Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Unitra Jubilat DST-401 - Renowacja.

02 Sie 2008 00:34 8437 7
  • Poziom 24  
    Witam.
    Z góry przepraszam chyba dałem do złego działu, powinno być w Audio? A teraz do reszty. Mój problem dotyczy z radioodbiornikiem Unitra Jubilat Stereo DST-401. Udało mi się go przywrócić do ładniutkiego stanu, czyli wyczyściłem wszelkie elementy plastikowe bardzo dokładnie z brudu, obudowę skleiłem, w tym obudowę głośniczka prawego (dołączany), i elektronikę z pajęczyn, i innych świństw. Radio działa, podłączyłem za pomocą wejścia magnetofonowego, i wyjścia audio w kompie sygnał, gra pięknie no ale na jednym głośniku. Po podłączeniu głośniczka (dołączanego) do gniazda kanału prawego coś tam raz zabuczy, i potem cisza, na kanale lewym gra pięknie. I moje pytanie, co mam sprawdzić?

A przy okazji, czy dostane potencjometr do niego, ten który włącza odbiornik, jak i reguluje siłę dźwięku w sklepie elektrycznym/ elektronicznym? Nie wiem czy to coś nietypowego dlatego się pytam. Na części potencjometru pisze 2x 10KCB 04 75, a na części włącznika 220V-1.5A TELPOO TOKYO COSMOS (hehe). Jutro skocze do tego sklepiku od razu po żaróweczki to i spytam o to, jak nie będzie to napisze, może ktoś z was będzie taki posiadał (w razie czego mam fotkę).
  • Poziom 28  
    Raczej nie łudź się, że coś w sklepie oryginalnego kupisz do tego radia. Co do kanałów to są tam jeżeli dobrze pamiętam okrągłe scalaki (no może niezupełnie scalaki) ul1405 po jednym na każdy kanał. Układ jest symetryczny. Jak Ci będzie zależało to odgrzebię z piwnicznego kurzu schemat serwisowy do tego albo podobnego cuda.
  • Poziom 24  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Schemat serwisowy posiadam, tylko właśnie na naprawie audio nie znam za bardzo dlatego pytam fachowców.

pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Witam!
    Potencjometr możesz wyczyścić, a jeśli ma wytartą ścieżkę oporową to pomaga przestawienie (wygięcie blaszki) ślizgacza - nawet nietrudne do wykonania, a jeśli chodzi o UL1405 to trzeba poszukać po szrotach lub Allegro czasami się zdarza jakaś płytka z tymi scalaki były używane w innych radiach (np. amator).
  • Poziom 17  
    Raczej nie masz szans na zdobycie takiego nowego potencjometru. Na twom miejscu poszukałbym zwłok podobnych radioodbiorników u znajomych. Ewentualnie upolować taki na wiadomym serwisie aukcyjnym. Takie potencjometry w wersji pojedynczej były stosowane we wszystkich odbiornikach jubilato podobnych i nie tylko. Ze znalezieniem podwójnego może być problem. Niewiele było stereofonicznych odbiorników z wyłącznikami w potencjometrze.

Radio Unitra Jubilat DST-401 - Renowacja. Radio Unitra Jubilat DST-401 - Renowacja.

Temat powinien być w dziale Radiotechnika serwis i tam najlepiej się zapytać czy ktoś nie chce takiego potencjometru odsprzedać.

pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    No żaróweczek też nie mają. Ale w znajomym serwisie, mają często na wystawach stare sprzęty, i tam koleś może będzie miał coś. Na polskim serwisie aukcyjnym mam zablokowane konto... inne nie mogę mieć bo też blokują (z powodu obaw, że mogę oszukiwać), ale na ebay poszukam. Myślałem też, że może kupić potencjometry i tylko płytki ze ścieżkami wymienić w tym orginalnym, choć nie wiem czy tak można (w niektórych tak robiłem kiedyś).

I jeszcze pytanko jedno. Podczas mycia przedniego panelu trochę się zmatowił (lekko), macie jakiś patent na naprawe tego ? Polerka ?
  • Poziom 17  
    Spróbuj natrzeć zmatowione miejsca delikatną pastą polerską. Dostępne są w handlu pasty do czyszczenia wyświetlaczy komórek itp. Czasami dobre efekty daje natarcie czymś tłustym. Olejem maszynowym na przykład.
  • Poziom 24  
    Ok, prawy kanał nie działał właśnie przez potencjometr, wyczyściłem spiritusem i patyczkiem z wacikiem, potem blaszki lekko podoginałem i działa. Ale nie świeci się żaróweczka od podświetlenia STEREO. Żaróweczka jest dobra, ale nie dochodzi do niej napięcie jak mam podłączony prawy głośnik.