Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Compaq Series: PDP-110 No-161071-001 200W brak startu

03 Sie 2008 07:17 11275 15
  • Poziom 36  
    Witam.
    Mam do naprawy dwa zasilacze COMPAQ Seria PDP-110 No-161071-001.
    Oba pad造 prawdopodobnie po pod陰czeniu do uszkodzonej p造ty.

Jednak s to zasilacze dosy nietypowe, bo od pocz徠ku nie startowa造 przez normalne wymuszenie zielony z czarnym (zdaje si, 瞠 potrzebowa造 obci捫enia na pozosta造ch napi璚iach).

Maj wtyk 24 pin mimo, 瞠 s do dosy stare (800MHz).
    Zaczynam mie w徠pliwo軼i, czy ten wtyk by kompatybilny ze wsp馧czesnymi stykami 24 pin (by mo瞠 dlatego pad造 po pod陰czeniu do innej p造ty ni Compaq).

Generalnie jeden, wiem, 瞠 by sprawny (wzi皻y na wz鏎), a drugi naprawiany.
    Po pod陰czeniu do p造ty 鈍ieci豉 si dioda na jej pok豉dzie, ale po od陰czeniu zasilacza, i ponownym pod陰czeniu ju nic si nie 鈍ieci這.

Z drugim zasilaczem by這 identycznie - pierwsze pod陰czenie - 鈍ieci zielona LED na pok豉dzie, przy drugim brak 鈍iecenia, a zasilacze nie dzia豉j ju tak瞠 z oryginalnymi p造tami Compaq.

Poniewa na tym etapie nie znajd ju czasu na tak trudn w diagnostyce (jak dla mnie) napraw, z reszt w przypadku moich do鈍iadcze z ATXami, i wiedzy, kt鏎ej w tym wypadku brakuje, by這 by to porywanie si z motyk na s這鎍e, pozostaje mi odda te zasilacze do naprawy do jakiego serwisu, lub zakupi nowe co mo瞠 by trudne ze wzgl璠u na nietypowe wymiary zasilaczy COMPAQ.

Z g鏎y dzi瘯i za podpowiedzi konkretnych serwis闚 ATX (Wroc豉w), lub podpowied gdzie mo積a by這 by naby te nietypowe zasilacze COMPAQ 161071-001 i gdzie by tu szuka?
    Przez jakie miejsca przewalaj si du瞠 ilo軼i zasilaczy ATX, i zaistnieje szansa nabycia czy trafienia r闚nie na zasilacze do Compaq-a

Sprawa jest o tyle istotna, 瞠 albo dwie domodzieckowe maszyny b璠 dzia豉, albo nie.
    Standardowego zasilacza ATX zastosowa tam si nie da, a naprawa uszkodzonych (nietypowych) przekracza moje mo磧iwo軼i. Dlatego czekam na wszelkie podpowiedzi.

Mariusz
  • Poziom 15  
    Jeszcze kilka lat temu naprawiali wszelkiego rodzaju zasilacze od PC.

http://www.rgbservice.pl/komp/index.html

Sam im kiedy da貫m sw鎩 zasilacz i chyba przez dwa lata wytrzyma - p騧niej komputer poszed do 鄉ieci - wi璚 nie wiem ile tak naprawd by poci庵n掖.
  • Poziom 36  
    Dzi瘯uj za podpowiedzi, zg這si貫m si z tym problemem ju w oba miejsca.
    Ja w豉nie w tym momencie chyba doszed貫m przyczyny, dlaczego zsilacze mog造 ulec uszkodzeniu podczas testowania na normalnej p造cie ATX (jeden by na pewno sprawny, drugi wydawa這 mi si, 瞠 nie, bo nie startowa po zwarciu pin闚 16 i 17), po pod陰czeniu do standardowej p造ty ATX zdaje si, 瞠 "umar造" oba.
    Potwierdzi造 si moje przypuszczenia:
    Standardowe z陰cze ATX:
    Z陰cze ATX COMPAQ: Compaq 24 pin power connector pinout
    Po prostu COMPAQ - mistrz antystandardu.

Pozdrawiam
    Mariusz
  • Poziom 43  
    Pod陰cza貫 je do p造ty ATX :?: 8-O
    Gdyby zada sobie trud u篡cia wyszukiwarki Elektrody na temat zasilaczy Compaq (i nie tylko), to nie zrobi豚y takiego g逝pstwa. W technice najpierw si my郵i, a potem robi.
  • Poziom 36  
    Robert B napisa:
    Pod陰cza貫 je do p造ty ATX :?: 8-O
    Gdyby zada sobie trud u篡cia wyszukiwarki Elektrody na temat zasilaczy Compaq (i nie tylko), to nie zrobi豚y takiego g逝pstwa. W technice najpierw si my郵i a potem robi.

Jasne :-P. M康rala si znalaz, pfff ;-). Na pewno wszyscy u篡tkownicy forum Elektrody wiedz, 瞠 istnieje wiele standard闚 ATX dla jednego wtyku ATX. A jak nie wiedz, to zaraz zak豉daj, 瞠 mo瞠 tak by (bo przecie z jakiego to powodu producenci sprz皻u komputerowego mieli by si jednakowego standardu trzyma dla wtyku ATX). A ja, widzisz, taki ze mnie naiwniak, my郵a貫m, 瞠 standard ATX to standard ATX.

A tak ju ca趾iem na serio - mo瞠 rozczarowa貫m ci swoj bystro軼i, kolego m鎩 m康ro軼i emanuj帷y, drogi, ale widzisz, rzeczywi軼ie taka jest prawda, nigdy nie przypuszcza貫m, 瞠 istnieje wiele standard闚 ATX. A je瞠li nie podejrzewa貫m istnienia takiego absurdu, to niby dlaczego mia豚ym u篡 wyszukiwarki?

No ale c騜 - cz這wiek si uczy na b喚dach - w przypadku produkt闚 COMPAQ podejrzewam, 瞠 ju nic nie b璠zie mnie w stanie zaskoczy ;-) Zanim pod陰cze nie markowy CD lub HDD pod firmowego COMPAQ-a, nawet standard molex闚 sprawdz, i z陰cza IDE r闚nie. Strach cokolwiek do tego pod陰cza.

Pozdrawiam ciep這 :-)
    Mariusz
  • Poziom 43  
    No to si jeszcze nieraz zdziwisz przy starszych HP czy Dell.Twoj uwag powinny ju zwr鏂i inne kolory przewod闚 na wtyku zasilania.
    Niestety tu nie wystarczy "zielonym do g鏎y" :lol:
  • Poziom 18  
    W zasadzie to standard, 瞠 firmowe zasilacze nie s kompatybilne (zgodne) ze sk豉dakami. Poza tym obudowy te raczej nie wykorzystasz, bo ci篹ko Ci b璠zie znale潭 pasuj帷 p造t g堯wn. Wi璚 zasilacze to nie jedyny problem.

P.S. S na tym 鈍iecie rzeczy, kt鏎e si fizjologom nie 郾i造, Compaq jest jedn z nich :)

Najprawdopodobniej b璠ziesz m鏬 kupi takie zasilacze wysy趾owo. Jak chcesz podam Ci namiar na firm, ale nie ch im robi reklamy wi璚 czekam na kontakt na pw.

Mo瞠sz sprawdzi bezpieczniki w tych zasilaczach czy s przepalone (czarne) czy przepalone, ale szk這 nie ma nalotu, je郵i nie ma mo瞠sz spr鏏owa wymieni bezpiecznik, ale fakt faktem p造t g堯wn mo瞠 szlag trafi, wi璚 warto by by這 na pocz徠ek sprawdzi napi璚ia. Trafa s nie do kupienia, wi璚 je郵i to nie jest jaka b豉hostka to lepiej odpu嗆 sobie napraw, zw豉szcza, 瞠 jak sam powiedzia貫 nie masz o tym zielonego poj璚ia.
  • Poziom 36  
    dreaper napisa:
    Najprawdopodobniej b璠ziesz m鏬 kupi takie zasilacze wysy趾owo. Jak chcesz podam Ci namiar na firm, ale nie ch im robi reklamy wi璚 czekam na kontakt na pw.

Zaproponowano mi ju napraw tych zasilaczy, ale na PW te si odezw.

dreaper napisa:
    Mo瞠sz sprawdzi bezpieczniki w tych zasilaczach czy s przepalone (czarne) czy przepalone, ale szk這 nie ma nalotu, je郵i nie ma mo瞠sz spr鏏owa wymieni bezpiecznik, ale fakt faktem p造t g堯wn mo瞠 szlag trafi, wi璚 warto by by這 na pocz徠ek sprawdzi napi璚ia.

Umar造 cicho i niepostrze瞠nie po podpi璚iu do standardowej obudowy ATX (wi璚 podstawy - typu bezpiecznik - odpadaj) - zdaje si, 瞠 po prostu pad這 VCC / 5VSB. 疾by by這 鄉ieszniej, jeden z zasilaczy by ju po w豉軼iwej naprawie (usuni皻e pozwierane warystory i wymieniony bezpiecznik po prze陰czeniu zasilacza w pozycj 110V) - lecz nie startowa po zwarciu pin闚 16 i 17 wi璚 pomy郵a貫m, 瞠 ten nietypowy wynalazek COMPAQ-a potrzebuje czego wi璚ej ni zwarcia sygna逝 PSON do masy, na przyk豉d realnego obci捫enia napi耩 wyj軼iowych. Dlatego (celem sprawdzenia) pod陰czy貫m 闚 zasilacz do typowej p造ty ATX. Podobnie post徙i貫m p騧niej z dzia豉j帷ym zasilaczem, kt鏎y mia貫m na wz鏎. Wiedzia貫m, 瞠 COMPAQ ma generalnie odchy造 od normy (cho熲y niestandardowe obudowy) ale mo磧iwo嗆 innego rozk豉du napi耩 we wtyczce ATX przesz豉 moje naj鄉ielsze przypuszczenia.

dreaper napisa:
    Trafa s nie do kupienia, wi璚 je郵i to nie jest jaka b豉hostka to lepiej odpu嗆 sobie napraw, zw豉szcza, 瞠 jak sam powiedzia貫 nie masz o tym zielonego poj璚ia.

Jakie poj璚ie mam ;-), ale tutaj przyda這 by si raczej praktyczne do鈍iadczenie w serwisowaniu przetwornic impulsowych. Ka盥y kto cho troch pracowa w dowolnym centrum serwisowym (naprawy gwarancyjne) wie, 瞠 nie tyle wiedza si tutaj liczy, ale pami璚iowa niemal znajomo嗆 usterek konkretnych modeli serwisowanych urz康ze, pozwalaj帷a na napraw w ci庵u kilku minut (w przeciwnym wypadku scrap i wymiana na dzia豉j帷y).

Wiedza og鏊na mo瞠 pom鏂 przy naprawie, ale to ju nie b璠zie kilka minut, ale co najmniej kilka godzin, albo i dni, a na to niestety nie mog sobie pozwoli.
  • VIP Zas逝穎ny dla elektroda
    Zasilacz Compaqa mo積a pod陰czy do standardowej p造ty ATX, trzeba tylko zamieni kilka przewodow. Zazwyczaj rownie inne s kolory przewodow, trzeba to wzi望 pod uwag, bez pinoutu lepiej nie rusza. Przerabia貫m to osobi軼ie, jedyny mankament by taki, 瞠 p造ta g這wna nie potrafi豉 wy陰czy zasilacza, tzn. wy陰cza si komputer, zatrzymywa造 si wiatraki, a zasilacz nadal chodzi.
  • Poziom 18  
    To nie by zasilacz ATX po prostu, to 瞠 mia z陰cze jak w ATX nie czyni go nim.
    Raczej nie mia te napisu ATX tak jak zasilacze ATX maj ;)

Wystarczy czyta etykiety na sprz璚ie.

Z zasilaczem to tak jak z ko貫m w samochodzie, niby takie same ka盥e okr庵貫, a nie ka盥e pasuje.
  • Poziom 36  
    06 Sie 2008 23:14
    ob napisa:
    Z zasilaczem to tak jak z ko貫m w samochodzie, niby takie same ka盥e okr庵貫, a nie ka盥e pasuje.

No, COMPAQ czadowy jest ;-). Jak ju wspomnia貫m, teraz to ju nie mam zaufania nawet do "jego" molex闚 (zasilanie HDD/CD) czy np. z陰cza magistrali HDD <-> MOBO, do z逝dzenia przypominaj帷ego standardowe IDE.

Tylko mora z tego zaskakuj帷y si uk豉da:

Kupuj帷 markowy sprz皻 (HP?) przygotuj si na brak jego zgodno軼i z typowymi podzespo豉mi.
    Pierwsza lepsza awaria sprz皻u po okresie gwarancyjnym mo瞠 oznacza koniec tego sprz皻u.

Troch dziwnie mi si to pisze, ale wychodzi這 by na to, 瞠 zakup firmowego sprz皻u okazuje si wyrazem naiwno軼i nabywcy.
    EDIT:
    Witam wszystkich ponownie.
    Poprosi貫m moderatora o ponowne otwarcie tematu, gdy okazuje si, 瞠 to, co wy瞠j to nie koniec niespodzianek.

Przede wszystkim, chcia豚ym si dowiedzie jak to jest rzeczywi軼ie z tymi zasilaczami COMPAQ-a, i czy czasem sam COMPAQ nie stosowa... r騜nych standard闚, gdy...

Okazuje si, 瞠 to co jest napisane na: Compaq 24 pin power connector pinout zupe軟ie nie zgadza si z kolorami wtyku zasilacza COMPAQ.
    Fotografie z陰cza przy zasilaczu COMPAQ 161071-001:
    Compaq Series: PDP-110 No-161071-001 200W brak startuCompaq Series: PDP-110 No-161071-001 200W brak startu
    Kto wie, o co chodzi ?
  • Poziom 43  
    Oczywi軼ie, 瞠 Compaq stosowa najr騜niejsze rozwi您ania w zale積o軼i od modelu p造ty. S u nich i takie ATX gdzie np. przycisk w陰czenia by wyprowadzony nie z p造ty ale osobnymi przewodami (bia貫) z zasilacza.
    A nie m闚i貫m, 瞠 si jeszcze nieraz zdziwisz? :lol:
  • Poziom 36  
    Robert B napisa:
    Oczywi軼ie, 瞠 Compaq stosowa najr騜niejsze rozwi您ania w zale積o軼i od modelu p造ty. S u nich i takie ATX gdzie np. przycisk w陰czenia by wyprowadzony nie z p造ty ale osobnymi przewodami (bia貫) z zasilacza.
    A nie m闚i貫m, 瞠 si jeszcze nieraz zdziwisz? :lol:

O rety... Czy jest w takim razie kto, kto zna pinout z wtyczki na zdj璚iach ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Pewnie jest kto taki :lol: :lol: :lol:
    Zmieni貫m TONI_2003
  • Poziom 36  
    Z tego co widz, to u ciebie na rysunku Original Compaq/HP pin 20 to +3.3V, a u mnie we wtyczce nie ma w og鏊e przewodu. I na odwr鏒: u ciebie na rysunku brakuje przewodu w pinie 8, a ja tam mam przew鏚 w kolorze niebieskim.

B陰d na rysunku, czy kolejna rozbie積o嗆 standard闚 ?

PS. 1. Rozumiem, 瞠 napi璚ie 5VSB na pinie 9 (jednakowo dla obu standard闚) powinno pojawi si zaraz po podaniu na zasilacz napi璚ia sieciowego ?

PS. 2. Sygna do wystartowania zasilacza PS_ON r闚nie w obu standardach znajduje si na tej samej pozycji. Dlaczego wi璚 sprawny zasilacz COMPAQ nie startowa po zwarciu pinu 16 do masy ? Jakie dodatkowe warunki startu dla zasilaczy COMPAQ ?
  • Poziom 43  
    Albo jedno albo drugie. Nie wiem.
    Pliki 軼i庵n掖em z sieci.
    Nie s mojego autorstwa.
    Zmieni貫m i nie by這 wida? TONI_2003
    P.S.
    Czy to interwencja Moderatora zamieni豉 m鎩 zipowy za陰cznik w obrazek? :)
    :arrow: Zmieni貫m, a kto by 鄉ia inny to zrobi i na dodatek kt鏎emu by si chcia這? :D
    TONI_2003

:arrow: Przypuszcza貫m 瞠 temat o zasilaczach b璠ziesz 郵edzi :)
    Mo瞠 Ty co wiesz o wspomnianych przez Koleg rozbie積o軼iach w pinologii?

:arrow: MES Mariusz - Polecam te lektur o dziwno軼iach tej firmy:
    Nietypowy zasilacz Compaq ATX 90W kostka 14pin
    Compaq model EN PS-6201-1C- czyli co jest na jakim pinie?
    Zasilacze Compaq PS-5201-4C
    Compaq na Intel815 - zasilanie p造ty 24 piny?
    Ma kto opis 14pin wyj嗆 zasilacza COMPAQ PS-5880-2C1 ?
    CompaQ Deskpro EN S 6350 64 zasilacz ani to ATX ani AT?
    Compaq Prolinea 575E

itd... itd... itd... :)