Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie lampek ogrodowych halogeny 12V 20W

05 Sie 2008 12:02 2212 3
 • Poziom 11  
  Witam

  Mam około 15 lampek ogrodowych z halogenami 12V/20W.
  Takie imitacje kamieni [Link do aukcji usunięto.]
  Mają być one podłączone w ogrodzie w dwóch rzędach.
  Myślę użyć do tego celu dwóch transformatorów (np. takie coś [Link do aukcji usunięto.]

  Wiem, że transformatory mają być wewnątrz budynku.

  Ale kompletnie nie wiem co z kablami na zewnątrz. Proszę o pomoc, jak to rozwiązać, aby było bezpiecznie i trwale wykonane, jakich kabli użyć, jak je połączyć, czy wystarczy je polutować i zabezpieczyć np. koszulkami termokurczliwymi? Czy kable mogą sobie leżeć na ziemi od lampki do lampki? Na zewnątrz tzn. na podwórku będzie napięcie 12V.

  [Regulamin, punkt 10.11. Mariusz Ch.]
 • Poziom 26  
  Witam!

  Należy jeszcze podać długości odcinków między lampami, aby policzyć spadek napięcia. Jeżeli będą dość długie, to przy dwóch rzędach (prąd w granicach 13 - 14 A na rząd) przy przyjętym przekroju może się okazać, że na ostatniej oprawie napięcie będzie wynosiło 0,0nic :D.
  Lampy końcowe będą świeciły znacznie słabiej (chyba, że taki efekt chce Kolega uzyskać)
  Wzór dla obliczenia spadku napięcia obwodu jenofazowego rozgałęzionego znajdzie Kolega bez problemu w sieci.

  Pozdrawiam

  Jan
 • Poziom 11  
  Maksymalna odległość to 15 m (żarówki co ok 1,5 m).
 • Poziom 43  
  Spadek napięcia ΔU na przewodzie (w te i spowrotem od źródła do odbiornika) zależy od wartości płynącego przezeń prądu I i rezystancji przewodu Rp (jednego):
  ΔU = I•2•Rp, gdzie założyłem, iż oba przewody mają taką samą wartość przekroju poprzecznego s i są takiej samej długości l oraz wykonane z tego samego materiału czyli mają równą koduktywność γ - wtedy oba mają taką samą rezystancję o wartości Rp.
  Natomiast rezystancja przewodu dana jest wzorem:
  Rp = l/(γ•s), czyli jest wprost proporcjonalna do długości przewodu, a odwrotnie proporcjonalna do jego konduktywności i przekroju poprzecznego.

  Dlatego też, Kolego Qwet, często okazuje się, iż ze względu na dopuszczalny padek napięcia ΔU pomiędzy zaciskami źródła a odbiornika gęstość prądu w takim przewodzie należy przyjmować znacznie mniejszą - nawet 10 razy - niż owe 5A/mm², co i w uzwojeniu transformatora jest niekiedy wartością zbyt dużą.
  Należy też wyraźnie rozróżnić dopuszczalną obciążalność przewodu ze względu na warunki i możliwości jego chłodzenia - tu może być 15A/mm² i więcej - od warunków wynikających z dopuszczalnego spadku napięcia w przewodach linii zasilającej.
  Oczywiście, przekrój zastosowanego przewodu należy wybrać na podstawie warunku o ostrzejszych wymaganiach - czego nie da się założyć a priori i należy to przeliczyć by sprawdzić.
  Poza tym, to kiedy wzdłuż linii zasilającej znajdują się kolejno obciążenia włączane w pewnej odległości od siebie, to należy policzyć tzw. prądowy moment obciążenia i na podstawie tego obliczyć najgorszy przypadek obciążenia, ale to już jest szczegółowa wiedza z Projektowania Instalacji Elektrycznych, więc nie będę tu dalej tego tłumaczył... :D