Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laminator do termotransferu

yellow_ 12 Lut 2016 17:19 186645 461
    bestler
    Admin DIY, Automatyka
    W 2011r napisałem na str. 5 że kupiłem HeatSeal H400 - do dziś sprawuje się idealnie. Przepuszczałem przez niego nawet duże płytki i zawsze wychodzi dobrze.

czego można chcieć więcej... ? :)
  • Computer ControlsComputer Controls
    Pedro32
    Poziom 11  
    Również w 2011 pisałem jaki laminator zakupiłem. Pięć lat bezawaryjnej pracy, bez żadnych przeróbek. Dbam tylko o czystość wałków i staram się pracować ich całą szerokością.
    SofCHJanek
    Poziom 10  
    Jakiś czas temu zakupiłem laminator Powerphoto stc 24, brakowało w nim kół zębatych ale metodami tradycyjnymi dorobiłem odpowiednie.
    Sprawował się bardzo dobrze, kilka razy przepuszczasz płytkę i jest 99% udanego transferu tonera itd. itp.
    Jednak ostatnim razem coś zaiskrzyło, rozbieram a tu przewód od elementu grzejnego sobie z konektorem odpadł. Hmm.. no ciekawe dlaczego ale może kwestia przypadku. Zlutowałem i po kilku sekundach to samo.
    Sprawdziłem rezystancje, przepływający prąd, wszystko jest dobrze.
    Chociaż zastanawia mnie czy tam grzałki powinny pracować podczas grzania w pracy ciągłej ale mniejsza o to.
    Pomyślałem że zwykła cyna nie daje rady bo przecież radiator wałka nagrzewa się do temperatury topnienia cyny, zastosowałem cynę ze srebrem. Efekt to kilka sekund dłużej i powtórka.
    Inne konektory są jakoś połączone i nic się nie dzieje, czy to jeszcze jakiś inny stop lutowniczy?
    Czy po prostu akurat ten element grzejny utracił dobry kontakt z profilem aluminiowym i przez to bardziej się nagrzewa... ale wtedy sąsiedni konektor powinien także odpaść? Ktoś może coś zasugerować?
    Dodaje zdjęcie jak to wygląda. Pole stykowe było w lepszym stanie ale operacje mu trochę zaszkodziły...
  • Computer ControlsComputer Controls
    MarekS6
    Poziom 15  
    I właśnie dlatego w laminatorach przewody nie są lutowane a zaciskowe. Jeszcze się nie spotkałem z laminatorem i innym urządzeniem grzejnym żeby fabryczne przewody były lutowane.

Ja jak jeden z laminatorów przerabiałem to specjalnie zaopatrzyłem się w zaciskarkę do tulejek na przewody wraz z samymi tulejkami

----------------------------------------------------------------------

Tak teraz patrzę na te foto od ciebie i się zastanawiam - te kawałki Pcb to elementy grzejne?
    SofCHJanek
    Poziom 10  
    Tak, to są rezystory grzejne na podłożu ceramicznym, takie jak produkuje np. telpod.
    Jest to rozwiązanie fabryczne, nie widzę aby tu coś ktoś modyfikował.

Dodam, że są cztery takie grzałki po ok. 19 Ohm, moc tego zestawu to 700W.

Dodano 15.07.2016
    Sprawę chyba rozwiązałem. Szukałem zamiennych grzałek podobnych do tych ale niestety trudno znaleźć coś pasującego bez zmiany mocy.
    Po za tym nadal pozostał by problem z połączeniem tego. Dlatego zrobiłem grzałkę z drutu grzejnego kanthal umieszczonego w rurce ceramicznej z dwoma otworami. Rurka pochodzi z uszkodzonego piekarnika.
    Akurat wszystko ładnie pasowało.
    stev-an
    Poziom 18  
    Witam . Dzięki temu tematowi i konkretnym podpowiedziom kolegów przebudowałem Lervię 4410, która działa niezawodnie do dziś, choć ją kupiłem uszkodzoną.
    Temat funkcjonuje więc podzielę się spostrzeżeniami odnośnie papieru, który powinien być cienki i mało błyszczący choć kredowy. Powtarzalne wyniki za pierwszym razem uzyskuję drukując na stronach czasopisma ''Autonaprawa '' ale ze starszych roczników konkretnie 2010. Na nowych bardziej błyszczących pęka nadruk. Laminat tylko przemywam nitro i laminuję w temp. ok. 160 stopni przepuszczam cztery razy dla pewności z każdej strony. Laminator do termotransferu
    jaeger
    Poziom 10  
    Jakiś czas temu zakupiłem ów słynny "pancerny" laminator rodem z Dalekiego Wschodu. Na początku zmieniłem rezystor R5 aby osiągnąć wyższe temperatury wałków.
    I być może to właśnie stało się powodem kłopotów bo wczoraj zauważyłem że dwa pierwsze wałki mają postrzępioną gumę , silikon ( ? ).
    I teraz pytanie : czy można wałek jakoś naprawić , okleić , bądź ew wymienić w całości i ile taki wałek kosztuje i gdzie można go kupić ??

Wydruki do laminacji robię na drukarce Samsung CLP-320 na papierze fotograficznym do drukarek atramentowych. Korzystam aktualnie z zamiennika oryginalnego tonera.
    Płytkę przepuszczam min 4 razy i co tu pisać efekty bywają różne bo czasem nie wszystkie ścieżki dobrze przylegają a bywało i tak że toner się rozpływał bo płytka przejechała zbyt wiele razy....
    Mam też wrażenie że pojemność cieplna wałków jest zbyt mała i tył płytki bywa ciut niedogrzany.
    A tu jedna z moich prac : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3013202.html
    bb84
    Poziom 21  
    Mam na desce mechanizm z laminatora heatseal, brak elektroniki. Jako sterownik chciałbym zastosować cztery termostaty bimetaliczne KSD301 10A/250V NC, czyli szeregowo bimetal na górnym profilu>grzałka górna>bimetal na dolnym profilu>grzałka dolna, dla grzałek na wałkach i pomiędzy nimi. W ten sposób obie grzałki zabezpieczone są na wypadek awarii jednego z termostatów, a temperatura mierzona jest na obydwu profilach.

1. Czy taki sposób sterowania sprawdzi się w tym zastosowaniu ?
    2. U mnie grzałki między wałkami mają odpowiednio 175R i 142R. Czy takie odchyłki są prawidłowe ?
    3. Dla grzałek na wałkach dałbym KSD301 na 200 stopni C, jaką wartość dać dla grzałek między wałkami ?

Wygląda to tak:

bb84
    Poziom 21  
    Krótki opis wykonania grzałki głównej do heatseala. Z miki wycinamy dwa elementy o wymiarach 320x20mm stanowiące osłony grzałki i element środkowy o wymiarach 320x16mm, w którym nacinamy zęby w kształcie trapezu równoramiennego. Najprościej zrobić to piłką JLC w kształcie żyletki przykładając stary element jako wzór. Oryginalny drut ma 0.65mm szerokości, 240cm długości i rezystancję 68R, czyli 28R/m. W mojej grzałce drut, a właściwie taśma, nie jest uszkodzony, przed nawinięciem na nową mikę wystarczyło go wyprostować. Z dostępnych w handlu taśm oporowych najbliższe są 0.5x0.1mm, R=29.35 i 0.7x0.08mm, R=26.2 oraz drut oporowy 0.25mm, R=28. Całość składamy jak na załączonych zdjęciach:

Końce trzeba zabezpieczyć taśmą kaptonową jak w oryginale:

Termostaty bimetaliczne działają jak w założeniu, choć histereza jest spora, temperatura profili waha się w przedziale 170-200 stopni. Pod silnikiem znajduje się włącznik grzałek, który pozwala wychłodzić kręcące się wałki:

stev-an
    Poziom 18  
    bb84 napisał:
    Z miki wycinamy dwa elementy o wymiarach 320x20mm stanowiące osłony grzałki

Witam, gdzie kupić taką płytkę ? Grzałka jak nowa.

Używam jeszcze lervię i dwa razy miałem awarię silnika o czym tu pisano. Raz oderwał się drucik cewki silnika , więc rozebrałem przylutowałem i grało. Drugi raz gorzej, brak przejścia tej cewki. Zacząłem odwijać cieniuteńki drucik w celu powtórnego nawinięcia i uznałem, że zrobię to grubszym drutem. Znalazłem w zapasach drut 0,34 mm i nawinąłem plastikową szpulkę prawie do pełna. Licznik pokazał 450 zwojów. Zmontowałem silnik z przekładnią bez zaginania blachy, dodałem pierścień dociskowy z drutu , owinąłem taśmą. Po zamontowaniu dobrałem transformator dodatkowy dzwonkowy i napięciem 3 V zasilam laminator. Zadanie nie jest trudne.
    bb84
    Poziom 21  
    stev-an napisał:
    Witam, gdzie kupić taką płytkę ? Grzałka jak nowa.

Na portalu aukcyjnym pod hasłem płytka mikowa do mikrofalówki.
    stev-an
    Poziom 18  
    Laminator do termotransferu Wcześniej nie znalazłem odpowiedniej długości , ale jest. Pytanie było na zapas, dzięki.
    Zmontowałem sprzęt, na 3V działa normalnie, silnik mniej nagrzany. Znalazłem odpowiednie koła zębate od rozrusznika bosh, wewnętrzna średnica 8 mm. To ostatnia naprawa w tej obudowie, następnym razem pozostaną tylko wałki z grzałką i nowa konstrukcja metalowa. Dam nową przekładnię, mosiężne tulejki i silnik od wycieraczki. Boczki ze stałym odstępem wałków.