Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie w gnieździe od zapalniczki i na akumulatorze ?

02 Sie 2008 23:58 10204 4
 • Poziom 22  
  Mam takie głupawe pytanie. Jest w samochodzie gniazdo na zapalniczkę i czy ono ma identycznie takie samo napięcie jakie jest na akumulatorze w każdym samochodzie osobowym ?

  Na akumulatorze waha się tak od 11-14V a na zapalniczce ?
 • TestoTesto
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Dokładnie jest tak jak piszesz. Gniazdo podłączone jest do akumulatora poprzez bezpiecznik, z reguły 20A. W niektórych autach gniazdo zapalniczki dostawało napięcie dopiero po włączeniu stacyjki, ale obecnie raczej tej opcji się nie spotyka. Jeżeli chodzi o wahania napięcia, to na pewno przy podłączeniu przewodów o odpowiednim przekroju bezpośrednio do akumulatora (oczywiście przez bezpiecznik), będą one zależne głównie od stanu ładowania akumulatora, jego wydajności prądowej, a w mniejszym stopniu od spadku napięcia na bezpieczniku i przewodach. Wykorzystując oryginalną instalację elektryczną samochodu i gniazdo zapalniczki jako źródło zasilania urządzeń o dużym poborze prądu trzeba liczyć się ze sporym spadkiem napięcia na przewodach instalacji samochodowej, oraz na samym wtyku włączanym do tegoż gniazda - styk środkowy tego wtyku nie zapewnia super pewnego połączenia i stąd przy dużym obciążeniu w tym miejscu wystąpi spory spadek napięcia.
  To tak na marginesie tematu postu.
  Podłączenie wskaźnika napięcia akumulatora do gniazda zapalniczki będzie jak najbardziej prawidłowe. Układ ten nie stanowi dla akumulatora znaczącego obciążenia więc wskazania powinny być prawidłowe.
 • TestoTesto
 • Poziom 22  
  Powiem dlaczego o to pytam, chciałem zrobić na ledach wskaźnik napięcia akumulatora i nie wiem czy muszę go dawać bezpośrednio do akumulatora czy starczy jak go dam do gniazda zapalniczka ?
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Zdecydowanie wystarczy to dać pod gniazdko zapalniczki i będzie ok.

  Wszędzie masz takie same napięcie czy to bezpośrednio na akumulatorze czy przez zapalniczke.