Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RADMOR 5102-T - brak stereo (nie chodzi o radio)

05 Sie 2008 20:52 2302 6
 • Poziom 1  
  Witam,
  problem polega na tym, że Radmorek zaczął grać mono. Soundblasterowy test to potwierdza - głos lektora odczytującego nazwę kanału leci "ze środka" - zarówno lewy i jak prawy dźwięk leci przez oba głośniki. Na słuchawkach wpiętych bezpośrednio do karty jest ok - lewy to lewy, prawy to prawy.

  Czy ważną będzie informacja, że od jakiegoś czasu jeden z kanałów grał ciszej i musiałem pomagać sobie balansem?

  Pytanie - co to może być i który układ/układy należy wymienić?

  Pozdrawiam i dziękuję,
  s.
 • TestoTesto
 • Poziom 15  
  Może masz kabel monofoniczny, a sam o tym nie wiesz. Jeśli masz pewność że kabel jest ok, sprawdź w kompie (chyba z niego odtwarzasz nagrania) czy nie masz wyłączonego stereo czy coś (chyba że np na słuchawkach jest ok) A potem sprawdź czy Radmora ktoś nie przerabiał... znam cudaków, którzy podczas awarii np prawego kanału podłączają kble wyjściowe od lewego (rozgałęziają) i gotowe, ale potem mają pretensję na brak stereo, czy "dziwne stereo" sprawdź czy u Ciebie ktoś tak nie nawalił.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jeśli chodzi o to że jeden kanał gra ciszej, to w Radmorach bardzo często zdarza się że potencjometry są brudne, nie muszą wcale trzeszczeć, sam się z czymś takim spotkałem, sprawdź je i przeczyść spirytusem lub najlepiej płynem Kontakt PR (do kupienia w większości sklepów elektronicznych).
 • TestoTesto
 • Poziom 13  
  Witam
  W wcześniejszych modelach OR5100 i OR5102 spora część usterek jest rozpoznawalna nie tylko po opisie zauważonych objawów, ale i również po wskazaniach wskaźników wychyłowych.

  Brak stereo występował np. przy usterce w module PPcz. Dioda stero nie zapala się, brak odsłuchu efektu stereo. Wskaźnik poziomu sygnału wcale się nie wychyla, albo wychyla się słabo.

  W PPcz najczęściej uszkadzały się C203, C206, C217, C224. Zacznij na poczatek od sprawdzenia jakie masz napięcie na bazie tranzystora T201 - powinno być około 5V

  ******************
  Moduł Automatyki - PPA padał bardzo rzadko, ale i takie przypadki bywały. Najczęśuej uszkadzał się UL1111.

  ******************
  Moduł dekodera PSD - przyczyną braku stereo może być też przerwa na lutach nóżek filtrów L301, L302

  Bardzo rzadko, ale jednak się przytrafiało padał układ scalony UL1601 - zalecam pomiar i sprawdzenie napięc według schematu.

  ******************
  zasilacz -moduł PZS - daje dwa napiecia wyjściowe 18V i 40V. Poprawność tych napięć możesz szybko i bez ryzyka sprawdzić na pionowej płytce RAMKI FM - na wysokości dekodera znajdziesz dwa odsłonięte punkty lutownicze. W tyc miejscach najwygodniej i najbezpieczniej sprawdzisz ,czy zasilacz daje 18V i 40V

  W praktyce dość często uszkadzał się zasilacz 18V, a w nim charakterystycznie spalał się R1217 o wartości 18Ω, oraz tranzystor T1201 BD135 - dostawał zwarcie KE
 • Spec od sprzętu Unitra
  Salida Może coś tam się znasz ale czytać to chyba nie potrafisz! Autor pisze w tytule że, nie chodzi o radio!
 • Poziom 21  
  Ustaw "cicho" muzykę, następnie namierz potencjometr od regulacji głośności. Środkową nóżkę (nie pomyl z górnym odczepem od układu kontur) od prawego kanału zewrzyj do masy(np. z gniazda wejściowego RCA), w prawym głośniku powinna być cisza. Następnie zrób to samo z lewym kanałem.

  Zachowaj przy tym OSTROŻNOŚĆ, przypadkowe zwarcie w niewłaściwym miejscu może nie tylko spalić wzmacniacz, ale i głośniki! Pamiętaj też o występowaniu w obudowie napięcia sieciowego 230V.
 • Poziom 23  
  Ze swojej strony proponowałbym najpierw sprawdzić Radmora poprzez podłączenie zupełnie innego źródła sygnału dla wzmacniacza. Jakoś nie bardzo widzę możliwość żeby wzmacniacz stereo sam z siebie zaczął grać mono. Chyba jedyna możliwość to zwarcie kabelków sygnałowych np w okolicy wtyczek do płytek wzmacniacza napięciowego z regulacją głośności lub regulacji barwy/balansu.
 • Poziom 13  
  Witam
  jak sobie przypominam, to wersja TE ma przecież dodatkowe gniazdo do podłączenia korektora. Dawno już tego modelu nie miałem w rękach, więc i pamięć może mnie zawodzić. Dlatego zastanawiam się, czy aby to gniazdo nie było w komplecie z ,,zagłuszką". Jeżeli tak , to sugeruję sprawdzić połączenia w tym wtyku - który ma krosować gniazdo do korektora.