Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop Toshiba z Windows 2000 - nie działa WiFi, a powinno.

03 Aug 2008 00:42 4947 7
  • Level 17  
    Witajcie,

Posiadam bezprzewodowy router firmy SMC (model SMCWBR14-G2), za pomocą którego rozdzielam sygnał internetowy na dwa komputery - mój komputer stacjonarny połączony jest kablem, natomiast laptop mamy odbiera sygnał bezprzewodowo, przy pomocy karty WiFi na USB (Pentagram Hornet P6122-07). Ja korzystam z Ubuntu 7.04, a mama z Windows XP Pro.

Wczoraj przyszła do mnie sąsiadka z prośbą o pomoc, gdyż na jej laptopie (Toshiba, Windows 2000, nie wiem czy z Service Packiem, bez dostępu do Internetu) nie odtwarzają się filmy. Oczywiście przyczyną był brak kodeków, więc pomyślałem sobie, że pójdę do jej mieszkania z drugą identyczną (i od razu napiszę, że w pełni sprawną) kartą WiFi (mam dwa egzemplarze), podłączę się do własnego routera i ściągnę z Internetu potrzebne kodeki. No i zaczęły się problemy...

Zainstalowałem sterowniki do tej karty WiFi i umieściłem ją w porcie USB. W zasobniku systemowym pojawił się programik do obsługi WiFi, pokazała się lista dostępnych sieci (w tym moja), kliknąłem, wpisałem hasło, pojawił się zielony znaczek informujący że jestem "connected" i... nic poza tym..

Przeglądarki IE oraz FF nie działają (nie mogę wejść nawet na stronę konfiguracji routera, czyli 192.168.2.1), GG również nie działa, pingi nigdzie nie dochodzą - zupełnie, jakbym wcale się nie podpiął do Internetu! Nie ma mowy o braku zasięgu, bo siła sygnału wynosiła 90 procent. Poza tym - wróciłem do siebie i wystawiłem router na balkon, a następnie wyszedłem z laptopem sąsiadki na jej balkon tak aby urządzenia się widziały, ale to także nie pomogło.

Nie mam pojęcia, dlaczego nie mogłem połączyć się z Internetem. U mamy na laptopie z WinXP nie było najmniejszych problemów, a tu na Windows 2000 takie hece... Na opakowaniu od karty WiFi jest napisane, że współpracuje ona z Windows 98SE, ME, 2000, XP, Vista, a także z Linuksem.

Nie wydaje mi się, aby problem powodował rodzaj szyfrowania sygnału internetowego (AES) ani numer kanału (10), z którego korzysta router. W mojej okolicy są inne sieci WiFi, które też pracują na kanale 10, ale ich szyfrowanie to WEP, a poza tym zasięg rzadko przekracza 30 procent, więc to nie tu leży przyczyna problemu. A zatem gdzie leży?

Ostatecznie, tamte kodeki do filmów przeniosłem od siebie przy pomocy pendrive'a, więc co miałem zrobić to zrobiłem, ale ta sprawa nie daje mi spokoju. Może ktoś z Was mógłby mi doradzić. Z góry dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam, Jarek.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 17  
    A dostałeś IP z dhcp czy wpisałes recznie jakie były ustawienia IP??
  • Level 1  
    Witam !!!

Nie chciałbym tutaj wydziwia albo by źle zrozumianym ale najprawdopodobniej przyczyna jest ilosc przyznawanych adresów IP w ustawieniach WI-FI.Posprawdzaj dobrze ustawienia WIRELESS i daj znac czy pomogło.POZDRO :)
  • Level 17  
    Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Na routerze nie mam włączonej opcji filtrowania po MAC-adresach, a wewnętrzne adresy IP przyznawane są przez DHCP (automatycznie, nigdzie niczego sam nie wpisywałem). Mój komputer stacjonarny ma 192.168.2.100, a laptop mamy 192.168.2.101; laptop sąsiadki dostałby zapewne adres 192.168.2.102.

Ktoś mi zasugerował, że być może problem leży w tym, że Windows 2000 nie obsługuje szyfrowania 128-bitowego (a hasło AES do routera jest właśnie 128-bitowe, ma długość 14 znaków). Kolega zasugerował mi zainstalowanie programu "128bitHPC.exe" ze strony Microsoftu (tutaj link), ale czy to wystarczy? Być może niezbędne będzie zainstalowanie całego Service Packa?

Później zmienię siłę hasła na 64-bitowe (pięć znaków) i wtedy spróbuję podłączyć się z laptopa sąsiadki, ale to dopiero za jakiś czas, bo na razie sąsiadki nie ma w domu i nie mam dostępu do jej sprzętu.
  • Level 28  
    może wyłącz hasło i sprawdź, czy będzie działać.
  • Level 17  
    A wogóle dziwne że sąsiadka w tych czasach nie ma internetu :-D
  • Level 17  
    Witajcie ponownie,

Problem został po części rozwiązany, mianowicie zmieniłem szyfrowanie na WEP. Wiem, że to bardzo kiepskie zabezpieczenie, ale w żaden inny sposób nie mogłem zmusić Windows'a 2000, aby podłączył się do mojego routera korzystając z szyfrowania AES (wgrałem kilka poprawek ze strony Microsoftu, ale nic to nie pomogło). Zainstalowałem nawet na próbę system "Windows XP Home Edition SP2", lecz on także nie mógł poradzić sobie z AES-em... U mamy na laptopie wszystko śmiga bezproblemowo, ale ona ma Windows XP Pro..

Bite cztery godziny męczyłem się z tym gratem, i już nie mam siły. Zmieniłem szyfrowanie na WEP i przynajmniej na razie jakoś to działa...

PS. Gdyby to kogoś interesowało, ten laptop to "Toshiba Tecra 8000" z procesorem Pentium II 400 MHz, 256 MB RAM-u, dysk Fujitsu 4,8 GB (MHK2048AT), system operacyjny Windows 2000 SP4.
  • Level 18  
    Generalnie nie działa inne szyfrowanie na windowsie 2000:)