Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer aktywny STX-GDN-27-300-4-SS

Kozzi2 05 Aug 2008 01:59 19287 7
IGE-XAO
 • Subwoofer aktywny STX-GDN-27-300-4-SS

  Witam
  Chciałbym przedstawić swoją pierwszą tak zaawansowaną konstrukcję. Jest to subwoofer aktywny na STX-GDN-27-300-4-SS. Założeniem było zbudowanie dość mocnego subwoofera do domu i na małe imprezy, na przykład moja 18-stka ;) Spełnił moje oczekiwania w 100%.

  Obudowa:
  Komora głośnika składa się z podwójnych ścianek, o łącznej grbości 38mm, zależało mi na tym aby to głośnik grał, a nie ścianki. Objętość 45l, strojenie 40Hz. Wzmacniacz umieszczony jest w oddzielnej komorze nad głośnikiem.

  Końcówka mocy:
  230W mocy sinusoidalnej przy 4 Ohm (mierzona przy pomocy woltomierza i oscyloskopu PC)
  Jest to zmodyfikowany Jabel J-35, jako tranzystory końcowe pracują w nim 2 pary 2SC5200, napięcie zasilania podniesione do 2x52V. Dodałem w nim drugą płytkę, na której umieściłem tranzystory końcowe i sterujące, rezystory emiterowe i kondensatory zapobiegające wzbudzeniu, dzięki temu tranzystory sterujące i końcowe są na jednym radiatorze. Niestety jeśli chodzi o połączenie rezystorów emiterowych musiałem je zmienić już po wytrawieniu płytki, a nie chciało mi się drugiej robić, dlatego są tak „dziwnie” ułożone. Na radiator powędrował również tranzystor sterujący prądem spoczynkowym, dzięki czemu w końcu ten prąd się ustabilizował, ponieważ wcześniej wraz z temperaturą radiatora wzrastał kilkukrotnie.

  Zasilanie:
  Transformator ok. 300W, kondensatory o pojemności 4x10000uF i napięcie wyjściowe 2x52V.
  Po bokach przedwzmacniacza są jeszcze 2 małe transformatory, jeden zasila wzmacniacze operacyjne, a drugi zasila przekaźniki, wentylatory i diody

  Przedwzmacniacz
  Przedwzmacniacz to tak naprawdę zlepek różnych układów pracy wzmacniaczy operacyjnych znalezionych w sieci. Filtr do subwoofera składa się z dwóch wzmacniaczy nieodwracających, za nimi jest sumator kanałów z dwóch rezystorów, potem sygnał wędruje na 2 kaskadowo połączone filtry górnoprzepustowe o częstotliwości odcięcia ok. 48Hz i łącznym nachyleniu 24dB/Okt, potem sygnał wędruje na 2 kaskadowo połączone filtry dolnoprzepustowe o regulowanej częstotliwości odcięcia w zakresie 80-150Hz i łącznym nachyleniu 36dB/Okt. Oprócz tego jest jeszcze podwójny filtr górnoprzepustowy na prawy i lewy kanał o częstotliwości odcięcia ok. 150Hz mający za zadanie odcięcie częstotliwości którymi zajmuje się subwoofer wysyła sygnał do zewnętrznego wzmacniacza.
  Z początku miałem mieszane uczucia co do wzmacniaczy operacyjnych TL074, myślałem że szumią i zniekształcają, lecz jak złożyłem pierwszy układ na tych scalakach, zostałem miło zaskoczony ich jakością i cały przedwzmacniacz jest na nich oparty. Wartości odnoszące się do przedwzmacniacza pochodzą z obliczeń, nie mam sprzętu którym bym to zmierzył, zresztą nie ma większego sensu, ważne że dobrze gra ;)

  Urządzenie posiada 2 tryby pracy, pierwszy to normalny subwoofer, lecz po wciśnięciu przycisku sygnał jest kierowany bezpośrednio na wejście końcówki mocy, po drodze jest tylko potencjometr głośności i sumator sygnału. Głośnik subwoofera jest wtedy odłączony od końcówki mocy, a podłączone jest wyjście głośnikowe z tyłu. Wtedy mamy normalny monoblok, do którego można podłączyć zestaw głośnikowy o łącznej impedancji 4 Ohm. Za przełączanie tych wszystkich wejść i wyjść odpowiadają przekaźniki.

  Na przednim panelu mamy od lewej: wyłącznik zasilania; wyłącznik trybu pracy; kontur; wskaźnik wysterowania
  Poniżej potencjometry od lewej: Regulacja częst. Odcięcia; regulacja głośności samego subwoofera; regulacja głośności wspólna dla subwoofera i wyjścia wysokotonowego; regulacja głośności wyjścia wysokotonowego.

  Jeśli chodzi o wentylatory to nie szumią, ponieważ zamontowałem im sterownik prędkości zależny od temperatury radiatora (wyjęty z zasilacza ATX), jak wzmacniacz nie gra głośno przez dłuższy czas, to wentylatory są praktycznie bezgłośne.
  Pomimo bałaganu w kablach nie słychać przydźwięku, ale sporo miałem zajęcia z odpowiednim poprowadzeniem masy i kabli sygnałowych żeby się tego przydźwięku pozbyć.
  Płytki projektowałem ołówkiem na kartce, większość schematów też rysowałem na kartce, a potem jak wszystko zmontowałem to i tak musiałem zmieniać/ulepszać, więc nawet nie wszystko się zgadza z tym co mam na kartkach, dlatego nie zamieszczam schematów.

  Koszt budowy to około 400 - 500zł, dawno zacząłem budowę, robiłem to w wolnych chwilach więc nie jestem w stanie precyzyjnie określić ile kosztował ten projekt.

  Subwoofer aktywny STX-GDN-27-300-4-SS
  Subwoofer aktywny STX-GDN-27-300-4-SS Subwoofer aktywny STX-GDN-27-300-4-SS Subwoofer aktywny STX-GDN-27-300-4-SS Subwoofer aktywny STX-GDN-27-300-4-SS

  http://pl.youtube.com/watch?v=QFzTsyMBF3U
  http://pl.youtube.com/watch?v=af8KedOqTPE
  Pozdrawiam

  Przeniosłem z Konstrukcje DIY. Post był raportowany. [c_p]

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Kozzi2
  Level 20  
  Offline 
  Has specialization in: audio
  Kozzi2 wrote 446 posts with rating 14, helped 37 times. Live in city Dęblin. Been with us since 2005 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  mikun
  Level 12  
  Witam !!!

  Z Twoim subwooferem jest dla nas tak samo jak opowiadać o obrazie którego nie można zobaczyć, w skrócie żeby ocenić trzeba posłuchać. Jakies 3-4 lata temu również bawiłem się w budowę subwooferów i zawsze miałem jeden schemat - elektronika z tyłu, wszelkie regulacje włączniki robiłem na aluminiowej płycie i przykręcałem to do obudowy, materiał - wiór, na początek może być ale o wiele sztywniejszy i lepszy jest MDF, obicie - standardowo robi się to okleiną drewnopodobną lub fornirem ale to rzecz gustu, razi tylko góra subwoofera, która nie jest całością (monolitem) ze skrzynią , ale rozumiem musi być jakiś dostęp do elektroniki.

  Nie odbieraj źle moich objekcji bo jeśli jesteś z tego zadowolony jeśli sub gra ładnie i nie słychać szmerów rozdzieranego powietrza o bassreflexy to tylko sie cieszyć gratuluję konstukcji

  Moje pytanie czy korzystałeś z programiku do obliczania skrzyń Winisd Pro?
 • IGE-XAO
 • #3
  simmon1993
  Level 11  
  Bardzo fajny projekt. Niewyczytałem, jakim materiałem obiłeś kolumne? I gdzie można dostać taki materiał?
 • #4
  czokus
  Level 17  
  Całkiem fajnie to wyszło.. Minusik mały za górę - widać na rogach zagięcia obicia przez co umniejsza to estetyce, ale ogólnie solidny subek wyszedł.
  Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych konstrukcji

  Jeszcze dodam że z tym panelem z przodu to wcale nie jest tak źle - zapewne było to spowodowane umiejscowieniem suba - jeśli ma stać gdzieś w kącie to ciężko wtedy sięgać ręką i coś tam z tyłu przełączać - a tak to wszystko pod ręką..
 • #5
  mateusz885
  Level 23  
  Poziom elektrody się stacza, to wiadome już od dłuższego czasu. Sam jestem zdania, że sprzęt powinien grać, a nie wyglądać, ale jeżeli coś robimy to róbmy to profesjonalnie. Pseudo kocyk, "odstająca" górna płyta, szpetny panel bez napisów, a tył jeszcze bardziej razi w oczy. Ten potworek chciałby nieco więcej niż ten śmieszny tuningowany jabolek. Jeżeli chciałeś takiego pseudo samochodowego grajka to można było sobie oszczędzić wzmaka w jednej obudowie, dokładnie go wykończyć kocem, a wzmacniacz wpakować w jakąś fajną obudowę po starym magnetowidzie, dorobić front itd i był by elegancki napęd + paczka nie rażąca tak w oczy. Druga opcja wykonanie klasycznego domowego suba, wykończonego fornirem albo okleiną z wzmacniaczem zamontowanym w tylnej ścianie. W środku komory wzmaka jest troszkę bałagan, ale chyba przewody sygnałowe biegną jak najdalej sie dało od plątaniny zasilania itp, to dobrze.
 • #6
  skaktus
  Level 37  
  Małe zastrzeżenie - 2 wentylatory chłodzą tylko radiator-dlaczego ? Nie lepiej zrobić tak aby przy okazji wyciągały powietrze z całej komory wzmacniacza i chłodziły przy okazji trafo, i inne elementy ?

  No i podobnie jak reszta - troche złe obłożenie materiałem, dlatego daję 7,5 / 10
 • #7
  ALTON
  Level 38  
  Będąc krytykiem - pierwsze wrażenie.. "O ale wielka pralka" ;). Elektronika na niskim poziomie - wykonanie poniżej przeciętnej. Nie lepiej całą elektronikę zawrzeć na jednym pcb unikając tony kabli, przelotek, małych płytek itd?
 • #8
  Kozzi2
  Level 20  
  Obudowę oczywiście że liczyłem w WinISD. Materiał załatwił mi tapicer, bo nigdzie w okolicy nie mogłem znaleźć żadnego materiału nadającego się do obicia tej obudowy. Tylny panel fakt że nie jest zbyt ładny, ale jest z tyłu i oglądam go rzadko, poza tym, miałem zrobić wszystko na jednym kawałku, ale ani nie znalazłem na tyle długiego kawałka plastiku, żeby wszystko się zmieściło, ani nie miałem za bardzo jak wyciąć ładnych otworów na wentylatory w blasze. Jeśli chodzi o panel przedni, to długo szukałem aluminiowej blachy, a w ogóle to chciałem na kawałku przezroczystej pleksy, a od tyłu ją pomalować, przy okazji robiąc drugim kolorem napisy, ale znajomy nie dał rady załatwić.
  ALTON Fakt, pewnie lepiej by było połączyć wszystko na jednej płytce, ale zauważ że końcówka mocy i przedwzmacniacz są na przeciwległych ściankach, końcówka wymaga dobrego chłodzenia, z wentylatorów, które z przodu niezbyt dobrze by wyglądały, a przedwzmacniacz musi być z przodu, ponieważ są w nim potencjometry które muszą być z przodu, bo do tyłu nie będę miał zbyt dobrego dostępu. Nie wyobrażam sobie jednej wielkiej płytki pokrywającej całą obudowę tylko po to żeby kabli było mniej. Reszta małych płytek doszła z czasem, najpierw był tylko filtr dolnoprzepustowy, potem stwierdziłem że jednak powinien być subsoniczny, więc doszła płytka. Potem niezadowolony szumem wentylatorów dorzuciłem płytkę, od sterowania prędkością wentylatorów i tak się nazbierało.