Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonda lambda a wolne obroty

30 Lip 2008 13:10 9406 7
  • Poziom 12  
    Witam!
    Mam taki problem, (Fiat Palio 1.2 8V). Na wolnych obrotach, na ciepłym silniku pojawia się losowo szarpanie - tak jakby jeden cylinder nie pracował. Kable, świece, cewki nowe. Wszystkie złącza czujników sprawdzone, czujnik wału wyczyszczony, silniczek krokowy również, filtr powietrza nowy. Objawy te same na beznynie i LPG. Moje podejrzenie padło na sonde lambda (158tys. km). Po odpięciu sondy i uruchomieniu silnika obroty są idealne. Pomierzyłem (niestety) miernikiem cyfrowym napięcie z sondy i na wolnych obrotach jak szarpie silnikiem napięcie waha się od 0.3-0.4V. Jak przegazuję jest ok, czyli wzrasta do 0.9V i spada do 0.1V i oscyluje. MOJE PYTANIE: jak powinna się zachowywać sprawna sonda lambda na wolnych obrotach, czy też ma oscylować między 0.1 a 0.9V czy może ma mieć stałą wartość napięcia? Czy przyczyną tej nierównej pracy silnika może być sonda?
  • Poziom 17  
    Sonda ma "chodzić" zarówno na wolnych jak i wyższych obrotach.
  • Poziom 12  
    Czyli na wolnych obrotach powinna również mieć szeroki zakres zmian napięcia. U mnie wygląda to tak, że na wolnych zmienia się o 100mV ale jak przegazuję to juz normalnie. Do końca nie jestem pewny, że padła sonda.

Acha, jeszcze jedno. Czy interfejsem euroscan i programem VISA zobaczę czy sonda sieje błędami? I czy wykasuję takim softem te błędy czy trzeba jechać z tym na egzaminer fiatowski?
  • Poziom 2  
    to raczej sonda ostatnio to przerabialem w moim aucie,sonda powina oscylowac ale wartosci powinny byc wieksze dokladnie nie wiem jakie. bo zajmowal mi sie tym elektromechanik
  • Poziom 17  
    Sonda ma pływać w pełnym zakresie. Wadliwa sonda nie zawsze wykaże błędy na komputerze. Najlepiej obejrzeć krzywą lub podstawić sprawną.
  • Poziom 11  
    ja bym sprawdził cisnienie na listwie paliwa,te regulatory lecą w kulki po czasie
  • Poziom 16  
    Przy 158 tys. przebiegu obligatoryjnie sonda do wymiany...nawet jeśli jeszcze działa to wolniej ...