Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bios Asus - modyfikacja i integracja modułów

05 Sie 2008 13:22 3321 5
 • Poziom 10  
  mam problem z integracją modułu Via vt6421a (kontroler Sata) pod biosem płyty głównej Asus A7V8X-X. Używałem biosu 1014-002 ze strony asusa oraz 6421V431.rom z tematu: tutaj.
  Wiedząc, że to jest bios Award używałem programu cbrom (wersje: 1.82 2.07 i 2.15).
  Po sprawdzeniu z przełącznikiem /D po kompilacji występowały krzaki.
  Wszystko potwierdził gsm_virus za co wielkie dzięki. :D
  Czy może ktoś już miał podobny problem i udało mu się z tym wygrać?
  dzięki za pomoc
  pozdro
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Ponieważ nie zajmuję się tym zawodowo niczym "TaiPan" , a po prostu musiałem sam zmodyfikować BIOS dla swojej płyty Epox'a, to wiedza pozostała.
  Wracając do tematu to CBROM nie potrafi () , lub ma jakiś nieznany mi dotąd błąd.
  Sprawdzę jeszcze inne kompilatory, dekompresatory (może któryś obsłuży twój BIOS).
 • Poziom 10  
  i jak? udało się? :)
  ja też próbowałem z kilkoma programami i nic :/
  chyba to jest problem nie do rozwiązania...
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Yanas napisał:
  chyba to jest problem nie do rozwiązania...
  Nie mogę powiedzieć, czy kiedykolwiek da się "dorzucić moduł" Sata do tego BIOSu, ale... twoja płyta ma dość specyficzny BIOS, jak już zauważyłeś ma to swoje dobre i złe strony.
  Dobre jest to że np. jak "uwali" się BIOS, to można użyć CrashFree przywracania za pomocą boot'owalnej dyskietki z biosem i prog. AFlash (musi być na płycie CD, tej ze sterownikami) (niestety nigdy nie byłem zmuszony użyć tej opcji i nie jest to jeszcze przeze mnie "opcykane")
  Złe strony wychodzą podczas próby edycji w/w Biosu... dlatego iż większość softu jest przygotowana pod działanie standardowego narzędzia do updatu biosu Awarda jakim jest AwdFlash (twój ma Aflash oraz Asus EZ Flash).

  Jeżeli bardzo Tobie zależy na sprawdzeniu czy rzeczywiście ten problem można ominąć, to prosił bym o zrobienie małego testu.
  Test polegał by na tym:
  - ściągnąć WinFlash -> np. stąd WinFlash
  - rozpakować i uruchomić (jeżeli się uruchomi to proszę sprawdzić czy rozpoznaje kość i wersje BIOSu) opcja >View -> BIOS Information...
  jako przykład screen z mojego biosu poniżej
  Bios Asus - modyfikacja i integracja modułów

  Zrób screena (klawisz Print Screen, następnie otwórz Paint'a wklej i zapisz) , jak rozpozna prawidłowo typ Biosu i kości to wklej to do tego tematu.
  Dalsza czynności są uzależnione od tego, czy WinFlash poprawnie wykrył kość i typ biosu.
  Jeżeli wszystko jest poprawnie wykryte, to nic nas nie broni by zrobić kopie BIOSu, już wgranego w kość BIOSu, który to użytkujesz aktualnie.
  W WinFlash wybierz opcje
  >File >Save Old BIOS Bios Asus - modyfikacja i integracja modułów i zapisz plik BIOSu.
  Następnie możesz sprawdzić czy w/w plik da się już edytować za pomocą CBrom (proszę również podesłać mi ten wyciągnięty plik biosu na e-mail, adres e-mail ten sam co podsyłałem Tobie ten prog. BiosEdit).

  Istnieje jeszcze jedna bardziej ryzykowna możliwość... ale na razie proszę użyć WinFlash'a. A i jeszcze jedno jak WinFlash żle rozpozna, lub w ogóle nie rozpozna biosu, to proszę nic nie wgrywać za jego pomocą... to chyba logiczne, ale wolę uprzedzić.
 • Poziom 10  
  Sorki, że tak późno (wyjazd).

  Niestety, nie rozpoznaje wszystkich parametrów Biosu:
  Bios Asus - modyfikacja i integracja modułów

  Nawet nie jest możliwe zapisanie aktualnej wersji do pliku:
  Bios Asus - modyfikacja i integracja modułów

  Dodam jeszcze, że wersja, którą mam jest to ta ostatnia wersja ze strony (flashowałem ją jakiś czas temu), czyli ta ma której przeprowadzaliśmy testy.

  Może spróbujemy tej bardziej ryzykownej możliwości? ;>
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Yanas napisał:
  Może spróbujemy tej bardziej ryzykownej możliwości? ;>
  Raczej chciałeś powiedzieć, ze chcesz spróbować, najbardziej ryzykownej i nie przetestowanej możliwości...
  A więc pytanie do Ciebie kolego Yanas; Czy jesteś pewien i chcesz być pierwszym testerem, który sprawdzi na "własnej skórze" a raczej własnym sprzęcie ów BIOS :?:

  Jeżeli tak, to podeśle plik BIOSu Tobie na e-mail... jeżeli okaże się skuteczny i sprawny, można go umieścić na forum z tzw. "czystym sumieniem"

  Jednak przed jakąkolwiek działalnością, proszę o zapoznanie się z instrukcją obsługi do twojej płyty, a w szczególności rozdziałem "CrashFree BIOS feature" i przygotować sobie odpowiednie dyskietki... bo jeżeli zaistnieje jakikolwiek błąd i BIOS zostanie "uwalony", to będzie możliwość flash'owania poprawnym biosem z dyskietki... ostateczność to zakup kości z zaprogramowanym biosem, lub programator (ponowne programowanie kości poprawnym biosem).

  Więc proszę o przemyślenie tego, wszelkie "za" i "przeciw" ... i podjęcie męskiej decyzji... bo nie wiem czy stać cię na takie ryzyko?

  --- DODANO 2008-09-10 ---
  Została jeszcze ostatnia możliwość jaką znam, a mianowicie "zgranie" = zapis do pliku aktualnego BIOSa , za pomocą UniFlash'a v1.40 tu opis jak to zrobić.
  Tylko że w Twoim przypadku UniFlash musi być uruchamiany z taką opcją
  Cytat:
  uniflash -ASUS
  , to z powodu prod. pł. gł.