Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie maszyn rolniczych przez GPS

czarownik2 05 Aug 2008 16:13 8612 19
 • #1
  czarownik2
  Level 12  
  Ostatnimi czasy mam mały problem z brakiem czasu.
  Ponieważ przejąłem gospodarstwo rolne po rodzicach i muszę teraz sam wszystko doglądać. Najbardziej męczące jest praca w polu oranie, bronowanie, talerzowanie itp. Nic nie robisz tylko jeździsz w kółko (spore marnotrawstwo czasu), ponieważ ta prace czyli sterowanie ciągnikiem bez większego problemu mógł by wykonać robot.
  Czyli wpadłem na pomysł, aby sterować ciągnik rolniczy za pomocą GPS przy najbardziej męczących pracach takich jak sprężynowanie, bronowanie, talerzowanie.
  Już skombinowałem silnik do obracania kierownicą z (silnika od wycieraczek)
  Pomyślałem o kontrolowaniu promienia skrętu kół za pomocą czujnika analogowego wyciągniętego z joysticka, który zamontuję na głowie przegubu aby promień skrętu nie przekraczał 45 stopni. Drugi czujnik można zainstalować na przegubie podnośnika aby wiedzieć na jakiej wysokości się znajduje narzędzie robocze.
  Oraz silniczek do opuszczania i podnoszenia co już wymyśliłem.
  Teraz brakuje najważniejszej rzeczy sterowania do tego wszystkiego czyli jakiś pomysł aby zintegrować ten cały układ czyli GPS miał by współrzędne boków pola i obliczył by spiralę o skoku 2 metry i sterował tak ciągnik aby jeździł po niej za pomocą kierownicy i przy zakrętach powyżej 40 stopni podnosił urządzenie robocze a następnie je opuszczał po wykonaniu zakrętu.

  Rysunek trasy do pokonania
  Sterowanie maszyn rolniczych przez GPS  Mam 2 silniki jeden do sterownia kierownicą i jeden do gałki podnośnika
  Komputer + przetwornica 220V
  15 kanałowy odbiornik GPS USB
  Ciągnik rolniczy ursus c-360

  Potrzebuję schematy konstrukcji (możliwe styczników) do sterownia silnikami na 12 z komputera
  Oraz coś co by pozwoliło aby komputer mógł korygować tor jazdy zgodnie z GPS.

  Nie wiem co jeszcze przegapiłem. Pomysł wydaje nie trudny ale nie możliwe ze ciężko będzie go wdrożyć.
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  krzychS
  Level 29  
  Pomysł jest oryginalny. Wykonanie elektroniki będzie proste, ponieważ sterowanie nie jest skomplikowane. Trzeba będzie jeszcze zaprogramować komputer.

  Uwagi:
  - trzeba sterować jeszcze napędem ciągnika,
  - co się stanie gdy robociągnik wiedzie na ... dziecko !!!
 • #3
  _Robak_
  Level 33  
  I tylko czekac az cos pojdzie nie tak i kogos pokroisz swoja machina;> Pomysl troche niepowazny, to nie ma byc robocik sterowany ktory co najwyzej najedzie komus na stope
 • #4
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Pomysł ciekawy, ale wykonanie rodem z "pomysłowego Dobromira". Chociaż nie! Przepraszam Dobromira! Czy ty myślisz, ze da się to zrobić stosując stary silnik z wycieraczek? Czujnik ze starego joysticka? A co dalej? Co z systemami zabezpieczenia? Co z sytuacjami anormalnymi i niebezpieczeństwami? Co z ochroną ludzi i mienia?
  Jakby to było takie proste, to już dawno pół tego lepiej cywilizowanego świata miała tak działające sprzęty. A jakoś nie ma... Zastanowiłeś sie przez chwilę czemu?
 • #5
  mrrudzin
  Level 39  
  Aż się włosy jeżą na samą myśl...

  Zabezpieczenie sytuacji że ktoś wchodzi pod koła tego typu zabawki zajmie duużo więcej czasu, pracy, przemyśleń niż samego układu serującego maszyną...

  Jeśli chodzi o sytuacje anomalne - tu również milion pomysłów. A co się stanie gdy...

  Jeśli jednak doszłoby do realizacji - warto pomyśleć o warunkach w jakich będzie pracowało urządzenie. Szeroko zmienna temperatura, kurz, wilgoć... i drgania - dużo drgań.

  Serce układu komputer "domowy" długo takiego traktowania nie wytrzyma... Teraz wyobraź sobie, że urządzenie ora Ci pole, następuje zwiecha systemu i ciągnik jedzie przed siebie - tratując wszystko co napotka po drodze...
 • #6
  piterek-23
  Level 33  
  A może zdalne sterowanie ?
  Siedzisz sobie w cieniu, pijesz... herbatę i sterujesz traktorem-masz go "na oku" :)
 • #7
  krzychS
  Level 29  
  mrrudzin "zwiecha systemu" to nie problem od tego jest watchdog i inne systemy zabezpieczeń elektroniki.

  Myślę że projekt nie powinien odrazu zostać wyrzucony.

  Mam takie pytanie: Z jaką prędkością porusza się traktor w polu ?
 • #8
  czarownik2
  Level 12  
  prędkość ciągnika podczas pracy to około 0,5 do 1 km na godzinę
  pomyślałem o zamocowaniu odbijacza na odległości ok 1 m przed ciągnikiem który by go gasił po dotknięciu do czegoś
  a co do drgań to siedzisko kierowcy jest dobrze resorowane
  sterownie obrotami silnika nie potrzebne ponieważ jest blokada obrotów silnika manetką rzeczną (tzw. tempomat na obroty) ustawiam jeden bieg i w drogie

  jak by była możliwość to mógł bym zastosować walkie takie do którego podłączył bym modem i śledził postępy z chałupy

  mam jeszcze 2 kamery internetowe 2 mpx pod USB ale nie mam pojęcia co do tego w jaki sposób by je wykorzystać chodzi o oprogramowanie
 • #9
  crazy_phisic
  VIP Meritorious for electroda.pl
  :arrow: czarownik2, po przeczytaniu tematu i "założeń" odnoszę wrażenie że nie miałeś okazji jeszcze porządnej orki/bronowania doświadczyć. Zastanów się jeszcze raz nad manewrami jakie musi zrobić ciągnik przy wykonywaniu tych prac - ile "zmysłów" jest potrzebnych żeby zapanować nad kierowaniem/zmianą biegów/regulacją podnośnika itd? Obawiam się że nikt nie zastąpi w tej roli człowieka. Nie wspominając już o sytuacjach niestandardowych (patrz wymienione już wyżej) plus wiele innych (dosłownie) czyhających w ziemi i nie tylko.
 • #10
  krzychS
  Level 29  
  crazy_phisic napisał:
  Quote:
  Obawiam się że nikt nie zastąpi w tej roli człowieka.

  Chyba już kiedyś słyszałem podobne wypowiedzi: jak chciano zrobotyzować taśmy produkcyjne, czy że latać mogą tylko ptaki.

  :arrow: Prędkość jazdy jest niewielka, więc "zamocowanie odbijacza" jest ciekawym rozwiązaniem. Kamerki idealnie nadawałyby się jako oczy dla sztucznej inteligencji, ale to pieśń przyszłości.

  Kombinuj dalej. Czym dłużej będziesz nad tym myśleć, tym więcej wniosków wyciągniesz :)

  pozdrawiam.
 • #11
  mrrudzin
  Level 39  
  Quote:

  mrrudzin "zwiecha systemu" to nie problem od tego jest watchdog i inne systemy zabezpieczeń elektroniki.


  Przeważnie mało które zdarzenie niestandardowe stanowi wielki problem - ale trzeba je wszystkie przewidzieć...

  Pomyślałbym o zabezpieczeniu obszaru w którym ma pracować maszyna tak aby wejście kogo/czekokolwiek w obszar pracy zatrzymałoby maszynę. W przemyśle do takich zadań stosuje się kurtyny świetlne, ale to rozwiązanie dosyć drogie. Ewentualnie za pomocą kamer sprawdzać czy nic w obszarze pracy "nie przybyło".
  Druga sprawa - jeśli jest GPS, to możnaby napisać program, wprowadzić do niego współrzędne skrajnych wierzchołków pola i w razie wyjechania "poza" zatrzymywać wszystko.
 • #12
  Maly
  Level 31  
  Autor i pomagający chyba jaja sobie robią...
 • #13
  borysek1414
  Level 10  
  ci chyba na głowę coś ciężkiego spadło ciągnik ursus c-360 jeździ z prędkościową nawet do 30 km na H!!!!!!!!!!! a w polu to gdzieś od 2 km na h do 15ka na H. a jak on dojedzie na pole co ??????
 • #14
  skuras
  Level 16  
  Orką jeszcze sa inne problemy jak różna gleba, na niektórych okładnice się bardzo oklejają. Albo inna sytuacja - nie ma kawałka pola o jednolitej glebie więc pług zachowuje się bardzo róznie na piasku a innaczej na glince. Na hali produkcyjnej mamy do czynienia z jednolitymi warunkami, z tym samym położeniem itp. Rolnik który sam wykonuje orkę ma czasami duże problemy a co tu komputer. Samo prowadzenie kierownicy wzdłuż bruzdy to już jest mała gimnastyka
 • #15
  czarownik2
  Level 12  
  dobra dajmy spokój orce to zbyt skomplikowne jak na początek
  mam jeszcze lepszy pomysł pierwsze okrążenie jadę ja a by kalibrować urządzenie do rozmiaru i kształtu pola a następnie ustawiam bieg i gaz i wysiadam a on będzie sam przez kilka godzin
  jeszcze trzeba pomyśleć nad czymś co by ewentualnie wyłączyło ciągnik zdalnie gdyby się coś zawiodło i by nie uciekł zbyt daleko lub skończyło się paliwo (coś niezależnego dopalane poprzez sms albo poprzez dzwonienie ale do tego pogrzebny jest chyba terminal)
  może jak by zastosować te kamerki można by zastosować w postaci kolorowych tabliczek na obrzeżach pola aby widział lub na miejscach zakrętów
 • #16
  krzychS
  Level 29  
  Jeśli dalej myślisz o tym to:
  - kalibracja jazdą jest zbędna, gdyż warunki nigdy nie są powtarzalne,
  - silnik będzie wyłączała odpowiednio zaprojektowana elektronika i oprogramowanie,
  - kamerki i tabliczki to słaby pomysł, ponieważ taki punkt odniesienia, jest bardzo zawodny (zabrudzenia, uszkodzenie tabliczki lub kradzież z pola).
 • #17
  mikomir
  Level 16  
  Witam,
  Do sterowania maszyn na odległość (wyłączając ciągniki, itp) nadają się moduły telemetryczne GSM - MT-101 firmy Inventia. Taki moduł zawiera w sobie także sterownik PLC ( 8 x I + 8 x I/O + 2 x wej. analog 4-20 mA). Moduły mogą wymieniać informację między sobą, lub można stworzyć sieć przy odpowiedniej konfiguracji (komputer + modem MT-202). Moduły mają duże możliwości, proponuję odwiedzić stronę producenta. Jedyny minus takiego rozwiązania to koszty kart SIM (abonament).
 • #18
  Brosper
  Level 14  
  Ja radzę sobie od razu odpuścić. Praca ta nie wykona się tak jak powinna. ciągnik może się wywrócić o coś zahaczyć albo tak jak ktoś napisał ktoś może wpaść pod ciągnik a ty nawet nie będziesz wiedział. Może coś się stać popsuć sterowanie i ciągnik pojedzie w siną dal rozbijając się o coś, wpadając do rowu albo co gorsza przez pole sąsiada.
 • #19
  peter_spider
  Level 11  
  Niezły pomysł, lecz nie realny.
 • #20
  User removed account
  User removed account