Witam szanownych elektroników i proszę o analizę schematu zasilacza i wskazanie błędów i niedociągnięć. Jestem dość słabo zaawansowanym elektronicznym amatorem i mam sporo wątpliwości mimo, że wykonany na płytce stykowej prototyp działa dość dobrze.
1. Zasilacz jest sterowany procesorem AtMega8. Napięcia sterujące napięciem i maksymalnym prądem generuje metodą PWM + filtry. Czy wartości elementów filtrów są dobre? 10k+10n i 10k+10u. Częstotliwość przebiegu PWM to ok. 16kHz.
2. Poziomy napięć sygnału PWM to 0 i 5V względem GND (patrzy schemat), tymczasem do regulacji napięcia konieczny jest sygnał wyższy o spadek napięcia na rezystorach mierzących prąd (R9 i R10). Wyeliminowałem te problemy przez zastosowanie TL431 i tranzystora PNP. Dodatkowo takie dokładne źródło napięcia odniesienia powinno wyeliminować problemy z dryftami napięcia 5V (nawet 0,3V) Taki układ działa, lecz testy prowadziłem z użyciem zwykłej diody Zenera, która też jest dość niestabilna, stąd pytam, czy z TL431 będzie dużo lepiej?
3. Czy nie powinienem dodać jakichś kondensatorów w okolicach wzmacniaczy operacyjnych? Kiedy układ jest w stanie ograniczania prądu słyszę ledwo słyszalny pisk, więc pewnie coś się wzbudza. Niestety nie mam oscyloskopu, aby to sprawdzić. Proszę o rady.
4. Czy konieczne są jakieś bezpieczniki? Wystarczy po stronie pierwotnej transformatora?
5. C10 4u7 na wyjściu dałem bo był na innych schematach. Jaką pełni funkcję? Ma dobrą wartość?
6. Co jeszcze można ulepszyć? Co zrobić aby odpowiedz na zmiany obciążenia była szybka i ograniczenie prądu działało szybko?
Inne drobiazgi:
- Napięcie wyjściowe i pobierany prąd chce mierzyć za pomocą ADC.Będę mógł dzięki temu pokazać rzeczywiste parametry pracy.
- Sterowanie będzie się odbywać przez enkoder z rolki myszki komputerowej i dwa przyciski
- Za pomocą linijki 10 LED będę wyświetlał parametry. Wiem, że wyświetlacze 7segmentowe lub LCD byłyby wygodniejsze, ale nie dyskutujmy o tym. Miałem diody więc je wykorzystałem. Linijka będzie działać w ten sposób, że cyfra jedności będzie sygnalizowana przez jeden jasno świecący punkt, zaś cyfra dziesiątek przez słupek blado świecących diod. Może wprowadzę 3 zakresy (0-10, 10-20,20-30V) sygnalizowane przez diody LED3,LED4,LED5. Mam nadzieje, że rozumiecie o co mi chodzi.
- temperaturę radiatora mierzę termistorem NTC, ale nie zamierzam stosować wentylatora. Wprowadzę tylko jakąś sygnalizację przegrzania i wyłączanie się zasilacza przy przegrzaniu.
Z góry dzięki za wszelkie wypowiedzi.