Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz zamiast 4 baterii r 14

xary 30 Lip 2008 22:36 8355 23
  • #1 30 Lip 2008 22:36
    xary
    Poziom 10  

witajcie
    ponieważ miałem dość kupowania baterii co chwila postanowiłem do karuzeli dziecka podłączyć zasilacz na stałe - ale chyba popsułem zupełnie. Karuzela grała świeciła i kręciła - teraz już nie.
    Podejrzewam że powodem było pomylenie polaryzacji i pewnie się coś spaliło, tylko nie mam pojęcia co - sercem karuzeli jest dość nieskomplikowana płytka (na pierwszy rzut oka)
    od czego zacząć poszukiwanie usterki ?? pomóżcie bo mi żona łeb urwie.

0 23
  • #2 30 Lip 2008 22:44
    lord232!
    Poziom 27  

Możesz dać zdjęcie płytki?

1
  • #3 30 Lip 2008 23:04
    xary
    Poziom 10  

zdjęcia powinny być tu:

0
  • #4 30 Lip 2008 23:10
    kopawel
    Poziom 14  

zmien kondensator C6 i diode ( pierwszy rysunek ).

0
  • #5 30 Lip 2008 23:13
    xary
    Poziom 10  

dzięki będę próbował - dioda to ta po lewej czarna ze srebrnym paskiem?

0
  • #6 31 Lip 2008 07:36
    lord232!
    Poziom 27  

jeszcze wymień 2 diody smd od spodu te czerwone.

0
  • #7 31 Lip 2008 20:57
    kopawel
    Poziom 14  

xary napisał:
    dioda to ta po lewej czarna ze srebrnym paskiem?

te dwie czerwone diody...nie widze dokladnie sciezek ale blisko zasilania sa.

zmien koniecznie i te dwie diodki smd.

0
  • #8 31 Lip 2008 22:04
    xary
    Poziom 10  

miałem nadzieję że tych akurat nie będzie trzeba zmieniać - są tak małe że sporym problem jest wylutowanie ich - o ile z tamtymi nie maiłem problemu tak z tymi mogę sobie nie poradzić - jest jakaś metoda aby je sprawdzić ? Jakiś tam miernik mam (opór napięcie natężenie - mogę zmierzyć), jeżeli nie będzie to konieczne to wolałbym ich nie ruszać.

Dodano po 5 [minuty]:

tu jeszcze zbliżenie na te diody

0
  • #9 31 Lip 2008 23:44
    kopawel
    Poziom 14  

jak sie przyjzalem, to te diody podlaczone sa prosto do zasilania calego ukladu.

jezeli uklad odwrotnie spolaryzowales to powinienes je zmienic.

skoro boisz sie o wylutowanie ich: ( prymitywnie ale to karuzela i chodzi tylko o jej zasilanie )...wylam je i wstaw dowolne prostownicze ( np 1N4007...wieksza wydajnosc pradowa ale to bez znaczenia ).

Dodano po 2 [minuty]:

no i nie zapomnij o tym kondasatorze i ''czarnej diodzie ze srebrnym pakiem''

pozdrawiam

0
  • #10 12 Sie 2008 21:12
    xary
    Poziom 10  

no i polutowałem a tu dalej nic, ani drgnie, może ktoś z was bardziej doświadczony zgodzi się ją naprawić? Oczywiście pokryje wszystkie koszty.
    pozdrawiam

0
  • #11 13 Sie 2008 06:39
    lord232!
    Poziom 27  

Kolego pomógł bym ci ale problemem może być odległość. a skąd jesteś?

0
  • #12 13 Sie 2008 11:15
    xary
    Poziom 10  

Kraków - ale nie musi mieć to znaczenia moge wysłać pocztą - gabaryty samej góry są małe, jeżeli możesz się tego podjąć to podaję adres email: xary(malpa)poczta.onet.pl
    serdeczne dzięki
    pozdrawiam

0
  • #13 16 Sie 2008 14:25
    lord232!
    Poziom 27  

Zapomniałem o jednym jaka tam jest bateria ile volt ?

0
  • #15 16 Sie 2008 15:01
    lord232!
    Poziom 27  

Karuzela naprawiona tylko jest problem z zasilaczem bo ten ma 300mA a powinien mieć 700mA lub więcej i 6 lub 7 volt bo przy 300mA nie ma dzwięku.Akurat mam taki ale potrzebny.w poniedziałek wysyłam karuzelę .Pozd

0
  • #16 23 Gru 2008 21:42
    hremik
    Poziom 10  

Witam serdecznie. Piszę ponieważ chciałbym zmienić zasilanie w karuzelce mojej córeczki, a nie chciał bym mieć problemu jak kolega XARY wcześniej - chciałbym zamienić zasilanie z 3x R20 na zasilacz. Jest to karuzela FisherPrice która posiada 1 żaróweczkę, głośniczek z melodyjkami (opcja 4 melodyjek-4 przyciski), silniczek do obracania karuzelką. Są tam dwa przełączniki:
    1.Głośność (off/cicho/głośniej)
    2.Przełącznik (dżwięk+światełko / dżwięk+światełko+karuzelka / dżwięk+karuzelka)
    Czy sprawę załatwiło by zastosowanie identycznego zasilacza jak kolega w poście wyżej ? Niestety nie jestem w stanie zmierzyć poboru mocy karuzelki ale jeśli potrzeba to mogę sfotografować całą płytkę z układem scalonym. Proszę o pomoc.

0
  • #17 24 Gru 2008 08:51
    lord232!
    Poziom 27  

Tak zasilacz taki wystarczy.Pozd

0
  • #18 24 Gru 2008 09:18
    wd40
    Poziom 21  

Zamiast zasilacza można zastosować akumulatorki AA z plastikowaymi nakładkami powiększającymi ich średnicę do R14 czy R20 - przynajmniej dziecko nie przegryzie przewodu, a już przy 4,5V język może niźle popieścić.

0
  • #20 06 Sty 2009 09:37
    wd40
    Poziom 21  

Ale autor chce stosować zasilacz zamiast baterii. W rozwiązaniu oryginalnym pewnym zabezpieczeniem przed utratą zdrowia przez dziecko jest właśnie stosowanie baterii a nie zasilacza. Prawdopodobnie zabawka z zasilaczem nigdy nie byłaby dopuszczona dla tak małych dzieci.

0
  • #21 10 Sty 2009 23:43
    tobi79
    Poziom 12  

Prawdopodobnie. Choć z drugiej strony to możemy pogrążyć się w jakiejś paranoi. Zabawka jest dla niemowląt, które nawet często nie ,mogą się przewrócić z boku na bok, lub z brzuszka na plecki. A co dopiero mówić o dotykaniu urządzenia. Ponadto to rodzice są od tego, by uruchomić lub zatrzymać zabawkę.
    Rozpatrując temat od strony dopuszczenia lub nie do obrotu to dojść możemy wkrótce do czegoś takiego, co jest w USA, czyli, w klasycznym przykładzie - cytat z instrukcji obsługi kuchenki mikrofalowej - "nigdy nie uruchamiaj kuchenki z zamkniętym wewnątrz kotem".

Jakkolwiek pomysł podłączenia zabawki do zasilacza jest o tyle godny polecenia, że karuzelka zużywa tyle prądu, że baterie wystarczają czasem na jakiś tydzień, góra dwa.

0
  • #22 22 Lut 2009 09:11
    hremik
    Poziom 10  

Witam ponownie wszystkich!
    Na tą chwilę zakupiłem Zasilacz uniwersalny z którego będę używał napięcia 4,5V 800mA (Foto 1)
    ...tutaj potrzebuję tylko potwierdzenia co do mA - na innym Forum ktoś mi polecał "600 mA" ale rozumiem że może być więcej ? (w tym przypadku 800mA) byle nie mniej. I jeszcze jedno jeśli chodzi o zasilacz - wychodzący z niego czarny przewód z białą kreska to PLUS "+" ?

Jak widać na drugim zdjęciu wyprowadziłem na zewnątrz zabawki przewody podpinając się w miejsca gdzie dochodziły "+" oraz "-" do baterii. Na końcu wyprowadzonego przewodu zamontuję gniazdo, które będzie pasowało do wtyczki z zasilacza.
    Piszę tego posta zanim podłączę karuzelkę z zasilacza ponieważ nie chciałbym jej spalić. Więc jeśli w którymś miejscu popełniłem błąd to bardzo proszę o podpowiedż.

0
  • #23 22 Lut 2009 09:40
    lord232!
    Poziom 27  

Tak zasilacz dobry podłączenie też a przewód czarny z białym też powinien być plus.Ale dla pewności sprawdż na innym urządzeniu.Pozd

0
  • #24 27 Lut 2009 04:15
    hremik
    Poziom 10  

Dzięki za potwierdzenie. Karuzelka śmiga na ziasilaczu że aż miło. Dzięki jeszcze raz.

0