Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kopia kolumny 2x12" Mesa Boogie DR jak montować głośnik

31 Lip 2008 21:00 8403 18
  • Poziom 15  
    Witam Kolegów

Mam pytanie dotyczące montażu głośnika w kolumnie gitarowej Konkretnie chodzi mi o jak powinny być przykręcone śruby, czy mam przewiercić sklejkę od przodu i przykręcić głośniki przy pomocy nakrętek czy może użyć wkrętów do drewna czyli przykręcać głośnik od wewnątrz kolumny. Prosił bym o ewentualne uzasadnienie swojej wypowiedzi.

Pozdrawiam parklinson
  • Poziom 17  
    Są takie specjalne nakrętki wbijane w drzewo, do nabycia np w castoramie. Przykręcasz wtedy śrubą od środka.
  • Poziom 15  
    A jak się to montuje ? Rozumie że działa to na zasadzie kołka rozporowego do drewna ?
  • Poziom 28  
    Nie jak kołek rozporowy tylko jak nakrętka z kolcami i te kolce wbijają się do płyty.

kopia kolumny 2x12" Mesa Boogie DR jak montować głośnik
  • Poziom 43  
    Jeśli głośnik będzie zamontowany od zewnątrz, wystarczy wywiercić otwory fi 2mm i przykręcić go czernionymi (oksydowanymi) wkrętami do drewna. Jeśli będzie montowany od wewnątrz to zastosuj śruby, podkładki+nakrętki.

Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Panowie w kolumnie gitarowej głośniki montuje się od wewnątrz więc pomysł z tymi nakrętkami pazurkowymi jest hmm zły:| Moim zdaniem to nie będzie dobre rozwiązanie. Było by ok gdybym montował głośnik od zewnątrz wtedy moment ściskający dociąga podkładkę i głośnik a w zaproponowanym przez Was rozwiązaniu śrubą będzie wyciągać tą podkładkę z drewna. Równie dobrze mogę się przewiercić przez sklejkę i zastosować zwykłą śrubę i nakrętkę.

A mój problem wynikł stąd że ktoś kiedyś napisał że błędem jest montowanie głośnika poprzez przewiert przez płytę czołową.
  • Poziom 37  
    Wygląda na to że niektóre topowe firmy popełniają ten "błąd", mocowanie od środka na wkręty jak i od zewnątrz na śruby z nakrętkami spotyka się równie często w fabrycznych kolumnach.Najważniejsze jest żeby głośniki były zamontowane szczelnie i solidnie.Tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic308359.html przykładowa konstrukcja DIY z naszego Forum z głośnikami montowanymi od zewnątrz.Teraz to już firma http://www.noisybox.com.pl/main.htm
    A np. Marshall montuje od wnętrza https://obrazki.elektroda.pl/34_1213027826.jpg
    Obydwa sposoby są dozwolone.
  • Poziom 15  
    Pi-Vo napisał:
    Wygląda na to że niektóre topowe firmy popełniają ten "błąd", mocowanie od środka na wkręty jak i od zewnątrz na śruby z nakrętkami spotyka się równie często w fabrycznych kolumnach.Najważniejsze jest żeby głośniki były zamontowane szczelnie i solidnie.Tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic308359.html przykładowa konstrukcja DIY z naszego Forum z głośnikami montowanymi od zewnątrz.Teraz to już firma http://www.noisybox.com.pl/main.htm
    A np. Marshall montuje od wnętrza https://obrazki.elektroda.pl/34_1213027826.jpg
    Obydwa sposoby są dozwolone.

Co do konstrukcji diyMańka to znam je bardzo dobrze zresztą konsultowałem z Nim już budowę kolumny gitarowej jednak chciałbym usłyszeć zdanie innych osób
    Co do kolumny to upieram się przy montażu od wewnątrz głośnika między innymi ze względu na większe bezpieczeństwo membrany.
    A pytanie przeredaguję tak
    :arrow: jak głośniki montuje mesa w swoich paczkach bo myślę ze oni nie popełniają błędu :)
  • Poziom 28  
    Według mnie najlepiej dać głośnik od zewnątrz. Łatwo go wyciągnąć itp. A jeśli chodzi o większe bezpieczeństwo membramy to przednią ściankę przesunąć do środka kolumny o jakieś 3-4 cm. A na końcu zamontować kratę.
  • Poziom 15  
    piotrdx626 napisał:
    Według mnie najlepiej dać głośnik od zewnątrz. Łatwo go wyciągnąć itp. A jeśli chodzi o większe bezpieczeństwo membramy to przednią ściankę przesunąć do środka kolumny o jakieś 3-4 cm. A na końcu zamontować kratę.

No i z tym jest problem bo maskownica będzie na stałe i nie będzie możliwości jej ściągnięcia. Po za tym po co wyciągać głośnik ? To ma po prostu grać :) Vintage 30 jest mi doskonale znany i nie planuję niczego prędko zmieniać. Mesa montuje głośniki od tyłu zresztą nie widziałem paczki z głośnikami montowanymi od przodu. Dlatego proszę odrzucić tego typu sugestie :)
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Są kolumny tak zbudowane że tylna ścianka się nie demontuje i jedyna możliwość dostania się do środka to wymontowanie głośnika.Demontaż samego głośnika też jest wtedy możliwy tylko jeśli się go zamontuje z zewnątrz.Tak są robione np. kolumny Hughes & Kettner.Montaż głośnika z zewnątrz ma jeszcze taką zaletę że do płyty czołowej przylega on krawędzię kosza a nie papierową okładziną membrany i łatwiej można go zamontować całkowicie szczelnie, można tam dać nawet podkładkę (uszczelkę) gumową.W takim układzie nie trzeba wiercić otworów na wylot, można to zrobić wkrętami, szczególnie jeśli to jest sklejka a nie wiórówka czy MDF i wkręty mają w czym trzymać.Każde rozwiązanie jest dobre, ważne żeby było solidnie i szczelnie.
  • Poziom 15  
    Pi-Vo napisał:
    Są kolumny tak zbudowane że tylna ścianka się nie demontuje i jedyna możliwość dostania się do środka to wymontowanie głośnika.Demontaż samego głośnika też jest wtedy możliwy tylko jeśli się go zamontuje z zewnątrz.Tak są robione np. kolumny Hughes & Kettner.Montaż głośnika z zewnątrz ma jeszcze taką zaletę że do płyty czołowej przylega on krawędzię kosza a nie papierową okładziną membrany i łatwiej można go zamontować całkowicie szczelnie, można tam dać nawet podkładkę (uszczelkę) gumową.W takim układzie nie trzeba wiercić otworów na wylot, można to zrobić wkrętami, szczególnie jeśli to jest sklejka a nie wiórówka czy MDF i wkręty mają w czym trzymać.Każde rozwiązanie jest dobre, ważne żeby było solidnie i szczelnie.

Dobra już nie będę zmierźlić zrobie tak: nakrętki pazurkowe wsadzę od zewnątrz przewiercę się przez sklejkę a głośniki przykręcę śrubą M5 od wewnątrz myślę ze to będzie najlepsze rozwiązanie. Sklejka ma 21 mm więc na wkręty też by dało radę ale chyba mocniej będzie jednak 1-szym sposobem.

Dzięki za zainteresowanie i za pomoc. Jak dokończę kolumnę to dodam do tego posta link do działu DIY wtedy też będzie można podyskutować o tym co udało mi się zrobić.
  • Poziom 29  
    Mozna glosniki montowac od wewnatrz i od zewnatrz frontu jak kto woli, warunkiem jest szczelnosc obudowy i material z jakiego ja wykonamy. Obudowa powinna miec wysoki rezonans i nie tlumic srodka w gre wchodzi najlepiej sklejka o malej gestosci i w miare lekka.
    Oj firma sie rozwinela ;) sporo paczek zrobilismy noi wiedza w fachu z kazda kolejna budą rośnie.

Co do kopii kolumn mesy smiesza mnie ludzie, którzy coś takiego chca wykonac i myslą, ze im sie uda zrobić to w garażu czy komórce.

Po pierwsze. Musza byc takie same materialy na obudowe, kleje, technika mocowania scianek, frontu, tylu, sposób mocowania glosników, maskownica, noi oczywiście głośniki...
  • Poziom 15  
    diyManiek napisał:
    Mozna glosniki montowac od wewnatrz i od zewnatrz frontu jak kto woli, warunkiem jest szczelnosc obudowy i material z jakiego ja wykonamy. Obudowa powinna miec wysoki rezonans i nie tlumic srodka w gre wchodzi najlepiej sklejka o malej gestosci i w miare lekka.
    Oj firma sie rozwinela ;) sporo paczek zrobilismy noi wiedza w fachu z kazda kolejna budą rośnie.

Co do kopii kolumn mesy smiesza mnie ludzie, którzy coś takiego chca wykonac i myslą, ze im sie uda zrobić to w garażu czy komórce.

Po pierwsze. Musza byc takie same materialy na obudowe, kleje, technika mocowania scianek, frontu, tylu, sposób mocowania glosników, maskownica, noi oczywiście głośniki...

Ze wszystkim się zgodzę ale z maskownicą to już przesadziłeś :) Gdybym nie miał do Ciebie szacunku to bym dodał odpowiedniejszy komentarz, ale ze względu na ILOŚĆ wykonanych przez Ciebie kolumn metodami powiedzmy że trochę bardziej profesjonalnymi od kogoś z garażu i komórki po prostu się powstrzymam.

Po za tym myślę że jeszcze nie popełniłem żadnego przestępstwa na razie pytam jak mam np zamontować głośniki.

Z wyrazami szacunku Michał
  • Poziom 43  
    Jednak diyManiek nie przesadził, wspominając o maskownicy.
    Budując przed laty paczkę pod bas, najpierw zastosowałem tekstylną-furczało, następnie perforowaną-muliło. Okazało się że paczka najlepiej brzmiała bez jakiejkolwiek maskownicy.
    Jeśli chodzi o montaż głośników, to w zupełności wystarczą odpowiedniej długości wkręty do drewna.

Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Co do maskownicy to myślę że z ogólno dostępnych materiałów najlepsza jest kanwa jak dobrze się naciągnie to nie będzie furczeć a dźwięk nie będzie przymulony. Nie przesadzajmy znów tak bardzo wg mojej oceny najważniejsza jest grubość sklejki wymiary paczki solidny montaż i oczywiście głośniki. Pozostałe elementy układanki mają znacząco mniejszy wkład w brzmienie kolumny ( bynajmniej nie twierdzę że należy je bagatelizować) Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Jaki problem widzisz w przykręceniu 4 śrubek?Nie szukaj na siłę problemów bo znajdziesz ich jeszcze wiele i nie zrobisz nigdy tej kolumny.Pytałeś w tym temacie czy głośniki mają być montowane od zewnątrz czy wewnątrz.Teraz już wiesz i zamiast zrobić kolumnę to zastanawiasz się jak.W sumie to obojętne, ważne żeby dobrze i solidnie.Mogą być wkręty do płyty czołowej, nakrętki pazurkowe albo każdy inny sposób ale nawet na dobrym zdjęciu byś tego nie zauważył, w sumie jakie ma to znaczenie?