Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung Q1657AT 7,5kg Silver Nano- w 2 pralkach wystrzelił..

tata_jagody 01 Aug 2008 11:45 15202 4
 • #1
  tata_jagody
  Level 11  
  Witam,
  Bardzo proszę Specjalistów AGD o podpowiedź, co może być grane z moimi pralkami. Mam dwie pralki Samsung Q1657AT z serii Big Wash (7,5kg) Silver Nano. Kupił je Teść w sklepie internetowym troszkę ponad 2 lata temu. Super wypasy, z wielkim wsadem i technologią jonów srebra. Jedną dla nas, jedną dla siebie. No i praleczki pracowały sobie bezawaryjnie przez 2 lata gwarancji, a jak gwarancja upłynęła, to najpierw (po 2 miesiącach po terminie gwarancji) padła pierwsza. Żona prała, nagle usłyszała trzask - głośny huk i pralka stanęła, zaczęła wyć jak karetka na sygnale, a na wyświetlaczu pojawił się error 3E.

  Instrukcja obsługi wskazała w tabeli błędów "skontaktuj się z serwisem... pogwarancyjnym (hmmm, skąd wiedzieli, że ten błąd wyskoczy użytkownikowi po upływie gwarancji)?  Serwisant przyszedł, rozebrał pralkę i pokazał nam wywalony w kosmos procesor, wystrzelił tak, że aż dziurę w obudowie wypaliło. Jednak, że było po gwarancji, koszt naprawy nas zwalił z nóg (cały moduł zalany jest żywicą czy czymś takim, więc wymienia się cały element, nie tylko procek) więc wstawiliśmy pralkę do garażu...

  Dwa miesiące później historia powtórzyła się w pralce Teścia! Końcówka cyklu prania kolorów w 30°C (gdzieś ok. 36 min do końca pokazywał wyświetlacz) i nagle trzask! Znów wystrzał jakby Chuck Norris skoczył z impetem na płytę z pleksiglasu ;) ,i znów syrena alarmowa pralki i error E. Wezwaliśmy Serwisanta, rozebrał pralkę i znów... Wywalony w kosmos procesor, z podobną dziurą w obudowie... Pan od pralek aż się za głowę złapał, był w ciężkim szoku, pierwszy raz widząc coś podobnego...

  Pierwsza nasza myśl - teoria spiskowa, że programują pralki żeby się psuły po upływie gwarancji... ;) Co jest grane? Używamy detergentów z najwyższej półki, biodegradowalnych z Amwaya, a wyświetlacz wskazuje nam E... może chodzi mu o ten proszek E?? żarcik... ;) Już zupełnie serio - czy ktokolwiek z Was miał do czynienia z podobną akcją z pralkami Samsung, być może z innymi markami? Co może być przyczyną tego typu usterek? Czy w grę może wchodzić jakaś wada fabryczna moich pralek - kupione były w tym samym dniu z tego samego sklepu, czyli pewnie ta sama seria?


  Przecież mamy tu dwa egzemplarze tego samego modelu, to raczej nie ma tu mowy o "przypadku"... Jaki może być powód takich "eksplozji" procesora? Bo domniemam, że uszkodzenia procka to tylko skutek, a przyczyna może leżeć gdzie indziej...? Czy to idzie od silnika? Chciałbym naprawić pralki, ale boję się, że jak wstawię nowe moduły, a przyczyna jest gdzie indziej, historia się powtórzy. Bardzo proszę o wszelkie sugestie i koncepcje. Pozdrawiam.
 • #2
  samsu100
  Level 23  
  Uszkodzenia podobne do opisanych najczęściej występują od zalań wodą elementów płytek elektronicznych lub innych elementów wykonawczych. Ta pralka posiada trzy płytki elektroniczne: płytke wyświetlacza, płytke dozowania jonów srebra i płytke główną umieszczoną z boku pralki przy podstawie. Rozumiem że uszkodzenie powstało w obu przypadkach na tej płytce głównej. W teorię wybuchu procesora trudno uwierzyć gdyż procesor jest zasilany niskim napięciem i nie jest obciążany prądowo. Błąd 3E dotyczy silnika napędowego pralki (w tym przypadku jest to silnik trzyfazowy z reguły bardzo mało awaryjny sterowany falownikiem), błąd E jest nierozpoznawalny.
  Zanim zabrałbym się za wymianę uszkodzonego modułu sprawdziłbym dokładnie wszystkie odbiorniki czyli silnik elektryczny, silniki pompek obiegowej i wylewającej, grzałkę, blokadę drzwi. Z oględzin uszkodzonego miejsca na płytce (każdy element za coś odpowiada) też można się zorientować o przyczynie uszkodzenia.
 • #3
  tata_jagody
  Level 11  
  Mi też trudno uwierzyć w wystrzał procesora, ale dla lepszego zobrazowania wkleję zdjęcia procesor w pierwszej pralce i procesor w drugiej pralce...
  Samsung Q1657AT 7,5kg Silver Nano- w 2 pralkach wystrzelił.. Samsung Q1657AT 7,5kg Silver Nano- w 2 pralkach wystrzelił..
  Dodam jeszcze, że nigdzie nie było śladów wody na płytce ani w pobliżu.
 • #4
  samsu100
  Level 23  
  Uszkodzenie musi pochodzić od silnika lub złącza do silnika gdyż uszkodzone elementy na obu płytkach to sterowniki pracy silnika pralki (IPM-1 STK621-140). Tak jak wcześniej pisałem błąd 3E jest związany z pracą silnika. Koniecznie należy dokładnie sprawdzić silnik pod kątem zalania wodą zarówno jego jak i złącza kablowego. Złącze silnika trzeba rozłączyć i sprawdzić czy nie jest wypalone. Prawidłowa oporność pomiędzy trzema przewodami idącymi do uzwojeń silnika powinna wynosić 2 omy.
 • #5
  tata_jagody
  Level 11  
  Wielkie dzięki za fachowe odpowiedzi, będę wiedział gdzie szukać przyczyn usterek. A swoją drogą to nie wybierasz się może na urlop w okolice Mielna, śladem Majdana i "Świra" ;) ? Moglibyśmy się wówczas umówić na diagnostykę moich 100-kilowych bezużytecznych "zawaligaraży" ;) Pozdrawiam.