Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Narzędzia do lutowania - jakie wybrać?

airnox 18 Maj 2010 17:09 192388 546
  • Metal Work Pneumatic
  • #332 03 Cze 2010 22:42
    Niuniek_84
    Poziom 23  

Witam,

nie będę kolegi załamywał ... ale stacje typu ZD, PT, itp to tak trąci tandetą, wolę już lutować transformatorem.

Może warto poszukać czegoś na alledrogo ?? ja w Lutym kupiłem stację RX-852AS za 400zł + 200zł za dodatkowe 3groty.

Stacja wyjątkowo sprawna ... 80W do drobnej elektroniki, a jak chcę lutować bezołowiem grube kable to zmieniam grot na 150W i kable 16mm2 lutuję jak 0,75mm2 :)

Warto również kupić PACE itp.... troszkę więcej płacimy, ale "kultura" lutowania również inna.

Pozdrawiam

• #333 18 Cze 2010 05:23
    TGMarcin
    Poziom 2  

wczesniej pisalem gdzie indziej zupelnie nie potrzebnie, eh. Warto kupic PT 937, PT 936 czy moze SL-30N? Sprzet potrzebny mi do amatorskiego zastosowania wiec za duzo pln tez nie chce w to ladowac

• #334 23 Cze 2010 15:14
    cross2900
    Poziom 15  

Panowie chce kupić jakąś tanią stacje lutowniczą kupić
    i nie wiem o jakiej mocy kupić potrzebuje do lutowania metodą przewlekaną
    jak również jakieś smd .
    Jakiej szukać
    30 W starczy czy coś mocniejszego ?

• Metal Work Pneumatic
  • #335 27 Cze 2010 17:39
    moon lee
    Poziom 10  

Witam, do dzisiejszej elektroniki to przydałaby się lutownica 60-80W.

• #336 03 Lip 2010 12:13
    arktik1
    Poziom 27  

No wszystko pięknie, a co myślicie o tym do drobnych zastosowań?
    Lutownica grzałka, bateryjna, WELLER-BP860CU.
    Czy ktoś to miał, na ile to starcza i co można tym zrobić?

• #337 17 Lip 2010 21:53
    solarze1
    Poziom 8  

Mam problem z moją lutownicą (model PJ 18 W 220v)Strasznie długo się rozgrzewa co najmniej 10 minut by było można zacząć lutować a żeby rozpuścić trochę cyny to trzeba trzymać co najmniej 10 sekund. Co mogę zrobić żeby działała lepiej?(kiedyś działała dużo lepiej) Wyczyścić czy coś?

PS: Lut Pb70% Sn30% nadaje się do przewodów? (ogólnie elektroniki)

• #338 17 Lip 2010 22:07
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

solarze1 napisał:
    Mam problem z moją lutownicą (model PJ 18 W 220v)Strasznie długo się rozgrzewa co najmniej 10 minut by było można zacząć lutować a żeby rozpuścić trochę cyny to trzeba trzymać co najmniej 10 sekund. Co mogę zrobić żeby działała lepiej?(kiedyś działała dużo lepiej) Wyczyścić czy coś?

PS: Lut Pb70% Sn30% nadaje się do przewodów? (ogólnie elektroniki)

Myślę, że porządne wyczyszczenie i pobielenie grotu pomoże. Ja przykładowo do czyszczenia grotu używam salmiaka (chlorek amonu) można go dostać w większości dużych marketów (OBI, Praktiker,czy Castorama). Brudny grot traci przewodność cieplną.

• #339 23 Sie 2010 13:14
    mustang01
    Poziom 9  

Witam! Chciałbym kupić kupić sprzęt lutowniczy do robienia Vmodów na np. płycie głównej komputera (lutowanie potencjometru). Przykładowe zdjęcie

Czy wystarczy zwykła lutownica oporowa 20-30 Watowa?
    Jaki polecacie lepszy sprzęt? Używać go będę rzadko, zależy mi też na cenie.

• #340 23 Sie 2010 21:49
    damian_macgyver
    Poziom 2  

To dość delikatna "elektronika". Lutownica musi mieć odpowiednio niskie, bezpieczne dla ukladów napięcie zasilania, np. 24V oraz najlepiej regulację temperatury.
    Te zasilane bezpośrednio z sieci nadają się co najwyżej do sprawnego polutowania przewodów ;)

Polecam zakupić stacje z reg. temp.

• #341 24 Sie 2010 09:03
    serwisrtvagd1
    Poziom 20  

mustang01 napisał:
    Witam! Chciałbym kupić kupić sprzęt lutowniczy do robienia Vmodów na np. płycie głównej komputera (lutowanie potencjometru). Przykładowe zdjęcie

Czy wystarczy zwykła lutownica oporowa 20-30 Watowa?
    Jaki polecacie lepszy sprzęt? Używać go będę rzadko, zależy mi też na cenie.

Kup najtańszą stację wellera z allegro z kontrolą temperatury

• #342 24 Sie 2010 09:04
    mustang01
    Poziom 9  

damian_macgyver napisał:
    To dość delikatna "elektronika". Lutownica musi mieć odpowiednio niskie, bezpieczne dla ukladów napięcie zasilania, np. 24V oraz najlepiej regulację temperatury.
    Te zasilane bezpośrednio z sieci nadają się co najwyżej do sprawnego polutowania przewodów ;)

Polecam zakupić stacje z reg. temp.

Czy możesz polecić jakąś tanią stacje?

serwisrtvagd1 napisał:

Znalazłem na licytacji stacje Weller WTCP-51 oraz XYTRONIC AUTO-TEMP 369.
    Czy opłaca się kupować tanie stacje ZD 98 z allegro z roczną gwarancją?
    Proszę o wymienienie marek dobrych stacji lutowniczych.

• #345 24 Sie 2010 22:19
    damian_macgyver
    Poziom 2  

serwisrtvagd1 napisał:

zgadzam się ;)

Dostępne części zamienne, groty, itp

• #346 25 Sie 2010 22:56
    brylka3
    Poziom 10  

Posluchajcie nawet najgorsza lutownice jak ktoś umie to dobrze polutuje

• #347 07 Wrz 2010 12:46
    dzikuss98
    Poziom 11  

Witam,

Obecnie mam lutownice ZDZ 47/75. Uzywana jest do roznych lutowaniea wiekszych rzeczy. Wczoraj probowalem polutowac SMD, uzylem do tego drutu miedzianego 0.5 mm ( grot ) i cyny z kalafonia. Niestety cyna nie trzyma sie powierzchni. Tutaj pojawia sie moje pytanie, cy uzyc dodatkowo jakiej kalafoni do przygotowania podloza?

Nie wiem czy powyzsze jest wogole mozliwe - transformatorówka + SMD:D

• #348 11 Wrz 2010 22:41
    brylka3
    Poziom 10  

Tak da radę lutowAc SMD kup tylko dobra cyne ja mam lutownice 30 w i 15 w oporowke iwszystko polutuje.

• #349 12 Wrz 2010 10:21
    numer51397
    Poziom 9  

Dzień dobry,

pytanie do posiadających stacje Xytronic XY 137ESD lub inne zbliżone technologicznie: jakich grotów używacie do montażu drobnych SMD i elementów przewlekanych?
    Do wyboru mam takie groty.

Których grotów raczej używacie najczęściej do takich rzeczy?
    Pytam, bo chciałbym zrobić sobie zapas.

Właściwie podobne pytania mam też odnośnie do spoiw, topników, preparatów czyszczących, akcesoriów. Kompletuję swego rodzaju , niezbędnik. Mam ograniczony budżet na start. Proszę więc o rady, co potrzebne będzie do prawidłowego, dość wygodnego i estetycznego wykonywania połączeń.

Lutowanie dotyczy elementów płyt głównych PC, kart rozszerzeń, zasilaczy i pochodnych (jakieś gamepady, myszki, etc).

Zauważyłem, że w wielu urządzeniach naprawdę trudno jest przy pomocy kolbówki roztopić luty, np. w celu wyjęcia kondensatora. Pomagam sobie wtedy lutownicą transformatorową, ale nie posiadam dostatecznej zręczności, aby wykonanie takiego zabiegu móc nazwać profesjonalnym. Czytałem w innym temacie, że luty mogą być pokrywane lakierem bezbarwnym. Czym najbezpieczniej roztapiać takie spoiny?

Dariusz

• #350 22 Wrz 2010 00:21
    KrzychuRz
    Poziom 8  

Witam!
    Miałem sobie transformatorówkę zdztowską mającą pare(naście) lat. Niestety po kilku napadach inspiracji wywołanych przez dział DIY transformator z niej zaczął pokazywać znaki dymne i razem z nimi poszedł. I tu pytanie - co kupić? SMDków raczej nie lutuje, wolę montaż przewlekany, moją kolbówkę (zastępczy chinol) znienawidziłem całkowicie i mam 150zł. Co byście polecili? Jakby co to do 300zł mogę spokojnie dozbierać.

• #351 24 Wrz 2010 04:25
    cygan689
    Poziom 13  

Witam, ja swoją lutownicę transformatorową ZDZ 45W/75W kupiłem w 87 roku, jest to już babcia ale służy mi wyśmienicie-często jest bardzo pomocna przy wymianie gniazd ładowania(słuchawkowych itp.) w telefonach komórkowych.W zasadzie nie używam grotów poniżej 1mm ²,i kalafonii,a przy pracach precyzyjnych bądź wymagających dużej czystości tylko past lutowniczych.Co do zakupu lutownicy kolbowej polecałbym jakąś z regulacją mocy(pokrętło w kolbie) i z wymiennymi grotami-o mocy do 35W-przy zakupie kieruj się jakością wykonania-czasami chińczyk jest też wykonany ok.Żeby zaś wydłużyć żywotność grotów i zapobiec ich szybkiemu utlenianiu pozostawiajcie zawsze pewna ilość cyny na grotach-usuwając jej ewent. nadmiar dopiero na moment przed użyciem.Do czyszczenia grotów (lutownic kolbowych)używajcie gąbek(oczywiście nawilżonych wodą) i metalowych siatek w przypadku transformatorówek,to zdecydowanie poprawia komfort pracy i jej efekt końcowy.

• #352 31 Paź 2010 20:17
    mustang01
    Poziom 9  

Nie mogę się zdecydować między stacją lutowniczą Xytronic 168-3C a 136 ESD.
    Rożnica między stacjami sprowadza się chyba tylko do kolby.

136 ESD
    - stacja już nieprodukowana i dostępna pewnie tylko z logiem NDN
    - tańsza
    - sprawdzona
    - czyścik zamiast gąbki
    - kolba 107 z grzałką ceramiczną

168-3C
    - blisko do sklepu, odbiór osobisty
    - kolba 207 z grzałką chromonikielową z podwójną izolacją
    - tańsze groty o 1zł

Która z tych stacji jest lepsza i dlaczego?

Edit: Ehhm ... Odpowiedz jest chyba prosta, grzałka ceramiczna jest trwalsza i to do tego dają czyścik...

• #353 02 Lis 2010 12:54
    Chilihead
    Poziom 14  

Witam
    Mam w planach zakup stacji lutowniczej.
    Chcę na nią przeznaczyć około 200zł.
    Właściwie to jestem zdecydowany na Xytronic 136-ESD, i w związku z tym mam pytanie: Czy jest sens dopłacać ok 40 zł do 137-ESD?
    Z tego co widzę to różnią się tylko wyświetlaczem.
    Czy często jest on przydatny? Wydaje mi się ze nie bo aż taka precyzja nastawów nie jest potrzebna, ale wole zapytać przed zakupem bardziej doświadczonych Kolegów.
    Link do sklepu: http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzialu=20&id_firmy=12#502
    Pozdrawiam Maciej.

• #354 02 Lis 2010 20:24
    mustang01
    Poziom 9  

Chilihead napisał:
    Witam
    Mam w planach zakup stacji lutowniczej.
    Chcę na nią przeznaczyć około 200zł.
    Właściwie to jestem zdecydowany na Xytronic 136-ESD, i w związku z tym mam pytanie: Czy jest sens dopłacać ok 40 zł do 137-ESD?
    Z tego co widzę to różnią się tylko wyświetlaczem.
    Czy często jest on przydatny? Wydaje mi się ze nie bo aż taka precyzja nastawów nie jest potrzebna, ale wole zapytać przed zakupem bardziej doświadczonych Kolegów.
    Link do sklepu: http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzialu=20&id_firmy=12#502
    Pozdrawiam Maciej.

Nie jestem doświadczony, ale według mię masz racje. Nie opłaca się dopłacać do wyświetlacza, który pozwala dokładnie ustawić żądaną temperaturę i zobaczyć bieżącą. W tych stacjach i tak jest różnica między temperaturą mierzoną, a tą na końcu grota. Ktoś napisał, że w jego stacji różnica sięga 80*C.
    Co innego kupić nowszy model lub zrobić własną stacje z funkcją uśpienia( redukująca utlenienie grota) i lepszą stabilnością temperatury( regulacja PID).
    W tej cenie nic lepszego się nie kupi.

• #355 04 Lis 2010 02:25
    limerro
    Poziom 13  

Linki pomocne przy wyborze:

http://www.howardelectronics.com/jbc/soldering_iron_evaluation.html
    http://www.jbctools.com/downloads/performance-comparison_1209.pdf

Prywatnie uzywam prostej stacji JBC - godne polecenia.

Pace MBT350, ST50, ST30 i ST25E - wykonanie b solidne, ale groty raczej malo trwale. Raczki przy dluzszym lutowaniu robia sie gorace i parza. ST25E nagrzewa sie b. dlugo - niestety nie posiada grzejnika zintegrowanego z grotem. Wg mnie nie oplaca sie tego modelu. Ogolna ocena sprzetu Pace dobra, choc szalu nie ma wg mnie. Przykladowo w porownaniu do Pace produkty firmy Weller wypadaja wg mnie lepiej w codziennym uzywaniu - mam na mysli zarowno odsysacz, hot-air jak i lutownice. Groty tez sa tansze.

• #356 24 Lis 2010 00:19
    StoQ
    Poziom 9  

Witam, jako że chcę kupić swoją pierwszą lutownice.. Mam pytanko.
    Czy mógłbym teraz kupić sobie zwykłą kolbówą lutownicę a potem z niej zrobić sobie stację? Czy musiałbym kupić tylko kolbe? bez wtyku do gniazdka..

W sumie to głupotę napisałem. Sprawa wygląda tak. Nie chcę kupować jakiegoś chińskiego do niczego sprzętu. Chcę kupić teraz lutownicę kolbową z możliwością późniejszej rozbudowy na jej podstawie w stację. Więc chciałbym jakąś taką lepszej jakości!
    Nie lutuje raczej smd elementów, hot więc też nie potrzebuję.
    Ale fajnie jakby miała jakąś pulę grotów wymiennych..
    Co byście mi polecili i jaką moc? jaka jest wystarczająca. Wiadomo w stacjach to nie ma takiego znaczenia bo można już sobie potem regulować :)
    Pozdrawiam

• #357 10 Gru 2010 17:58
    danny_SRC-C723
    Poziom 1  

Czy uzywal ktos juz lutownicy Black&Decker - CI500 ?
    Zastanawia mnie te 20W, czy da sie tym cokolwiek lutowac?
    Zastanawiam sie nad zakupem, sprzetu profi nie potrzebuje, ale chinszczyzny tez nie chce.
    Do amatorskich prac w domu.

Dodano po 1 [minuty]:

Narzędzia do lutowania - jakie wybrać?

• #358 24 Gru 2010 00:49
    limerro
    Poziom 13  

Myslisz, ze ten B&D to gdzie wyprodukowany w Norwegii ??? ;-) Tez pewnie chinszczyzna. Wg mnie szkoda kasy na to. 20W to do elementow miniaturowych SMD. Tyle, ze ten grot to wyglada na 70W ;-)

• #359 25 Gru 2010 11:45
    Niuniek_84
    Poziom 23  

Odradzam tego B&D ... badziew jakich wiele...

Osobiście lutuję RX-852 + 7 końcówek ... ale typowo do domych prac w zupełności wystarcza mi prosta lutowniaca oporowa 40W kupiona na alledrogo za 20zł.

Za cenę tego B&D to lepiej dokupić sobie topnik w żelu, cynę, izopropanol i pędzelek :)

Pozdrawiam

• #360 25 Gru 2010 20:08
    white88
    Poziom 11  

Witam,
    mam takie pytanie do was posiadam stację lutowniczą PT 852 i dopiero właściwie zaczynam lutowanie hot-airem. Zastanawia mnie czy można wylutowywac/ lutować scalaki TQFP, albo nawet zwykłe scalaki kierując strumień powietrza prostopadle na obudowę scalaka, czy one to wytrzymują czy mogą się uszkodzić? Pytanie może i banalne ale sam już nie wiem bo nigdy nie lutowałem hot-air wiec nie zastanawiałem się nad tym.Nawet nie wiem czy nagrzewając tak obudowę doprowadzę do roztopienia cyny bo nie sprawdzałem nie chce uszkodzić żadnych elementów więc pytam was zanim to zrobię.Pozdrawiam.

Szukaj w 5mln produktów