Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAMSUNG 940FN migający obraz

aka63 03 Sie 2008 18:19 3269 0
    aka63
    Poziom 12  
    Dostałem do naprawy monitor Samsung Syncmaster 940FN. Uszkodzenie polegało na mrugającym podświetleniu (nieregularnie) co całkowicie uniemożliwiało pracę. Początkowo myślałem, że świetlówki lub przetwornice do nich lub zasilacz (jakiś zimny lut). Przelutowałem cały zasilacz- bez efektów, podmieniłem matrycę- bez efektów. Tak więc została tylko elektronika. Po podmianie z innego monitora (940N)objaw migania ustąpił. Tak więc wina elektroniki. W tym monitorze elektronika to 2 skalery SE56AWL i procesor NT68F632ALG. Czytałem, że często się psuje. Tak więc elektronika do wymiany? Koszt nowej to 220-300zł. Nie odpuściłem tematu i po analizie schematu stwierdziłem, że procesor steruje podświetleniem przez 3 sygnały-BL-EN, BL-ADJ-PWM, BL-ADJ-ANALOG. Dwóch pierwszych można się domyślać- włączenie podświetlenia (Enable) i regulacja jaskrawości. Ale do czego służy 3 sygnał (ADJ-ANALOG)? Po jego odłączeniu MONITOR NAPRAWIONY!!! - przestało mrugać podświetlenie. Regulacje jaskrawości i kontrastu też w porządku. Jedyny efekt jaki zauważyłem to monitor nie wchodzi w tryb serwisowy (który nie jest normalnie używany). Będę miał chwilę to pogrzebię dalej, bo na tym sygnale BL-ADJ-ANALOG wisi tylko rezystor i kondensator 1uF do masy
    Załączniki: