Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termometr dwukanałowy z wyświetlaczem dwukolorowym

Dragonking 21 Lut 2004 16:32 5661 0
 • Witam
  Pragne zamieścić na forum elektrody ten oto projekt "Podwójnego Termometru Cyfrowego". Projek ten, to termometr cyfrowy, z dwupunktowym pomiarem temperatury, oraz wyświetlaczem zrobionym na dwukolorowych (czerwony/zielony) kostkach LED. Schemat + opis tego urządzenia to skany z gazety Radioelektronik 11/2000, natomiast cały termometr jest dostępny jako kit Nord Elektronik NE087 na stronie producenta - http://www.nordelektronik.pl/ne/ne087.htm . Wykonanie projektu nie powinno sprawić większych trudności, jedynie przy montowaniu układu przez mojego kolege był kłopot z dostaniem transoptora SFH601 oraz samych wyświetlaczy. Ogólny koszt wykonania projektu wg schematu wyniósł ok 80-90 zł (cena kitu na dzień dzisiejszy nie przekracza 60 zł).

  Uwagi
  1. Po oglądnięciu schematu i przeczytaniu opisu widać niewielki błąd - zastosowanie dwukrotnie oznaczenia diod D9 i D10 - jako czujniki temperatury oraz jako ograniczniki prądu segmentów LED. Po prostu należy dokupić 2 diody 1N4148, których nie uwzględniono w wykazie elementów.
  2. Po uruchomieniu termometru w czsie kalibracji postępowaliśmy tak, jak jest to opisane w instrukcji. Jednak wraz z kolegą zauważyłem, że w naszym przypadku błędne jest oznaczenie kanałów na potencjometrach P1-P4 - kanał pierwszy zmieniało się potencjometrami oznaczonymi jako CH2, a kanał 2 pot. oznaczonymi jako CH1

  Pozdrawiam

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  Dragonking
  Poziom 13  
  Offline 
  Specjalizuje się w: komputery, elektronika
  Dragonking napisał 136 postów o ocenie 5, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście kraków. Jest z nami od 2003 roku.