Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie a zerowanie w instalacji

pitertheb 22 Lut 2004 00:59 30046 4
 • #1 22 Lut 2004 00:59
  pitertheb
  Poziom 10  

  Witam ponownie, moje drugie pytanie dotyczy uziemienia i zerowania. Wiem że aktualnie niema takiego zabiegu jak zerowanie gdyż nazywa się on inaczej dlatego chciałbym się dowiedzieć jak owy zabieg teraz się nazywa i co on oznacza (na czym polega) również chciałbym prosić o wyjaśnienie czym jest uziemienie na czym polega i co go odróżnia od niegdyś zerowania.
  Za odpowiedź serdecznie dziękuje.

  0 4
 • #2 22 Lut 2004 01:18
  Paweł.ko
  Spec Elektroakustyka

  Uziemienie jak sama nazwa wskazuje to uziemienie czyli kawał matalu wkopuje się w ziemie (np.bednarka) i od tego punktu ciągnie się przewód uziemienia (zazwyczaj żółto-zielony).Jest to (zgodnie z normami elektrycznymi obowiązującymi obecnie) tak zwane zero ochronne.Nie ma ono nic wspólnego z zerem roboczym.Zero robocze to przewód zerowy wpięty do odbiornika.Jeśli w instalacji nie ma zera ochronnego czyli uziemienia (często spotyka się takie sytuacje w starym budownictwie) dopuszczalne jest zerowanie czyli łączenie bolca ochronnego z zerem roboczym (innymi słowy z zera roboczego robimy zero ochronne).

  1
 • #3 22 Lut 2004 01:21
  Nemo
  Poziom 31  

  Uziemienie, to podłączenie np. obudowy urządzenia do uziomu - zakopanego w ziemi przewodnika, natomiast zerowanie to podłączenie do zera sieci. Jedno i drugie ma swoje zalety i wady.
  Pozdrawiam.

  1
 • #4 22 Lut 2004 18:09
  misiosoft
  Poziom 15  

  Hmm troszeczke to nie tak.
  Zreowanie nazywa się teraz połączeniem w układzie sieci TNS lub TNC-S zależy czy sieć 2 czy 3 przewodowa.
  Uziemienie nazywa się teraz połączeniem w układzie sieci TT.
  W układzie sieci TNS wszystkie dostępne części przewodzące(czyli obódowa metalowa) są podłączone do przewodu ochronnego PE, natomiast w sieci TNC-S do przewodu ochronno-neutralnego PEN. W sieci TT łączy się wszystkie dostępne częściz uziomem. Impedancja pętli zwarcia w układach TN oraz rezystancja uziemienia w układzie TT powinna być tak dobrana aby nastąpiło samoczynne wyłaczenie napięcia(zadzaiłanie bezpieczników) w razie zwarcia fazy z dostępnymi elementami przewodzącymi.

  I jeszcze jedna uwaga wedłóg nowych przepisów niema czegoś takiego jak zero jest przewód neutralny N a różni się to tylko nazwą. Starzy elektrycy dalej mówią i będą mówili 0.

  0
 • #5 22 Lut 2004 19:15
  goscu
  Poziom 16  

  Dobrze Pan mówi Panie Misio... Mogę jeszcz dodać że ochrona dodatkowa poprzez tzw. zerowanie (tak mówią starzy elektrycy) w sieciacy TNC ; TNS lub TNC-S ( tutaj też możemy przyłaczyć przewód N o obudowychoć powinien być przyłaczony przewód PE) jest teraz nazywana szybkim wyłaczeniem. Chodzi o to że w przypadky przebicia napięcia do obudowy ma popłynąć taki prąd który spowoduje zadziałanie zabezpieczenia tego obwodu. Maxymalne czasy, w których ma zaistnieć szybkie wyłaczenie dla naszej sieci ( 230 V miedzy przewodem fazowym a ziemią) to0,4 sek. w warunkach środowiskowych pierwszych 1 i 0,2 sek. w warunkach środowiskowych 2.
  Warunki te zależą od stosunku rezystancji ciała człowieka do ziemi. ( w łazence musi to być 0,2sek).
  Żeby do nastąpiło to trzeba sprawdzić impedancję pętli zwarcia i sprawdzić na charakterystye zabezpieczenia w jakim czasie nastąpi wyłaczenie ( przy prądzie wynikającym z impedancji pętli zwarcia).
  Przy metodzie szybkiego wyłaczenia obudowa urządzenia ( np pralki) ma potencjał przewodu PEN ( tzw zerowego) dla danego miejsca w sieci. Możecie sprawdzić przykładając woltomierz prądu przemiennego między taką obudowę a np kran. Kran raczej napewno ma potencjał zemi. może to być kilka woltów .
  Dzięki uziemieniu obudowa ma potencjał ziemi ale rezystancja takiego uziemienia musi być odpowiednia jest to zależne od układu sieci.( np w układzie TT czas wyłączenia ma byc nie dłuższy niż 5 sek) Nie będę dalej przynudzał temat nie jest trudny ale proponuję książkę pt "Instalacje elektryczne".

  0