Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell Axim X51 (bez V) zmiana systemu

harnasx 03 Sie 2008 18:00 11629 9
  • #1 03 Sie 2008 18:00
    harnasx
    Poziom 22  

Witajcie!

Wczoraj stałem się posiadaczem :) takiego palma Dell Axim X51 (bez V) niestety ma WM05 w wersji hiszpańskiej :(
    Przeczytałem z 100 postów na na róznych forach o zmianie systemu i mam ogólne pojecie jak to zrobić tylko prosiłbym o pomoc kogoś kto to robił bo nie chciałbym "uśmiercić" tej zabawki.

Można w tym modelu wgrać WM6 i czy jest sens?
    Skąd ściągnąć WM05 lub WM06 w polskiej wersji - o ile są - ze strony Della sciągnąłem WM05 w wesrsji angielskiej - dla mnie moze być ale gdyby było po polsku to jeszcze lepiej :)

Nie mogę się doczytać czy jest jakaś różnica przy zmianie systemów w x51 a x51v - a zanalazłem kilka wątków gdzie ludzie prosili o pomoc w "przywróceniu do życia" palma po nieudanym wgraniu softu - więc jeszcze raz prosze Was o pomoc!

z góry dziękuję!

• #2 04 Sie 2008 07:44
    marek216

Poziom 43  

Zainstaluj angielski rom i dokup nakładkę spolszczającą. Inna sprawa że spolszczenie spowalnia system.

• #3 04 Sie 2008 11:02
    harnasx
    Poziom 22  

OK to nakładkę spolszczającą tak czy siak zostawię na potem

pozostaje pytanie czy pozostać przy wm5 czy wm6 (skąd to sciągnąć dla X51)
    oraz pytanie o procedurę (najlepiej krok po kroku ) jak to bezpiecznie zrobić w tym X51 (bez V na końcu :) )

• Pomocny post
    #4 06 Sie 2008 10:52
    romulus73
    Poziom 17  

1. Sciagnac wersje romu z tej lokalizacji -> http://ftp.us.dell.com/utility/R95345.EXE
    2. Po wypakowaniu podmienic plik znajdujacy sie w tej lokalizacji -> http://www.anojan.com/AximUpdate.zip
    3. Jezeli cala zmiane mamy juz za soba odpalic ROMUpdate i czekamy na mile oczom ukazujace zmiany, w miedzyczasie modlac sie i zaciskajac mocno zwieracze aby wszystko poszlo pomyslnie.
    4. Wykonac Hard Reset i nasz Axim wita nas milo w jezyku angielskim.

opis olmeca

• #5 06 Sie 2008 18:12
    harnasx
    Poziom 22  

Romulus mimo wszystko wielkie dzięki - ale mam podejrzenia graniczące z pewnoscią ze ten rom z opisu jest do X50 :( i niekoniecznie musi działać na X51

Wie ktos czy nakładka spolszczjaca bedzie działać jak sie ja zainstaluje nie na angielskim WM tylko np na hiszpańskim??

Jest wogóle WM6 na Axima X51 - nawet niekoniecznie "firmowany" przez Della??

• #6 07 Sie 2008 07:45
    ogorki
    Poziom 17  

nadgorliwość modów, zal.pl
    jeszcze raz powtórzę, www.pdaclub.pl/forum
    tam znajdziesz wyczerpujące informacje na temat Pocketów, jest tam dział dela, to sobie możesz tam poszukać.
    BTW
    pdaclub to największe i najlepsze forum o tej tematyce.
    ps
    powie mi ktoś, co się stało z tymi działami (np. dla komputera itp), co były po lewej stronie na głównej?

• #7 07 Sie 2008 10:26
    harnasx
    Poziom 22  

Ogorki jak znajdziesz na podanym przez Ciebie forum odpowiedz na konkretnie moje pytanie dostaniesz 100 punktow ode mnie!

Przeczytaj pytania i podaj link! jak pisałem ja szukałem pół niedzieli i nie ma jednoznacznej odpowiedzi! (patrz powyżej)
    Miałem nadzieje że na elce znajdzie sie ktoś ktor robił to w TYM konkretnie modelu i ma PEWNOŚĆ jak to trzeba zrobić a nie słyszał od znajomego kolegi że sie da!

Może jednak ktoś to robił? WM6 na X51 ???? Help!

• Pomocny post
    #8 07 Sie 2008 17:28
    xxxpiniuxxx
    Poziom 21  

ogorki napisał:
    jeszcze raz powtórzę, www.pdaclub.pl/forum
    tam znajdziesz wyczerpujące informacje na temat Pocketów, jest tam dział dela, to sobie możesz tam poszukać.
    BTW
    pdaclub to największe i najlepsze forum o tej tematyce.
    ps
    powie mi ktoś, co się stało z tymi działami (np. dla komputera itp), co były po lewej stronie na głównej?

hmm no nie do końca wszystko, lecz mimo to jest to lektura.
    Tu Link kolego harnasx masz wszystkie info na temat twojego PDA.
    Ps kolega Romulus napisał ci prawidłową instrukcję do wgrania ROM

• Pomocny post
    #9 07 Sie 2008 17:54
    romulus73
    Poziom 17  

zajęło mi to 3 minutki i cytat "
    Witam serdecznie,to moj pierwszy post. Mam pytanie oto takie: czy jest dostępny Windows Mobile 6.0 dla Dell Axim x51. Czy WM6 dla x51v pojdzie na x51?prosze o pomoc!!

Już było takie pytanie. NIE ma takiego romu... jak na razie. x51v i x51 to zupełnie inne pda, które podobne mają jedynie obudowy."
    Czyli nie ma wm6 dla x51
    ale nie znaczyto ze nie mozesz mic anglika
    http://support.dell.com/support/downloads/dow...&typecnt=1&vercnt=1&formatcnt=1&fileid=147489
    WWE oznacza ANGIELSKI w kazdym romie
    zaleznie od rozszerzenia i blokad romu najpierw poczytaj cz te modele nie posiadaja CIDLOCK`ów.
    1 rozszerzenie raw wgrywa sie najczescie z kart pamieci
    2 nbh za pomoca RUU (rom update utility)
    3 nb z wiersza polecen (dla zaawansowanych uzyszkodnikow)
    a zebys nie szuka taki maly slownik pojęć ktory pisalem

1 ROM
    Jest to:
    - System operacyjny
    - Moze skladac sie z czesci, gdzie najczesciej znajduja sie:
    OS patrz 1a
    Extend.rom
    RadioRom
    Splashscreen
    Rom mozemy rozbic na czesci i wgrywac odpowiednie skladowe.
    Samo radio lub sam OS

1a OS
    System operacyjny

2 CID
    CarrierID:
    Blokada zakladana przez providera (najczescie stosowane w urzadzeniach brandowanch)
    W modelach HTC sprawdzamy za pomoca programu Mtty (info2)
    Proba zmiany romu bez zdjetego CIDA doprowadza do uszkodzenia.

3 SIMLOCK
    Nie ma co pisac.
    Mozna sciagac za pomoca kodow lub wgrywanie modyfikowanych RADIO.ROMOW

4 Extended ROM lub Extension ROM
    Wydzielona czesc z romu widoczna jako osobny dysk w pelni modyfikowalna, uzywana do wgrywania skorek operatora, konsiguracji sieci, dzwonkow. mozna zapobiec instalacji dzieki resetowi ktory wykonujemy po hard resecie w ciagu 3 sekund od pokazania sie ekranu today.

5 IPL/SPL
    Tak zwany botloader.
    Odpowiednik biosu w pececie.
    IPL=Initial Program Loader, SPL=Secondary Program Loader

6 Radio ROM
    Oprogramowanie odpowiedzialne za obsluge modulu gsm, wifi.
    Po zmianie radioromu mozemy uzyskac lepsze zasiegi oraz zmniejszyc zuzycie baterii.
    czesto w radioromie znajduje sie SIMLOCK

7 Splashscreen 1
    Obrazek na ktorym mozna odczytac IPL/SPL wersje Radia

8 SubSplash
    Obrazek ktory pokazuje sie w czasie ladowania systemu

9 SR lub Soft Reset
    Reset powodujacy czyszczenie pamieci podrecznej RAM, nie usuwa programow.

10 HR lub Hard Reset
    Twardy reset powodujacy calkowita utrate wszelkich danych- przywraca ustawienia fabryczne.
    Nie usuwa danych z karty pamieci, mozemy sie chronic robiac beckap danych.

11 BL inaczej BootLoader
    Jest to tryb w ktorym zmieniamy ROM.
    Lub probujemy doprowadzic uwalony sprzet do stanu uzywalnosci.

12 BT inaczej Bluetooth
    Co tu pisac wiekszosc PPC potrafi udostepniac pliki jako FTP-BT

13 AS inaczej AcitveSync
    Program do polaczenia z PC
    Dla Visty jest Windows Mobile Device Centar

14 Device
    Odnosie sie do urzadzenia.
    Odniesienie skopiuj do device - oznacza wgraj do pamieci PPC, nie na karte

15 RUU
    Rom Update Utility - oprogramowanie pozwalajace wgrac ROM do naszych urzadzen.

16AKU
    Np. 1.0, 2.0 jest to tak zwany servis pack w WM

17 WM 03, 5, 6, 6.1
    Wersja Windows mobile
    Jak mi sie cos przypomni to dopiesze

18 Gotowanie Romu
    Tworzenie wlasnej wersji WM, czesto dzieki temu wyrzucamy smieci PPC staje sie (lzejsze) wiec szybciej pracuje.
    Dla przykladu na starym wizardzie rom Orange ladowal sie 80 sekund a ten sam rom w wersji lite 50s

19 kalibracja
    Stosowana do ustawienia ekrany (na rozkalibrowanym ekranie praktycznie nie da sie pisac)

20 Stylus, Rysik
    Urzadzenie wskazujace.

21 Silos
    Uchwyt rysika czesto uszkodzony doprowadza do zagubienia.

• #10 16 Sie 2008 21:36
    harnasx
    Poziom 22  

Zrobione!! :)

Axim pięknie "gada" po angielsku - wgrałem WM06 A12 - chyba ostatni dostępny dla Aximów

W sumie teraz zmaina języka wydaje się proste jak drut!

1 Sciagamy odpowiedni ROM (ja sciągnąłem z suportu Della)
    2 Uruchamiamy na PC co powoduje jego wypakowanie do wybranej przez nas lokalizacji na dysku PCta
    3 Sciągamy programik konwertujący IMG2NB0F.exe (np stąd http://www.ppccool.com/index.php?act=Attach&type=post&id=1046 hasło i login to:host)
    4 Uruchamiamy programik wskazując mu obraz naszego wypakowanego rom z rozszerzeniem .img i klikamy DO - pojawi sie okienko z numerem który sobie zanotujemy i powstanie plik z rozszerzeniem .nb0
    5 tworzymy plik textowy zmniając rozszerzenie na .crc o zawartości własnie tych zanotowanych cyfr i nadajemy mu nazwę zbliżoną do pliku .nb0 na zasadzie

plik .nb0: DiAd_K_AximX51_WM5_A12EN.nb0
    plik .crc: DiAd_K_AximX51_WM5_A12EN_nb0.crc

6 Te dwa pliki .nb0 i .crc kopiujemy na zformatowaną (FAT32) kartę SD
    7 Wkładamy kartę do palma
    8 uruchamiemy bootloader'a (wciakając przycisk WIFI następnie nie puszczając WIFI przycisk POWER nastepnie nadal trzymając WIFI i POWER naciskamy na chwilkę reset i nadal nie puszcając WIFI i POWERa
    pojawi sie ekran, po chwili odnajdzie nasz plik .nb0 wtedy naciskamy 2 razy przycisk (hmm) ten srodkowy nawigacyjny nazywany Action
    Zacznie sie odczyt pliku i jesli w pliku crc wpisaliśmy poprawne cyfry (sumę kontrolną) zapis danych do flash'a! jesli wpisalismy niepoprawną wartość to system sam podpowie jaka jest poprawna (wyswietli się na ekraniku poprawna i ponizej ta nasza crc - spisujemy górną wartość 8 cyfr bez 0x w wracamy do punktu 5 przy okazji restartując palma (hard reset - wciskamy POWER i trzymając go na chwilke wciskamy reset) - robiłem to klika razy bez uszczerbku na sprzęcie!
    Jesli crc pasuje zakończy się zapis komunikatem aby wykonać hard reset co tez robimy i po chwili pojawia się nowy angielski windows :)

Po wgraniu nowego ROMu palm jest jak po formacie więc wazne rzeczy przekopiowac sobie wczesniej!
    Po hard reset wszystkie dane zapisane na palmie zostają - bo czytałem ze sie kasują !

Sam tego wszystkiego nie wymyśliłem - żródło

http://www.mobilitysite.com/boards/x50-x51-fo...51-v-using-dommes-sd-rom-loader-tutorial.html

oraz wiele innych ktorych nie zapisałem

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson