Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat przetwornicy z 12V na 220V

01 Sie 2008 09:02 8902 16
  • Poziom 19  
    Witam , od razu zwracam się z prośbą do Pana modernatora Mariusz.Ch aby nie usuwał tego postu. Kieruję pytanie do użytkowników forum otóż , na schemacie poniżej są 4 tranzystory , i chce sie dowiedzieć czy one są dobrze ustawione czyli najpierw : PNP BD 652 x2 jeden wyżej drugi pod nim i następne NPN BD 901 x2 tak samo tylko obok jeden wyżej drugi niżej pod nim . Mam jeszcze jedno pytanie w tym temacie Link jest ten schemat i jeden użytkownik pyta sie czy "tranzystory mają być wstawione tak jak na tym schemacie co on poprawił " czyli wpisał obok tranzystorów PNP i NPN w drugich a inny użytkownik odpisał mu żeby na schemacie nic nie było zmieniane czyli ten schemat co podałem niżej to on jednak jest dobry , te tranzystory maja być tak wstawione jak koleś to kółeczkami czerwonymi po zaznaczał, czyli PNP są pierwsze jeden wyżej drugi niżej a NPN obok jeden wyżej drugi niżej. Proszę o odpowiedź jest to dla mnie bardzo ważne bo już złożyłam to na płytce tylko be tranzystorów. Dzięki wielkie z góry . Pozdro :D
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 19  
    Po pierwsze: górne są PNP, a dolne NPN, a teraz napisz o co Ci chodzi.
  • Poziom 19  
    Czy tak ma być to ja nie wiem , ale Twój opis tranzystorów teraz się zgadza.
  • Poziom 19  
    W tamtym zamkniętym temacie jeden koleś dał ten pierwszy schemat to chyba ten pierwszy jest dobry? Jak myślisz , jeżeli możesz to przeczytaj cały temat który załączyłem w moim pierwszym poście bo ja trochę tego nie kapuje.
  • Poziom 43  
    areksz5 napisał:
    Czyli na tym schemacie to ma być tak?:arrow:
    Sterowanie mostka typu H w sposób podany, jak na schemacie wyżej, to conajmniej nieprozumienie, by nie nazwać tego dosadniej... :cry:
    Brak czasu martwego pomiędzy wyłączeniem jednego tranzystora a włączeniem drugiego - w tej samej gałęzi szeregowej - powoduje chwilowe zwieranie źródła zasilania i niepotrzebne straty mocy w tychże tranzystorach (aż do ich zniszczenia).
    Dlatego też pomysł sterowania mostka typu H z komplementarnego wyjścia przerzutnika dwustanowego może być tylko akademickim przykładem idei takiego sterowania, ale nie praktyczną tego sterowania realizacją... :!: :idea: :cry:
    Stosownym, i dedykowanym do tego celu układem, może być np. układ SG3525AN, lub podobne dające czas martwy pomiędzy półokresami załączania.
    Poza tym, w przypadku użycia tranzystorów bipolarnych w mostku typu H należy dołączyć do każdego tranzystora - pomiędzy emiter a kolektor - diodę odwrotnie równoległą, które to diody zapewnią ciągłość prądu przewodzenia jakie wymusza obciążenie indukcyjne - Warunki Komutacji.
  • Poziom 19  
    O właśnie mam jeszcze jedno pytanie czy zamiast PNP BD 652 x2 mogę dać BD650 bo na stronie z opisem tego układu Link piszą że można dać BD650 ale nie wiem czy dawać BD650 czy BD 652 :( . Proszę o odpowiedź.

Czyli schemat jest dobry i tranzystory zlutuję według tego schematu. Wielkie dzięki :)
    ===================================================
    Mam jeszcze jedno pytanie otóż , jeżeli mam transformator sieciowy 220V/9V to czy mogę go podłączyć w ten sposób 9V/220 aby uzyskać na wyjściu 220 volt to czy aby go nie spalę proszę o odpowiedź :|
    ==================================================

Mam pytanie czy dobrze oznaczyłem nóżki tranzystorów na schemacie literami B, C ,E jak nie to proszę mnie poprawić . Schemat zamieszczam, poniżej.

[Posty scalono. Mariusz Ch.]
  • Poziom 19  
    Witam ponownie , przepraszam z góry modernatorów o ponoawianie tematu lecz mam pewien problem. Zrobiłem sobie przetwornice wedłóg tego schematu :arrow: Schemat przetwornicy z 12V na 220V i gdy podłączyłem transformator sieciowy odwrotnie czyli wtórnym uzwojeniem jako pierwotnym i pierwotnym jako wtórnym , czyli w uproszczeniu zamiast 220V/9V to 9V/220V , i tutaj jest mój problem czy nie można podłączać transformatorów sieciowych odwrotnie aby uzyskać na wyjściu 220V ? I jaki w takim razie polecilibyście mi transformator aby uzyskać w miarę dobre rezultaty. Podłączyłem tranzystory w ten sposób że na dole są NPN a na górze PNP i do NPN użyłem takich oznaczeń
    Schemat przetwornicy z 12V na 220V a do PNP takich (obrazek do PNP niżej)
    Schemat przetwornicy z 12V na 220V . Mam jeszcze jedno pytanie jakie jest oznaczenie nóżek do układu PNP i NPN chodzi mi o to która nóżka to B która C oraz która to E bardzo was proszę o odpowiedź i pomoc związaną z tymi kłopotami co wymieniłem . Dziękuję bardzo.

Moderowany przez Mirek Z.:

Tematy scaliłem.
    Ostrzeżenie - za powielanie tematów i postów, niestaranną pisownię.
    Proszę przestrzegać regulaminu!

• Poziom 29  
    Sprawdź poprawność montażu Twojego układu, sprawdź czy nie wlutowałeś źle tranzystorów E B C- katalog w dłoń i znajdź te tranzystory i ich oznaczenia oraz parametry i popatrz, wszystkie nie mogą być na jednym radiatorze, jeśli już to tylko dobrze każdy odizolowany od radiatora, sprawdź czy nie poszły z dymem te tranzystory, tranzystory nie mają prawa mieć żadnego zwarcia między nóżkami, muszą mieć odpowiednie przejścia nóżkowe-zależne od PNP czy NPN, potem zmierz napięcia-uważaj-wysokie się indukuje na wyjściu trafa oraz na wejściu przy uzwojeniu gdy jest taktowane/wzbudzane ;-|, do dzieła.
  • Poziom 43  
    Witam!
    Schemat jest błędny, tranzystory pracują na zwarcie! Jest wyjście z tej sytuacji: tranzystory powinny być połączone bazami do siebie i emiterami do siebie, a kolektorami odpowiednio do zasilania, u "góry" NPN, a "na dole" PNP.
    4013 jest zbędny (ponadto jest bardzo słaby, bo jego wydajność prądowa to parę mA, trzeba dać 1 tranzystor w układzie WE jako odwracacz fazy sygnału z 555, który powinien być podawany bezpośrednio na 1 parę tranzystorów, a druga para przez odwracacz na tym tranzystorze.

Jako stopień wykonawczy można tu użyć również którykolwiek z podwójnych wzmacniaczy akustycznych, np. TDA2005 i podobne, oba wzmacniacze powinny być sterowane w przeciwfazie (układ mostkowy).
    Tu masz propozycję:
    https://obrazki.elektroda.pl/43_1218828570_thumb.gif[/img][/url]
  • Poziom 43  
    Mój post również ktoś zgłosił do moderatora, też nie wiem dlaczego.
    Pewnie ten ktoś "jedzie po wszystkich"...

W uzupełnieniu do mojego postu: do proponowanego układu na TDA2005 nie trzeba żadnego generatora, można podłączyć wyjście "10" scalaka do wejścia, wtedy generuje się prostokąt (pojemność C1 wyznacza częstotliwość), lub dać między wyjście a wejście mostek Wiena, wówczas generowany jest sinus, ale trzeba doregulować ujemne sprzężenie zwrotne na akceptowany poziom zawartości harmonicznych.
    Ponieważ TDA2005 pracujacy w mostku może dać 20W, więc również do takiej mocy może pracować jako przetwornica.
    Zrobienie osobnego generatora daje jednak możliwość regulacji napięcia wyjściowego potencjometrem - tak jak regulacja głośności wzmacniacza.
  • Poziom 19  
    Witam ponownie i dziękuję za odpowiedzi , mam pytanie co do tego schematu który pokazał Pan Rzuuf . Otóż czy jak był podłączył transformator TS 6/34 to czy całość by działała i na wyjściu uzyskiwał bym 6W 220V gdybym transformator odpalił odwrotnie czyli wtórnym jako pierwotne , oraz czy tam gdzie pisze wyjście to tam mam podłączyć minus . Co do mojego schematu to będę robił chyba nadal tą przetwornice ponieważ tranzystory kosztowały mnie 12 zł i poszukam not katalogowych tranzystorów , jak by co to proszę o śledzenie tematu bo na pewno będę miał jakieś problemy , dziękuję za odpowiedzi.
  • Poziom 43  
    areksz5 !
    Twój transformator TS6 "mieści się" w możliwościach współpracy z układem TDA2005, układ nie jest skomplikowany, ale dla pewności działania, scalaka trzeba przymocować do radiatora, nie musi być nawet duży, dla tej mocy wystarczy 25cm2. Radiator nie musi być izolowany, będzie na nim "-" zasilania.
    Układ, który rysowałeś na początku, jest o wiele bardziej kłopotliwy do "uporządkowania", koszt tych tranzystorów jest niewspółmierny do czasu, jaki będziesz musiał poświęcić, żeby układ doprowadzić do prawidłowego działania (o ile wcześniej nie uszkodzisz tych tranzystorów!).
    A tu "narysowało mi się" coś na temat wykorzystania Twoich tranzystorów i układu "555":
    Nie gwarantuję sukcesu, ale może uda się nie wykopcić Twoich "skarbów".
  • Poziom 43  
    Rzuuf napisał:
    areksz5 !
    Twój transformator TS6 "mieści się" w możliwościach współpracy z układem TDA2005, układ nie jest skomplikowany, ale dla pewności działania, scalaka trzeba przymocować do radiatora, nie musi być nawet duży, dla tej mocy wystarczy 25cm2. Radiator nie musi być izolowany, będzie na nim "-" zasilania.
    Układ, który rysowałeś na początku, jest o wiele bardziej kłopotliwy do "uporządkowania", koszt tych tranzystorów jest niewspółmierny do czasu, jaki będziesz musiał poświęcić, żeby układ doprowadzić do prawidłowego działania (o ile wcześniej nie uszkodzisz tych tranzystorów!).
    A tu "narysowało mi się" coś na temat wykorzystania Twoich tranzystorów i układu "555":
    Nie gwarantuję sukcesu, ale może uda się nie wykopcić Twoich "skarbów".
    Lecz tu takiż sam widzę błąd podstawowy, a którym już napisałem o w moim poście tam: 01 Sie 2008 10:23 Re: Schemat przetwornicy z 12V na 220V
    Cytat:
    Stosownym, i dedykowanym do tego celu układem, może być np. układ SG3525AN, lub podobne dające czas martwy pomiędzy półokresami załączania.
    Poza tym, w przypadku użycia tranzystorów bipolarnych w mostku typu H należy dołączyć do każdego tranzystora - pomiędzy emiter a kolektor - diodę odwrotnie równoległą, które to diody zapewnią ciągłość prądu przewodzenia jakie wymusza obciążenie indukcyjne - Warunki Komutacji.

Jak widać, nie czyta się - oj nie czyta - wcześniejszych tu postów i nie analizuje się zawartych w nich treści... :cry:
  • Poziom 43  
    areksz5 napisał:
    Acha czyli jednak będzie duży problem z tymi scalaczkami nie da się nic wykombinować.
    Więcej, jak za 1,20 PLN - w detalu - nie kupuję.
  • Poziom 19  
    To czy do tego układu co zamieścił pan Rzuuf mam podłączyc moje tranzystory BD652 oraz BD901 i układ mam podłączyc do 3 nóżki układu NE555 .