Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrokontrolery - Narzędzia i języki programowania

no2 27 Aug 2011 20:51 234110 384
 • #301
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  hunger wrote:
  Zainteresowałem się mikrokontrolerami z racji tego, że opanowałem rzeczy typu jaką rolę w tym układzie pełni rezystor, zasady działania tranzystora, itp. Złożyłem kilka układów, zasilacz, wzmacniacz i kilkanaście zabawek. Potrafię odnaleźć i naprawić te bardziej oczywiste usterki w układzie także myślę, że nie jest źle. Całej elektroniki w domu się nie nauczę ale chciałbym znać choćby podstawy tego z czym będę miał styczność w szkole i je w miare możliwości rozwijać poza programem nauczania.


  No to śmiało zaczynaj z mikrokontrolerami, w takim razie raczej nie będziesz pogromcą palącym nogi procesorkom. Cóż, czy się nauczysz czy nie, dyskutowałbym, bo całą swoją wiedzę jaką posiadam nabyłem właśnie... w domu. Bo jakbym czekał na szkołę, to bym dopiero rok temu dowiedział się co to rezystor :D A tranzystor to byłaby nadal czarna magia.

  Ale owszem wszystkiego nie zrobisz, choćby z braku sprzętu. Ja jestem w tej dobrej sytuacji że mam dostęp pozaszkolny do sprzętu i czasem można nawet jakieś urządzenia do domu przynieść, gdy nie są wykorzystywane.
 • TespolTespol
 • #302
  leonow32

  Level 30  
  Nie zastanawiaj się więcej tylko śmigaj do sklepu po pierwszą ATmegę i kilka prostych elementów do budowy programatora :)

  Przeczytaj sobie to
  http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jak-najtaniej-zaczac.html

  Minuta praktyki daje tylko co godzina teorii. Odradzam kupowanie wielkich zestawów testowych za ciężkie pieniądze. Lepiej samodzielnie montować układy na płytkach prototypowych albo robić samodzielnie mała płytki testowe, które potem łączy się kabelkami. W ten sposób zaoszczędzisz dużo kasy i nauczysz się szybko robić płytki. Tu masz parę gotowców dla przykładu
  http://leon-instruments.blogspot.com/2011/04/pytki-testowe-do-mikrokontrolerow.html
 • #304
  dreslak
  Level 17  
  Witam, mam nadzieje że odnalazłem właściwy temat.
  A mianowicie, chcę po zabawach w BASCOM ie przesiąść się na C, oraz z programatora na LPT na taki obsługujący USB. Mam odnośnie tego kilka pytań:
  1) Jakie oprogramowanie jest waszym zdaniem najodpowiedniejsze do pisania, kompilowania i programowania uC ATMELa w języku C.
  2) jaki programator byłby najodpowiedniejszy do tego celu działający na porcie USB. Z góry postanowiłem że go kupię, tylko nie wiem jaki jest odpowiedni i w miarę przyszłościowy, tak aby nowe układy Atmela też obsługiwał.
 • #305
  dondu
  Moderator on vacation ...
  1. AVR Studio 4 + GCC : http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/kompilator-i-srodowisko-programistyczne.html
  lub ECLIPSE z pluginem
  Do tego AVRDude: http://mirley.firlej.org/programowanie_mikrokontrolerow_avrdude

  2. W zupełności wystarczy USBasp - tanio jak barszcz - zresztą sam możesz go zrobić: http://www.fischl.de/usbasp/
  No chyba, że chcesz coś większego, bo nie wiem co masz na myśli pisząc o obsłudze nowych układów Atmela?

  No może jakąś książkę, by przesiadka szybko poszła: http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/ksiazki-dla-ciebie.html
 • TespolTespol
 • #306
  dreslak
  Level 17  
  mam USBasp złożyłem lecz jakoś nigdy nie miałem szczęścia poprawnie go zainstalować i zaprogramować nim jakiś uP . Nowych w sensie np XMEGA.

  ps. AVR studio tą wersje 600MB ?

  Link
 • #307
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  1. Ja korzystam z AVR Studio 4, jest też ECLIPSE z odpowiednimi wtyczkami
  2. Programator np. USBAsp - otwarte źródła i cały czas są rozwijane w kierunku nowych układów, m. in. przez kolegę BoskiDialer z naszego forum.
  3. Książka: http://atnel.pl/wydawnictwo - idealne jak chcesz przejść z Bascoma na C (ja sam na tej książce przechodziłem z Bascom na C)

  EDIT:

  1. Avr Studio 4 - wersja 5 do której dałeś link jest jeszcze niestabilna i ma dużo bubli.
  2. USBAsp - wiele ludzi nie ma z nim problemów. Teraz (jak dojdzie paczka priorytetowa idąca od 5 dni) będę testował nowy programator USBTiny MK II Slim (szukaj na http://diy.elektroda.eu/programator-usbtiny-mkii-slim/ ) - zapowiada się świetnie
  3. Książki polecane przez Kol. dondu - Książka Kol. Tomasza Francuza (tmf z forum) - polecam PO książce Mirka - po prostu Mirek tłumaczy C idealnie dla początkujących, natomiast Kol. tmf podaje jak na początek nieco za dużo szczegółowych informacji - możesz się w tym pogubić.
 • #309
  dreslak
  Level 17  
  mam AVR Studio + GCC, przykładowy program skompilował się bezproblemowo, teraz chciałbym go wgrać do procka przy pomocy USBasp, (pracuje na win 7) czy instrukcja instalacji jest zgodna z tą na stronie mirley a ? Bo z tego co sie orientuje to potrzeba do tego sterowników, jak przejść od skompilowania programu do wgrania go do procka? Po skompilowaniu mam plik .c
 • #310
  McMonster
  Level 32  
  Pliki z rozszerzeniem .c to pliki z kodem źródłowym, do zaprogramowania potrzebne są .hex, więc albo patrzysz w złym miejscu, albo jednak nie skompilowałeś programu, lub kompilacja nie zakończyła się sukcesem.

  Samo zmuszenie USBasp do współpracy nie jest trudne, opis wzbogacony filmem instruktażowym znajdziesz m.in. tutaj.
 • #311
  dreslak
  Level 17  
  McMonster wrote:
  Pliki z rozszerzeniem .c to pliki z kodem źródłowym, do zaprogramowania potrzebne są .hex, więc albo patrzysz w złym miejscu, albo jednak nie skompilowałeś programu, lub kompilacja nie zakończyła się sukcesem.

  Samo zmuszenie USBasp do współpracy nie jest trudne, opis wzbogacony filmem instruktażowym znajdziesz m.in. tutaj.


  wszystko zrobiłem tak jak na filmie, lecz na koniec zamiast odczytać model procesora, wyskakuje błąd avrdude
 • #312
  nondzu
  Level 10  
  Witam.

  Myślę że znalazłem odpowiedni temat. Siedzę już trochę w elektronice jednak jest mi ciągle mało (pewnie jak wszystkim). Chciałem się nauczyć programowania mikrokontrolerów najlepiej z rodziny AVR. Myślałem nad językiem C, znalazłem w sklepie AVT coś takiego
  http://sklep.avt.pl/p/pl/488617/kurs+programowania+procesorow+avr+w+c.html

  Co o tym myślicie ?? Jeśli kupiłbym taki zestaw będę jeszcze czegoś potrzebował czy będę od razu mógł zacząć naukę ??
 • #314
  nondzu
  Level 10  
  kasy trochę uzbierałem przez wakacje więc nie jest to jakiś wielki problem, a wiem już jedno że teoria bez praktyki jest nic nie warta.
 • #315
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  To polecam http://atnel.pl/wydawnictwo + zestaw testowy tej samej firmy (dostępne pakiety promocyjne).
  Ewentualnie jeśli nie masz aż tyle to kup tę książkę + zestaw firmy And-Tech
 • #316
  dondu
  Moderator on vacation ...
  nondzu wrote:
  kasy trochę uzbierałem przez wakacje więc nie jest to jakiś wielki problem, a wiem już jedno że teoria bez praktyki jest nic nie warta.

  Odwrotnie także :)
  Tu masz dwie najważniejsze i najlepsze zarazem książki (te pierwsze): http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/ksiazki-dla-ciebie.html
  a tutaj ostatnią dyskusję: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9862688#9862688
 • #317
  crisdean
  Level 12  
  Proszę jedynie na wstepie o wyrozumiałość. Jestem po automatyce i robotyce, było programowanie ale nikt nie kładł na to większego nacisku. Za to PLC to jest zdecydowanie to co mi najbardziej leży. Od roku pracuje jako elektronik na UR więc mam na codzień PLC i programy w robotach ABB, Comau. Ale chciałbym dla siebie nauczyc się programowac mokrokontrolery, Atmega8 chcąc być oryginalnym ;). Mam książkę Pawła Borkowskiego - "AVR i ARM7..." książka rewelacyjnie napisana. Nie mam programatora, a chciałbym sobie zrobić! własny, raz, żę to dużo taniej a dwa, że jakaś tam frajda. Niestety LPT i COMa nie posiadam w domu, więc jedynie USBasp wchodzi w grę. Ale do jego budowy potrzebny jest mikrokontroler już zaprogramowany.. :| Czy ktoś by mi cos takiego zaprogramował? najlepiej ktoś z okolic Bielska, a jesli nie to rzecz jasna wysyłam kontroler i pokrywam koszty wysyłki w obie strony. A takie pytanie, do pracy potrzebuję programator + taśmę = płytkę na której mogę umieścić programowany ukłąd oraz jedną płytkę uruchomieniową, na której zaprogramowany mikrokontroler będzie pracował ?!
 • #318
  dondu
  Moderator on vacation ...
  crisdean wrote:
  ... wysyłam kontroler i pokrywam koszty wysyłki w obie strony.

  Za niewiele większą cenę kupisz od razu gotowy USBasp na jedynie słusznym serwisie aukcyjnym :)

  crisdean wrote:
  A takie pytanie, do pracy potrzebuję programator + taśmę = płytkę na której mogę umieścić programowany ukłąd oraz jedną płytkę uruchomieniową, na której zaprogramowany mikrokontroler będzie pracował ?!


  Mikrokontroler można programować od razu w docelowym projekcie. Zobacz takie rozwiązanie: http://mikrokontrolery.blogspot.com
 • #320
  Collatzo
  Level 9  
  Witam wszystkich.
  Niegdyś na zajęciach na uczelni uczyłem się o AVRach (konkretnie była to Atmega16). Używałem wtedy płytki prototypowej ZL10AVR (o ile teraz po screenach w internecie poznaję).
  Po długim czasie czytania zdecydowałem, że chciałbym w przeciągu kilku miesięcy zacząć przygodę z STM32.
  Powoli zaczynam rozglądać się za zestawem.
  Póki co zainteresował mnie:
  http://arduinosolutions.com/index.php?route=product/product&path=52&product_id=137

  Czego oczekuję w najbliższym czasie?
  - Nabyć podstawy- mruganie diód, obsługa przycisków
  - Obsługa wyświetlacza- na tym tak bardzo mi nie zależy, ale myślę, że fajnie będzie obserwować na nim wyniki działań.
  - obsługa kart sd/ usb (?)
  - chciałbym w przyszłości nauczyć się obsługi magistrali CAN oraz komunikacji RS232 oraz RS485 -> i to będzie końcowym priorytetem, do którego zamierzam sukcesywnie dążyć.

  Teraz moje pytania:
  1) W ZL10AVR z tego co pamiętam była wymienna Atmega, więc nawet jakbym coś w fuse bitach etc. pokombinował, czy coś źle zaprogramował, to najwyżej- atmega idzie do kosza i biorę nową. Jak jest w tym przypadku? Nie ma zagrożenia, że po 2 tygodniach będę musiał zestaw wywalić, bo zablokuję mikrokontroler?
  2) Rozumiem, że ten zestaw pozwala mi bezproblemowe programowanie mikrokontrolera (tego wlutowanego w układ) z poziomu komputera bez dodatkowego sprzętu? No i nie wiadomo jak to jest z tymi środowiskami programistycznymi. Jedni piszą, że są jakieś ograniczenia, inne nie działają z jakimiś układami.
  3) Kupię tę płytkę i... co dalej? Wszyscy piszą, że są one takie proste w programowaniu, że jest dużo materiałów, ale tak na prawdę ledwo co idzie w internecie znaleźć. :/ Trochę mnie to nie napawa optymizmem.
  4)* Głupie pytanie: zastanawia mnie dlaczego w tak wielu zestawach nie ma.... przycisków- przecież to jedna z podstawowych rzeczy, która powinna być na takiej płytce przy rozpoczynaniu nauki (i nie tylko).
 • #321
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  1) tego rodzaju Uc: a) zwykle na takich płytkach posiadają bootloader, którym ciężko jest coś zablokować, a ustawienia dokonuje się z poziomu programu, a nie fusebitów. b) zawsze masz złącze programatora, więc mozesz od kogoś pożyczyć i się podpiąć w sytuacji awaryjnej
  2) co do środowiska to tu masz parę opisów do ARM ów: http://www.freddiechopin.info/ Można też znaleźć w internecie różne tutoriale po angielsku jak pracować w różnych środowiskach - kilka jest darmowych inne są płatne i chronione prawami autorskimi, a wersje demo mają ograniczenia, choć na sam początek wielkość kodu wynikowego niektórych softów (ograniczenie) nie jest zbyt dobre.
  3) Cóż, w porównaniu z popularnymi w POLSCE avr'ami to materiałów jest mało, ale poszukaj w materiałach po angielsku - jest tego w brud. Poza tym polecam książkę mikrokontrolery STM32 w praktyce p. Paprockiego w wersji drukowanej
  4) Dlaczego nie ma? Bo jest panel dotykowy na LCD, zresztą jeśli o mnie chodzi to wolę mieć wyprowadzone wszystkie piny procesora i podpinać przyciski i inne rzeczy samemu, niż mieć na płytce.
 • #322
  Collatzo
  Level 9  
  Dzięki szybką i co najważniejsze konkretną odpowiedź odnośnie moich pytań.
  Co do samego języka, to nawet na stronie producenta jest sporo PDFów, z których można (jak podejrzewam) sporo się nauczyć, więc przekopanie się przez nie pewnie będzie realizowalne. W zasadzie tutoriali też trochę jest, nawet jeden jest rozpoczęty i zgodny z płytką, którą podałem: http://uc-firebull.blogspot.com/ .

  Najważniejsze dla mnie jest, aby na początku nauczyć się programować, a nie zastanawiać się, czy to program nie działa, czy może układ jest źle zlutowany (a może to i to). W szczególności, że później chciałbym się pobawić komunikacją.
  No i nie chciałbym poprzez zły wybór zestawu być zmuszony do używania jakiegoś pokrętnego środowiska. <- tutaj wbrew pozorom jest największa obawa.

  Ad. 4) Tak też właśnie myślałem, ale zanim dojdę do obsługi wyświetlacza, to chciałbym umieć obsługiwać porty :) Chyba że w STM32 podejście jest trochę inne niż w 8 bitowych atmegach i wyświetlacz od razu jestem w stanie zainicjalizować itp.

  Ten link do Freddiego Chopina (często polecany) nie działa od wczoraj. Czekam aż strona powróci :)
 • #323
  180582
  Level 9  
  Witam.
  Szukam płytki uruchomieniowej z uC AVR do nauki z książką Mikroprocesory AVR Język C.
  Jaka płytkę (z zasilaczem i programatorem) możecie polecić do tej książki do 200 zl?
 • #324
  pawel-jwe
  Level 30  
  Jeśli książka nie ma żadnej dedykowanej płytki, a jesteś początkujący to w sumie jaka by to nie była płytka to będzie dobra (wydaje mi się że najważniejszym parametrem jest ilość peryferii). Zresztą za tą cenę (200zł na płytkę, programator i zasilacz) to zbyt dużo nie masz do wyboru, a co do zasilacza to w większości przypadków jest niepotrzebny bo płytka zasilana jest z programatora.
  Tak w ogóle na jakim mikrokontrolerze chcesz pracować: ATMEGA8 (większy wybór płytek w tej cenie) czy ATMEGA16/32 (płytki zazwyczaj bardziej rozbudowane ale i ceny większe)
  Osobiście mam płytkę z firmy GOTRONIK wersja2 i jestem bardzo zadowolony, ale jej cena to ok.215zł, doliczając do tego koszta wysyłek i programator to może w 250zł by się zmieścił (oczywiście programator jakiś niedrogi z allegro, bo te w Gotronik'u są bardzo drogie).
 • #325
  180582
  Level 9  
  MIERZE W Atmega32 wlasnie. Powiecmy ze moge zwiekszyc limit do 250 zl
 • #326
  adambehnke
  Level 24  
  Ja osobiście także używam płytki Gotronik-a wersja 2 z Atmega32. Zakupiłem ją z półtora roku temu i powiem szczerze że jeśli teraz miałbym kupować to zdecydował bym się na zestaw firmy ATNEL. Płytka dość rozbudowana i wyposażona właściwie w to co trzeba łącznie z mostkiem H do sterowania silnikami. Nawet kwarce można zmieniać na dowolne własne , czego nie ma gotronic. Masz nawet opcję zakupu łącznie z książką do C , co po przeliczeniu się opłaca. Takie jest moje zdanie.
 • #327
  snnaap
  Level 25  
  A nie zastanawiałeś nad płytką stykową? Ogólnie rzecz biorąc jest to najszybszy sposób łączenia układów prototypowych w dowolnej konfiguracji.
  Schematy połączeniowe do nauki można brać z książki lub instrukcji do dowolnego zestawu. Za 250 zł można kupić dosyć duża płytkę oraz kilka układów peryferyjnych.
  Moim zdaniem zaletą płytki stykowej jest jej dowolna "konfigurowalność".
  Ale na ten temat już chyba dużo było napisane na tym forum i głosów za było tyle co przeciw.
  Pozdrawiam
 • #328
  gaskoin
  Level 38  
  180582 wrote:
  MIERZE W Atmega32 wlasnie. Powiecmy ze moge zwiekszyc limit do 250 zl


  Za 320 zł kupiszpłytkę z układem FPGA - Altera Cyclone IV z potężną matrycą, 3 osiowym czujnikiem przyspieszenia, 32MB ram etc. Za ciut więcej płytkę z procesorem sygnałowym SHARC. Wydawanie tyle pieniędzy na AVR z wyświetlaczem jest trochę przesadą. Nie zastanawiałeś się nad stykówką ? wyjdzie Cie to wszystko jakieś 5 razy taniej.
 • #330
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ja polecam jedną z tych firm:
  http://and-tech.pl/
  http://atnel.pl/
  Co do taniego zaczynania (oj ile było o tym dyskusji z kolegami z forum) to różnie to bywa - czasem układa się bardzo fajnie i można się nauczyć więcej niż na gotowym zestawie (z dziedziny projektowania obwodów), a czasem nic nie działa i po miesiącu walki z połączeniem z programatorem na LPT człowiek ciska wszystko w śmietnik.