Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Candy Activia Smart CTAS 127 - martwa ?

Kwicek 31 Lip 2008 22:16 7300 16
  • #1 31 Lip 2008 22:16
    Kwicek
    Poziom 12  

Witam,
    Problem z pralką jak w temacie:
    Krótki opis sytuacji:
    Wracam do domu kolo 18:20 i w drzwiach czuję absorbujący zapach ciepła w mieszkaniu.
    Okazuje się, że nastawiono pranie, wchodzę do łazienki a tam sauna - nic nie widać i gorąc niesamowity. Pralkę zastałem w pozycjach jak na zdjęciu:
    Pralka Candy Activia Smart CTAS 127 - martwa ? czyli 90 stopni i wyświetlacz bez znaku życia.
    Ustawiłem pokrętło na OFF i odłączyłem zasilanie. Klapę mogłem otworzyć bez problemów, bęben ustawiłem tak aby otworzyć drzwiczki. W bębnie widoczna jest jeszcze woda na kilka cm od dna i ciągle bije ciepło do teraz (22:00) a pralka nadal nie reaguje po wpięciu do gniazdka ?
    Czy jest to jakieś standardowe uszkodzenie ? co i gdzie szukać ?
    Pozdrawiam

• #2 01 Sie 2008 08:06
    Kwicek
    Poziom 12  

Witam,
    Zabrałem się za wstępne oględziny a oto co zobaczyłem:

1. Po odkręceniu panela sterującego widać przypalone wtyki i nalot od przygrzania na plastiku obudowy.

Płytka sterująca wygląda dobrze chociaż nie mam pojęcia czy jest sprawna.

2. Kolej na otworzenie pralki do wnętrza, 8 śrubek odkręconych a w środku:

Ze wstępnych oględzin wynika, że element do którego idzie kabel zasilający zakończył raczej swój żywot co widać na załączonych fotkach.
    Pare przytopionych kabli i wtyczek.

Jakieś sugestie co do naprawy ? czy można to zrobić w domu dokupując części czy wymagany byłby serwis specjalistyczny ? Co jeśli po własnoręcznej wymianie elementów z widocznymi uszkodzeniami pralka nadal nie będzie działać ?
    Może ktoś przybliży wstępne koszty naprawy ?

• #3 01 Sie 2008 08:40
    schnauzerman
    Specjalista AGD

Ten spalony element na ostatnim zdjęciu to filtr przeciw zakłóceniowy, jest tani ale na czas sprawdzenia pralki można go pominąć, sprawdź dokładnie płytę modułu czy nie ma widocznych uszkodzeń wypaleń, przerwanych ścieżek itp, oczywiście po obu stronach

• #4 01 Sie 2008 10:04
    Kwicek
    Poziom 12  

Płyta jeśli tylko z wyglądu to jest ok, nie widać bardziej konkretnych przebarwień czy upaleń i zniszczeń w nadruku, elementy też wyglądają dobrze, kondensatory całe - bez wybrzuszeń.
    Jedyny element w jaki ingerowałem na płytce to włącznik, który już raz sie oberwał od lutu powierzchniowego co wynikało z eksploatacji tego przycisku, nadal ten sam oryginalny przylutowany przeze mnie - działał sprawnie. Jednak martwią mnie te roztopione wtyczki z kablami które były wpięte w bok płyty.
    Jak wrócę po pracy to jeszcze wypuszczę wodę z bębna, która ma dziwny brązowawy i mętny kolor (były prane białe rzeczy). Będę mógł wtedy obejrzeć dokładniej pralkę z każdej strony. Czy jest możliwość uszkodzenia jakiegoś elementu, który spowodował to zabarwienie wody ?

• #5 01 Sie 2008 10:37
    schnauzerman
    Specjalista AGD

Sprawdź płytke po drugiej stronie tam gdzie łączą styki nadpalonych wtyczek, zabarwienie wody to efekt długotrwałego gotowania wody, kamień, osady, grzałka może być uszkodzona

• #6 05 Sie 2008 08:52
    Kwicek
    Poziom 12  

Po przerwie w zamysłach nad problemem i technicznej na elce wracam do tematu.
    Płytka wygląda ok, zapiąłem na krótko kable i wyświetlacz dał znak życia.
    Co więcej okazuje się, że pralka nawet działa - reaguje na pokrętło ale ciągle chce kończyć program, przy którym zakończyła żywot. Czyli znów zaczęła cykl prania "Bawełna 90°" z czasem ponad 2h. Rozpiąłem więc złącze "na krótko" i założyłem używany filtr, który żona dostała za 10zł od jakiegoś montera/serwisanta. Wszystko ok.

Temat ożywienia pralki uważam za zamknięty jednak aby nie zakładać nowego wątku pociągnę ten z zapytaniem:

Czy jest możliwość zresetowania tej pralki aby po ustawieniu jakiegoś programu można było zacząć od dowolnego innego ?!

Ona ma taką mądrość głupią, że jak już załapie co ma robić to ustawianie pokrętła na OFF czy wyjmowanie wtyczki z gniazdka nic nie daje. Uparta pralka po podłączeniu zaczyna robić dalej program ostatni, na którym ją się wyłączyło (z czasem jaki pozostał ostatnio przed przerwą).

Prosty przykład:
    Jest to nieszczęsne 90° Bawełna i do końca 1h 50min., chcę teraz przestawiając pokrętło w pozycję wirowanie ustawić właśnie ten program i po wszystkim koniec. Jak zrobić aby przestała gotować a zaczęła wirować ? Czy wogóle ta pralka ma taką możliwość przerwania programu w dowolnym momencie ?

• #7 05 Sie 2008 09:03
    schnauzerman
    Specjalista AGD

Sprawdź grzałkę i czujnik NTC

• #8 05 Sie 2008 22:39
    Kwicek
    Poziom 12  

Oba elementy wydają się być sprawne ale czy one mają wpływ na zmianę programu prania ?

Możliwe, że nie do końca mój post został zrozumiany przez ten przykład z "Bawełna 90°"
    Chciałem wiedzieć czy jest możliwość zmiany jakiegokolwiek programu gdy już naciśnie się "start". Gdy jest włączony byle jaki program to nie mogę go zatrzymać dopuki nie skończy całego cyklu i żadne ustawianie pokrętła w pozycję OFF czy wyjmowanie wtyczki nie resetuje programu rozpoczętego.

Zerknijcie na pokrętło ze zdjęcia, które dodałem wcześniej - przypuśćmy, że chcę zrobić program pierwszy od lewej obok [off] czyli [32'/50] ale przez przypadek ustawiam na kolejnym czyli [mix&wash/40] i wciskam start. Po chwili orientuję się, że popełniłem błąd jednak w żaden sposób nie mogę wstrzymać tego cyklu dopuki nie skończy. A może da się to jakoś zahamować w dowolnym momencie i zmienić na coś innego ?
    trochę to zawiłe... :D

• #9 05 Sie 2008 22:53
    schnauzerman
    Specjalista AGD

Kwicek napisał:
    Oba elementy wydają się być sprawne
    :D

Wydają się sprawne czy są? Grzałka powinna mieć rezystancję około 26Ω, a czujka NTC około 20kΩ

• #10 06 Sie 2008 08:05
    nares
    Specjalista AGD

Kwicek napisał:
    Oba elementy wydają się być sprawne ale czy one mają wpływ na zmianę programu prania ?

Możliwe, że nie do końca mój post został zrozumiany przez ten przykład z "Bawełna 90°"
    Chciałem wiedzieć czy jest możliwość zmiany jakiegokolwiek programu gdy już naciśnie się "start". Gdy jest włączony byle jaki program to nie mogę go zatrzymać dopuki nie skończy całego cyklu i żadne ustawianie pokrętła w pozycję OFF czy wyjmowanie wtyczki nie resetuje programu rozpoczętego.

Zerknijcie na pokrętło ze zdjęcia, które dodałem wcześniej - przypuśćmy, że chcę zrobić program pierwszy od lewej obok [off] czyli [32'/50] ale przez przypadek ustawiam na kolejnym czyli [mix&wash/40] i wciskam start. Po chwili orientuję się, że popełniłem błąd jednak w żaden sposób nie mogę wstrzymać tego cyklu dopuki nie skończy. A może da się to jakoś zahamować w dowolnym momencie i zmienić na coś innego ?
    trochę to zawiłe... :D

Naciśnij i trzymaj przycisk start, aż migną kontrolki(reset).

• #11 06 Sie 2008 19:31
    Kwicek
    Poziom 12  

schnauzerman napisał:

Wydają się sprawne czy są? Grzałka powinna mieć rezystancję około 26Ω, a czujka NTC około 20kΩ

Grzałka ma 27Ω a czujnik hmm - rezystancja ciągle rośnie, im dłużej trzymam tym wyższa. Sprawdzić do jakiej wartości dojdzie ?

:arrow: nares - sprawdzę czy to zadziała ale coś mi się wydaje, że już kiedyś w ten sposób chciałem wyłączyć przyciskiem start/pause i nic to nie dawało.

• #12 06 Sie 2008 20:07
    schnauzerman
    Specjalista AGD

Wymień czujkę NTC, grzałkę i silnik sprawdź na upływność (przebicie), reset przyciskiem start-pause często nie jest możliwy przy uszkodzeniu elementów wykonawczych pralki

• #13 06 Sie 2008 21:11
    Kwicek
    Poziom 12  

schnauzerman napisał:
    ... grzałkę i silnik sprawdź na upływność (przebicie)

w jaki sposób ? miernikiem sprawdzić dotykając do masy i do tych elementów czy jak ?
    jeśli ta pralka ma reset w przycisku start/pause to możliwe, że od początku była uszkodzona ? nigdy chyba się nie dało tak zrobić.

• #14 06 Sie 2008 21:18
    schnauzerman
    Specjalista AGD

Megaomomierzem lub induktorem, między biegunem odbiornika a masą. Nie podałeś rezystancji czujki

• #15 06 Sie 2008 22:39
    Kwicek
    Poziom 12  

Cały czas wartość wzrasta gdy mierzę, nie stoi w miejscu tylko rośnie i rośnie. Pokazuje różne wartości na multimetrze ustawionym na 200k i 2000k. Żona właśnie zrobiła pranie, wcześniej były próby z kasowaniem programu wirowania ale ciągle wyświetlacz wskazywał 0.07 i tak sobie kręciła raz w jedną, raz w drugą stronę. Trzymałem dość długo przycisk start/pause aż w końcu zmienił się na wyświetlaczu symbol ale dalej "wirowała".
    Wkurzyłem się i uderzyłem ręką w okolice przycisków i nagle wyskoczyły same zera [ 000 ] no i udało się zmienić program na inny z ciągłego wirowania. Z rana jeszcze oglądnę płytkę sterującą, może to wina przycisków.

• #16 06 Sie 2008 22:48
    schnauzerman
    Specjalista AGD

Czujka NTC powinna mieć rezystancję 20kΩ w temperaturze 20 stopni C, jeżeli jest inna to ją w końcu wymień!

• #17 07 Sie 2008 00:10
    Zbych034
    Poziom 35  

Uszkodzona czujka NTC spowodowała że programator uznał iż woda ma za niską temperaturę i grzał cały czas wodę. Wymień go, sprawdź czy kable nie są przegrzane (jak trzeba zaizoluj) i pralka powinna działać (do następnej awarii).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME