Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie suwnicą przes silnik elektryczny

skucinka 04 Sie 2008 14:44 3194 6
  • #1 04 Sie 2008 14:44
    skucinka
    Poziom 12  

witam, mam pytanie ?
    Jaki układ zastosować do suwnicy ok. 1m sterowany elektrycznie przez silnik aby mógł dojść z jednej strony na drugą a później z powrotem (uklad powinien zmnienić biegunowość zasilania silnika ).

Może powinny znajdować się dwa układy z jednej i drugiej.

Suwniczka będzie sie przesuwać do końca szyny gdzie napotka na układ (przełącznik), który spowoduje zmianę biegunowości i suwniczka zacznie się przesuwać z powrotem (jednak zmiana obrotów powinna odbyć się z krótka zwłoka czasową aby silnik został wyhamowany).

Prosze o pomoc w dobraniu elementy sterujacego.

0 6
  • #2 04 Sie 2008 15:31
    Madrik
    Moderator Robotyka

Suwnica? Dźwignica służąca do podnoszenia ładunków? Do wszelkich prac wymagane są uprawnienia UDT. Jesli masz takie uprawnienia, to o co pytasz to banalne podstawy.

Może chodzi ci Prowadnicę? Potrzebujesz układu Lewo/prawo, sterowanego przez wyłączniki krańcowe, ze stykiem czasowym w szeregu.

Zalezy jaki to silnik i jakie masz środki. Jeśli jest to jakiś mały silniczek, sterowanie można by zrobić elektroniczne.

Ale jak masz silnik np. pierścieniowy o xxkW, taki jak stosowany dawniej w dużych suwnicach, to lepiej użyć styczników i przekaźników.
    Jesli to np. silnik bezszczotkowy, to odpowiedni sterownik.
    Wyłączniki krańcowe produkuje się w bardzo wielu rozmiarach i typach - od mechanicznych, do magnetycznych i optoelektronicznych.
    Ale niestety wróżki wyjechały.

0
  • #3 04 Sie 2008 18:11
    skucinka
    Poziom 12  

właśnie o taki układ mi chodzi lewo- prawo.
    Bardzo bym prosił o jakieś namiary na schemacik

Dodano po 4 [minuty]:

nie wiem jak to dokładnie nazwac (może tak jak mówisz prowadnica) nie jestem fachowcem w tych sprawach. Interesuje mnie tylko rozwiązanie pod względem elektrycznym.

0
  • #5 05 Sie 2008 09:08
    skucinka
    Poziom 12  

dzięki bardzo o to chodziło. tylko ja ten schemacik jeszcze bardziem rozbuduję

0