Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie diod LED do portu mikrokontrolera.

Mess-gd 05 Sie 2008 12:14 3965 3
  • #1 05 Sie 2008 12:14
    Mess-gd
    Poziom 14  

Witam. Mam pytanie odnośnie podłączenia diod LED do portu mikrokontrolera (diody będą zapełniać cały port). Czy pin ma służyć jako masa czy zasilanie diody lub czy ma sterować tranzystorem (który pełni rolę klucza). W nocie katalogowej dla mikrokontrolera (ATtiny26) wyczytałem, że prąd maksymalny na pin wynosi 40mA, a na cały mikrokontroler 200mA więc rozumiem, że mogę wybrać spokojnie z pierwszych dwóch opcji jeżeli puszczę przez diodę 10mA?

Pozdrawiam.

0 3
  • #2 05 Sie 2008 13:39
    nsvinc
    Poziom 35  

Zalezy jaka masz diode :]

Wszystkie twoje pytania maja odpowiedź 'ZALEŻY OD...'

Jesli chcesz do uC podlaczyc 8 diod to bez problemu powinien dać radę. Pamiętaj że tranzytory wyjsciowe w AVRrze maja 'sink' większy niz 'source' current, a jaki to juz datasheet ci odpowie. Dobrą praktyką jest ZAWSZE podłączanie leda katodą do uC, a anodę przez rezystor do plusa. Wtedy chodzi zawsze :]

Jesli chcesz przez tranzystor, pamietaj o rezystorach ograniczajacych prad bazy, bo ubijesz i uC i tranzystor.

0
  • #3 05 Sie 2008 17:17
    Bigfoot
    Poziom 25  

nsvinc ma racje w tym, ze "wszystko zalezy od". Pisanie jednak, ze ZAWSZE dobra praktyka jest laczenie LEDa w sposob by wlaczal sie przy stanie niskim nie jest ZAWSZE prawdziwe. Ok, dla 89C2051 nie ma innego wyjscia ale juz dla np. PIC16... mozesz podlaczyc jak chcesz. Ze strony jednak oprogramowania o wiele bardziej intuicyjne jest wlaczanie diody LED stanem 1 niz 0 (czyli odwrotnie niz pisal Kolega nsvinc). Nie ma wiec jednoznacznej zasady, w ktora strone lepiej isc. A wracajac do Twojego problemu sprzetowego - jezeli chcesz zastosowac az 8 diod powaznie zastanow sie nad zastosowaniem jakiegos drivera, np ULN2803. Nie ma co za bardzo sie zblizac do wartosci Maximum Absolute, dodatkowo jezeli w przyszlosci bedziesz chcial zwiekszyc prad (jasnosc) diod lub je wymienisz na inne moze Cie czekac niespodzianka.

BF

0
  • #4 05 Sie 2008 17:33
    Mess-gd
    Poziom 14  

Podłączyłem bezpośrednio i są aktywne stanem wysokim. Pytałem się tak na wszelki, żeby nie mieć wycieczki do sklepu. Diody są jako test programu i nie będą na stałe. Dzięki za odpowiedzi.

0