Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie znajdę schemat miernika syganłu w.cz?

05 Sie 2008 22:31 2286 4
 • Poziom 22  
  Witam szukam schematu diodowego miernika sygnału w.cz
  Chodzi o miernik taki jak stosuję się do ustawiania anten tv.
  Częstotliwość jaka mnie interesuje to 446MHz.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 35  
  Od tego z czego pobierzesz sygnał i o jakim poziomie, będzie zależało rozwiązanie układowe. Najprościej to zrobić powielacz niesymetryczny na dwóch diodach GD507 (lub Schotty'ego) i podać napięcie stałe z niego do ustroju megnetoelektrycznego przez potencjometr do regulacji czułości. Możesz też kupić V640 z sondą i po kłopocie. Może też być woltomierz lampowy (chodzą do 500MHz). Jak masz tylko diody AAP i DOG to pociągnie to do ok. 100MHz.

  Ciekawostka.
  Kiedyś na wspomnianym prymitywnym powielaczu wpiętym pomiędzy konwerter LNB, a tuner satelitarny udało mi się zestroić antenę sat. Zrobiłem go na DOG62. Wyjście obciążyłem rezystorem 10KΩ. Do wyjścia podpiąłem porządny, radziecki multimetr cyfrowy. Przy optimum nastawienia anteny miałem 10µV.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Moderator
  Cześć.

  maciej_333 napisał:
  ...Kiedyś na wspomnianym prymitywnym powielaczu wpiętym pomiędzy konwerter LNB, a tuner satelitarny udało mi się zestroić antenę sat...


  To naprawdę sukces. Może nam opiszesz jak ją stroiłeś ?
  Jak zmieniałeś parametry/ wymiary paraboli ? To była antena własnej roboty ?
  A nie lepiej było za parę zł. kupić gotową antenę. One są fabrycznie zestrojone. Wstawiasz konwerter w ognisko i po kłopocie. Nie trzeba nic stroić.
 • Poziom 35  
  Antena była gotowa. Jest to zwykła antena paraboliczna. Zastosowana do telewizji n. Stroiłem zwyczajnie azymut, elewację i kąt skręcenia konwertera. Taki prymitywny pomiar pozwalał na odróżnienie tego czy odbieramy szum, czy coś użytecznego. Szum był niski ok. 0,5-1µV i stabiliny co do swojej wartości międzyszczytowej. Jak już widziałem, że mam transponder, to stroiłem na max i potem schodziłem z dachu i patrzyłem czy tuner rozumie co odebrał. HotBird ma coś 4-5 transponderów, więc kilka razy ustawiałem.

  W sumie to nic takiego, jednak ciekawostką jest to, że jakieś niezwykłe diody nie są potrzebne do wykonania wskaźnika sygnału sat. Katalog mówi, że DOG pójdzie do 100MHz z konwertera mamy ok. 1GHz. Powielacz umieściłem wewnątrz obudowy po rozdzielaczu antenowym.

  Z takim wskaźnikiem http://www.eres.alpha.pl/elektronika/readarticle.php?article_id=220 zestroiłem stopień mocy swojego pierwszego nadajnika UKF na lampie PCC88. Z dobrą anteną dostrojoną do wyjścia miałem kilkaset metrów zasięgu.
 • Moderator
  Cześć.

  To znaczy, że wcale nie stroiłeś tej anteny, tylko po prostu ją ustawiałeś we właściwym kierunku.
  Strojenie anteny polega na czymś zupełnie innym, ale to nie jest tematem dyskusji.