mieć uziemienie.
    Wiele telewizorów LCD czy plazm ma wtyczki z bolcami ochronnymi.
    Co do innego sprzętu, to przecież sprzęty jak amplitunery, DVD czy magnetowidy mają metalowe obudowy a jednak wtyczki z uziemieniem nie maja - to już jednak wina producenta.

Dlaczego nie warto podłączać AGD przez listwy? Powinno się, nie prawnie, ale ze względu na troskę o sprzęt i niechęć naprawy.
    Właściwie nie przez listwy tylko ochronniki kl. D.
    Dziś w sprzęcie AGD wszędzie jest elektronika, komputery, zegary.
    Jak przyjdzie większe przepięcie z sieci to to wszystko może się po prostu zepsuć.
    Ale jak mamy jakiś stary Mińsk, piekarnik, który na prąd ma tylko lampkę, mikrofalę z programatorem mechanicznym czy starego polara to nie ma sensu, bo tam nie ma co się zepsuć.

abrzoza1 napisał:
    Czyli wnioskując z postu "michcio" jeżeli bolec mam podłączony przez kabel PE i nastąpi jego przerwanie to automatycznie na np. pralce lub kuchence elektrycznej pojawi się 230V. Czy tak? To chyba lepiej nie kombinować z tym PE.

Nie.
    Źle mnie zrozumiałeś.
    PE, czyli przewód ochronny występuje tylko w instalacjach trójprzewodowych. Jego urwanie nie powoduje pojawienia się fazy na obuowie! TN-S to jak na razie najbezpieczniejszy system sieci i jego obowiązek stosowania istnieje od 20 lat. Nie wolno już nigdzie wykonywać sieci dwuprzewodowej, a nowe.modernizowane muszą być trójprzewodowe/pięcioprzewodowe (jeśli 3-fazowe).
    Taki efekt (sieć na obudowie) to przerwanie przewodu PEN, czyli ochronno-neutralnego, który występuje w instalacjach dwuprzewodowych, czyli np. u ciebie. Ten przewód powinien być zmostkowany z bolcem w gniazdku.

No i właśnie, jeśli nie zmostkujemy bolca (co jest wymagane) pozbędziemy się możliwości wystąpienia na obudowie napięcia spowodowanego przerwaniem przewodu PEN. Ale pozbawimy w ten sposób kompletnie ochrony dane urządzenie. Dlatego powinno się mostkować, bo upalenie PEN jest bardzo żadkie.

abrzoza1 napisał:
    Poza tym to własnie interesuje mnie zabezpieczenie przed porażeniem przy sprzętach AGD. Czy pralka lub lodówka może pracować bez uziemienia, ponieważ co zaglądam do instrukcji to wszędzie krzyczą że jest to zabronione.

I mają rację. Brak ochrony może poskutkować zabiciem kogoś. Dlatego te sprzęty koniecznie trzeba podłączać do gniazd z bolcem (choćby zmostkowanym z PEN).
    Poza tym na przykład pralka podłączona do gniazda bez uziemienia kopie, jak się jej dotknie.

abrzoza1 napisał:
    zy sprzęt AGD może pracować na przedłużaczach. Jeśli tak to na jakich bo do tych Made in China to nawet ładowarki od telefonu nie podłaczam.

Nie powinno się używać przedłużaczy, to już ostateczność jeśli gdzieś daleko potrzeba zasilania. No i dla urządzeń małej mocy. Ładowarkę można śmiało podłączać, to około 5 W w porównaniu z np. 2500 W takiej pralki. Chińskie przedłużacze są niepewne, urządzenie większej mocy może spowodować po prostu stopienie się takiego przedłużacza.
    Dlatego uważam, ze przedłużacz dla AGD definitywnie NIE. Jeśli już nie ma gniazdka w pobliżu, trzeba je dorobić.

abrzoza1 napisał:
    A w moim bloku jest ponad 50 mieszkań i nie sądze żeby ktoś w nich zmieniał instalację elektryczną a przecież każdy chyba pralke i lodówke ma???

Skoro aż 50 mieszkań, to na pewno już w kilku jest nowa instalacja, takie rzeczy można wykonać choćby przy malowaniu.

Tak czy owak nie tylko brak przewodu PE "ciągnie" żeby wymienić instalację. Warto to zrobić, bo te w blokach jak i domkach z lat 70' i 80' są skrajnie przeciążone, często niebezpieczne. Jeśli kable są aluminiowe, to to już prawie obowiązek, ze względu na zdrowy rozsądek.

PS:
    Dla ułatwienia rozpoznawania przewodów itd. dla laików:

Stare instalacje (sieć TN-C):
    występują dwa przewody:
    -PEN (ochrono-neutralny, zwany popularnie zerem, to jego mostkujemy z bolcem)
    -L (fazowy)

Nowe instalacje (TN-S):
    występują trzy przewody:
    -PE (ochronny, pełni funkcję wyłącznie ochronną, podłączany wyłącznie do bolca)
    -N (neutralny, takie dzisiejsze zero, podłączany tylko do dziurki w gniazdku)
    -L (fazowy)

W starszych instalacjach nie wolno ufać kolorom przewodów, ale wyłącznie probówce, bo tam możemy spodziewać się fazy wszędzie.

Pozdrawiam.

4
  • #8 31 Lip 2008 00:44
    patryk-84a
    Poziom 28  

Źle mnie zrozumiałeś, nie chodziło mi o to, że listwa będzie działać bez ochronnego czy nie tylko o to, że autor pyta brak ochronnego i co się może wtedy stać i co można zrobić w takim wypadku a ktoś mu listwę proponuje :). Po za tym ja zacząłem pisać swojego posta w tym samym czasie co Ty chyba tylko mnie to dłużej zeszło :) i nie pisałem tego w odniesieniu do Twojego postu.

0
  • #9 28 Sie 2017 06:38
    matiufo
    Poziom 11  

Witam wszystkich prosze o pomoc, zaobserwowałem u siebie w domu dziwna rzecz.Mam tv ktory podpiety jest do listwy ta z kolei podlaczona jest do gniazdko bez uziemienia.Gdy wylacze pstryczek na listwie po kilku sekundach dioda gaśnie na telewizorze i tyle ale no właśnie w tym problem ze nie do konca bo miga raz na minute nawet po 2 dniach.Gdy odpiałem kabel z tylu tv (3bolce) to jak mierze miernikiem pokazuje 64-66V o co chodzi skad to napiecie? Gdy wlacze pstryczek normalnie pokazuje 236V.

2