Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniecz antenowy - prośba o ocenę

kotek205 01 Sie 2008 13:50 1760 18
  • #1 01 Sie 2008 13:50
    kotek205
    Poziom 13  

Witam
    Mam taki problem kupiłem nie dawno kare tv do pc działa nie żele ale śnieży mi Polsat i tvp1. Pod tą samą antenę jest też podłączony telewizor na którym wszystko ładnie odbiera. Pomyślałem nad jakimś wzmacniaczem antenowym znalazłem na strychu coś takiego mogli byście ocenić czy by się to nadawało. Pozdr.

0 18
  • #2 01 Sie 2008 14:03
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tylko to jest jakiś archaiczny zasilacz podający napięcie na żyłę sygnałową, a nie wzmacniacz.

0
  • #3 02 Sie 2008 19:14
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Sprecyzuj - wtyczkę podłączasz do tv - jest ok - do karty PC jest źle ? -jeśli tak, to licz się z tym , że na kartach PC nie zawsze otrzymasz tak dobry obraz jak na tv
    pzdr

0
  • #4 05 Sie 2008 23:22
    kotek205
    Poziom 13  

Wtyczkę podłączam do tv jest ok do karty jest nie najgorzej, ale chciałbym lepiej. Mogli byście polecić jakiś wzmacniacz dodatkowy czy coś takiego, bo nie chce wymieniać tej płytki przy antenie. Z góry dzięki Pozdr.

0
  • #5 06 Sie 2008 00:18
    piotrekmilitowski
    Poziom 23  

Przyjacielu ta płytka której tak bardzo nie chcesz wymieniać, to właśnie przedwzmacniacz (wzmacniacz), a zasilacz który masz na dołączonym foto pełni funkcję zasilania płytki u góry! Mnie ciekawi jak to masz włączone (chodzi tutaj o zasilacz)w układ antenowy, bo w tym przypadku potrzebny jest separator stałej składowej! najprostszy zasilacz "antenowy" ma takową końcówkę !

Pozdrawiam!

0
  • #6 06 Sie 2008 10:03
    michcio
    Specjalista elektryk

Poza tym jeśli to anteno-podobna siatka to stosowanie dodatkowego wzmacniacza nie zawsze ma sens, najpierw jest potrzebna prawdziwa antena.

0
  • #7 06 Sie 2008 10:29
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

kotek205 napisał:
    Wtyczkę podłączam do tv jest ok do karty jest nie najgorzej, ale chciałbym lepiej. Mogli byście polecić jakiś wzmacniacz dodatkowy czy coś takiego, bo nie chce wymieniać tej płytki przy antenie. Z góry dzięki Pozdr.

W Twojej sytuacji tylko metoda podstawiania może przynieść rezultaty.
    Na miejscu wzmocniłbym sygnał przed PC, wstawił inny przedwzmacniacz, zastosował separator przed komputerem - może jedno z tych rozwiązań załatwiłoby temat, może równocześnie wszystkie 3, a może wcale by się nie poprawiło. Jak nie masz odpowiedniego zaplecza materiałowego - to albo wezwij kogoś z tej dziedziny lub jeżeli nie zależy Tobie na pieniądzach - kup wszystkie te rzeczy i próbuj....

Dla informacji możesz zrobić zrzut ekranowy tych programów.
    Pzdr

0
  • #9 06 Sie 2008 14:11
    zielu_lodz
    Poziom 13  

jeśli wszystkie kanały odbierają gorzej na PC niż na TV, przełożenie karty na inne złącze może pomóc. (np dalej od grafiki) no i co ważne, sygnał który idzie kablem do PC, może być zakłócany z zewnątrz.

0
  • #10 06 Sie 2008 17:28
    kotek205
    Poziom 13  

Wrzucam zżuty ekranu oprócz jedynki ponieważ nie mogę jej złapać zależy mi na Polsacie

tvp3

tvp2

tvn

Polsat

A czy ten rozdzielacz poprawi odbiór Polsatu?

0
  • #11 07 Sie 2008 14:51
    pikarel
    Poziom 30  

Cytat:

Taki aktywny rozdzielacz ma małe wzmocnienie, ale jego głównym zadaniem jest dopasowanie impedancji źródła
    i rozdział sygnału na kilka odbiorników bez pogorszenia jakości sygnału.
    W praktyce - zawsze obserwuję się widoczną poprawę obrazu.

0
  • #12 07 Sie 2008 19:06
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

pikarel napisał:

Taki aktywny rozdzielacz ma małe wzmocnienie, ale jego głównym zadaniem jest dopasowanie impedancji źródła

Może to kolega bardziej rozwinąć, wyjaśnić ?

Pzdr

0
  • #13 07 Sie 2008 23:04
    pikarel
    Poziom 30  

Postaram się w kilku zdaniach :)

Nie można dołączyć do jednego źródła sygnału o impedancji wyjściowej 75omów dwóch lub więcej odbiorników o impedancji 75 omów.
    Nie jest wówczas spełniony warunek dopasowania impedancji Z wy = Z we,
    czego skutkiem jest znaczny spadek sygnału dostarczonego do odbiorników i pogorszenie jakościo obrazu - szum (śnieg) na ekranie :) .

Aktywny rozdzielacz sygnału ma jedno wejście 75 omów i kilka niezależnych wyjść, również o impedancji 75 omów.
    Jest to realizowane różnie:
    w lepszych konstrukcjach są to transformatory w.cz.,
    w innych stosuje się po prostu rezystory odpowiedniej wartości za stopniem wzmacniacza mocy w.cz..

w.cz. - wysoka częstotliwość
    Z - impedancja

0
  • #14 08 Sie 2008 09:51
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

pikarel napisał:
    Postaram się w kilku zdaniach :)

Nie można dołączyć do jednego źródła sygnału o impedancji wyjściowej 75omów dwóch lub więcej odbiorników o impedancji 75 omów.

hmm, troszkę dziwne jest to co piszesz, oczywistą rzeczą jest to, że w instalacji 75om stosujemy urządzenia, przewody z taka samą impedancją. Do jednego źródła możemy dołączyć prawie nieograniczoną ilość urządzeń - pomijam już straty sygnału, szumy własne wzmacniaczy itd.- oczywiście w odpowiedni sposób - czyli poprzez rozgałęźniki, odgałęźniki, multitapy 75-omowe.

Aktywny rozgałęźnik, to nic innego jak wzmacniacz antenowy, na którego wyjściu zastosowano rozgałęźnik dla wygody montującego, w celach oszczędności materiału i miejsca . Nie słyszałem, że są urządzenia które dopasowują impedancję wejściową (źródła) ale nie o wszystkim muszę wiedzieć ;)

Pzdr

0
  • #15 09 Sie 2008 13:56
    pikarel
    Poziom 30  

Do jednego źródła można dołączać więcej niż jedno obciążenie tylko wtedy, kiedy ma ono odpowiednią wydajność.
    Wówczas jest zapewnione dopasowanie impedancji wy/we.
    Taką wydajność zapewnia wzmacniacz mocy, o którym napisałem wyżej.
    (Teorię i wyliczenia poszukaj w literaturze fachowej).

Zmierz napięcie na zaciskach anteny:
    -przy jednym odbiorniku
    -przy podłączeniu rozgałęźnika i kilku odbiorników.

Nawet przy bardzo mocnym sygnale z nadajnika i niezmienionej jakości odbioru przy jednym TV lub kilku TV (bo działa w każdym TV układ ARW )
    - napięcie na zaciskach zmniejszy sie przez niedopsaowania impedancji.

Teraz użyj wzmacniacza przeznaczonego do tego celu i zmierz napięcia na jego wyjściu dla jednego i kilku TV.
    Napięcie utrzyma stałą wartość.

@kasprzyk
    Tak na marginesie:
    przeczytaj, o co pyta autor tematu...
    -----------------------------------------
    ARW - automatyczna regulacja wzmocnienia

0
  • #16 10 Sie 2008 10:30
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

pikarel napisał:
    Do jednego źródła można dołączać więcej niż jedno obciążenie tylko wtedy, kiedy ma ono odpowiednią wydajność.
    Wówczas jest zapewnione dopasowanie impedancji wy/we.
    Taką wydajność zapewnia wzmacniacz mocy, o którym napisałem wyżej.
    (Teorię i wyliczenia poszukaj w literaturze fachowej).

Zmierz napięcie na zaciskach anteny:
    -przy jednym odbiorniku
    -przy podłączeniu rozgałęźnika i kilku odbiorników.

Nawet przy bardzo mocnym sygnale z nadajnika i niezmienionej jakości odbioru przy jednym TV lub kilku TV (bo działa w każdym TV układ ARW )
    - napięcie na zaciskach zmniejszy sie przez niedopsaowania impedancji.

Teraz użyj wzmacniacza przeznaczonego do tego celu i zmierz napięcia na jego wyjściu dla jednego i kilku TV.
    Napięcie utrzyma stałą wartość.

@kasprzyk
    Tak na marginesie:
    przeczytaj, o co pyta autor tematu...
    -----------------------------------------
    ARW - automatyczna regulacja wzmocnienia

:)
    Z jednym się z Tobą zgodzę - dyskusja schodzi z tematu wątku, ale to nie ja zacząłem tą drogę :
    pikarel napisał:

W tej chwili próbujesz coś tłumaczyć i pogrążasz się dalej, pisząc coś o odpowiedniej wydajności źródła, wtedy jest zapewnione dopasowanie... - tylko po co ?, nie lepiej przyznać się do błędu ? do tego odsyłasz mnie do fachowej literatury - nie ładnie ;)

Zróbmy inaczej, podaj mi tą "fachową literaturę", w której ktoś obliczył, wywnioskował, że głównym zadaniem "aktywnego rozdzielacza" jest, cyt.: "...dopasowanie impedancji źródła." a ja zwrócę Tobie wszystkie honory.

Też na marginesie proszę moderatora o zajęcie głosu.

PZdr

Dodano po 13 [minuty]:

kotek205 napisał:

Witaj

Obraz nie jest zły - powiedziałbym, że dobry (moja karta chodzi dużo gorzej na niektórych programach, wchodzą jakieś zakłócenia których nie jestem w stanie wyeliminować - prawdopodobnie generowane z komputera) ale rozumiem, że chciałbyś lepiej.

Rozgałeźnik aktywny bardzo łatwo można przesterować zbyt wysokim sygnałem - wtedy tylko pogorszysz obraz. Wszystko zależy od poziomu sygnałów które wprowadzasz na jego wejście. W Twoim przypadku, jeżeli część programów jest czysta, a inne są zaśnieżone (słabsze) może to świadczyć o nierównych poziomach poszczególnych kanałów. Łatwiej byłoby stwierdzić coś na miejscu, pomierzyć sygnały i dobrać odpowiednie wzmocnienie , w przeciwnym wypadku pozostaje metoda prób i błędów - czyli podstawianie urządzeń.

Jeżeli masz możliwość "pożyczenia" to pytaj o wzmocnienie w granicach 10dB do 16dB - zrekompensujesz straty powstałe na rozgałęźniku + złącza no i wzmocnisz cały sygnał zarówno na TV, jak i PC.

Pzdr

0
  • #17 10 Sie 2008 15:01
    pikarel
    Poziom 30  

@kasprzyk, ja za Ciebie nie będę sie uczył, poszukaj źródła wiedzy sam.
    Nie wiem, ile masz lat i jakie masz wykształcenie, ale proszę:
    nie pisz o czymś, o czym nie wiesz,
    bo nie na Twojej wiedzy kończy się wiedza wszystkich innych ludzi.

Z Twoich postów wynika, że korzystasz jedynie z wiedzy praktycznej, końcowej, już gotowej.
    Szkoda, że nie znasz jej podstaw.
    ----------------------------------

Większość połączeń źródło - odbiornik opiera się na dopasowaniu impedancji:
    -stopień sterujący - końcowy
    -antena - przewód - odbiornik
    -wzmacniacz - głośnik
    -lampa - transformator
    -transformator - głośnik
    nawet akumulator - rozrusznik są dopasowane pod względem rezystancji wewnętrznych.

Wzmacniacze są wręcz nazywane transformatorami impedacji,
    przykładem jest układ OB, dopasowujący niska impedancję obwodów antenowych (50-300ohm)
    do wysokich impedancji następnych stopni, liczonej w tysiącach omów.

Prosze moderatora o usunięcie wszystkich zbędnych treści z tematu.
    Przepraszam, że piszę to tutaj, a nie na PW, lecz uznałem że tak jest właściwie.
    @kasprzyk po prostu lubi zbędne, "światłoćmiące" dysputy.
    Po co to robi? Nie wiem...
    Przez takich użytkowników zaczynam tracić ochotę na pomoc innym.

0
  • #18 10 Sie 2008 16:49
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

pikarel napisał:
    ....
    Przez takich użytkowników zaczynam tracić ochotę na pomoc innym.

I vice versa ...
    ja już od jakiegoś czasu ją straciłem i coraz rzadziej tu jestem.

Pozdrawiam Ciebie "pikarel", spokojnej niedzieli życzę - po co mamy sobie uprzykrzać życie. Nie będę już ripostował, sam wiesz do czego następne teksty prowadzą.

Niech moderator pozamiata ;)

Pzdr

0
  • #19 11 Sie 2008 00:01
    kotek205
    Poziom 13  

Wielkie dzięki wszystkim za pomoc. Chyba zostawię tak jak jest bo lepiej raczej nie będzie. Pozdr

0