Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

licznik impulsów zwarć + wyłacznik

JanuszArtur 04 Sie 2008 12:30 3951 13
  • #1 04 Sie 2008 12:30
    JanuszArtur
    Poziom 14  

Czy ma ktoś pomysł jak niskimi kosztami zrobić licznik ustawiany impulsów (do 20) z opcją wysyłania impulsów po przekroczeniu ustawionego limitu? Chodzi o wyłączanie maszyny po kilku, ustawionych przebiegach.
    Proszę o pomoc (schemat).
    Janusz

• #2 04 Sie 2008 12:39
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Cześć!
    Można to zrobić wykorzystując dwa przełączniki kodujące w BCD (kodery/enkodery) + dwa liczniki rewersyjne, np. 74192.
    Jeśli nie wiesz, jak to zrobić- mogę narysować.

• #3 04 Sie 2008 12:44
    JanuszArtur
    Poziom 14  

Oczywiście, przyznaję się - nie wiem. Chętnie także bym zlecił wykonanie takiego licznika.

• #4 04 Sie 2008 12:53
    yego666
    Specjalista PLD

Podaj parametry impulsow wejsciowych, ktore nalezy zliczac ( szerokosc, amplituda, etc. ) , z jakiego czujnika beda pochodzic te impulsy ( optyczny, mechaniczny, akustyczny ,... ).
    Jakie maja byc parametry impulsow wylaczajacych maszyne ( sterowanie przekaznikiem czy triakiem czy TTL ) ?

To sa wazne dane . Bez nich to tylko dywagacje mozna snuc.

• #5 04 Sie 2008 12:59
    JanuszArtur
    Poziom 14  

Zliczanie poprzez zwarcie kontraktonu. Częstotliwość sądzę że 1/5 sekund o ile nie mniejsza. Można także podłączyć się pod przekaźnik i tam zwierać obwód.

czy to było by ok:
    http://www.ibis.krakow.pl/download/LT-4L.pdf
    ????????

Wyjście najlepiej napięciowe albo od razu do przekaźnika.

• #7 04 Sie 2008 14:54
    JanuszArtur
    Poziom 14  

:)
    Dzięki za odpowiedzi i chęć pomocy. Przyznam, że widziałem wcześniej liczniki - po 300, 450pln :) Ale to urządzenie wydaje się jednak mało funkcjonalne :(
    Chodziło by o takie działanie:
    ustawia się ilość impulsów - dwoma klawiszami na dłuższych kablach
    wyświetlacze są na kablach umożliwiających ich łatwiejszy montaż
    przerwa po ilości cykli jest permanentna
    zasilanie z 12 stałe albo 220V zmienne
    to urządzenie ma być proste w obsłudze - żadnych klawiszy wielofunkcyjnych
    zliczanie do 99 (dwóch cyfr)
    A to już nie koniecznie to samo.
    Niestety nie ja obsługuję maszynę, tylko pracownicy, którzy niekoniecznie chcieliby się uczyć nowego klikania w klawisze. Dla nich klawisz to ma zawsze takie samo działanie - jak wyłącznik światła.

• #8 04 Sie 2008 14:58
    marcino2000
    Poziom 24  

są takie liczniki już gotowe, np omron takie ma. są programowalne( ilość impulsów do wystawienia sygnału, sposób liczenia( rewersyjny normalny zbocze całkowita liczba impulsów itd itd), no i sygnał na wyjsciu niski-wysoki. nie ma co kombinować.
    tak na marginesie to chyba nie ten dział

• #9 04 Sie 2008 15:15
    JanuszArtur
    Poziom 14  

Chyba jest co "cudować". Rozumiem, że jak ktoś młody i o komputerach wie więcej niż to, jak wyglądają. to tego typu sterowniki są ok. Jednak dla ludzi starszych, słabo wykształconych, obsługa takich modułów jest dosyć trudna. Jeżeli było by inaczej, postawiłbym starego peceta z dosem i tam coś bym kombinował. A do kilku setek nie potrzeba - tylko wprowadzi to zamieszanie. Cykli będzie do policzenia max. 50.
    W jakim dziale mam pisać, jak nie w "zrób to sam" ?
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #10 04 Sie 2008 15:24
    roobert
    Poziom 14  

Kiedyś robiłem coś takiego dla znajomego.
    Procesorek _ LCD 1x16 + dwa przyciski "góra" "dół" . Całość praktycznie wielkości wyświetlacza. Odliczał nastawione impulsy po osiągnięciu zera otwierał styki przekaźnika . Była też opcja że kilka imp. wcześniej ( przed zerem ) otwierał jeszcze jeden przekaźnik. Chodziło o to że sterował silnikiem i wtedy zmniejszał obroty aby nie "przejechać" zera.
    Jak chcesz wyślę Ci "dokumentację".

Gdzieś zgubiłem ale już mam nową :).

Do tego parę linijek w "znienawidzonym" :) Bascomie i w ok 40 min. (stary już jestem ) :( mamy gotowy projekt.

• #11 04 Sie 2008 15:32
    JanuszArtur
    Poziom 14  

Chętnie popatrzę :)

• #12 04 Sie 2008 15:33
    yego666
    Specjalista PLD

Jesli to urzadzenie ma sluzyc do ochrony zycia lub zdrowia pracownika lub ewentualnie jego bledne zadzialanie moze spowodowac wymierne szkody ( chodzi o odszkodowanie ), to niesmialo radze nie bawic sie w samoroby tylko kupic cos z odpowiednimi certyfikatami bezpieczenstwa i spelniajace normy. Predzej czy pozniej taki wydatek sie oplaci.
    Gdy sie cos stanie, to Smutni Panowie na 100% przyczepia sie do takiego "trefnego" urzadzenia, chocby nic wspolnego z wypadkiem nie mialo.

• #13 04 Sie 2008 15:46
    JanuszArtur
    Poziom 14  

Dzięki za ostrzeżenie, ale nie ma to nic wspólnego z ochroną zdrowia. Cała maszyneria jest także koncepcyjna. I można się do wszystkiego tam przyczepić. Z powodu licznika tragedii nie będzie. Raczej jej brak, bo nie będzie pracownik liczył ile i czego i jak poszło, tylko zostawi maszynę samą sobie.
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #14 04 Sie 2008 18:29
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Licznik "zrobiłem" na razie na symulatorze - działa prawidłowo.

Zawiera dwa przełączniki (KPD1 iKPD2) z wyjściami BCD (chyba po 2zł), dwa liczniki i dwucyfrowy wyświetlacz (dekoderów nie rysowałem) do obserwacji aktualnego "stanu zdarzeń" (opcja). Przekaźnika nie rysowałem - to szczegół.
    Po wprowadzeniu zadanej liczby zdarzeń (na obrazku to 25) naciskamy przycisk "START" i układ zlicza impulsy "w dół", wyświetlając stan "do zera" na wyświetlaczach. Po osiągnięciu zera zliczanie jest zatrzymywane (przekaźnik - załączany).
    Licznik można uzupełniać o inne funkcje (np. zerowanie w dowolnym momencie, itp.), jest to sama koncepcja i wymaga oczywiście "przekształcenia" w konkretną, "fizyczną" aplikację.
    Pozdrawiam :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME