Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

uprawnienia SEP jeszcze raz...

gring.verni 05 Aug 2008 10:54 21342 30
 • #1
  gring.verni
  Level 10  
  Witam Wszystkich,
  Wiem że ten temat był już kilka razy poruszany ale po przeczytaniu większości tematów i tak nic nie udało mi się wywnioskować. Chodzi mi o uprawnienia SEP a mianowicie :
  Jakie uprawnienia muszę mieć żebym mógł w domku np. jednorodzinnym zrobić instalację elektryczną od podstaw, łącznie z projektem, i ewentualnie w przyszłości jakieś przeróbki tej instalacji.
  Jakie uprawnienie do robienia przyłączy do sieci.
  I jeszcze jedno pytanko : mój znajomy ma projekt instalacji pomieszczenia w którym będzie otwierał biuro, żeby podłączyć instalację trzeba na tym schemacie "dorysować" dwie kreski - z jakimi uprawnieniami mogę to zrobić ??
  Proszę jeszcze o opisanie z jakimi uprawnieniami co mogę zrobić :)
  Dodam że mam ukończone Technikum Elektryczne

  Z góry przepraszam za powtórne "wałkowanie" tego tematu.
  Pozdrawiam
 • #2
  Malas1984
  Level 29  
  Wg mnie to najprawdopodobniej musisz mieć firmę, a przede wszystkim uprawnienia elektryczne do domów - 1kV, resztę niech podpowiedzą forumowicze bardziej obeznani w tym temacie, ale wydaje mi się, że cos jeszcze powinieneś posiadac prócz tego co napisałem. Napewno dużym plusem jest u Ciebie to, że masz ukończoną szkołę elektryczną no i średnia. Pozdrawiam.
 • #3
  robert_sz
  Level 15  
  gring.verni wrote:
  Jakie uprawnienia muszę mieć żebym mógł w domku np. jednorodzinnym zrobić instalację elektryczną od podstaw, łącznie z projektem, i ewentualnie w przyszłości jakieś przeróbki tej instalacji.
  Jakie uprawnienie do robienia przyłączy do sieci.
  I jeszcze jedno pytanko : mój znajomy ma projekt instalacji pomieszczenia w którym będzie otwierał biuro, żeby podłączyć instalację trzeba na tym schemacie "dorysować" dwie kreski - z jakimi uprawnieniami mogę to zrobić ??
  Proszę jeszcze o opisanie z jakimi uprawnieniami co mogę zrobić :)
  Dodam że mam ukończone Technikum Elektryczne


  Bez zbędnego rozpisywania się:
  - wykonywanie - SEP E
  - nadzór nad wykonaniem - SEP D
  - pomiary i odbiór - SEP Pomiary
  - projekt (dorysowanie kresek) - Uprawnienia Budowlane Elektryczne

  Uprawnienia Budowlane (projektowe lub wykonawcze) to minimum kilka lat udokumentowanej praktyki i ukończone studia w tym kierunku.

  Resztę informacji znajdziesz na tym forum.
 • #4
  Madrik
  moderator of Robotics
  Technikum elektryczne jest tylko przygotowaniem do zawodu i do niczego nie uprawnia. Może tylko zwiększyć wymagania na egzaminie, bo egzamintor spodziwa się, że po paru latach nauki wiesz więcej, niż stolarz, który przyszedł z UP po tygodniowym kursie kładzenia przewodów.

  O ile SEP E i D, oraz pomiary są stosunkowo proste (kurs, egzamin), o tyle z uprawnieniami budowlanymi jest problem. Musisz ukończyć studia wyższe na kierunku elektrotechnika, mieć udokumentowane chyba minimum 3 lata praktyki w branży budowalnej, w tym także przy projektowaniu instalacji elektrycznych. Wtedy możesz przystąpić do kursu i egzaminu.
  To sprawia, że projektanci obecnie cenią się jak złote kury.
  Chyba że doczekamy się zmiany przepisów i prawo przyzna, że facet z 20-letnią praktyką w elektryce, też może poznać przepisy i umieć zaprojektować instalację, bez studiów. A nie tylko dzieciak po studiach bez praktyki...
 • #5
  Malas1984
  Level 29  
  Madrik- ja tylko wspomniałem o tym, że jest to zawsze jakis plus duży, a nie, że technikum uprawnia do czegoś-bo tak jest oraz jest tez tak jak Ty napisałeś, że czasem trafi się czubek na egzaminie i będzie wymagał, ale plus ten ma na celu posiadanie wiedzy/praktyki autora, który stworzył ten temat-to jest dla niego, a że ktoś się może przyczepić i truc to juz inna sprawa, może, ale niekoniecznie musi ;-| , post Twój uważam za OK, a w szczególności roberta_sz, który to opisał wszystko w skrócie-bez żadnej ściemy- ;-), przy okazji ja się dowiedziałem czegoś więcej i jedna rzecz mi się przypomniała-o tej budowlance ;-) . Co robić, wymagania takie są i nic na to narazie nie zrobimy.
 • #7
  Malas1984
  Level 29  
  Od razu napewno tego nie zrobisz ponieważ czeka Cię trochę czasu w szkołach, kursach itd, jak juz wyżej napisali- np studia.
 • #8
  gring.verni
  Level 10  
  Chodzi mi dokładniej o same uprawnienia E, D i Pomiary czy są jakieś połączone kursy ??
  A co do studiowania to się zastanawiam nad powtórnym rozpoczęciem nauki ponieważ kiedyś zacząłem studiować elektrotechnikę ale wtedy niestety mi " nie poszło " pewnie dlatego że się w ogóle nie przykładałem ;) z wiekiem człowiek mądrzeje ;)
 • #9
  robert_sz
  Level 15  
  gring.verni wrote:
  Chodzi mi dokładniej o same uprawnienia E, D i Pomiary czy są jakieś połączone kursy ??

  SEP E - to najłatwiejsza sprawa, jeśli ukończyłeś technikum i wyniosłeś z niego wiedzę to przygotowanie do tego egzaminu będzie dla Ciebie jedynie ugruntowaniem nabytej wcześniej wiedzy.
  SEP Pomiary - tu już gorzej, musisz znać teorie i mieć praktykę. Egzaminator z pewnością spyta o konkretne przypadki pomiarów z użyciem konkretnych metod i/lub przyrządów. Napewno też spyta, czy i kiedy możesz podpisać protokół odbiorczy. Wynik Twoich pomiarów i Twoja decyzja na protokole ma moc wykonawczą. To tutaj jest ostatni moment na wyłapanie fuszerki elektryka, który wykonywał instalację :)
  SEP D - bez praktyki i sporej wiedzy w przepisach nie przejdziesz tego egzaminu. Twoja praca i Twoje decyzje mają wpływ na bezpieczeństwo pracujących ludzi, urządzeń i instalacji.

  Uprawnienia Budowlane to najwyższa szkoła jazdy.
  Możesz się starać u Uprawnienia Budowlane Elektryczne projektowe i/lub wykonawcze.
  Zgłaszasz się do Izby Inżynierów Budownictwa, wypełniasz wniosek i dostajesz Dziennik Praktyk Budowlanych.
  Do tego dziennika są wpisywane wszystkie wykonywane przez Ciebie projekty i/lub nadzorowane budowy z podaniem daty, miejsca i opisem wykonywanej pracy. Wpisy w Dzienniku wykonują JEDYNIE ludzie z Uprawnieniami i zarejestrowani (opłacający składki) w Izbie Inżynierów.
  W zależności od Twojego wykształcenia (Technik również może) i uprawnień o które się ubiegasz, zbieranie wpisów trwa 2,3 lub 8 lat. Dziennik jest weryfikowany co do dnia. Jeśli pracujesz na 1/2 etatu to automatycznie czas praktyk wydłuża się 2x. Przed egzaminem możesz zostać poproszony o przyniesienie Świadectw Pracy. To jest dopiero podstawa do zapisania się na egzamin.

  Na egzaminie zostaniesz przepytany o każdą jedną pracę zapisaną w dzienniku, zostaniesz spytany o fikcyjne budowy i projekty - "Co zrobisz gdy....?"
  To także ciężki egzamin z przepisów budowlanych, ustaw i norm.

  Jeszcze jedno. Jeśli będziesz miał nawet 25 lat udokumentowanej praktyki w jednej firmie nad jednym konkretnym projektem lub przy jednej konkretnej budowie (np. budowa huty) masz marne szanse na zdanie tego egzaminu. Po prostu tu trzeba mieć praktykę na różnych obiektach i w różnych warunkach.

  Kiedyś miałem w ręku statystykę zdawalności takiego egzaminu za lata 1990-2000 - wynosiła ona jedynie 32% pozytywnych.

  gring.verni wrote:
  A co do studiowania to się zastanawiam nad powtórnym rozpoczęciem nauki...

  Na to nigdy nie jest za późno ;)
  EDIT: Mając studia możesz zacząć myśleć o innych uprawnieniach, na SEP świat się nie kończy...

  Reasumując. Idź do najbliższego SEPu, dowiedz się o termin kursu i egzaminu na SEP E i zaczynaj swoją przygodę z elektrycznością :)
 • #10
  bonanza
  Power inverters specialist
  robert_sz wrote:

  SEP E SEP Pomiary SEP D Uprawnienia Budowlane :)

  Dla ścisłości to rozróżniamy nie SEPy, lecz świadectwa kwalifikacji w zakresie Eksploatacji i Dozoru. Każde z nich może obejmować (lub nie) pomiary. Z tym, że - jak ustaliła większość tu piszących - same E w zakresie pomiarów niewiele daje.
 • #12
  kedziorq1
  Level 15  
  Hmm a wiec E+pomiar nic nie daje w sumie? trzeba zrobic D+pomiar zgadza sie?
 • #13
  w5
  Level 15  
  Mając tylko E z zakresem kontrolno-pomiarowym nie jesteś samodzielny i mało możesz.
  Twoje protokoły z pomiarów musi jeszcze podpisać ktoś z D.
 • #14
  kedziorq1
  Level 15  
  a wiec D+pomiar+E?

  Dodano po 15 [sekundy]:

  a wiec D+pomiar+E? czy E tez wypadaloby aby bylo z pomiarem?
 • #15
  w5
  Level 15  
  Jak będziesz w stanie zdać D z pomiarami, to E z pomiarami już nie dasz rady zrobić?
  :)
 • #16
  kedziorq1
  Level 15  
  hmm w sumie racja... wiec zapisze sie na dwa kursy... najpierw na pomiary a pozniej na dozor....oki dzieki wielkie;p
 • #17
  zwora
  Level 18  
  Witam

  Czyli jakbym chcial miec firme oferujaca uslugi elektryczne i zatrudnic sobie ze dwoch ludzi do pomocy i chcialbym sam odbierac i wystawiac protokol to musze miec D + pomiar oraz E a takze uprawnienia budowlane? Bardzo prosze o potwierdzenie lub sprostowanie. Ukonczylem studia na wydziale Elektrotechnika, mam ze 3 lata praktyki (wykonawstwo oraz inspekcja i testowanie), tyle ze za granica i uprawnienia E (nie mam przy sobie ksiazeczki ale sa tam na pewno pomiary). Czy moge teraz tak po prostu przystapic do egzaminu D (oczywiscie zakladajac, ze przyswoje sobie wczesniej cala wymagana wiedze)? Czy praktyke na budowie (w celu uzyskania uprawnien budowlanych) mozna wykonywac na umowe zlecenie, czy cos w tym rodzaju (nie bedac na stale zatrudnionym w danej firmie)? Pozdrawiam
 • #18
  matii_speed
  Level 16  
  ja mam takie pytanko mam uprawnienia E 1kv bez pomiarów i mam własną firmę naprawa agd elektronarzędzi itp. chciał bym rozszerzyć swoją działalność na wykonywanie instalacji elektr. i z tym związanych przyłączy rozdzielni i instalacji odgromowej oraz uziomy czy te uprawnienia mi starczą?? moja firma jest jednoosobowa dodam.
 • #19
  Madrik
  moderator of Robotics
  matii_speed wrote:
  ja mam takie pytanko mam uprawnienia E 1kv bez pomiarów i mam własną firmę naprawa agd elektronarzędzi itp. chciał bym rozszerzyć swoją działalność na wykonywanie instalacji elektr. i z tym związanych przyłączy rozdzielni i instalacji odgromowej oraz uziomy czy te uprawnienia mi starczą?? moja firma jest jednoosobowa dodam.


  A jakie masz zaznaczone punkty w książeczce? Tam jest wszystko napisane do czego cię uprawniają. Jesli chcesz je rozszerzyć, idziesz na egzamin, a we wniosku zaznaczasz wszystkie pozycje z jakich chcesz być odpytany. Z tym, że raczej do prac przy instalacjach będziesz musiał kogoś zatrudnić. Większości prac nie można wykonywać w pojedynkę.
 • #20
  matii_speed
  Level 16  
  wiem ze jest napisane w świadectwie kwalifikacyjnym ale w takim języku ze wolałem się upewnić. szczerze to już robiłem sam instalacje i pomoc drugiej osoby nie jest mi potrzebna a jeśli po jakim czasie by była to nad tym pomyśle ale narazie interesuje mnie co innego
 • #21
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  matii_speed
  Level 16  
  dobrze ze chociaż wykonywać te rzeczy czyli np po wykonaniu instalacji mogę się pod nią podpisać jako wykonawca ale "sprawdzić" ja musi ktoś jeszcze z D + pomiary i zrobić protokół?? a ma ktoś wzór takiego dokumentu jak by wyglądało??
 • #23
  Madrik
  moderator of Robotics
  Quote:
  Madrik nic nie slyszałem aby nie wolno było pracować w pojedynkę?


  Jak mawiają starzy elektrycy, samemu wolno żarówkę wymienić, jeśli nie musisz przy tym na drabinę wchodzić. Niestety, 95% prac elektryka wymaga obecności drugiej osoby. Nikt nie mówi, że to ma być drugi elektryk. Ale po prostu ktoś, kto będzie umiał po grabarza zadzwonić w razie czego ;)
 • #24
  andziul
  Level 13  
  Wrócę jeszcze do UB :). Uprawnienia budowlane można uzyskać tylko z tytułem inżyniera ale w ograniczonym zakresie np. tylko instalacje elektryczne w domach jednorodzinnych (technik kiedyś mógł), magister nieograniczony zakres danej specjalności. Przy tym trzeba mieć 2 lata praktyki w biurze projektowym, mieć założony dziennik praktyk, praktyka pod okiem kogoś z uprawnieniami, pracować 1 rok na budowie np. jako kierownik budowy i zdać egzamin.
 • #25
  fantasta
  Level 29  
  To jak to wkoncu jest.

  Jak chce zalozyc wlasna firme i np. wykonywac instalacje ze znajomym w domku jednorodzinnym to co moge.

  Ja mam E, D i Pomiary, kolego ma E.
 • #26
  User removed account
  User removed account  
 • #27
  eryk100
  Level 12  
  Panowie z tego co ja wiem to jest tak.

  Do wykonywania pomiarów trzeba mieć uprawnienia grupy I typu E i w legitymacji konieczna jest adnotacja że możecie wykonywać pomiary skuteczności ochrony przeciwporażeniowej (zerowanie, uziemienie, wyłączniki RCD itp.)

  W przypadku uprawnień grupy I typu D nie ma takiej adnotacji a sam fakt posiadania tych uprawnień umożliwia dozorowanie pomiarów i przygotowanie protokołu pomiarowego np. z prób pomontażowych. (Informacja potwierdzona przeze mnie telefonicznie w rozmowie z rzeczoznawcą Krakowskiego oddziału SEP na ul. Straszewskiego). Macie to zresztą jasno napisane w legitymacji na stronie 2 na dole.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Odpowiadając koledze fantasta:
  Majac uprawnienia typu "E"+pomiary i "D" możesz wykonać tę instalację i wykonać jej pomiary. I tak musisz znaleźć kogoś z uprawnieniami budowlanymi by Ci potwierdził że jest ona dobrze wykonana typ samym biorąc na siebie odpowiedzialność. W przypadku niewielkich instalacji dokumentacja po-wykonawcza nie jest wymagana, przy rozległych już tak i musi być podpisana przez projektanta z uprawnieniami budowlanymi projektowymi.
 • #28
  GBW
  Level 29  
  Kolego eryk100 patrz na daty abyś nie odpowiadałna pytania starsze od naz obu.
  Po 3 latach napewno znają odpowiedż.
 • #29
  eryk100
  Level 12  
  Dzięki kolego GBW za zwrócenie uwagi. Wiedziałem o tym że jest to stary temat - nawet poinformował mnie o tym pop-up,a ale uznałem że takie doprecyzowanie będzie korzystne dla forumowiczów.

  Pozdrawiam.
 • #30
  WALDIYO
  Level 11  
  Od 15 lat posiadam uprawnienia "E" bez ograniczeń napięcia, ostatnio dorobiłem "D" i od niepamiętnych mi już czasów nie ma już zerowania tylko samoczynne wyłączenie zasilania w sieci ......(np TN-S).