Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Element do pomiaru natężenia prądu

miniu973 31 Lip 2008 11:21 4814 5
 • #1 31 Lip 2008 11:21
  miniu973
  Poziom 9  

  Witam,
  Jestem początkujący w temacie elektroniki a tym bardziej w tych wszystkich podzespołach. Przeszukałem sieć, ale nic nie znalazłem na nurtujące mnie pytanie. Mam pomysł na pewien układ elektroniczny, ale potrzebny mi jest element, który byłby w stanie dokonywać ciągłego pomiaru natężenia prądu. Chciałbym później odpowiednio obrobić wynik tego elementu mikrokontrolerem, po czym podjąć odpowiednie akcje z innymi elementami układu.
  W celu uproszczenia powiem, że zasada działania ma być podobna do cyfrowego miernika natężenia. Czy są takie układy które można wykorzystać razem z uC?

  Pozdrawiam

  ==================================================

  Zapomniałem jednak zaznaczyć że potrzebuje monitorować linie 230V.

  0 5
 • #2 31 Lip 2008 15:34
  Quarz
  Poziom 43  

  W jakim zakresie; wartości natężenia prądu i wartości częstotliwości chcesz mierzyć?

  0
 • #3 31 Lip 2008 15:48
  miniu973
  Poziom 9  

  Najlepiej od 0A do 16A ale do 8A tez wystarczy. A jesli chodzi o czestotliwosc to nie wiem o co chodzi :-) Ogólnie mówiąc szukam układu który będzie pracował w warunkach domowych, czyli max. 16A przy napięciu 230V/50Hz.
  Może chodziło o częstotliwość pomiaru? Jeśli tak, to moze byc nawet 1Hz i mniej. Szybka reakcja całego układu nie jest wymagana.

  0
 • #4 31 Lip 2008 16:09
  Quarz
  Poziom 43  

  Potrzebujesz izolowanego (od przewodu sieciowego) przekładnika prądowego ze stosownym wyjściem sygnału proporcjonalnego do prądu w przewodzie obwodu pierwotnego.
  Obejrzyj sobie tę prezentację: http://kik.pcz.czest.pl/Andrzej_Przybyl/W2_AC_CA.ppt w Power Point'ie, a potem poczytaj TAM.
  Stosownym LEMem może być moduł oznaczony: LA 25-NP w którym poprzez przełączanie uzwojeń po stronie pierwotnej można uzyskać zakresy od 5A do 25A (wartość skuteczna dla sinusoidy) i z pewnym zapasem na przeciążenie, ZOBACZ.

  0
 • #5 31 Lip 2008 19:49
  miniu973
  Poziom 9  

  Powiem szczerze, że nie spodziewałem się, że pomiar natężenia będzie taki trudny i "drogi". Biorąc pod uwagę ceny chińskich multimetrów spodziewałem się że element to umożliwiający nie przekroczy 5-10zł. Może jest w takim razie inny sposób na określenie jak duże jest obciążenie na linii elektrycznej w dowolnej jednostce, ale z możliwością wykorzystania przez uC.

  0
 • #6 31 Lip 2008 20:42
  Quarz
  Poziom 43  

  Możesz kupić tańszy, ale o gorszych parametrach, zobacz TAM.
  Jeśli ma to być pomiar prądu o częstliwości sieci - 50Hz - to możesz sobie wykonać samodzielnie przekładnik prądowy na rdzeniu toroidalnym.
  Hasło: Pas Rogowskiego z rdzeniem toroidalnym - szukaj tu na forum, czy w internecie.
  Mierząc napięcie za pomocą cyfrowego multimetru- wartość skuteczna - na rezystorze pomiarowym włączonym w obwód wtórny tego przekładnika oraz znając przekładnię prądową i wartość rezystancji - która nie powinna być zbyt duża - można wyliczyć współczynnik konwersji takiego przetwornika prąd/napięcie.
  Ba, można go przecież pomierzyć i zdjąć jego charakterystykę.
  Jeśli ma to być rejestrowane za pomocą µCPU to konieczny jest po stronie wtórnej, albo przetwornik wartości skutecznej napięcia przemiennego na wartość proporcjonalnego napięcia stałego, albo - co łatwiejsze, ale mniej dokładne - prostownik operacyjny który daje na wyjściu wartość średnią i należy go wyskalować dla wartości skutecznej dla przebiegu sinusoidalnie zmiennego.

  0