Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz FEEL model: ESP-300ATXSP włącza sie tyko na chwilke

r0m4n 31 Lip 2008 17:37 1721 9
  • #1 31 Lip 2008 17:37
    r0m4n
    Poziom 12  

Witam.
    Mam zasilacz komputerowy FEEL model: ESP-300ATXSP4, który sam się wyłącza.
    Po wciśnięciu start na chwile pojawi się napięcie i zanika.
    Jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy?
    Sprawdziłem większość tranzystorów i są OK.
    Wizualnie wszystko tez jest OK.
    Zasilacz oparty jest na elementach: C4106, S10C40, F10C20, układ 2003.
    Pozdrawiam i czekam na sugestie...
    Poprawiłem TONI_2003

0 9
  • #2 31 Lip 2008 17:48
    K!lleR
    Poziom 39  

FEEL pierwsza generacja. Z tymi zasilaczami było dużo kłopotów. Ja miałem podobny z Chieftec'iem uruchamiał się tylko na chwilę, przyczyną były zimne luty a zasilacz działa po dziś dzień. Może akurat to samo jest u kolegi. Może być również przetwornica SB uszkodzona, uszkodzony sterownik zasilania.

0
  • #3 31 Lip 2008 18:01
    Jacek-J129
    Poziom 16  

Kolego podaj całą konfigurację komputera, na którym pracuje ten zasilacz. Osobiście często spotykam takie komputery właśnie z zasilaczem o podobnych objawach, i przeważnie nadają się na śmietnik.

0
  • #4 31 Lip 2008 18:15
    Quarz
    Poziom 43  

Być może ta moja podpowiedź będzie przydatna, a zwiazana jest z otoczeniem układu 2003 choć w innym zasilaczu, ponieważ objawy są identyczne.
    Układ 2003 to takie All&One, czyli stary i dobrze znany sterownik typu TL494, plus komparatory (do PG) jak w LM393 i do tego TL431 w ilości sztuk chyba dwa - nie chce mi się szukać stosownego schematu i piszę z pamięci - i to wszystko w jednej obudowie.
    W obwodzie zewnętrznym w programowanych diodach stabilizacyjnych - jak w TL431 - znajduje się rezystancyjny dzielnik sprzężenia zwrotnego z obwodu kontrolowanego napięcia, a w obwodzie katody (od plusa) rezystor ograniczający wartość prądu.
    Natomiast pomiędzy katodą a wejściem sterującym (gdzie podłączone są rezystory dzielnika) włączony jest kondensator (niekiedy w szereg z rezystorem o niewielkiej wartości) ceramiczny o pojemności rzędu 100nF służący do kształtowania odpowiedzi impulsowej.
    A takie kondensatory mają to do siebie, iż łatwo obłamuje się ich zewnętrzny oblew i okladziny zwierają się - co właśnie w rzeczonym tu zasilaczu miało miejsce.
    Efekt - jak wyżej (z powodu braku kontroli napięcia) i blokowanie generatora w układzie TL494 poprzez układ PG.
    Po wymianie tego kondensatora zasilacz pracuje do dziś.

0
  • #5 31 Lip 2008 20:01
    r0m4n
    Poziom 12  

:arrow: K!lleR
    Sprawdzę czy niema zimnych lutów.
    Możesz mi wyjaśnić co masz na myśli pisząc "przetwornica SB uszkodzona", "uszkodzony sterownik zasilania"

:arrow: Jacek-J129
    nie mam zamiaru wyrzucać sprzętu na złom!
    Konfiguracja to:
    Soltek. Atlon 1,6, 256 ram

:arrow: Quarz
    Ogólnikowo opisałeś rozwiązanie problem ponieważ nie mam aplikacji układu 2003 trudno mi cokolwiek ruszyć.
    Jutro wymienię wszystkie kondensatory ceramiczne w pobliżu 2003
    Ma ktoś aplikacje układu 2003 ?
    Link, foto, cokolwiek...
    Poprawiłem TONI_2003

0
  • #6 31 Lip 2008 20:17
    K!lleR
    Poziom 39  

Kolego :arrow: r0m4n Poczytaj troszkę na forum o naprawianiu zasilaczy, jest tego cała masa. Opcja szukaj. :)

Poczęści kolega :arrow: Jacek-J129 ma rację. Jeśli zasilacz jest firmy no-name lub co jeszcze gorsza jest to Codegen to fakt faktem nie nadaje się do montarzu w zestawach komputerowych :] A naprawić można dlaczego nie, lecz tylko dla własnej satysfakcji.

0
  • #7 31 Lip 2008 20:48
    Jacek-J129
    Poziom 16  

Z tym że ja radzę wymienić zasilacz na nowy, a nie że cały komputer do wymiany. Poza tym nowy zasilacz da Ci pewność trwałości tego sprzętu, a na zasilaczu "No-Name" daleko nie zajedziesz ... i to jest sprawdzona sprawa.

0
  • #8 31 Lip 2008 20:52
    r0m4n
    Poziom 12  

Jak na razie nic nie poszło z dymem, a nawet jak i pójdzie to nie będzie szkoda.
    Będzie to dobry moment na zakup nowego sprzętu.
    Wciąż czekam na sugestie odnośnie rozwiązania problemu.
    Poprawiłem TONI_2003

0
  • #9 31 Lip 2008 21:38
    maxwell055
    Poziom 16  

Ja nie chcę obrażać żadnego zespołu muzycznego (:D), ale nazwa mówi sama za siebie...
    :arrow: R0m4n Wymień zasilacz najlepiej na jakiegoś Chiefteca, bo jak teraz naprawisz usterkę to po jakimś czasie znowu będzie on wyczyniać cuda.
    Lepiej wydać więcej pieniędzy i mieć coś na dłużej "biedny dwa razy traci..." :D

0
  • #10 03 Sie 2008 17:54
    r0m4n
    Poziom 12  

Witam.
    Sprzęt już naprawiony. Teraz jest w fazie testów zanim włożę do komputera.
    Wymieniłem podwójną diodę SBL na S10C40 =10A/40V + przelutowanie całej PCB.
    Dzięki za odpowiedzi.
    Poprawiłem TONI_2003

0