Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Biblioteki i ogólnie o Cadstarze.

Przem188 02 Sie 2008 13:01 43954 54
  • #1 02 Sie 2008 13:01
    Przem188
    Specjalista EDA

Witam! Jakiś czas temu informowałem o rozpoczęciu prac związanych z utworzeniem bibliteki elementów dla programu Cadstar. Prace powoli brną do przodu i już teraz publikuję fragment ukończony biblioteki dotyczący bezpieczników. Ponieważ biblioteka będzie dośc spora (docelowo ok. 5 tysięcy elementów), będe publikował kolejne jej fragmenty, następne w kolejności będą kondensatory. Biblioteka jest kompatybilnaz Cadstarem w wersji 10. Zainteresowanych zdobyciem tego programu prosżę o kontakt.

Poniżej plik ze szczegółowym spisem elementów w bibliotece bezpieczników wygenerowany przez edytor bibliotek programu Cadstar ( plik jednoczęściowego archiwum HTML wraz z dokładnymi widokami graficznymi elementów schematowych i PCB, plik sprawdzony i otwiera się w Operze i IE7, w Firefoxie nie sprawdzałem). Plik trzeba rozpakować aby można było obejrzeć listę - forum nie pozwala na import takiego formatu.

Następny załacznik to już właściwa biblioteka. Aby ją dodac do porgramu nalezy:

Uruchomić Cadstara. W głównym menu TOOLS wybrać OPTIONS:

Otworzy się okno:

W oknie tym wybieramy u góry trzecią zakładkę – library paths. A następnie kilkamy na przycisk Add, w nowym oknie wskazujemy folder z biblioteką znajdującą się na dysku poprzez użycie przycisku Browse, następnie klikamy na ok, a w oknie wyboru w polu nazwanym Displayed Library Name możemy wpisać nazwę tej biblioteki dla ułatwienia jej wyboru, z której zamierzamy korzystać przy rysowaniu schematu. Tak nazwana biblioteka będzie wyświetlała się potem woknie po lewej Workspace.

Ostatnim krokiem będzie sprawdzenie czy program we wskazanym folderze z biblioteką odnalazł 3 najważniejsze pliki zawierające definicje elementów schematowych,PCB i dokumentów. Wykonamy to w oknie Select dostępnym po naciśnięciu kolejno przycisków PCB Select,SCM Select, Doc Select:

Należy sprawdzić czy w małym nowo otwartym po naciśnięciu tych przycisków okienku zgadzają się nazwy plików w polu domyślnym u góry i tym u dołu znalezionym przez program, jeżeli nazwy są zgodne,klikamy ok, jeżeli nie to podświetlamy w dolnym polu nazwę właściwą i również klikamy Ok,co spowoduje zmianę w górnym polu nazwy. Na tym kończy się dodawanie biblioteki do programu. Okno Options możemy zamknąć.

Przy okazji dodam, że to okno (Options) jest głównym oknem konfiguracji programu odpowiedzialnym za działanie, wygląd i obsługę programu.

Opiszę jeszcze sposób dokonywania zmian w bibliotekach. Jeżeli chcemy zmienić np. wyświetlaną nazwę elementu w bibliotkach, to wystarczy przejśc do edytora bibliotek :

W otwartym oknie edytora wybrać ikonkę bądż z menu głównego File funkcję Open- wskazać plik z daną grupą elementów np. cewki, trafa,dławiki:

Kliknąć Otwórz. Otworzy się tabela z listą elementów umieszczonej w tej bibliotece:

Tu można dodawać nowy element (kliamy prawym na tabeli i wybieramy Add New Row), lub edytować elementy. Nazwa elementu, jaka będzie się wyświetlała w oknie Workspace głównego okna edytora schematów Cadstara znajduje się w kolumnie PART NAME, DESCRYPION to krótki opis elementu, DEFINITION to definicja powiązań wyprowadzeń końcówek elementu schematowego z elementem PCB, nie należy tego zmieniać, bo wówczas np. wyprowadzenia tranzystora E, C, B będą błędnie rozmieszczone w obudowie na płytce. Zakładka DEFINITION w tej tabeli odpowiada za te powiązania do footprinta PCB. Jeżeli chcemy zobaczyć co dany wiersz z elementem zawiera klikamy na nim prawym przyciskiem menu i wybieramy Edit Part Definition:

Otworzy się okno edycji tego elementu:

Tu można definiować wszystkie parametry tego elementu- powiązanie pomiędzy wyprowadzeniami elementu schematowego i PCB, zmieniać i wybierać inny footprint PCB,itd.

Jakby były jakiekolwiek pytania, proszę o kontakt. Na początku edytor bibliotek i same biblioteki wydają się skomplikowane, jednak po bliższym poznaniu jest to całkiem dobrze pomyślane, i podobne w użyciu do najlepszego systemu zarządzania bibliotekami jaki istnieje i znajduje się w konkurencyjnym programie firmy Cadence - OrCad, gdzie tam system ten nazywa się CIS (Component Inforamtion System) Library.

Moderowany przez crazy_phisic:

Na prośbę Autora tematy scaliłem i "przykleiłem".

0 29
  • Relpol
  • #2 05 Sie 2008 19:00
    Przem188
    Specjalista EDA

Dodaję ukończoną bibliotekę kondensatorów ( 109 sztuk w różnych obudowach - smd, tantalowe, elektrolityczne, itd...). Index jak powyżej nalezy rozpakować aby móc przejrzeć zawartość. Dodatkowo wrzuciłem do tej biblioteki powyżej zamieszczone bezpieczniki (33 sztuki), takze po rozpakowaniu folder umieszczamy w miejsce biblioteki bezpieczników i ponownie odświeżamy jej zawartość w programie za pomocą funkcji opisanych powyżej. Sugestie, propozycje odnośnie biblioteki na priv.

Byłbym zapomniał, w bibliotece znajdują się równiez 2 trymery do klasycznego montażu, index ich nie uwzględnia, został wygenerowany przed dodaniem tychze trymerów.

Mam nadzieję, że te biblioteki będą przydatne. Jeżeli zauważony zostanie błąd - proszę o kontakt - sam mimo kontroli przed opubliokowaniem nie jestem w stanie zauważyć wszystkich - to ciężka i mozolna praca, oprócz tej przy tworzniu i edycji biblioteki. Już niebawem wrzucę tu rezystory - jestem na etapie kontroli i dodawania kolejnych elementów.

0
  • #3 06 Sie 2008 22:29
    Przem188
    Specjalista EDA

Następna część bibliotek gotowa - jak zapowiadałem będą to rezystory, potencjometry. Jest tam 117 obudów. Jak zwykle w załaczniku index jak i biblioteka, która rozpakowywujemy w miejsce poprzedniej i dodajemy do programu wg.opisu w pierwszym poście. Następne w kolejności będą indukcyjności, choć to jeszcze nie jest pewne. Pozdrawiam!

0
  • #4 21 Lis 2008 18:49
    marcin w
    Poziom 22  

Witam

Czy posiada ktoś gotowe biblioteki układów scalonych (konkretnie potrzebuję mikroprocesory AVR oraz PIC)

0
  • #5 21 Lis 2008 19:17
    Przem188
    Specjalista EDA

http://rapidshare.com/files/152684429/library.rar (inny link - tamten niewłaściwy)

Tu jest moja jeszcze nieukończona biblioteka - brak czasu. Jest to zbieranina bibliotek udostępnionych mi przez Polskie, Norweskie i brytyjskie firmy. są one już kompletne, a jedynie co zostało zrobić to pozmieniać nazwy elementów, ponieważ te mają nazewnictwo liczbowe (spowodowane tym, ze w tych firmach Cadstar współpracował z modułem dodatkowym - MRP Link, który jest systemem bazodanowym, kontrolującym m.inn czy dany elelement, który umieszczamy na schemacie jest w magazynie podzespołów). Mogę pomóc wszystkim chętnym jak szybko pozmieniać nazwy - odzew na priv lub jak będzie więcej chętnych opisze na forum.

Co do PIC - mogę ściągnąc z LinkZ kilka sztuk, jakby brakło -

Do wyboru ok. 400 typów. Kilka Atmeli chyba w moich bibliotekach jest.

Zapomniałem dodać - jeżeli ktoś ma biblioteki schematowe czy PCb z innego programu np. PADS, OrCad, Protel, Pcad, lub w formacie Gerbera, GenCada i chce je używać w Cadstarze - nie ma probelmu, niech je tu wrzuci - dodatkowy moduł Cadstara potrafi zaimportować te formaty. Szkoda ze nie ma Eagla, chętnie bym biblioteki tego programu widział w Cadstarze. Program Target importuje biblioteki Eagla i exportuje do np. formtu GenCada a więc import w Cadstarze byłby możliwy. niestety nie posiadam dostępu do Targeta w pełnej wersji - licencja trial nie nadaje się do pracy. A może ktoś ma biblioteki Eagle w którymś z powyższych formatów? KiCad jak się dowiedziałem również importuje biblioteki Eagal, ale nie wiem, jak u niego wygląda sprawa exportu.

Acha, co do importu do Cadstara - biblioteki które mam przekonwertować do Cadstara to nie musi być plik bibliotek a np. schemat z tymi elementami, lub PCB z footprintami - moduł Cadstara sam te elementy ze schematu lub PCb wyciągnie, nie ma probelmu.

0
  • Relpol
  • #6 01 Gru 2008 20:28
    syrenka105
    Poziom 9  

Witam.

Czy posiada może ktoś lib do ATMEGA 16 w PDIP ? Byłbym wdzięczny. BTW to strasznie ciężko z bibliotekami do Cadstara. Można je skądś ściągnąć w sensie jakąś porządną paczkę elementów?

Pozdrawiam

0
  • #7 01 Gru 2008 23:39
    Przem188
    Specjalista EDA

Nie można. Niestety. Większość firm trzyma biblioteki tylko dla siebie i nie chce ich udostępniać. Chodzi o to, że przy tych bibliotekach ktoś się napracował i za nic nie chce ich publikować. Ja sam posiadam tylko 2 dobrze wykonane biblioteki otrzymane z dwóch firm. Jedna z nich po moich modyfikacjach i dodaniu kilkunastu elementów znajduje się powyżej. Mam jeszcze kilka innych bibliotek z zagranicznych firm (Bosch, Smarta, Zarlink, itp. - łacznie 17 bibliotek), to jednak te nie nadają się dla nas, ponieważ zawierają one tylko nietypowe elementy w Polsce nie używane. Co do Atmegi- podeślij note katalogową - zrobię je dla Ciebie.

0
  • #8 20 Kwi 2009 12:03
    Vira
    Poziom 12  

Co do trudności to się zgadza są trudne do zdobycia za darmo, jednak jeżeli dla kogoś 1000$ nie jest przeszkodą to jest biblioteka do zassania, obecnie 13300 elementów ;)
    P.S. Dzięki Ci za udostępnienie Twojej pracy i zbiorów.

0
  • #10 09 Cze 2009 20:41
    Przem188
    Specjalista EDA

Dorzucam biblioteki oraz plik kolorystyki schematów udostępniony mi przez Pana Radosława Koppla.

Uwaga! Biblioteki w wersji beta.

Plik kolorystyczny skopiować do folderu colours.
    Oto wygląd przykładowego schematu po zastosowaniu kolorów dobranych przez P. Koppela:

Dobra nowina: wreszcie Zuken zauważył (po naszych (moich) prośbach chyba) ze produkty Atmela są popularne ( w Polsce na pewno, na świecie jednak nieco mniej jak tłumaczył brak tych bibliotek Zuken) i dodał do LinkZ bibliotekę produktów tej firmy. Jest ona spora i szacunkowo liczy ok. 6 tysięcy podzespołów tej firmy.
    Oto dostępne kategorie:

Na życzenie mogę pobrać i udostęnić wybrane biblioteki dla zainteresowanych.

0
  • #11 14 Cze 2009 17:39
    Przem188
    Specjalista EDA

Dodaję nową bibliotekę. Autorem jej jest Pan Radosław Koppel - redaktor czasopisma Elektronika dla Wszystkich wydawnictwa AVT.

Wersja bibliotek- 14.06.2009.

Biblioteka jest bardzo ładnie wykonana - do każdego elementu jest link do sklepu internetowego, gdzie mozna go kupić.

Przepraszam za punkty, niestety są naliczone ze względu na wielkość pliku, na to nie mam wpływu.

0
  • #12 14 Cze 2009 22:45
    Przem188
    Specjalista EDA

Poniżej prezentuję bibliotekę zawierającą chyba wszystkie procesory produkcji firmy Atmel (stan na dzień 1 czerwca). W bibliotece są te najstarsze, wiekowe mikrokontrolery jak i najnowsze. Od 8 nóżkowych Atiny do 400-pinowych ATMEGA. Jeżeli czegoś nie ma, proszę o kontakt.

Za załącznik są punkty - cześć pobiera Elektroda za wielkość pliku, część ja nakładam, jako drobną nagrodę za pracę przy tworzeniu (kompilowaniu).

Plik posiada hasło. Po kontakcie ze mną (w jakikolwiek sposób) podam je. Chcę w ten sposób kontrolować rozpowszechnianie się biblioteki.

(jeżeli chcesz pobrać bez hasła - zarejestruj się na stronie Cadstar.pl , w tamtejszym forum biblioteka jest beż hasła)

Każdy element w bibliotece posiada odnośnik w postaci linka do bezpośredniego otwarcia noty aplikacyjnej PDF pobieranej z przeglądarki otwieranej przez Cadstar.

0
    Załączniki:
  • #13 15 Cze 2009 18:04
    Chivo
    Poziom 22  

Witam

Wielkie dzięki za bibliotekę. Czy będą jeszcze inne np: z tranzystorami?

Pozdrawiam

0
  • #14 15 Cze 2009 18:21
    Przem188
    Specjalista EDA

Proszę podać jakie to miałby być tranzystory. Biblioteka Atmeli nie jest mojego autorstwa, ja tylko pobrałem te 1300 elementów, każdy niestety z osobna (dwa dni siedzenia), potem to wszystko skompilowałem w jedną całość. Aktualnie zabieram się za tworzenie (ale już od podstaw) biblioteki lamp elektronowych. Akurat stworzenie footprintów jest bardzo proste bo Cadstar ma wizard biblioteki z odudową okrągłą i padami lutowniczymi ustawionymi po okręgu. Jedyny problem to znalezienie podstawek, które są stosowane w naszym kraju. Może te biblioteki nie są tak potrzebne, ale interesuje mnie jedno - jak odkryłem, Cadstar nadaje się do planowania montażu przestrzennego, tzn. lampy i inne elementy umieszczone na chasis, a program potrafi poprowadzić przewody montażowe w trybie autoroutera, z tym że, to będą rzeczywiście przewody pozaginane pod różnymi kątami, a nie ścieżki. Czyli program nadaje się do projektowania tzw. pająków.

0
  • #15 17 Cze 2009 22:41
    pasta20
    Poziom 15  

Witam. Mam pytanko związane z tworzeniem własnego symbolu do biblioteki.

Zaczełem robić w block wizard. Podałem liczbę pinów, nazwałem je, porozmieszczałem po której maja się znajdować,
    W ostatnim kroku jest okno Terminals, Code, Otlines. Tu się wybiera rodzaj lini czyli czcionki. No i daję zakończ.
    Powstaje gotowy symbol z opiem pinów i nazwą symbol. Można go pomniejszyć i usunąć zbędne nazwy, chodzi mi o to gdzie można zmienić nazwę symbol na np, nee555 a i jeszcze jedno przypisanie obudowy gdzie się to tobi.

Pozdrawiam.

Dodano po 24 [minuty]:

Mam jeszcze pytanko propo wyświetlacza LCD jak zrobić poprawnie bibliotekę fotprintu. Zrobienie punktów lutowniczych to nie problem, ale chodzi mi o jakiś zarys a by w tym miejscu gdzie będzie wyswietlacz nie były umieszczane elementy.
    Pozdrawiam,

Dodano po 51 [minuty]:

Potrzebuję bibliotekę FT232BM i przy okazji szukam usb B i HT93LC46

0
  • #16 19 Cze 2009 12:00
    Przem188
    Specjalista EDA

Pro po wyświetlacza: warstwa Outline jest odpowiedzialna za obrys:

Wybierasz w liście (tej co na zrzucie) Outline a potem figurę.

Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

Teraz oddzielnie, ponieważ ostatnio jak podejmowałem się pisania odpowiedzi, ze względu na długość jej mam realną szansę na popełnienie błędu i przypadkowe zamknięcie karty w Operze.

Po zakończeniu pracy przez kreator otrzymasz widok symbolu schem. bardziej lub mniej przypominającego te znane, w zależności jakie wymiary podałeś w kreatorze.

Dodajemy (jeżeli nie ma) do gotowego symbolu następujące uzupełnienia:

- Symbol Origin - jest to punkt zaczepienia elementu przy jego przemieszczeniu po schemacie,obracaniu, ważne jest jego usytuowanie, zazwyczaj na środku elementu lub na końcówce nr. 1 (ja wole środek, przy obracaniu element nadal jest centrycznie umieszczony),

-Symbol Name - zawiera nazwę elementu na schemacie,

-Part Name - nazwa elementu wyświetlana w liście elementów dostępnych w bibliotece i w oknie workspace po lewej w edytorze schematu,

- Pin name - numer pinu symbolu,
    -Pin Label - opis funkcji pełnionej przez dane wyprowadzenie

Uwaga! w edytorze umieszczamy tylko szablony danego tekstu/opisu

Właściwe wartości pojawią się automatycznie przy okazji edycji kompletnego elementu, czyli kojarzeniu symbolu schem. do footprintu.

Widok kompletnego symbolu:

Wybieramy teraz:

Otworzy się okno zapisu symbolu do wybranej i już zainstalowanej w programie biblioteki (zakładam, że dokładasz biblioteki, nie tworzysz zupełnie nowej.

Klikamy teraz poniżej w oknie (po prawej) na Save Symbol. Symbol nasz zostanie dodany do wybranej z listy powyżej biblioteki.

Po wciśnieciu przycisku pojawi się okno, gdzie nazwiesz swój symbol:

Wpisujesz nazwę, pole Alternate nie musisz wypełniać konkretnymi wartościami ( alternate to symbol alternatywny, na schemacie możesz wybrać z listy, który chcesz - podobnie jak w Protelu 99 wybór footprinta z listy) - na razie się tym nie zajmujmy). Version to wersja biblioteki, przydatna w dużych firmach, ty wpisz po prostu np. 1.

Po kliknięciu na ok pojawią się jeszcze okna proszące o potwierdzenie dopisania reguł dla symbolu dotyczące linii i tekstów, z których utworzyłeś symbol. Zawsze klikasz na Add new code (nie tylko tu, gdziekolwiek program o to zapyata)

Po potwierdzeniu katalog bibliotek się odświeży, a w oknie listy symboli powinien pojawić się twój symbol (jak trzeba przewiń listę - jest posortowana wg.alfabetu)

To był opis symboli. Footprint wykonujesz podobnie, z tym że zamiast z menu Library wybierać okno Schematic symbol, wybierasz PCB Component:

Polecam pobranie i wydrukowanie kursu Cadstara, gdzie jest to opisane (część 13 kursu) - kurs do pobrania tu: http://www.cadstar.pl/kurs.php

Dodano po 10 [minuty]:

Jak połączyć symbol schematowy i footprint napiszę już niedługo (weekend). Pozdrawiam.

0
  • #17 22 Cze 2009 17:59
    pasta20
    Poziom 15  

Szukam bibliotek, banalnych ale ja ich niemam.
    MC14049BC, rs232 i usb. 7805

0
  • #18 22 Cze 2009 18:11
    Przem188
    Specjalista EDA

Jeżeli kolega jeszcze nie potrafi wykonąc samemu to proszę o noty katalogowe. Wykonam.

Dodano po 1 [minuty]:

Opis kompilowania footprinta i symbolu bibliotecznego nieco się opózni. Chwilowo brak czasu. Ale na pewno w tym tygodniu się pojawi. Na razie jeszcze raz wrzucam plik dot.kursu bibliotek.

W części 3 można uznać jedną zmianę - w kursie jest tworzona nowa biblioteka poprzez użycie File>New, tu element chcemy dołączyć do już posiadanej bibloioteki, więc wybieramy File>Open i szukamy w zasobach na twardym dysku pliku z biblioteką, do której chcemy element dołączyć.

0
  • Pomocny post
    #19 22 Cze 2009 22:35
    pasta20
    Poziom 15  

A jeszcze jedno pytanie, tworzę sobie symbol w własnej bibliotece, chciałbym aby obudowa pcb była zaimportowana z jakieś gotowej bibiteki.
    Jest taka możliwość, jak to zrobić bardzo szybko.

0
  • #20 23 Cze 2009 19:44
    Przem188
    Specjalista EDA

Bardzo prosto, jak już masz edytor bibliotek otwarty i otwartą bibliotekę,do której chcesz dodać (zmienić jak w moim przypadku na zrzutach) bibliotekę elementu to klikasz prawym przyciskiem myszy aby otworzyć element do edycji (lub wybierasz z menu pod tym klawiszem myszy ADD NEW ROW aby utworzyć nowy):

Otworzy się:

Zakładka pierwsza odpowiada za dobór footprinta,i tu masz najszybszy sposób:

przycisk Selece a potem to już na dwa sposoby, poprzez library searcher lub tradycyjnie:

wybierasz bibliotekę, w której znajduje się footprint, który chcesz użyć:

lub library search:

Jedna uwaga, nie sprawdzałem tego, prawdopodobnie footprint nie zostanie fizycznie zaimportowany do twojej biblioteki, a jedynie link, w której bibliotece on się znajduje, dlatego też w programie musi być zainstalowana również biblioteka, skąd footprint pochodzi.

Na to jest metoda:

Otwierasz bibliotekę, gdzie znajduje się footprint, który chcesz zaimportować do swojej biblioteki:

Otwiera się okno zarządzania footprintami, u góry wybierasz bibliotekę spośród tych zainstalowanych gdzie jest footprint, którego zaimportujesz, np. ja chce z tej biblioteki ze zrzutu poniżej przenieść do swojej biblioteki o nazwie Przemek footprint BGA-100:

Wybieram z listy ten footprint, klikam po lewej edit, otworzy sie edytor footprinta, nic nie zmieniam, od razu wybieram save as:

zapis na np. pulpit:

Mammy plik footprinta na pulpice i, teraz w menu głównym znów otwieramy Libaries - PCB components, w oknie wybieramy u góry swoją bibliotekę:

Klikamy na ADD FILES,wskazujemy nasz plik z pulpitu BGA-100 i gotowe. W ten sposób można importować wiele plików footprintów naraz.
    Identycznie postępujemy jeżeli chcemy zaimportować symbole schematowe czy dokumentacyjne.

Więcej bibliotek, informacji, pomocy dla użytkowników można znaleźć na nowej stronie Cadstara, tam powstał nowy dział - forum dyskusyjne. Po rejestracji mamy dostęp do działu na forum - biblioteki, gdzie można pobrać kilka udostępnionych przez użytkowników programu. Jeżeli jesteś hobbistą, tam również uzyskasz pomoc w obsłudze programu. Zapraszam.

0
  • #21 06 Sie 2009 22:49
    Przem188
    Specjalista EDA

Zamieszczam nową bibliotekę - 5667 elementów.Biblioteka bogato wyposażona, m. inn. sporo złącz, przekaźniki, wtyki, gniazda,itp. Biblioteka jest doskonałą bazą do dokładania nowych elementów.

Zamieszczam poprawioną i uzupełnioną bibliotekę - teraz mam 5700 elementów. Biblioteka pochodzi z firmy produkującej sprzęt audio/video, stąd w niej sporo elementów mających zastosowanie w tym sprzęcie.

0
    Załączniki:
  • #22 13 Wrz 2009 17:07
    pasta20
    Poziom 15  

Tak szystko ładnie ale niema FTDI FT232BM

Pozdrawiam

0
  • #23 15 Wrz 2009 19:08
    jendrulakowalski
    Poziom 9  

Witam
    Jak postępują prace z książką do cadstara?Czy może już jest takowa?Jeśli nie to czy myślałeś nad stworzeniem takiej instrukcji.Bardzo byłaby pomocna taka kompilacja wiedzy dla zaczynających "przygode" z cadstarem.Np przegląd po wszystkich modułach i szczegółowy opis każdego z nich.
    Pozdrawiam

0
  • #24 15 Wrz 2009 19:47
    Przem188
    Specjalista EDA

Książki nie ma. Nie wiem, z jakich przyczyn, z tego co się dowiedziałem, zbyt mała grupa docelowa,przez co wydawnictwu BTC wydanie jej było nieopłacalne, mimo dofinansowania przez QuantumEDS.

Tak więc pozostaje kurs zawarty w EP, a także forum dyskusyjne tu i na stronie Cadstara. Staram się pomóc każdemu, kto jej potrzebuje.

Zobaczymy co przewiduje nowy dystrybutor na Polskę - niemiecka firma CSK, z którą rozmawiam o współpracy. QuantumEDS już nie jest dystrybutorem na Polskę programu,tak więc i moja praca dla tej firmy zakończyła się. Jednak nadal jestem dystrybutorem, ale z ramienia CSK.

0
  • #25 15 Wrz 2009 19:57
    pasta20
    Poziom 15  

Szkoda ,że nie będzie ksiazki ale liczę na to że będzie spolszczenie do cadstara ;)

0
  • #26 15 Wrz 2009 20:38
    jendrulakowalski
    Poziom 9  

Rzeczywiście szkoda.Przydałoby się coś co odnosiło by się do wszystkich modułów plus instrukcja do symulatora B2 Spice.A czy jest coś po angieslku?Może ktoś by się podjął tłumaczenia?

0
  • #28 23 Sty 2010 22:11
    stiebrs
    Poziom 1  

hello there!
    As i'm not from great Poland, i don't speak Polish, but, due to extensive knowledge of Russian, i was able to gather some bits of information here and there. but enough offtopic

question in matter is - do any of you have MAX232 lib for CADSTAR? i know, it's not hard to make one myself, but i thought that it would be unpolite just to ask for password to Przem188's Atmel.rar file ;)

0
  • #29 12 Maj 2010 21:05
    Wlodzimierz Piotrowski
    Poziom 17  

Witam! Dopiero zaczynam się uczyć CadStara. Chcę zrobić PCI Express x16. Przejrzałem opisy tworzenia bibliotek i kursy wideo na cadstar.pl, ale ciągle nie wiem jak zrobić złącze krawędziowe. Nie ma wizarda do tworzenia tego typu elementów.
    Problem polega na tym że nie wiem jak zmusić program aby numeracja pinów po jednej stronie druku była A1, A2, A3 ...... a po drugiej B1, B2, B3....
    Czy ktoś potrafi mi pomóc?
    Pozdrawiam

0
  • #30 12 Maj 2010 23:35
    Przem188
    Specjalista EDA

bardzo proszę o jakąś notę tego złącza, jeżeli kolega zechce - zrobię bibliotekęi przy okazji niejako opiszę jakj taką bibliotekę wykonać.

0