Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung Q1657AT 7,5kg Silver Nano- w 2 pralkach wystrzelił..

tata_jagody 01 Aug 2008 11:45 15469 4
 • #1
  tata_jagody
  Level 11  
  Witam,
  Bardzo proszę Specjalistów AGD o podpowiedź, co może być grane z moimi pralkami. Mam dwie pralki Samsung Q1657AT z serii Big Wash (7,5kg) Silver Nano. Kupił je Teść w sklepie internetowym troszkę ponad 2 lata temu. Super wypasy, z wielkim wsadem i technologią jonów srebra. Jedną dla nas, jedną dla siebie. No i praleczki pracowały sobie bezawaryjnie przez 2 lata gwarancji, a jak gwarancja upłynęła, to najpierw (po 2 miesiącach po terminie gwarancji) padła pierwsza. Żona prała, nagle usłyszała trzask - głośny huk i pralka stanęła, zaczęła wyć jak karetka na sygnale, a na wyświetlaczu pojawił się error 3E.

  Instrukcja obsługi wskazała w tabeli błędów "skontaktuj się z serwisem... pogwarancyjnym (hmmm, skąd wiedzieli, że ten błąd wyskoczy użytkownikowi po upływie gwarancji)?

  Serwisant przyszedł, rozebrał pralkę i pokazał nam wywalony w kosmos procesor, wystrzelił tak, że aż dziurę w obudowie wypaliło. Jednak, że było po gwarancji, koszt naprawy nas zwalił z nóg (cały moduł zalany jest żywicą czy czymś takim, więc wymienia się cały element, nie tylko procek) więc wstawiliśmy pralkę do garażu...

  Dwa miesiące później historia powtórzyła się w pralce Teścia! Końcówka cyklu prania kolorów w 30°C (gdzieś ok. 36 min do końca pokazywał wyświetlacz) i nagle trzask! Znów wystrzał jakby Chuck Norris skoczył z impetem na płytę z pleksiglasu ;) ,i znów syrena alarmowa pralki i error E. Wezwaliśmy Serwisanta, rozebrał pralkę i znów... Wywalony w kosmos procesor, z podobną dziurą w obudowie... Pan od pralek aż się za głowę złapał, był w ciężkim szoku, pierwszy raz widząc coś podobnego...

  Pierwsza nasza myśl - teoria spiskowa, że programują pralki żeby się psuły po upływie gwarancji... ;) Co jest grane? Używamy detergentów z najwyższej półki, biodegradowalnych z Amwaya, a wyświetlacz wskazuje nam E... może chodzi mu o ten proszek E?? żarcik... ;) Już zupełnie serio - czy ktokolwiek z Was miał do czynienia z podobną akcją z pralkami Samsung, być może z innymi markami? Co może być przyczyną tego typu usterek? Czy w grę może wchodzić jakaś wada fabryczna moich pralek - kupione były w tym samym dniu z tego samego sklepu, czyli pewnie ta sama seria?


  Przecież mamy tu dwa egzemplarze tego samego modelu, to raczej nie ma tu mowy o "przypadku"... Jaki może być powód takich "eksplozji" procesora? Bo domniemam, że uszkodzenia procka to tylko skutek, a przyczyna może leżeć gdzie indziej...? Czy to idzie od silnika? Chciałbym naprawić pralki, ale boję się, że jak wstawię nowe moduły, a przyczyna jest gdzie indziej, historia się powtórzy. Bardzo proszę o wszelkie sugestie i koncepcje. Pozdrawiam.
 • #2
  samsu100
  Level 23  
  Uszkodzenia podobne do opisanych najczęściej występują od zalań wodą elementów płytek elektronicznych lub innych elementów wykonawczych. Ta pralka posiada trzy płytki elektroniczne: płytke wyświetlacza, płytke dozowania jonów srebra i płytke główną umieszczoną z boku pralki przy podstawie. Rozumiem że uszkodzenie powstało w obu przypadkach na tej płytce głównej. W teorię wybuchu procesora trudno uwierzyć gdyż procesor jest zasilany niskim napięciem i nie jest obciążany prądowo. Błąd 3E dotyczy silnika napędowego pralki (w tym przypadku jest to silnik trzyfazowy z reguły bardzo mało awaryjny sterowany falownikiem), błąd E jest nierozpoznawalny.
  Zanim zabrałbym się za wymianę uszkodzonego modułu sprawdziłbym dokładnie wszystkie odbiorniki czyli silnik elektryczny, silniki pompek obiegowej i wylewającej, grzałkę, blokadę drzwi. Z oględzin uszkodzonego miejsca na płytce (każdy element za coś odpowiada) też można się zorientować o przyczynie uszkodzenia.
 • #3
  tata_jagody
  Level 11  
  Mi też trudno uwierzyć w wystrzał procesora, ale dla lepszego zobrazowania wkleję zdjęcia procesor w pierwszej pralce i procesor w drugiej pralce...
  Samsung Q1657AT 7,5kg Silver Nano- w 2 pralkach wystrzelił.. Samsung Q1657AT 7,5kg Silver Nano- w 2 pralkach wystrzelił..
  Dodam jeszcze, że nigdzie nie było śladów wody na płytce ani w pobliżu.
 • #4
  samsu100
  Level 23  
  Uszkodzenie musi pochodzić od silnika lub złącza do silnika gdyż uszkodzone elementy na obu płytkach to sterowniki pracy silnika pralki (IPM-1 STK621-140). Tak jak wcześniej pisałem błąd 3E jest związany z pracą silnika. Koniecznie należy dokładnie sprawdzić silnik pod kątem zalania wodą zarówno jego jak i złącza kablowego. Złącze silnika trzeba rozłączyć i sprawdzić czy nie jest wypalone. Prawidłowa oporność pomiędzy trzema przewodami idącymi do uzwojeń silnika powinna wynosić 2 omy.
 • #5
  tata_jagody
  Level 11  
  Wielkie dzięki za fachowe odpowiedzi, będę wiedział gdzie szukać przyczyn usterek. A swoją drogą to nie wybierasz się może na urlop w okolice Mielna, śladem Majdana i "Świra" ;) ? Moglibyśmy się wówczas umówić na diagnostykę moich 100-kilowych bezużytecznych "zawaligaraży" ;) Pozdrawiam.