Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie mosfetów z kanałem P

KJ 30 Lip 2008 16:35 4554 9
  • #1 30 Lip 2008 16:35
    KJ
    Poziom 31  

Witam. Mam problem z układem sterowania na mosfetach. Zwykle stosowałem tranzystory z kanałem N załączające obciążenie podłączone na sztywno z plusem zasilania. Teraz zaszła potrzeba włączenia plusa ponieważ masa włączana jest innym tranzystorem niezależnie - układ multipleksowany - nie można tego w żaden sposób obejść. Częstotliwość przełączania około 100Hz napięcie zasilania 5V prąd około 6A ale są dostępne jeszcze +12V, -12V, -5V więc myślę że ze sterowaniem bramki nie będzie problemu. Pytanie tylko jaki układ powinienem zastosować. Domyślam się że muszę użyć tranzystorów z kanałem P choć czytałem że możliwe jest wykorzystanie w takim układzie N kanałowego. problem polega jeszcze na tym że konieczne jest włączenie tranzystora zerem logicznym. Kombinowałem sporo z różnymi układami szukałem informacji w internecie i jak na razie brak rezultatów układy które znalazłem i wypróbowałem albo nie działały wcale albo załączały tranzystora nie całkowicie co powodowało wydzielanie znacznych ilości ciepła. Jedyne co mi się udało stworzyć to układ włączany 1ką logiczną a chciał bym w miarę możliwości uniknąć stosowania negatorów proszę więc o jakieś propozycje sterowania tranzystora bez stosowania specjalizowanych sterowników ponieważ układów wykonawczych będzie 15 i niema specjalnie miejsca na dodatkowe scalaki, druga sprawa to koszta takich sterowników.

0 9
  • #2 31 Lip 2008 21:16
    szod
    Poziom 33  

Może te układy które próbowałeś wcale nie były takie złe. Popatrz w parametry tranzystorów
    MOSFET z kanałem P. Mają one zazwyczaj większą rezystancję włączonego kanału
    niż tranzystory N. Stąd będą większe straty.

0
  • #3 31 Lip 2008 21:19
    KJ
    Poziom 31  

Większa rezystancja to chyba nie jest około 20ohm :) więc chyba jednak te układy nie były za dobre - przy sztywnym dołączeniu bramki do -5V rezystancja była w okolicach 0,7 - 1ohma więc akceptowalna.

0
  • #4 31 Lip 2008 21:37
    szod
    Poziom 33  

Nie wiem jakie tranzystory stosujesz. Zobacz np. IRFZ44N z kanałem N. Rezystancja
    włączonego kanału to 0,0175Ω. To jest 40 - 50 razy mniej niż podałeś dla tych swoich
    tranzystorów. Przy prądzie przykładowo 4A IRFZ44N będzie pracował bez radiatora,
    a ten drugi będzie wymagał porządnego radiatora bo inaczej się ugotuje momentalnie.
    Może podaj jakie próbowałeś stosować drivery. Dla częstotliwości jak pisałeś 100Hz
    wystarczą jakieś proste na tranzystorach.

0
  • #5 31 Lip 2008 21:53
    trol.six
    Poziom 31  

Na początek, tak mieszasz że nie wiem, czy z układu wychodzi ci zero, czy jeden. Dalej zakładam że jeden, bo jak sam napisałeś:

KJ napisał:
    Jedyne co mi się udało stworzyć to układ włączany 1ką logiczną a chciał bym w miarę możliwości uniknąć stosowania negatorów ...

Hm... jak sobie wyobrażasz sterowanie mosfetem P, który wymaga zanegowanego sygnału co do mosfeta N bez negowania?

To już jeżeli się da stwórz od razu sygnał do sterowania jak należy.

TC426 ma od razu dwa driwery z negacją, możesz wysterować je poziome 5V a zasilanie podłączysz +12 jeżeli tylko masz podłączać za ich pomocą +12 V na układ.

Ale u ciebie to nie podejdzie bo piszesz że kluczujesz +5V. Ale masz +12.
    Musiałbyś znaleźć mosfeta z kanałem P załączany niskim poziomem.

W takim razie zastosuj z kanałem N, a sterownik daj nieodwracający TC427 też jest podwójny, zasilany z plus 12V.

Inny problem to jakie dać tranzystory. Ile możesz dostać strat na nich.
    Teoretycznie IRFZ44 byłyby, będziesz miał 7V nadwyżki na źródłem które ma 5V i wystarczy, 1W straty przy 6 A, a jak nie to jakiś sterowny niższym poziomem i małym Rdsnon

Jeżeli przerażają cię driwery to trza inaczej kombinować. Poszukać tranzystora z kanałem P, SO8 z serii IRF** lub SI*** o małej pojemności bramki (Qg, Qgd, Qgs), i jeszcze mniejszym Rdson na poziomie 15mOm, oraz sterowany niskim napięciem, czyli 5V Ugs, i sterować go poprzez otwarty kolektor z rezystorem do źródła mosfeta. Trzeba tylko oszacować straty, żeby wolne wyłączanie poprzez rezystor nie wywaliło ci tranzystora. Jak nie, to zostaje tylko sterownik, albo dorabianie wtórnika do otwartego kolektora.

0
  • #6 31 Lip 2008 22:15
    KJ
    Poziom 31  

Z układu sterującego wychodzi zero. Jedyny działający poprawnie układ jaki zbudowałem był włączany jedynką więc mi nie odpowiadał ale w ostateczności mogę dać 15 negatorów choć wolał bym tego uniknąć dlatego szukam układu włączanego zerem.

0
  • #7 31 Lip 2008 22:38
    -RoMan-
    Poziom 42  

Strasznie skąpisz informacji... Jaki prąd chcesz przełączać - bo napięcie już zeznałeś.

0
  • #8 31 Lip 2008 22:54
    trol.six
    Poziom 31  

No to jak ci wychodzi 0, to akurat tak załączasz przecież P mosfeta. Tylko musisz znaleźć P mosa takiego jak pisałem, czyli którego wysteruje sie poziomem -5V, no i musisz podać jaką masz wydajność prądową tego twojego układu. Jak jest zbyt mała, mniejsza od 80mA, to dodaj wtórniki na tranzystorach npn i pnp (typowe BC na 0,8-1A) i powinno działać. Chyba że znajdziesz mosa o dużej pojemności bramkowej to może i tak trzeba będzie dodać wtórniki. Ale dojdą ci dwa tranzystory BC na jeden tranzystor.
    Taniej jak sterowniki TC427, ale też miejsce zajmą i to raczej więcej.

Ewentualnie TC426 plus N mosfet podłaczany driwer pod +12, załaczający linie +5V, jak pisałem.

Albo napisz coś więcej, to sie moze okazać jeszcze co innego.

0
  • #9 27 Sie 2008 09:02
    PESYMISTA
    Poziom 15  

Witam sa mosy przystosowane do sterowania poziomami logicznymi, ich oznaczenia sa zazwyczaj IRF....L.... Niestety z dostępnośćią w różnych miastach jest różnie dlatego niepodaje żadnych konkretnych modeli.
    Pozdrawiam

0
  • #10 27 Sie 2008 09:35
    Ciz
    Specjalista elektronik

Witam.
    U TME jest sprzedawany NTD25P03L - 1.49 PLN , ktury wymaga dla 6A min napęće bramki
    -3,3V od źrodla (Source). To przes maly opor sterować zerym.
    H.

0