Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie maszyn rolniczych przez GPS

czarownik2 05 Sie 2008 16:13 8165 19
  • #1 05 Sie 2008 16:13
    czarownik2
    Poziom 10  

Ostatnimi czasy mam mały problem z brakiem czasu.
    Ponieważ przejąłem gospodarstwo rolne po rodzicach i muszę teraz sam wszystko doglądać. Najbardziej męczące jest praca w polu oranie, bronowanie, talerzowanie itp. Nic nie robisz tylko jeździsz w kółko (spore marnotrawstwo czasu), ponieważ ta prace czyli sterowanie ciągnikiem bez większego problemu mógł by wykonać robot.
    Czyli wpadłem na pomysł, aby sterować ciągnik rolniczy za pomocą GPS przy najbardziej męczących pracach takich jak sprężynowanie, bronowanie, talerzowanie.
    Już skombinowałem silnik do obracania kierownicą z (silnika od wycieraczek)
    Pomyślałem o kontrolowaniu promienia skrętu kół za pomocą czujnika analogowego wyciągniętego z joysticka, który zamontuję na głowie przegubu aby promień skrętu nie przekraczał 45 stopni. Drugi czujnik można zainstalować na przegubie podnośnika aby wiedzieć na jakiej wysokości się znajduje narzędzie robocze.
    Oraz silniczek do opuszczania i podnoszenia co już wymyśliłem.
    Teraz brakuje najważniejszej rzeczy sterowania do tego wszystkiego czyli jakiś pomysł aby zintegrować ten cały układ czyli GPS miał by współrzędne boków pola i obliczył by spiralę o skoku 2 metry i sterował tak ciągnik aby jeździł po niej za pomocą kierownicy i przy zakrętach powyżej 40 stopni podnosił urządzenie robocze a następnie je opuszczał po wykonaniu zakrętu.

Rysunek trasy do pokonania
    Sterowanie maszyn rolniczych przez GPS

Mam 2 silniki jeden do sterownia kierownicą i jeden do gałki podnośnika
    Komputer + przetwornica 220V
    15 kanałowy odbiornik GPS USB
    Ciągnik rolniczy ursus c-360

Potrzebuję schematy konstrukcji (możliwe styczników) do sterownia silnikami na 12 z komputera
    Oraz coś co by pozwoliło aby komputer mógł korygować tor jazdy zgodnie z GPS.

Nie wiem co jeszcze przegapiłem. Pomysł wydaje nie trudny ale nie możliwe ze ciężko będzie go wdrożyć.
    Z góry dziękuję za pomoc.

0 19
  • #2 05 Sie 2008 17:47
    krzychS
    Poziom 29  

Pomysł jest oryginalny. Wykonanie elektroniki będzie proste, ponieważ sterowanie nie jest skomplikowane. Trzeba będzie jeszcze zaprogramować komputer.

Uwagi:
    - trzeba sterować jeszcze napędem ciągnika,
    - co się stanie gdy robociągnik wiedzie na ... dziecko !!!

0
  • #3 05 Sie 2008 18:37
    _Robak_
    Poziom 33  

I tylko czekac az cos pojdzie nie tak i kogos pokroisz swoja machina;> Pomysl troche niepowazny, to nie ma byc robocik sterowany ktory co najwyzej najedzie komus na stope

0
  • #4 05 Sie 2008 19:06
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pomysł ciekawy, ale wykonanie rodem z "pomysłowego Dobromira". Chociaż nie! Przepraszam Dobromira! Czy ty myślisz, ze da się to zrobić stosując stary silnik z wycieraczek? Czujnik ze starego joysticka? A co dalej? Co z systemami zabezpieczenia? Co z sytuacjami anormalnymi i niebezpieczeństwami? Co z ochroną ludzi i mienia?
    Jakby to było takie proste, to już dawno pół tego lepiej cywilizowanego świata miała tak działające sprzęty. A jakoś nie ma... Zastanowiłeś sie przez chwilę czemu?

0
  • #5 05 Sie 2008 20:37
    mrrudzin
    Poziom 39  

Aż się włosy jeżą na samą myśl...

Zabezpieczenie sytuacji że ktoś wchodzi pod koła tego typu zabawki zajmie duużo więcej czasu, pracy, przemyśleń niż samego układu serującego maszyną...

Jeśli chodzi o sytuacje anomalne - tu również milion pomysłów. A co się stanie gdy...

Jeśli jednak doszłoby do realizacji - warto pomyśleć o warunkach w jakich będzie pracowało urządzenie. Szeroko zmienna temperatura, kurz, wilgoć... i drgania - dużo drgań.

Serce układu komputer "domowy" długo takiego traktowania nie wytrzyma... Teraz wyobraź sobie, że urządzenie ora Ci pole, następuje zwiecha systemu i ciągnik jedzie przed siebie - tratując wszystko co napotka po drodze...

0
  • #6 05 Sie 2008 20:57
    piterek-23
    Poziom 32  

A może zdalne sterowanie ?
    Siedzisz sobie w cieniu, pijesz... herbatę i sterujesz traktorem-masz go "na oku" :)

0
  • #7 05 Sie 2008 22:46
    krzychS
    Poziom 29  

mrrudzin "zwiecha systemu" to nie problem od tego jest watchdog i inne systemy zabezpieczeń elektroniki.

Myślę że projekt nie powinien odrazu zostać wyrzucony.

Mam takie pytanie: Z jaką prędkością porusza się traktor w polu ?

0
  • #8 05 Sie 2008 23:38
    czarownik2
    Poziom 10  

prędkość ciągnika podczas pracy to około 0,5 do 1 km na godzinę
    pomyślałem o zamocowaniu odbijacza na odległości ok 1 m przed ciągnikiem który by go gasił po dotknięciu do czegoś
    a co do drgań to siedzisko kierowcy jest dobrze resorowane
    sterownie obrotami silnika nie potrzebne ponieważ jest blokada obrotów silnika manetką rzeczną (tzw. tempomat na obroty) ustawiam jeden bieg i w drogie

jak by była możliwość to mógł bym zastosować walkie takie do którego podłączył bym modem i śledził postępy z chałupy

mam jeszcze 2 kamery internetowe 2 mpx pod USB ale nie mam pojęcia co do tego w jaki sposób by je wykorzystać chodzi o oprogramowanie

0
  • #9 05 Sie 2008 23:59
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

:arrow: czarownik2, po przeczytaniu tematu i "założeń" odnoszę wrażenie że nie miałeś okazji jeszcze porządnej orki/bronowania doświadczyć. Zastanów się jeszcze raz nad manewrami jakie musi zrobić ciągnik przy wykonywaniu tych prac - ile "zmysłów" jest potrzebnych żeby zapanować nad kierowaniem/zmianą biegów/regulacją podnośnika itd? Obawiam się że nikt nie zastąpi w tej roli człowieka. Nie wspominając już o sytuacjach niestandardowych (patrz wymienione już wyżej) plus wiele innych (dosłownie) czyhających w ziemi i nie tylko.

0
  • #10 06 Sie 2008 00:17
    krzychS
    Poziom 29  

crazy_phisic napisał:

Cytat:
    Obawiam się że nikt nie zastąpi w tej roli człowieka.

Chyba już kiedyś słyszałem podobne wypowiedzi: jak chciano zrobotyzować taśmy produkcyjne, czy że latać mogą tylko ptaki.

:arrow: Prędkość jazdy jest niewielka, więc "zamocowanie odbijacza" jest ciekawym rozwiązaniem. Kamerki idealnie nadawałyby się jako oczy dla sztucznej inteligencji, ale to pieśń przyszłości.

Kombinuj dalej. Czym dłużej będziesz nad tym myśleć, tym więcej wniosków wyciągniesz :)

pozdrawiam.

0
  • #11 06 Sie 2008 07:56
    mrrudzin
    Poziom 39  

Cytat:

mrrudzin "zwiecha systemu" to nie problem od tego jest watchdog i inne systemy zabezpieczeń elektroniki.

Przeważnie mało które zdarzenie niestandardowe stanowi wielki problem - ale trzeba je wszystkie przewidzieć...

Pomyślałbym o zabezpieczeniu obszaru w którym ma pracować maszyna tak aby wejście kogo/czekokolwiek w obszar pracy zatrzymałoby maszynę. W przemyśle do takich zadań stosuje się kurtyny świetlne, ale to rozwiązanie dosyć drogie. Ewentualnie za pomocą kamer sprawdzać czy nic w obszarze pracy "nie przybyło".
    Druga sprawa - jeśli jest GPS, to możnaby napisać program, wprowadzić do niego współrzędne skrajnych wierzchołków pola i w razie wyjechania "poza" zatrzymywać wszystko.

0
  • #12 06 Sie 2008 14:42
    Maly
    Poziom 28  

Autor i pomagający chyba jaja sobie robią...

0
  • #13 06 Sie 2008 19:26
    borysek1414
    Poziom 9  

ci chyba na głowę coś ciężkiego spadło ciągnik ursus c-360 jeździ z prędkościową nawet do 30 km na H!!!!!!!!!!! a w polu to gdzieś od 2 km na h do 15ka na H. a jak on dojedzie na pole co ??????

0
  • #14 07 Sie 2008 13:57
    skuras
    Poziom 16  

Orką jeszcze sa inne problemy jak różna gleba, na niektórych okładnice się bardzo oklejają. Albo inna sytuacja - nie ma kawałka pola o jednolitej glebie więc pług zachowuje się bardzo róznie na piasku a innaczej na glince. Na hali produkcyjnej mamy do czynienia z jednolitymi warunkami, z tym samym położeniem itp. Rolnik który sam wykonuje orkę ma czasami duże problemy a co tu komputer. Samo prowadzenie kierownicy wzdłuż bruzdy to już jest mała gimnastyka

0
  • #15 08 Sie 2008 22:41
    czarownik2
    Poziom 10  

dobra dajmy spokój orce to zbyt skomplikowne jak na początek
    mam jeszcze lepszy pomysł pierwsze okrążenie jadę ja a by kalibrować urządzenie do rozmiaru i kształtu pola a następnie ustawiam bieg i gaz i wysiadam a on będzie sam przez kilka godzin
    jeszcze trzeba pomyśleć nad czymś co by ewentualnie wyłączyło ciągnik zdalnie gdyby się coś zawiodło i by nie uciekł zbyt daleko lub skończyło się paliwo (coś niezależnego dopalane poprzez sms albo poprzez dzwonienie ale do tego pogrzebny jest chyba terminal)
    może jak by zastosować te kamerki można by zastosować w postaci kolorowych tabliczek na obrzeżach pola aby widział lub na miejscach zakrętów

0
  • #16 10 Sie 2008 21:07
    krzychS
    Poziom 29  

Jeśli dalej myślisz o tym to:
    - kalibracja jazdą jest zbędna, gdyż warunki nigdy nie są powtarzalne,
    - silnik będzie wyłączała odpowiednio zaprojektowana elektronika i oprogramowanie,
    - kamerki i tabliczki to słaby pomysł, ponieważ taki punkt odniesienia, jest bardzo zawodny (zabrudzenia, uszkodzenie tabliczki lub kradzież z pola).

0
  • #17 20 Sie 2008 00:07
    mikomir
    Poziom 15  

Witam,
    Do sterowania maszyn na odległość (wyłączając ciągniki, itp) nadają się moduły telemetryczne GSM - MT-101 firmy Inventia. Taki moduł zawiera w sobie także sterownik PLC ( 8 x I + 8 x I/O + 2 x wej. analog 4-20 mA). Moduły mogą wymieniać informację między sobą, lub można stworzyć sieć przy odpowiedniej konfiguracji (komputer + modem MT-202). Moduły mają duże możliwości, proponuję odwiedzić stronę producenta. Jedyny minus takiego rozwiązania to koszty kart SIM (abonament).

0
  • #18 20 Sie 2008 09:42
    Brosper
    Poziom 14  

Ja radzę sobie od razu odpuścić. Praca ta nie wykona się tak jak powinna. ciągnik może się wywrócić o coś zahaczyć albo tak jak ktoś napisał ktoś może wpaść pod ciągnik a ty nawet nie będziesz wiedział. Może coś się stać popsuć sterowanie i ciągnik pojedzie w siną dal rozbijając się o coś, wpadając do rowu albo co gorsza przez pole sąsiada.

0
  • #19 08 Lip 2010 23:42
    peter_spider
    Poziom 10  

Niezły pomysł, lecz nie realny.

0
  • #20 09 Lip 2010 16:25
    1222722
    Użytkownik usunął konto