Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz D.I.Y. i pojawiające się w nim trzaski

jaras65 06 Sie 2008 21:20 7178 35
 • #31 06 Sie 2008 21:20
  reflexone::..
  Poziom 14  

  dj-MatyAS napisał:
  ...Poza tym koledzy zapomnieli, że sam transformator już jest swego rodzaju filtrem i powinien wychwycić większość zakłóceń przedostających się "po sieci".
  Jeśli temu nie podoła- znaczy, że albo konstrukcja nie do końca jest dobrze przemyślana, albo występuje jakiś problem z połączeniami sygnałowymi.
  Pozdrawiam.

  kurde o tym nie pomyślałem, a to szczera prawda. Czasami nie myśli się takimi kategoriami jak dj-MatyAS.
  A co do wzmacniacza. Ja nadal obstawiam, wadę albo projektową albo elementarną, czyli uszkodzenie jakiegoś elementu.

 • Mitronik
 • #32 08 Sie 2008 22:47
  PKLab
  Poziom 15  

  >jaras65

  przeczytałem cały post i myślę, że zanim zmyjesz głowę "darkulowi"
  powinieneś sprawdzić jeszcze jedną rzecz. Napisałeś ,ze Twoja sieć w domu jest dwu przewodowa (faza i zero). Sprawdź więc czy jakiś sprytek elektryk przy zakładaniu gniazda do którego podłączona jest lodówka nie zwarł (połączył) zera z bolcem. Jeżeli tak jest to wszystkie śmieci które generuje lodówka wrzucane są na "zero" w sieci 230V. To "zero" podłączone jest bezpośrednio do transformatorów w Twoim sprzęcie. Zakłocenia mogą więc przenikać do obwodów sygnałowych najpierw przez transformator a potem dalej przez diody mostka zasilającego i masę zasilania. Pamiętam też ,że w jednej z polskich gazet "audiofilskich" (nie pamiętam w której- lekturę "audiofilską" juź mocno zarzuciłem) w podobnym przypadku zalecano odwrócenie fazy z zerem w gnieździe zasilającym problemetyczne urządzenie.Miało to podobno jakiś związek z początkiem i końcem uzwojenia pierwotnego (sieciowego) transformatora i jego położeniem względem rdzenia "trafa". Nie zawadzi spróbować - wtedy w rozmowie z p.Darkiem masz wszystkie asy w rękawie.

  UWAGA!!!! Jesli nie jesteś biegły w pracach elektrycznych poproś o pomoc kogoś z kwalifikacjami!

  Całkiem inną sprawą jest kwestia konstrukcji Twojego wzmacniacza.To, że poprzednie urządzenia nie miały tego problemu może być wynikiem ich "klasycznej" konstrukcji. Chodzi mi głównie o uklady elektroniczne , obcność lub brak sprzężenia zwrotnego czy nawet jakość stosowanych transformatorów. Jeden z moich znajomych miał kiedyś wzmacniacz Densen Beat100 i z dużym powodzeniem słuchał na nim.... radiotelefonów korporacji taksówkarskich. Najfajniejsze było to że jako rasowy audiofil odkrył tą przypadłość Beat'a 100 w nocy, kiedy spał a wzmacniacz wyciszony stał na jego audiofilskim ołtarzyku. Dodam tylko ,że w materiałach reklamowych Densena napisano dumnie "... no global feedback loop..." czy jakoś tak.

  Na koniec: jeśli możesz zdobyć (wyporzyczyć) dobry kondycjoner sieciowy to proponowałbym jeszcze sprawdzić tą ścieżkę. Niektóre modele mają bardzo skuteczne filtry przeciw zakłóceniowe.

  Życze owocnej walki z problemem i pozdrawiam
  PKLab

 • Mitronik
 • #33 09 Sie 2008 00:04
  joy_pl
  VIP Zasłużony dla elektroda

  jaras65 napisał:
  Co masz na myśli, wymontować z odbiornika filtr, czy jest to odrębna część?
  Tak każdy stary TV ma taki filtr w środku. Zwykle taki TV nic nie kosztuje (śmietnik lub gdzieś na strychu leży) więc spróbować można.

  jaras65 napisał:

  Sorry za dyletantyzm, ale uprzedzałem już wcześniej że z elektroniki jestem niekumaty...
  Jeśli chodzi o UPS, to masz na myśli taki komputerowy ?


  Tak taki komputerowy ale nie montować go na stałe tylko do testów jeśli on nie pomoże to znaczy że masz w tym wzmacniaczu jakąś „antenkę” zbierająca zakłócenia z sieci.

 • #34 14 Sie 2009 09:41
  darkul
  Poziom 10  

  Hm.Witam.

  Tak się składa że jam ci to wykonał w ilości 4 kompletów.

  Jedynie u Jarasa65 ów problem się pojawia.

  Winną pojawiania się trzasków jest lodówka.

  W sieci [ w tym przypadku starej ] ze znacznymi spadkami napięć wszelkie szarpnięcia [ impulsowe ] powodują że szybki w tym przypadku wzmak to przetwarza.
  Wzmacniacz jak i przedwzmacniacz maja filtry sieciowe, standaryzowane f-my RIFA/Shurter.

  Poza tym należy pamiętać o tym że w sieci z uziemieniem a bez niego urządzenia mają prawo działać inaczej. U Jarasa uziemienia brak.

 • #35 15 Sie 2009 09:48
  smakismaki
  Poziom 16  

  Często popełniany błąd przez konstruktorów polega na tym że nie bocznikują diod w mostkach Graetza kondensatorami stąd przy włączaniu lodówki pojawia sie silny impuls którego kondensatory filtrujące nie są w stanie usunąć. Najprościej aby usunąć te zakłócenia wystarczy zbocznikować diody kondensatorami np 22nF ( w wolnych mostkach można dać większe pojemności, Darkul może używać diod soft recovery i wystarczyć może mniejsza pojemność). Jak ktoś chce poszaleć to można dać dalej jeszcze filtr LC jakby ktoś chciał uodpornić urządzenie na silniejsze zakłócenia .

 • #36 15 Sie 2009 10:03
  darkul
  Poziom 10  

  Nie jestem fanem stosowania wszędzie diod F.R.
  W tym przypadku Graetz w końcówce jak i pre są blokowane dyskami 33nF.

  Blokowanie linii zasilania to podstawa.

  W w.w. przypadku doskonale sprawdzi się galwaniczna separacja sieci audio.
  Czyli trafiak dużej mocy z przekładnią 1/1 230 VAC.