Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Źródło prądu dla led. Generator na ne555n.

31 Lip 2008 22:02 2195 4
  • Poziom 15  
    witam,

opracowuje pewien projekt do samochodu, mianowicie złozyłem generator na ne555n i chce do niego podłączyć 10 diod czerwonych 10mm. ne555 zasilane jest stabilizatorem 7008 podajże (z 12V aku daje 5V na ne555). Teraz moj problem polega na tym ze przy połączeniu ledów do wyjścia z ne555 w szeregu ledwo świecą 3 sztuki, a przy polaczeniu równoległym świeci 5 sztuk. ja musze zasilic 10. ma ktos jakis pomysł jak to zasilic by świeciły optymalnie wszystkie diody i migotały w takt generatora ??(koło 50hz).

dodam ze koles w sklepie poradził mi bym zastosował "klucz" czyli dał mi tranzystorek bc683 (jesli nie pomylilem cyferek) taki ktory daje 1A, wiec spokojnie moglbym zasilic wszystei ledy ktore chce. schemat podłaczenia dał mi taki:

baza na wyjscie z ne555 emiter na mase, a kolektor na Vcc, na pierwszyt rzut oka i chlopski rozum powinno to działać, gdy na bazie pojawi sie prad ustala tranzystor w stan przewodzenia i z zasilania przez diody i kolektor leci do masy przez emiter wszystko cacy powinno byc, lecz niestety ten "motyw" nie dziala, sprawdzałem kazde mozliwe ustawienie diod i polaryzacje..

prosze o pomoc

Post raportowany,
    proszę stosować polskie znaki,
    oraz poprawić błędy
    And!
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 31  
    Witam

A co to za stabilizator 7008 ? Jeśli to LM7808 no to masz problem skoro daje Ci 5V.
    Jeśli połączyłeś 10 diod led szeregowo i nie zaświeciły to nic dziwnego. 10×1.7V to minimalne wymagane napięcie dla takiego układu wynosi 17V. Biorąc pod uwagę, że jest tam jeszcze tranzystor to masz conajmniej 17.2V. Nie rozumiem tego stwierdzenia "w takt generatora 50Hz".
    Proponowałbym zrobić to w taki sposób, że robisz 5 grup diod LED łączonych szeregowo po dwie. Do każdego kompletu dodajesz rezystor szeregowy 160Ω dla prądu 10mA (i zasilania 5V). Takie komplety łączysz równolegle. Z jednej strony dołączasz do plusa zasilania a z drugiej do kolektora tranzystora. Podając na bazę napięcie koniecznie przez rezystor (np. 10kΩ) diody powinny się zaświecić. Łącząc bazę tranzystora z wyjściem 555 ten rezystor musi być. Co do tranzystora to może być np. BC547B lub coś podobnego. Z drugiej strony nie jest on w ogóle potrzebny. 555 ma prąd wyjściowy do 200mA. Wrzuć schemat tego co projektujesz. Łatwiej będzie pomóc. Sterowanie 50Hz nie ma sensu. One będą migać ale na tyle szybko, że będzie widać jakby świeciły światłem ciągłym.

--
    pozdrawiam
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 15  
    no i tutaj sie nie zgodzie,
    pierwsze primo niby ne555 ma do 200mA ale niestety w polaczeniu równoległym świeciło sie 5 diod czerownych scal;ak sie grzał piekielnie, a 6 diod równolegle juz nie zabłysneło. wiec te mA to pic na wode jak moc PMPO wzmacniaczy.

po drugie primo:
    wlansie 50hz jest mi potrzebne. gdyz chce zastosowac ten gen i led do świateł tylnych i musza one świecić "niby"światłem ciągłym aczkolwiek, w szybkim ruchu przemieszczenia, bąc zmiany miejsca obserowwania widac ze swiatełka migoczą, nie wiem jak to napisać, widzialem taki efekt miedzy innymi w światlach BMW jakiegos z nowych, i jakiegos nissana primiera chyba, efekt ogulnie mi sie spodobał, wogule inaczej sie patrzy na takie światło które mruga na granicy widoczności tego mrugania niż na światło wydobywające sie z żarówki - ciągłe-

dzieki za podpowiedź co do tego rezysotra na baze dla tranzystora. mam nadzieje ze tym razem zadziałaja i juz mi sie nie bedą palić diody ani scalaki.. :|

i takie pytanie mowisz żeby polaczydzc diody szeregowo po 2 sztuki i z jednej strony do plusa zasilania a z drugiej do kolektora, a ten plus zasilania to 12V ?? czy juz po stabilizatorze 5V ??.

i rozumiem ze baza z R10kOhm na wyjscie 555 a emiter na mase ??
  • Poziom 31  
    Witam

Żeby nie było żadnych niedomówień wrzucam w załączniku schemacik proponowanego przeze mnie rozwiązania. Czemu się to grzało to nie wiem. Może źle coś było połączone. Nie wnikam.
    Układ NE555 może być zasilany w zakresie od 3 do 18V. Nie ma więc potrzeby stosowania stabilizatora w samochodzie. Jeśli jednak będziesz się upierał możesz go dać. Rezystory masz podane dla napięcia zasilającego 5 i 12V (w obu przypadkach mniejwięcej 10mA). Gdzie podepniesz zasilanie zależy od Ciebie. Gdybym to robił sam to olałbym stabilizator napięcia. Jeśli chcesz robić na tym światła to jasność świecenia może okazać się za mała. Rezystory sobie chyba doliczysz do wymaganego prądu.

--
    pozdrawiam

PS
    Miałem napisać, że dla 12V i 10mA rezystorki mają być 820R a nie 810R
  • Poziom 15  
    dzieki wielkie za pomoc pozdrawiam !!!!!!!!!!!

zastosuje jednak stabilizator chociaz by dlatego by zasilić z niego diody gdyż w samochodzie podczas pracy napiecie moze sie wachac od 12 do 14.4 i mialo to by wpływ na zmiane prady pllynacego przez diody itp.