Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

licznik 4510 - problem z uruchomieniem

01 Sie 2008 00:21 1300 5
  • Poziom 9  
    Za pomocą licznika CD4510 chcialem w ponizszej konfiguracji:
    licznik 4510 - problem z uruchomieniem
    zliczać pojedyńcze impulsy podawane ręcznie, za pomocą mikrołącznika lub przekaźnika. Jednak po włączeniu układ nie reaguje, na wyjściach Q1-Q4utrzymują się cały czas takie same stany. Próbowalem także przepisać na wyjścia stany podawane za pomoca wejść P1-P4 i także bez zmian.
    Czy coś w samym ukladzie Mojej konfiguracji) jest nie tak, a może ksztalt impulsu podawanego na wejście jest nie prawidlowy (jakieś drgania zestykow, niewlaściwy czas narastania impulsu). Sprawdziłem dwa uklady scalone (nówki), wiec raczej nie ma mozliwości zeby były oba spalone.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 30  
    Zdecyduj sie o który licznik pytasz (4510 czy jak na dołączonym rysunku 4516) - co prawda oba pracują prawie tak samo.
    Na elenocie jest karta katalogowa tego licznika i w niej masz dokładnie opisane jakie poziomy należy podać na wejścia sterujące, aby układ robił to czego od niego wymagasz.
    Wniosek - wystarczyło poszukać (google nie gryzie) i już dawno miałbyś problem rozwiazany.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 35  
    Witam.
    Z twojego schematu nie widać gdzie podłączyłeś zasilanie tego układu i jakiej wartości, ale to chyba sprawa oczywista i chyba tu błędu nie popełniłeś ?
    Wejście CLOCK (15) powinno być wyposażone w układ eliminacji drgań styków ale na początek bynajmniej połącz je przez rezystor 10k do masy, (oczywiście póki co musisz liczyć się z błędnym zliczaniem).
    Wejścia P1-P4 też nie powinny wisieć w powietrzu, połącz je albo z plusem albo z masą.
    Mimo to przypisanie stanów z P1-P4 powinno być możliwe. Oczywiście należy tego dokonać poprzez podanie stanu wysokiego na wyprowadzenie PE (nóżka 1). Pamiętaj przy tym aby nie podawać stanu wysokiego na P4 (nóżka 3) bo po wpisaniu jego do wyjścia dokonasz od razu kasowania licznika.
  • Poziom 9  
    Elkard moim zdaniem drgania zestyków powodowały by błędne zliczanie, a mnie układ nie chce zliczyć nic. Próbowałem podawać pojedyncze impulsy z generatora impulsów, jak i ciągi impulsów z generatora, zarówno na wejście zegarowe przy 5 podłączony do masy, jak i na odwrót. Układ jest zasilany stabilizowanym napięciem 9V. A swoją droga jaka jest różnica między CD4510, a 4516 bo na wykresach czasowych tych różnic nie zauważyłem.
  • Poziom 39  
    Witam
    Pomiędzy 4510 a 4516 nie ma w zasadzie różnicy, a twoim błędem, jest to, że nóżki wejść P1 do P4 "wiszą w powietrzu". Zobacz TU na stronie 3-253 wykres czasowy dla 4516 (przy P1 i 2 wyraźnie zaznaczone stany wejściowe). Podłącz P1 do szyny zasilania, a resztę do masy, powinno działać.
    Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Zapytam wprost: pin 8 jest na masie, a 16 na Udd (+)? Do prób Reset (MR) połącz z masą.

Pzdr.