Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolor obudowy kondensatorów ELWA- co oznacza?

lnx_electronic 31 Jul 2008 13:26 4208 3
 • #1
  lnx_electronic
  Level 10  
  Witam.

  Mam pytanie co oznaczają poszczególne kolory w jakich wykonane są obudowy kondensatów. Osobiście spotkałem się z obudowami zielonymi, niebieskimi, szarymi i żółtymi.
  Czy jest to jakiś kod barwny na tolerancję pojemności czy na współczynnik temperaturowy? Pojemność i napięcie znamionowe jest zawsze podane na obudowie.

  Szukałem jakiś informacji na eleportalu i na elektrodzie ale znalazłem tylko wyjaśnienie kodu barwnego dla kondensatorów ceramicznych.

  Zorientowanych proszę o pomoc.
 • #2
  Quarz
  Level 43  
  Nic nie oznacza - co wiem z autopsji - po prostu zakładali folię w kolorze jaką udało się kupić.
 • #3
  lnx_electronic
  Level 10  
  Jeśli nie oznacza nic, to jak określić w/w parametry? Np. tolerancję? Na dzisiejszych elektrolitach używa się oznaczeń literowych takich jak na kondensatorach ceramicznych.
 • #4
  tamam
  Level 17  
  Tolerancja elektrolitów to kiedyś -100% do +50%. Obecnie jest znacznie lepiej i często jest już nawet -20%...+20%. Zależy od producenta, chociaż z moich doświadczeń raczej zawsze minus kilka procent od wartości nominalnej.
  Kondensatory elektrolityczne starzeją się (wysychają) i tracą pojemność stopniowo. Ważne też czy pracują przy napięciu bliskim maksymalnemu czy dużo niżej (wtedy pojemność może nawet teoretycznie wzrosnąć - zmiana grubości oksydacji izolacji).
  Na kondensatorach elektrolitycznych często podana jest temperatura - najlepsze wytrzymałościowo są te z nadrukiem +105°C, ale ostatnio wszystkie "to mają" - nawet te od zupełnie egzotycznych dostawców :wink:
  Jeżeli szukasz stabilnych temperaturowo i pojemnościowo (w czasie), to raczej wybierz kondensatory tantalowe. Ich wartości rzeczywiste są bliższe tym nominalnym z nadruku, ale i cena wyższa.