Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bum po podłączeniu anteny!

mar_dud 03 Sie 2008 21:09 3766 28
  • #1 03 Sie 2008 21:09
    mar_dud
    Poziom 11  

Witam,

Może ktoś będzie w stanie mi pomóc z miom problemem, a mianowicie.

Zamontowałem antenę na balkonie na 2m/70cm (zwykłego Diamonda) poprzez przykrecenie jej do barierki. Podłączyłem zasilacz do prądu (zasilacz impulsowy Lafayette 15A), podłączyłem radio FT-7800 i w momencie kiedy chciałem podłączyć antenę to jak nie pi......e. Wywaliło korki i kaplica. Okazało się że radio jest całe na szczęście ale zasilacz umarł tzn. spalił się w nim bezpiecznik i cały czas wywala po założeniu nowego.
    Co mogło być przczyną takiego stanu że po podłączeniu anteny wywaliło korki i jak można temu zaradzić?
    Może ktoś wi co mogło paść (albo co można sprawdzić)w zasilczaczu że cały czas przepala bezpiecznik.
    Będę wdzięczny za pomoc i rady.

0 28
  • Megger
  • #2 03 Sie 2008 21:18
    lukashb
    Poziom 39  

Impulsowy zasilacz, więc jak to się spotyka, jest kondensator i rezystor powyżej 1Mohm pomiędzy stroną wtórną a pierwotną, jak coś dostanie przebicia, to tylko czeka na moment podania masy np. na obudowę urządzenia. W tym przypadku zamknęło się przez TRXa, krótko mówiąc, albo zamiast zera masz na bolcu fazę, albo jak z tym kondensatorem i przebiciem, albo po prostu miałeś pecha i traf chciał że padło w tym samym momencie, jakoś nie widzę powiązania z tym, że padła elektronika w zasilaczu, nawet jak by było przebicie na tym filtrze strony pierwotnej/wtórnej...on ciągle by działał do kolejnego podłączenia masy. Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

Lub mógł dostać przebicia filtr sieciowy o ile taki jest w nim. Wtedy z wywalaniem bezpiecznika może być prawda.

Post był raportowany. Błędy poprawiłem. /c2h5oh/

0
  • #3 03 Sie 2008 21:23
    mar_dud
    Poziom 11  

Problem jest w tym że nie mam w ścianie gniazdka z bolcem. I nie za bardzo wiem jak temu zaradzić żeby nie powtórzyła się taka sytauacja ponownie.
    Może jakieś uziemienie anteny coś by pomogło?

0
  • #4 03 Sie 2008 21:29
    lukashb
    Poziom 39  

A w czym problem? Kupujesz kontakt z bolcem, robisz zerowanie do jasnego kabelka ( o ile ktoś niezamienił odrazu, i na jasnym masz faze, trzeba sprawdzic neonówką) a zasilacz trzeba przejżec, głównie filtry sieciowe. Coś musiało byc na rzeczy że po masie poszła faza i zrobiło się zwarcie.

0
  • #5 03 Sie 2008 21:31
    mar_dud
    Poziom 11  

A czy po takim zerowaniu nie powinno już iskrzyć w momencie podączania anteny do TRXa?

0
  • Megger
  • #7 03 Sie 2008 21:38
    mar_dud
    Poziom 11  

No włanie.
    Wcześniej też kopało i troszczkę iskrzyło aż tu nagle dzisaj zaiskrzyło na amen.
    Jak można uziemić antenę przykręconą do balustrady balkonu i co znaczy że masz zasilacz uziemiony do kaloryfera?

Jak można sprawdzić czy to wszysko jest dobrze uziemione bez narażania radia?

0
  • #8 03 Sie 2008 21:52
    lukashb
    Poziom 39  

Ja mam podłączony przewód pod kaloryfer, poprostu, oskrobana rurka z farby, drut 2mm zaciskiem zakręcony, i przy zasilaczu mam śrubkę Grond. A antena do balustrady przykręcona obejmą, ale balustrada pomalowana, ja mam zrobioną dziurke w balustradzie, śrubka, kabelek, i pod obejmę Diamonda ( też mam Diamonda tyle że X50 ja mam) i tyle, a jak sprawdzic? najlepiej dotknąc wtykiem antenowym do obudowy radia tudzież zacisku minusa kabla zasilającego, jak nie zaiskrzy to ok. Pozdrawiam!

Ze względu na ciągłe raporty dotyczące błędów w Kolegi postach, zgodnie z punktem 15 regulaminu, proszę poprawić ten post, oraz poprzednie.
    Użyj przycisku Bum po podłączeniu anteny! przed wysłaniem postu. Nie kasować wpisu. /c2h5oh/

0
  • #9 05 Sie 2008 13:35
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Wszysko fajnie , tylko nie każ Mu robić zerowania do zasilacza od radiostacji . Jest taki przepis który mówi ze urządzeń zerowanych sie nie uziemia a uziemianych nie zeruje . I tego się trzeba trzymać . Jak uzerujesz urządzenie uziemiane to po włączeniu Ciebie może "uziemić " i to na dobre ! Tu mamy antenę na balustradzie , czyli uziemioną a zasilacz powinien być sprawny . Mniemam jednak że faza poszła na masę zasilacza i zamknęła się poprzez balkon do ziemi . Stąd " wywalanie bezpiecznika . Napraw zasilacz żeby nie przebijał i będzie dobrze , w żadnym wypadku nie zeruj zasilacza bo to pogorszy sprawę ! Owszem są specjalne konstrukcje zasilaczy radiokomunikacyjnych pozwaląjace na zerowanie bądź uziemianie ale są drogie bo do sprzętu profesjonalnego . Tradycyjne zasilacze nie powinny być zerowane tylko obudowa połączona z masą radia i do ziemi . Pozdrawiam !

0
  • #10 05 Sie 2008 19:57
    mar_dud
    Poziom 11  

Zasilacz naprawiony, a raczej wymieniony. Tylko co teraz. Sprawdzałem zwykłą neonówką dotykając do obudowy zasilacza i żarzy się, a chyba nie powinno?

Sam zasilacz pracuje prawidłowo tzn. nie wywala korków, ani nie pali bezpieczników. Nie mam jednak odwagi podłączyć radia do niego żeby nie powtórzyć "wielkiego bum".

0
  • #11 05 Sie 2008 20:46
    mikun
    Poziom 12  

Witam !!!

Sprawdź jaki masz potencjał pomiędzy barierką a zerem w gniazdku. U mnie ta różnica wynosiła ponad 100V co prawda nie było na tym jakiejś wydajności prądowej (co najwyżej dioda led przy tych 100V się świeciła niezbyt mocno) ale było można poczuć lekkie kopanie (mrowienie) na skórze. A Wy koledzy możecie również sprawdzić np ile macie wolt pomiędzy np kaloryferem a masą komputera :) wiele osób którym to mówiłem mi nie wierzyło ale po sprawdzeniu mieli około 100V.

0
  • #12 06 Sie 2008 11:04
    sp8gsc
    Poziom 26  

mar_dud napisał:
    Sprawdzałem zwykłą neonówką dotykając do obudowy zasilacza i żarzy się, a chyba nie powinno?.

Wręcz przeciwnie - jeśli zasilacz nie jest uziemiony to powinno.
    Jeśli by się neonówka nie świeciła, to znaczy, że w zasilaczu nie ma żadnych blokad przeciwzakłóceniowych.
    Jeśli chcesz sprawdzić co się stanie po uziemieniu zasilacza do balustrady to zawsze możesz wziąć żarówkę 230V i drutem podłączyć między balustradę i obudowę zasilacza. Jeśli żarówka zaświeci się to znaczy, że jest przebicie fazy na obudowę zasilacza. Ale moim zdaniem nie zaświeci się i po uziemieniu zasilacza nic sie nie stanie.
    Swoją drogą antena na balustradzie balkonu nie ma właściwej przeciwwagi i należy sprawdzić, czy SWR nie jest za wysoki. (zawsze można wykonać zastępczą przeciwwagę z 2,7 m jakiegokolwiek drutu lub kabla, dołączyć w pobliżu gniazda antenowego w antenie i zrzucić balkonu w dół, niech wisi)

0
  • #13 06 Sie 2008 11:27
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

mar_dud napisał:
    ...Zamontowałem antenę na balkonie na 2m/70cm (zwykłego Diamonda) poprzez przykrecenie jej do barierki. Podłączyłem zasilacz do prądu (zasilacz impulsowy Lafayette 15A), podłączyłem radio FT-7800...

sp8gsc napisał:
    ...Swoją drogą antena na balustradzie balkonu nie ma właściwej przeciwwagi i należy sprawdzić, czy SWR nie jest za wysoki. (zawsze można wykonać zastępczą przeciwwagę z 2,7 m jakiegokolwiek drutu lub kabla, dołączyć w pobliżu gniazda antenowego w antenie i zrzucić balkonu w dół, niech wisi)

Dla czego akurat do Diamonda proponuje Kolega dodatkową przeciwwagę i dla czego akurat 2,7 m ?

0
  • #14 06 Sie 2008 12:25
    sp5wcx
    Poziom 33  

Czy biegun ujemny zasilacza połączony jest fabrycznie z jego obudową ( a może w inny sposób, na przykład poprzez przymocowanie radia do zasilacza)? Jeśli tak, to mogło się zdarzyć coś takiego że dostał przebicia któryś z kondensatorów filtra sieciowego lub warystor (te które z jednej strony są podpięte do PE czyli obudowy zasilacza). W takim wypadku miałeś na obudowie fazę. Jako że obudowa nie była chroniona (brak "bolca" w gniazdku), to nic się nie działo. Jak podłączyłeś antenę która jest "uziemiona" do barierki, to pętla zwarciowa zamknęła się w obwodzie: "faza" gniazdka => bezpiecznik w zasilaczu => uszkodzony kondensator (warystor) => obudowa zasilacza => korpus radiotelefonu => ekran przewodu antenowego => uziemiona barierka.
    Dobrze że Ciebie nie zabiło, jeżeli byłby to taki scenariusz jak napisałem.
    Proponuje oddać zasilacz do fachowej naprawy, a po naprawie zmierzyć rezystancję izolacji megaomomierzem o napięciu 250V pomiędzy:
    - przewód L1 - obudowa (rezystancja zbliżona do nieskończoności)
    - przewód N - obudowa (rezystancja zbliżona do nieskończoności)
    - przewód PE - obudowa (rezystancja zbliżona do zera)
    - przewód L1 - zacisk ujemny (rezystancja zbliżona do nieskończoności)
    - przewód N - zacisk ujemny (rezystancja zbliżona do nieskończoności)
    - przewód L1 - zacisk dodatni (rezystancja zbliżona do nieskończoności)
    - przewód N - zacisk dodatni (rezystancja zbliżona do nieskończoności)

0
  • #15 06 Sie 2008 12:35
    pszemek79
    Poziom 12  

Oprócz tego że zrobisz zerowanie w gniazdu (podłączysz mostkiem zero do bolca) to jeszcze musisz trafić odpowiednio z fazą i zerem w gniazdku,
    bo wtyk od zasilacza wchodzi tylko na jeden sposób.. tez to ćwiczyłem :)
    i też miałem podobne problemy z zasilaniem i napięciem na obudowie
    radia

Antenę powienieneś zawiesić dalej od balustrady, można zastosować
    takzwaną odskocznię.

0
  • #16 06 Sie 2008 19:23
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Pszemek 79 !!! co Ty chłopie Mu każesz zrobić ?? Uzerować zasilacz ? Toż to proszenie sie śmierć ! Poczytaj trochę chłopaku zanim zaczniesz rady dawać . Po pierwsze urządzeń zerowanych sie nie uziemia . Po drugie uziemianych nie zeruje . I zapamiętaj to sobie bo inaczej spalisz radio razem z chałupą . Jeżeli antena jest umocowana do balustrady to tym samym jest uziemiona - czyli zasilacz też powinien być połączony z masą radia ( obudowa zasilacza ) i starczy . Nigdy nie zeruj uziemianych urządzeń bo poprzez przewód minusowy pomiędzy radiem a zasilaczem popłynie taki prąd ze znowu coś jak to powiedział kolega pier* i będzie dobrze jeśli nikogo nie zabije !! Kolego podłącz obudowę zasilacza do obudowy radia i nic w gniazdku nie zeruj !!! Boże Cie broń . Pozdrawiam !

0
  • #17 06 Sie 2008 19:58
    sp4msu
    Poziom 20  

Witam .
    Kolego "Radiowiec 2" Broń Boże od Twoich rad .
    Jeśli już coś piszesz to miej jakieś argumenty na potwierdzenie swoich słów .
    Poczytaj se Chłopie zanim znowu coś napiszesz .
    http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=1566
    Pozdrawiam .

0
  • #18 06 Sie 2008 20:57
    mar_dud
    Poziom 11  

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi, ale powiem szczerze że trochę się pogubiłem z tym co mam zrobić. Zerować - nie zerować, uziemiać nie uziemiać?
    Może dla skomplikowania tej sytuacji dodam że zabrałem zasilacz do pracy i tam obudowa "nie świeciła" tzn neonówka nie zapaliła się po dotknięciu do obudowy zasilacza.

Może jest ktoś z okolic Piastowa, Pruszkowa kto by mi sprawdził ten zasilacz i pomógł z radiem i anteną?

0
  • #19 06 Sie 2008 21:52
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Kolego SP4MSU ! Użytkownik CB nie powiedział z jaką instalacją ma do czynienia . A na owym forum jest powiedziane dokładnie to co powiedziałem . Czyli nie masz się czego czepić. Akurat tak sie składa że jestem elektrykiem i krótkofalowcem od ponad dwudziestu lat . Dlatego nie rozumiem skąd ten ostry ton i takie teksty . Wiadomo ponad wszelką wątpliwość to co powiedziałem na wstępie na temat zerowania i uziemienia . Wynika to także z forum które mi podesłałeś . Więc nie rozumiem o co chodzi . Albo doprecyzuj albo daj sobie spokój z takimi tekstami pod moim adresem . Piszę to na forum a nie na PW bo nadal obstaję przy swoim . Urządzeń uziemianych nie zerujemy a zerowanych się nie uziemia . CB ma połączenie z ziemią poprzez oplot kabla do balustrady , więc zasilacz powinien obudową być połączony z masą radia i z niczym więcej !!! Ewentualnie jak jest to parter można wykonać dodatkowe uziemienie w gruncie i z tym połączyć radio plus zasilacz . Pozdrawiam !

0
  • #20 06 Sie 2008 22:00
    sp4msu
    Poziom 20  

Jeśli z tego linku co Ci podałem , nic się nie doczytałeś , to już nie moje zmartwienie . A o swoich kwalifikacjach nie pisz , bo nie trzeba .
    Pozdrawiam .

0
  • #21 06 Sie 2008 22:37
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Ty mi nie podawaj tych linków bo ja te sprawy znam i to lepiej niż Ci się wydaje . Trzeba to było podać koledze który jest właścicielem CB i feralnego zasilacza . Dlaczego tego nie zrobiłeś ?? Bałeś się że nie zrozumie ? Na drugi raz wysyłać proszę linki pod właściwym adresem . Pozdrawiam !

0
  • #22 06 Sie 2008 22:58
    sp4msu
    Poziom 20  

mar_dud napisał:
    Witam,

Może ktoś będzie w stanie mi pomóc z miom problemem, a mianowicie.

Zamontowałem antenę na balkonie na 2m/70cm (zwykłego Diamonda) poprzez przykrecenie jej do barierki. Podłączyłem zasilacz do prądu (zasilacz impulsowy Lafayette 15A), podłączyłem radio FT-7800 i w momencie kiedy chciałem podłączyć antenę to jak nie pi......e..

Kolego jeśli ta antena i radio FT-7800 w/g Ciebie jest CB , to po raz kolejny gratuluje Ci dobrego humoru .

0
  • #23 07 Sie 2008 08:50
    sp5wcx
    Poziom 33  

Zacznijmy od tego że już od ponad 15 lat pojęcia "zerowania" i "uziemienia" elektrycy nie powinni używać. Zastąpiły je bardziej odzwierciedlające stan faktyczny pojęcia układów sieciowych.
    Jeżeli u kogoś w domu jest układ TN-C, to stoi na przeszkodzie aby od czasu do czasu połączyć przewód N z Ziemią? Zupełnie nic, obecnie obowiązujące normy zalecają nawet takie rozwiązania (zobacz na typową linię n.n., przecież tam od czasu do czasu przewód neutralny jest łączony z Ziemią - czyżby te linie były budowane przez "bezmózgowców"?). Ale faktycznie rzeczywistość bywa bardziej brutalna. Nie raz się zdarza że pomiędzy N a Ziemią potrafi być napięcie rzędu kilku - kilkunastu woltów spowodowane na przykład niesymetrycznym obciążeniem sieci lub po prostu spadkiem napięcia na przewodzie N podczas przepływu przez niego prądu. Takich wad nie ma układ TN-S. Temat rzeka - odsyłam do literatury. Albo na kurs na uprawnienia elektroenergetyczne. Wtedy większość wątpliwości się wyjaśni.

0
  • #24 07 Sie 2008 09:22
    Wirnick
    Poziom 26  

mar_dud napisał:
    Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi, ale powiem szczerze że trochę się pogubiłem z tym co mam zrobić. Zerować - nie zerować, uziemiać nie uziemiać?

Co masz zrobić ?
    Odpowiedz sobie na pytanie czy balustrada może być masztem dla wszelkiego rodzaju anten , lub zaczepem podciągów kabli teleinformatycznych ?.
    Kaloryfer , balustrada , instalacja gazowa , woda w kranie NIE może służyć do uziemiania urządzeń elektrycznych.
    Antenę przymocuj do ściany , a wtedy możesz ją uziemić (indywidualnie) lub zerować.

0
  • #25 07 Sie 2008 10:30
    pszemek79
    Poziom 12  

Ani zasilacz Lafayette ani radio FT-7800 nie posiadają zacisku uziemiającego, kolega powinien jedynie połączyć maszt anteny
    z istniejącą instalacją odgromową budynku, oraz sprawdzić
    dokładnie czy ma prawidłowo podłączone przewody w gniazdku
    z bolcem. Temat rzeka... więc dyskutujmy

0
  • #26 07 Sie 2008 12:01
    mariano28
    Użytkownik obserwowany

witam mam pytanie moze z innej beczki jezeli chodzi o uziemienie mam wbite w ziemie dwie rury po 5 m ocynkowane połączone płaskownikiem czy w warunkach domowych moge sprawdzic poprawnosc tego uziemiania np miernikiem ?

Zgodnie z 6 i 15 punktem regulaminu, proszę poprawić błędy. Dotyczy to też poprzednich postów.
    Nie chciał bym udzielić Koledze 5 ostrzeżenia.
    Nie kasować wpisu ! /c2h5oh/

0
  • #27 07 Sie 2008 14:39
    pszemek79
    Poziom 12  

Potrzebny jest przyrząd do pomiaru rezystancji uziemienia i dwie sondy,
    wbite w ziemię, jedna 20 m od punktu pomiaru a druga 40 m od punktu
    pomiaru.

0
  • #28 08 Sie 2008 09:55
    sp5wcx
    Poziom 33  

Można i prościej, metodą techniczną z użyciem woltomierza, amperomierza, żarówki i fazy z gniazdka. Zaprzęgasz do tego prawo Ohma i po problemie. Oczywiście wynik będzie obarczony pewnym błędem (zawyżony), ale dla naszych amatorskich potrzeb w zupełności wystarczy. Choć taki pomiar jest niebezpieczny gdyż używamy pełnego napięcia sieciowego!

0
  • #29 09 Sie 2008 10:26
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Jeszcze w kwestii formalnej . Przepraszam wszystkich ze źle zrozumiałem temat . Faktycznie Alan 7800 to nie CB radio . Z kolei użytkownik owego nie pisze jakiego typu instalacja jest w jego domu . Stąd moje przypuszczenia że najprostsza ( czyli starego typu ) gdzie nadal występuje pojęcie zerowania i uziemienia . Dlatego tak sie upieram . Oczywiście jestem jak najbardziej za nowoczesną instalacją w każdym budynku , ale to są koszty i potrzeba wymiany całego okablowania na nowe . Nie wystarczy zamienić starej tablicy na S-ki aby to uzyskać . :)) Pozdrawiam !

0