Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik 6 dekoderów/5 telewizorów

31 Lip 2008 14:43 3328 18
 • Poziom 9  
  Witam
  Szukam urządzenia/rozwiązania na występujący u mnie w firmie problem. Otóż korzystamy z 6 różnych dekoderów na 5 telewizorach. W zależności od tego kto jaki program potrzebuje podpina sobie kabel od swojego tv do odpowiedniego dekodera (kablem 3xcinch do 3x cinch). Problemem stanowi to iż kable leża na podłodze co w niektórych przypadkach grozi utratą tv poprzez kontakt z podłożem :) Dlatego poszukuję rozwiązania automatycznego (urządzenia) lub manualnego (zgrabnej szafki na ścianie). W przypadku rozwiązania manualnego myślę o szafach podobnych do rozwiązań w sieciach komputerowych - RACK. Dekodery stoją w jednym miejscu , kable od każdego z dekoderów wyprowadzone są w postaci 3xcinch i następnie podłączane są manualnie do takiego samego kabla podłączonego do telewizora. W ŻADNYM WYPADKU NIE CHODZI MI O DZIELENIE SYGNAŁU Z DEKODERA - chodzi tylko o uporządkowanie tego w sposób estetyczny i kompleksowy z zachowaniem obecnej funkcjonalności. Wyobrażam sobie to mniej więcej w ten sposób iż na jednej listwie w szafie mam 7 gniazd po 3 cinche podłączone na stałe do dekoderów natomiast na drugiej listwie identycznie podpięte na stałe telewizory i dla każdego z telewizorów krótki kabel podłączany w zależności od potrzeby do odpowiedniego gniazda dekodera. Interesuje mnie tylko i wyłącznie jakościowo trwałe rozwiązanie. Jestem w stanie zlecić i oczywiście opłacić przygotowanie i wykonanie takiej listwy oraz dobór niewielkiej szafy wiszącej. Czekam na wszelkie sugestie.
 • Szafy RackSzafy Rack
 • Poziom 28  
  Jakis dobry giga switch
 • Poziom 12  
  Moje pytanie, czy aby na pewno konieczna jest zabawa z przełączaniem kabelków?? Może rozważysz połączenie wszystkich telewizorów kablami koncentrycznymi do szafki, tam podłączyć je do dekoderów z zastosowaniem modulatorów (chyba ze dekodery które posiadasz juz je mają) a wybór konkretnego programu przez pracownika będzie następował za pomocą przełączenia programu. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem twoją potrzebę, ale moim zdaniem przełączanie kabelków to chyba nie ma większego sensu
 • Poziom 9  
  Moją potrzebą jest pozbycie sie kabli na podlodze to raz, nie potrzebuje dzielić sygnału z jednego dekodera na wiele to dwa, zapakowac to profesjonalnie do jednej "puszki/skrzynki" na ścianie i jakis sensowny system przełączania zastosować . System tylko i wylacznie 1do1 z tym ze czesto jeden dekoder musi byc na telewizorze nr. 1 a na drugi dzien z tego samego dekodera na telewizorze nr. np.5. Jutro przygotuje schemat i wrzucę linka.
 • Poziom 32  
  W Twojej sytuacji:
  Żaden z telewizorów czy dekoderów w danej chwili nie jast podłączony do innego dekodera czy telewizora.
  Nie jest miksowany ani rozdzielany jakikolwiek sygnał video.
  Sygnał video jest przełączany bardzo rzadko (raz dziennie).

  Moje wnioski:
  Nie jest potrzebne stosowanie jakichkolwiek przełączników czy spliterów Video.
  Rozwiązanie jest proste:
  Do gniazd AV dekoderów należy dołączyć przedłużacze, zakończone gniazdami na przewodzie i powinny znależć się w Twojej skrzynce.
  Do gniazd AV odbiorników TV także dołączyć przewody AV a ich drugie końce również powinny również znależć się w Twojej skrzynce.
  Wszystkie gniazda na przewodzie i wtyczki od dekoderów wchodzące do skrzynki powinny być opisane tak,
  by łatwo można było odszukać wybrany dekoder i TV i odpowiednio je połączyć,
  zależnie od aktualnych potrzeb.
 • Szafy RackSzafy Rack
 • Poziom 38  
  Tak! Można to zrobić na zasadzie takiej niby łącznicy telefonicznej ale to już XXI w. Lepiej może na przełącznikach (np. typu "issostat". Brak mi tylko jednej informacji. Czy tak się zdarza, że do jednego dekodera może być podpięty więcej niż jeden OTV? Przy tym rozwiązaniu połączenie każdego kolejnego telewizora skutkować będzie pogorszeniem jakości obrazu.
 • Poziom 32  
  Preskaler napisał:
  ...Lepiej może na przełącznikach (np. typu "issostat". ..

  Można, do każdego z TV jest wtedy przypisany jeden z sześciu sygnałów.
  Dekoderów jest 6, w wyniku czego potrzebny jest szcześciokrotny przełącznik sześciosekcyjny (36 suwaków).
  Dodatkowo powinien on blokować możliwość dołączenia dwóch odbiorników do jednego źródła (tak nie należy nigdy łączyć),
  a tego już nie można zrealizować nie wspominając, jaka kablarnia robi się przy 36 isostatach

  Można też wykonać elektroniczny przełącznik sygnałów video na kilkunastu 4052,
  do sterowania zastosować mały procesor (PIC, ATMEL) zaopatrzony w mały program, który zapewni odpowiednie połączenia.

  Wszystko można w XXI wieku, ale czy jest sens angażować takie środki jedynie do połączenia odpowiedniego dekodera z wybranym telewizorem ?
 • Poziom 38  
  Potrzebne są przełączniki "issostad" współzależne 6-cio przyciskowe. Wcisnąć tylko można jeden bo przy chęci wciśnięcia drugiego ten pierwszy jest sprowadzany do stanu "0". Takich przełączników trzeba 5 szt. Do tego 5 płytek z odpowiednio zaprojektowanym i wytrawionym drukiem, z których wychodzić będzie 5 x 3 kabelki do OTV i 6 x 3 kabelki do dekoderów. Przełączniki można umieścić w skrzynce w ścianie a kabelki korytkami (lub w rurkach "Peshla" pod tynkien czy podłogą, doprowadzić do OTV i dekoderów. Żadnej plątaniny kabli NIE BĘDZIE. Tak więc do tego potrzeba 5 szt. przełączników współzależnych z sześcioma klawiszami lub 6 szt przełączników wspz. z 5-cioma klawiszami. Każdy suwak musi mieć 3 pary styków przełączanych (3 x 3) lecz takich nie produkują więc można wziąć taki z 4-ma (3 x 4). Najwyżej można na nim zrobić jeszcze jakąś sygnalizację. Odradzam stosowanie scalonych przełączników bo trzeba do nich stosopwać wzmacniacze sygnału a do tego są bardzo kiepsko separowane międzykanałowo. Jeśli już to tylko na przekażnnikach lub kontaktronach sterowanych elektronicznie ale to już niepotrzebny zbytek.
  Przełącznik 6 dekoderów/5 telewizorów
 • Poziom 32  
  Jak zrobisz, by nie można było włączyć tego samego dekodera do kilku TV?
  Na isostatach, które proponujesz - nie da się tego zrealizować..

  W zależności od sposobu połączenia sekcji można wyeliminować połączenia równoległe TV lub dekoderów.
  Z dwojga złego lepiej wybrać konfigurację, gdzie można przez przypadek zewrzeć wejścia kilku TV, niż wyjścia kilku dekoderów.
  Jednak według mnie żadne z nich nie jest poprawne i nie powinno być zastosowane tutaj.
  ------------------------
  Jeśli chodzi o elektroniczne przełączniki:
  połączenia powinny być takie, że każde z nieużywanych wejść powinno być zwarte innym przełącznikiem do masy.
  Tak rozwiązania stosuje się z powodzeniem od wielu lat, bez przesłuchów miedzy sygnałami.

  Przyznam jednak, że nigdy nie widziałem takiego przełącznika, o jakim pisze autor tematu.
  Bo połączenie dekoder > telewizor NIE WYMAGA PRZEŁĄCZNIKÓW.
  Nawet jeśli jest ich 5 :)
 • Poziom 38  
  Sprawą przełączników zajmowałem się kilka(naście?) lat temu jak zalała nas fala elektroniki. okazało się, że istnieje kilka żródeł AV i powodują one konieczność częstego ich przełączania bo OTV ma tylko jedno wejście AV. W prawdzie do jednego OTV ale zawsze problem! Praktycznie zbudowałem dwie wersje takiego przełącznika. Pierwsza - automatyczna na przekażnikach z detekcją sygnału AV (a właściwie tylko V) . Działało to w taki sposób, że priorytetowo zawsze był włączony do OTV cyfrowy tuner satelitarny. Jeśli został właczony magnetowid to detekcja tego sygnału dawała napięcie, które po wzmocnieniu przez wzmacniacz prądu stałego uruchamiało przekażnik, który przełączał żródło sygnału (odłączał tuner cyfrowy i włączał magnetowid. Identycznie wyglądała sprawa po uruchomieniu tunera analogowego sat. Jeśli chciałem zrezygnować z oglądania analogowego i przejść na cyfrowy, musiałem wyłączyć (pilotem) analog i MGTV. System działał bez zarzutu przez wiele lat a jedyną jego wadą była konieczność zasilania go z oddzielnego żródła (zasilacza). Myślałem o sterowaniu (wyłączaniu i włączaniu) przez OTV - jesli OTV sie wlaczy to i zasilacz tez sie wlaczy itd. Ta koncepcja nie dosza do realizacji bo przybyly nowe urzadzenia (DVD i nagrywarka z HD) wiec zmuszony bylem zbudować nowy system, właśnie na przełącznikach. Też działał bez zastrzeżeń i nie trzeba go było zasilać a jedyną wadą było to, że trzeba było podnieść 4 litery i podejść do niego w celu przełączania. Nie zabezpieczałem niczym tego aby nie można było włączyć dwóch (czy więcej) żródeł AV i wielokrotnie miało miejsce takie włączenie (ma zresztą do dzisiaj). Nie zdarzyła się też NIGDY żadna awaria tym spowodowana. Poprostu we wszystkich moich urządzeniach są szeregowe oporniki fabrycznie zastosowane, na których zrealizowane są zabezpieczenia. Poprostu, tylko obraz zostaje podzielony pasami synchronizacji i dżwięk się sumuje a nic więcej się nie dzieje. Do dzisiaj to mam (choć w uproszczonej wersji bo odpadł analog sat. DVD oraz MGTV) i nic złego się nie dzieje. Sprawdzone praktycznie przez wiele lat!
  Próby zastosowania przełączników scalonych zniechęciły mnie koniecznością stosowania rozbudowanej elektroniki (dodatkowe wzmacniacze AV bo na oporności wewnętrznej były duże spadki sygnału) oraz konieczność dodatkowego zwierania sygnału aby nie było przesłuchów (prześwietleń?) międzykanałowych.
 • Poziom 32  
  Kolega Qmpeltaty ma więc do wyboru:
  pseudołącznicę lub isostaty.
  Zastosowanie tutaj elektroniki to jak zakup piekarni dla zjedzenia bułki :)
 • Poziom 9  
  Po względnych oględzinach i rozpoznaniu tematu zdecydowałem się na przełącznik w puszcze typu manual (tak jak na starych filmach z czasów PRLu - Pani telefonistka przełącza kabelki z jednego gniazda do drugiego). 6 gniazd 3xcinch w jednym pasmie do tego na stałe podłączone dekodery i w drugim paśmie 5 gniazd 3xcinch i tam na stałe podłączone telewizory. Każde gniazdo opisane i do wszystkich gniazd od telewizorów podłączony kabel, który będzie przełączany w zależności od potrzebnego dekodera do odpowiedniego gniazda dekodera. Wszystko upchane w korytka, a obie listwy z gniazdami do zwykłej dwuczęściowej rozdzielni prądowej. Jak wykonam to przedstawie fotki.

  Dziękuje za wszystkie podpowiedzi.
 • Poziom 9  
  Witam
  Juz wybrałem się do sklepu w celu zmarowania pewnych zasobów finansowych i odwiódł mnie jeden z klientów tego sklepu, który usłyszał co chcę zrobić - powiedział ze rozwiązanie jest stare jak świat i nazywa sie krosownica. Wobec powyższego uznałem iż warto się za czymś takim rozejrzeć ... Szukam i szukam i ciężko mi znaleść (dzielniki, multiplexery etc.) ... Może ktoś poratuje gotowym linkiem ?

  Znalazłem coś takiego http://www.megamedia.pl/kontroler-sygnalu-av-blaupunkt-ivsc-5502.php ale nie wiem czy to jest to czego szukam to raz, dwa że nie widzę żadnego systemu przelacznikow.
 • Poziom 38  
  Według mojej opinii, gotowej takiej krosownicy nie znajdziesz. Jak już pisałem wyżej - przerabiałem ten temat już dawno temu i nie sposób jest trafić na ofertę (których zresztą jest niewiele) aby znależć łącznicę (krosownicę) 3 przewodową (a właściwie 3 parową bo aby uniknąć przydżwięku trzeba każdy kabel ekranować osobno) z sześcioma wtyczkami i pięcioma gniazdami (lub odwrotnie). Takie łącznice są rzeczywiście stare jak świat (no może jak telefon) ale, niestety tylko JEDNOPAROWE! Nawet jeśli zdecydujesz się na budowę takiej łącznicy to i tak będzie problem ze znalezieniem odpowiednich gniazd i wtyków (bo chyba nie chcesz tego robić na potrójnych "chinch'ach"?) takich aby były niezawodne, bardzo łatwe we włączaniu i rozłączaniu oraz wytrzymałe mechanicznie. No i podstawa to aby miały 6 no a przynajmniej 4 styki. Prawdziwe łącznice telefoniczne miały bardzo "pancerną" konstrukcję a i tak często się przecierały kable lub wyrabiały gniazda. No i były tylko jedno-parowe.
 • Poziom 9  
  Jakos nie bardzo chce mi sie wierzyc ze w XXIw. nie ma takich urzadzen ... Najprawdopodobniej zostanie zmontowac taka szafeczke samemu ...
 • Poziom 38  
  No nie wiem jak to by działało? Trzeba by spróbować ale za tą CENĘ???
  Opis jest więcej niż skromny i żadnej opinii.