Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TWIDO TWDLCAA24DRF - uszkodzony zasilacz po burzy - porada.

05 Sie 2008 12:23 1859 8
 • Poziom 17  
  Sterownik zasilany napięciem sieciowym 230V. Po wyładowaniu atmoswerycznym uszkodzeniu uległy zasilacze w 2 sterownikach tego typu. Objaw - sterownik martwy.
  Zrysowałem schemat z płytki w celu rozpracowania zasady działania.
  W obydwu przypadkach uszkodzony był PC1093 (zastosowałem TL431) co przywraca sprawność przetwornicy.
  Zasilacz ten dostarcza napięcia: 24V odseparowane, 24V i 5V ze wspólną masą.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 13  
  Jak rozumiem po naprawie zasilacza TWIDO dalej się nie odzywa ?
 • Poziom 17  
  Po naprawie przetwornicy oba sterowniki pracują poprawnie. Dodam jeszcze że po innej burzy uszkodzeniu uległ kolejny Twido z tym uszkodzony nie został zasilacz lecz port komunikacyjny RS485. Sam sterownik pracował poprawnie (wejścia i wyjścia) ale nie było możliwości komunikowania się z nim po Modbus-ie oraz brak komunikacji z laptopem.
  Wymiana SP485 przywraca sprawność.

  Twido połączony jest z konwerterem 232/485 za pomocą skrętki 2-parowej, ekranowanej o przekroju żył 0,75mm². Jest to przewód ziemny a ekran połączony z uziemieniem na obu końcach. Kabel o długości około 30m i zakopany w ziemi. Równolegle wpięty był inny sterownik inVentia MT101 w którym również uszkodził sie port 485. Konwerter danych wytrzymał. Ciekawy jestem w czym tkwi problem - przy Twido i przy konwerterze zamontowane były ochronniki przepięciowe ethernetowe i oba wytrzymały. Każda burza przynosi niespodzianki:|
 • Poziom 15  
  Witam ;) ja mam problem z komunikacją z twido. Podłączam kabelek i nici nie odzywa się :(
  W którym miejscu znajduje się ten układ do komunikacji na rs485.
  Chyba też mi padł bo nie odzywa się ;/
  Pozdrawiam.
 • Poziom 17  
  Ten Twido składa się z dwóch płytek, zasilacz i CPU. SP485EC znajduje się na płytce CPU i jest tylko jeden, powierzchniowo montowany o 8 nózkach - także nie można go nie znaleźć. Polecam zakupić SP485E - literka "E" na końcu jest dość istotna - podwyższona odporność na wyładowania elektrostatyczne.
 • Poziom 17  
  Nieco inna wersja TWIDO niż te co ja używam ale przyjrzyj sie przez lupę na zaznaczony scalak, dodatkowo zaznaczyłem diódkę wpiętą między linie RS485 przy złączu. Duże prawdopodobieństwo że ona też uszkodzona.
 • Poziom 15  
  Powiedz mi jeszcze jedno ;) w instrukcji pisze że jest nawet komunikacja rs232 rxt txd ;/ może z pubuję połączyć się z nim po rs232 ;/ może to nie wina 485 tylko program się zapętlił i dla tego nie ma komunikacji :(
 • Poziom 17  
  TWDLCAA24DRF ma standardowo tylko port 1 i jest na nim tylko RS485. Jakby sie program zapętlil/zawiesił to klasyczny twardy restart by go podniósł.