Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokontroler AVR w hamowni silników rakietowych

Mortan1 11 Sie 2008 21:43 4923 39
  • #31 11 Sie 2008 21:43
    Mortan1
    Poziom 14  

Już połączyłem :)

Zastanawia mnie jeszcze do którego gniazda podłączyć częśc C1.

Wydaje mi się, że będzie to gniazdo 1 i 3 (od prawej), ale pewności nie mam, a nie chciałbym czegoś zrąbać... :|

• Pomocny post
    #32 11 Sie 2008 22:38
    Dr.Vee
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam,

To obojętne, ponieważ dwa otwory po lewej stronie (tam gdzie +) są tylko po to, żebyś mógł łatwo dolutować kondensatory o różnych rozstawach wyprowadzeń.

Zwróć uwagę na oznaczenie polaryzacji "+" (na kondensatorach takich jak C1 zwykle oznaczony jest "-" pionowym paskiem na obudowie). Nie wlutuj go źle (przy okazji sprawdź wszystkie inne na płytce), bo włączone odwrotnie takie kondensatory lubią wybuchać :)

Pozdrawiam,
    Dr.Vee

• #33 11 Sie 2008 23:22
    Mortan1
    Poziom 14  

Wielkie dzięki! Najprawdopodobniej bym to odwrotnie podłączył!
    Jeszcze jedno pytanie (ostatnie :)) dotyczące montażu. Czy te listwy goldpinów i listwy z gniazdami goldpin mogę łamać (skracać do wymaganej długości). W zestawie mam jedną listwę 45 szpilek, do niczego ona nie pasuje... oraz 2 listwy 20 gniazdek, a są potrzebne: 16 i 8.
    Nie jestem jednak na 100% przekonany...

• #34 12 Sie 2008 00:06
    Dr.Vee

Witam,

A jak Ci się wydaje? :)

Podpowiem - możesz złamać, albo uciąć nożykiem modelarskim.

Widzę, że jesteś zupełnie "zielony" jeśli chodzi o elektronikę, poczytaj sobie może o uruchamianiu i lutowaniu układów... Szkoda by było, jakbyś coś przypadkiem spalił :)

Pozdrawiam,
    Dr.Vee

• #35 12 Sie 2008 09:17
    Mortan1
    Poziom 14  

OK, dzięki.
    Jeszcze ostatnie dwa pytania:
    1) Co mam wpiąć do gniazda Uref?
    2) Czy zamiast zasilacza 5V, którego nie posiadam mogę zastosować 3 zwykłe baterie 1,5V w koszyczku? Ewentualnie czy taki zasilacz będzie dobry?

• #36 12 Sie 2008 22:21
    Mortan1
    Poziom 14  

Dowiedziałem się, że jeżeli na płytce jest przetwornik A/C potrzebne jest Uref. Co w to miejsce mam wlutować? Z zestawu zostało mi tylko: jednen rezystor, kawałek listwy goldpinów i gniazdek oraz piezo.
    Zdjęcie prawidłowo zmontowanego układu:

Jak widać na zaznaczeniu, coś w tym miejscu Uref jest wlutowane...

• #37 12 Sie 2008 23:57
    Dr.Vee

Witam,

To jest "pojedyńczy" goldpin.

Baterii nie możesz stosować - na tej płytce nie widzę stabilizatora, wiec powinieneś tam podłączać tylko napięcia 4.95-5.05V. Na pewno wszystko to jest napisane w materiałach, które dostałeś w kicie.

PS. Może jakiś moderator rozdzieli wątki "hamownia silników rakietowych" i "początkujący - montowanie pierwszego układu w życiu"? :)

Pozdrawiam,
    Dr.Vee

• #38 13 Sie 2008 10:33
    Mortan1
    Poziom 14  

Cytat:
    To jest "pojedyńczy" goldpin.

Super! Wielki dzięki!

Cytat:
    Baterii nie możesz stosować - na tej płytce nie widzę stabilizatora, wiec powinieneś tam podłączać tylko napięcia 4.95-5.05V. Na pewno wszystko to jest napisane w materiałach, które dostałeś w kicie.

Nie jest nic wspomniene o bateriach. Ten zasilacz będzie dobry do tego zestawu:
    http://www.aphelektra.com/p/pl/679v517p/zasilacz+stabilizowany+5v+500ma+4-71-7+.html

Cytat:
    PS. Może jakiś moderator rozdzieli wątki "hamownia silników rakietowych" i "początkujący - montowanie pierwszego układu w życiu"?

Dobry pomysł. Do tematu hamowni jeszcze napewno wrócę, a ty taki bałagan...
    Tylko chyba sporo z tym roboty będzie...

• #39 13 Sie 2008 15:07
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Nie lepiej/taniej będzie "wydłubać w domku z jakiegoś niepotrzebnego urządzonka transformator, do tego stabilizator 7805 plus kilka kondensatorów, i masz prosty i wystarczający do tego celu zasilacz?
    Przy okazji się czegoś nauczysz, a widzę że praktyka byłaby przydatna :)

• #40 13 Sie 2008 23:11
    crazy_phisic

:arrow: Mortan1, podstawy elektroniki poznasz w odpowiednich działach na forum. Gdy będzie taka potrzeba proszę o kontakt - temat zostanie otwarty do dalszej dyskusji.

Szukaj w 5mln produktów