Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System alarmowy

cobra210 22 Lut 2004 20:40 6740 28
  • #1 22 Lut 2004 20:40
    cobra210
    Poziom 14  

Poszukuję ciekawych rozwiązań układów do systemu alarmowego ale nieco nietypowego. System ma ochronić plantację roślin w tunelu foliowym oddalonym od domu o 100 m. W tunelu nie ma nigdy ujemnej temperatury. Tynel o wymiarach 7m x 30m. Problem jest zasięgu czujnika np. ruchowego kilka czujników podnosi za bardzo koszta. Czy ma ktoś jakieś pomysły i propozycje? Każaka pomoc będzie cenna!

0 28
  • #2 27 Lut 2004 02:46
    >FeniX<
    Poziom 11  

Witam
    Moglbys zastosowac bariery na podczerwien. Sa uklady ktorych zasieg siega 30 metrow i umiescic je np po rogach. Moglbys rowniez uzyc czulych mikrofonow ktore sygnalizowac beda dowolny szmer.

0
  • #3 27 Lut 2004 03:04
    ACULA
    Poziom 34  

-kup psa
    - z dziwnych-oplącz drutem nawojowym i zrób czujnik przecięcia
    -mikrofon odpada- za dużo hałasu
    -bariera opto chyba najlepsza, ok 10 zł za sztukę
    -w zależności od roślin chronić jakimś czujnikiem te najbardziej narażone np przycisk pod skrzynką
    -napisz jaki koszt wchodzi w grę
    może połączenie metod, część chronić czujnikami ruchu a część inaczej
    -można co jakiś czas dokupować czujkę,koszt jednej ok 40zł

ps. i tak ukradną :(

0
  • #4 27 Lut 2004 07:27
    cobra210
    Poziom 14  

A macie jakieś konkretne propozycje lub pomysłu. Bo na razie jest to bardzo ogólnikowo.

Mam nadzieję że nie ukradną! :?

0
  • #5 27 Lut 2004 08:42
    elektryk
    Poziom 42  

A może kilka czujników PIR z soczewkami typu kurtyna, mają zasięg rzędu 30-40m.

0
  • #6 27 Lut 2004 13:52
    cobra210
    Poziom 14  

Jaki jest koszt tych czujników i czy mógłbyś napisać coś więcej o nich lub gdzie zanlazłbym coś na ich temat :?:

0
  • #7 27 Lut 2004 19:29
    pch
    Poziom 14  

Nie wiem czy chcesz chronić rośliny czy ich owoce. Ja od kilku lat zajmuje się zabezpieczeniami i zdarzył mi się ciekawy klient. Zagospodarowal sobie ogród i mu notorycznie kradli drzewka. Mial różne rośliny głównie drogie i egzotyczne. W takich wypadkach typowe czujki nie zdają egzaminu ze względu na fałszywki. Wpadłem na pomysł oplecenia wszystkich istonych (drogich) drzewek kilkoma pętlami przewodów (kilka niezależnych obwodów) i to zadziałało. Akurat tam była kwestia kilku miesięcy zanim drzewka się nie zakorzenią. Więc trwałość instalacji nie miała znaczenia. Ale u Ciebie zakładam uprawy są sezonowe i trwałość też nie ma znaczenia.

Pozdrawiam
    PC

p.s.
    Reszta układu to jakiś zasilacz, prosty układ na atmelku i sygnalizator lub radiopowiadomienie.

0
  • #8 27 Lut 2004 19:42
    tarnowski
    Poziom 22  

co chcesz osiągnąć? Wiedzieć,zobaczyć,odstraszyć czy załatwić problem definitywnie bez przerywania Twojego snu :)

0
  • #9 27 Lut 2004 19:48
    cobra210
    Poziom 14  

Potrzebuje wiedzieć, że jest włamanie i odtsraszyć napastników. Znajomuy polecił mi zamontowanie linki na wysokiści kolan przyczepioną do granatu. Zalezy mi też na bezpiczeństwie roślin. Włamywaczy niekoniecznie ale lepiej żeby ich też nie uszkodzić 8)

0
  • #10 27 Lut 2004 20:07
    vymiathatch
    Poziom 31  

tej a te roslinki to nie gandzia czasem ze tak bardzo chcesz to chronic? proponuje zamątowac zywkłe krancówki przy drzwiach a reszta np syrena to juz polaczenie na przekazniczkach. zwykła syrena do kupienia w kazdym sklepie elektronicznym koszt to niewielki a jaki efekt ;-) mozna by jeszcze calosc polaczyc w obwod i zamatowac jakies tzw koguty albo jak kto woli lampiony.

0
  • #11 27 Lut 2004 20:25
    cobra210
    Poziom 14  

Uprawa są to kwiaty doniczkowe. Niestety nie mogę pontować czyjników pod doniczkami po takich doniczek w tynelu może być nawet koło 5 tys. Pozatym czesto zmieniają się i kwiaty trzymane. Dorosłe się sprzedaje a młode się dostawia. Więc nie można zabezpieczać bezpośrednio doniczek. Tynel jest z foli więc można go po prostu przeciąć nie trzeba otwierać drzwi. :(
    I jak to zrobić :?:

0
  • #12 27 Lut 2004 20:39
    cobra210
    Poziom 14  

Jest legalna hodowla kwiatów doniczkowych. Niestety naprzykład przed wszystkimi swietymi sprzedajemy chryzantemy. One już od lutego rosną. I tydzień przed Wszytkimi świętymi jest sprzedarz a w nocy pilnowanie aby nikt nie ukradł kawitów i sprzedawał za grosze na alkohol bo nie ma sposobu udowonić tego że kradzione mimo że można poznać swoje rośliny. Dlatego tak zalezy mi na alarmie bo po całym dniu staniu na rynku i sprzedaży jesteśmy ledwo żywi a tu jeszcze wielka obawa o te niesprzedane jeszcze chryzantemy.

0
  • #13 27 Lut 2004 20:54
    terminux
    Poziom 23  

Jest jeszcze jedna możliwość o czym nikt nie wspomniał a jest nią czujka ciśnieniowa. Jeżeli ten namiot jest stosunkowo szczelny można zastosować takie cudo - czujka reaguje na różnicę ciśnień jaka powstaje po otwarciu drzwi ( albo ściany ;-) ). Albo bariera aktywnej podczerwieni z zewnątrz - chyba pewniejsze ale droższe. Zwykłe tory podczerwieni nie zdadzą egzaminu bo będzie za dużo fałszywych alarmów - jakiś ptak albo kot wystarczy żeby przeciąć wiązkę. Tylko bariery z cyfrową obróbką sygnału mają sens w takiej instalacji. I jeszcze jedno - "normalne" bariery mają 30 m zasięgu ale przy dobrej widoczności. We mgle albo w śnieżycy ich zasięg drastycznie spada - więc ich nie polecam.

0
  • #14 27 Lut 2004 21:03
    ACULA
    Poziom 34  

same ciekawostki:
    -złodziej będzie męczył się z zamkniem zamiast przeciąć nożykiem folię
    -śnieżyca lub nalot ptaków w zamkniętym pomieszczeniu
    -czujnik ciśnieniowy w folii 7x30 metrow ;)

Coś mi się wydaje że najlepszym sposobem będzie wynajęcie kogoś na te kilka dni, zanim dobiegniesz po alarmie to już nie będzie kilku skrzynek

0
  • #15 27 Lut 2004 21:19
    tarnowski
    Poziom 22  

Z prostych i tanich chyba te druciane będą najlepsze + układ rozpoznania przerwy w obwodzie lub naciągu ,można to pociągnąć dookoła wykorzystując szkielet konstrukcji lub przeszywając folie fastrygą(jeżeli istnieje możliwość że wejdą nie tylko drzwiami) Transmisja do domu przewodem lub np pilotem od alarmu samochodowego .Załączyć tym przez przekaznik można dosłownie wszystko(swiatło,syrenę,megafon odpiąć psa z łańcucha itd...) 3 czujki IR w połowie długości pod dachem i o dużym kącie widzenia też załatwiają sprawę. Transmisja i wyzwolenie j/w

0
  • #16 27 Lut 2004 21:20
    terminux
    Poziom 23  

Chwila - chciał, zeby poradzić mu w sprawie systemu alarmowego to radzę. A alarm to nie tylko sprawa techniki ale również wpływu na psychikę ewentualnego złodzieja - po co ma się narażać jak obok stoi inny namiot bez alarmu. Może by się nad tym zastanowić a nie wyzłośliwiać z ludzi, którzy chcą pomóc innym co?!

0
  • #17 27 Lut 2004 21:46
    cobra210
    Poziom 14  

Niestety wszytkie proponowane układy są strasznie drogie. Nie mogę władować ogromnej kasy w system alarmowy ponieważ pochłania duże pieniadze hodowla i po prostu nie mam nakładów na proponowane układy. Potrzebowałbym coś prostego, niedrogiego i odstraszającego złodzieja skutecznie :!:

0
  • #18 28 Lut 2004 00:21
    vymiathatch
    Poziom 31  

a jakby polaczyc bariere opto z moim pomyslem syreny? przeciez te koszta nie sa takie wielkie a jak postawimy sie roli zlodzieja ktory nic nie wie a zamontowanej syrenie to chyba podziala na nasza psychike no nie?

0
  • #19 28 Lut 2004 02:24
    elektryk
    Poziom 42  

Jeśli ma być to tanie to może być prosty układ 'mechaniczny' zawarty w załączniku. Jeśli miałby by to być jakiś bardzie zaawansowany układ oparty o czujniki PIR albo bariery foto to cena wzrośnie gwałtownie, wtedy należy oszacować czy taniej wyjdzie stracić te kilka doniczek czy taniej wyjdzie alarm. Przy takich inwestycjach polecam jednak kogoś zatrudnić, nie od razu jakaś całą wielką firme ochroniarską tylko jakiegoś znajomego elektronika. Należy jeszcze rozważyć problemy:
    1. wilgoci, urządzenia hermetyczne do zabudowy na zewnątrz mogą być nieco droższe
    2. pewne 'przemeblowania' wewnątrz pomieszczenia oraz to że kwiaty rosną i z czasem mogą przesłaniać czujniki.

Zapomniało mi się rysunku.

0
  • #20 28 Lut 2004 04:34
    DWAserwis
    Poziom 29  

Może wystarczy umieścić kilka halogenów z czujnikiem ruchu kupionych w promocji w marketach i połączyć je tak że jak jeden się włączy to załancza pozostałe --- kożyść podwójna ma sie oświetlone obejście i jak złodzieje będą mieli dzień w nocy to też może to odstraszyć a wystarczy je połączyć przewodem trzyżyłowym i w domu dodatkowo aby załanczał się jakiś dzwonek - a zawsze jakieś bydynki lub słupy do zamontowania tego znajdą się , a jak nie to dłuższa rura od stelażu szklarni - byle te ponad 3 m nad ziemią

0
  • #21 28 Lut 2004 05:55
    tarnowski
    Poziom 22  

cobra210 napisał:
    Niestety wszytkie proponowane układy są strasznie drogie. Nie mogę władować ogromnej kasy w system alarmowy ponieważ pochłania duże pieniadze hodowla i po prostu nie mam nakładów na proponowane układy. Potrzebowałbym coś prostego, niedrogiego i odstraszającego złodzieja skutecznie :!:

przeczytaj posty uważnie, połowa jest o rozwiązaniach elektryczno-mechanicznych ich koszt jest bliski zera .Wymagają kłębka drutu i dobrych chęci. W twoich warunkach rzeczywiście będą najlepsze.Taki obiekt jest bardzo trudny do sensownego zabezpieczenia, a jeszcze dochodzi bariera ceny... Obawiam się że nawet czujka PIR robiłaby
    masę fałszywych alarmów (koniec pazdziernika na dworze zimno i wiatr,wewnątrz dużo cieplej i poruszająca się na stelażu płaszczczyzna folii. Moim zdaniem tylko "maszyny proste" i lektura Winetou :roll:

0
  • #22 28 Lut 2004 07:33
    cobra210
    Poziom 14  

Spróbuje z tymi halogenami bo to chyba jedno z lepszych rozwiązań. Pomyślę jeszcze o wiatrówce dla siebie 8)

0
  • #23 28 Lut 2004 10:00
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

witam
    może juz za późno - ale wtrące ;)
    chyba wszystko doczytałem do końca - i nie zauważyłem, żeby ktoś wspomniał o elemencie psychologicznym - czyli zainstalowanie najważniejszej rzeczy w systemie alarmowym - Sygnalizatora - a raczej jego atrapy w przypadku kolegi, który ten problem poruszył.
    Nie wiem jakie masz mozliwości zainstalowania tego urządzenia, ale uwierz mi, że odstrasza on od 50-99% typowych złodziejaszków, którzy chcieli coś uskubnąć na wino - no chyba, że juz będa tak zalani - że będzie im wszystko jedno albo raczej trafią tam na czworaka :)
    wiadomą sprawą jest to, że przyjdą tam osoby z twojego miejsca zamieszkania, którzy juz są w temacie czym się zajmujesz, a jeżeli rozjejdzie się fama, że masz załozony alarm, to będą to miejsce omijać z daleka i szukać nowego źródła dochodu ;)
    pozdro

0
  • #24 28 Lut 2004 10:46
    cobra210
    Poziom 14  

To świetny pomysł menka. Zainstaluję atrapę i jaiś prostu czujnki który będzie wył jak by chcieli się upewnic co do alarmu. Dziękiw wielkie za zwrócenie uwagi na ten aspekt :!: :!: :!:

0
  • #25 04 Mar 2004 10:12
    fiLEM0Nik
    Poziom 14  

ja tez wtrace bo i mnie temat zlodzieji dotknal ostatnio,proponuje ..... pastucha elektrycznego-to w odpowiedzi na sugestie ze sprawe chcesz miec zalatwiona odrazu i bez przerywania snu,jest to jakis wydatek ale chyba cos musisz wydac na ochrone kwiatkow,reszta jak w poprzednich postach(zwlaszcza rysunek zamieszczony-idealny!!!) a ten pastuch w kilku obwodach,zeby po przerwaniu jednego nie bylo po ptakach.co by nie bylo ,50 zl to minimum

0
  • #26 07 Mar 2004 11:38
    thalex
    Poziom 16  

Bardzo prostą i okazało się skuteczną barierę można zrobić z zabawowego
    laserka.
    Dioda laserowa świeci z jednego miejsca na zwykłe lustro odbija promień do następnego lustra i może być nawet kilka luster, na końcu promień trafia na czujnik foto (moim przypadku był to przemysłowy czujnik świetlny) podejrzewam, że dioda odbiorcza podczerwieni, czy fotodioda też by wykryła promień lasera.
    U mnie to działało skutecznie, oczywiście diody świecące migające dla odstraszenia też miałem zamontowane (zasilane 2szt. bateria R20).

Pastucha odradzam złodziej w akcji ma raczej szybką akcje serca nietrudno o zawał nie ma żartów można za to siedzieć.

0
  • #27 07 Mar 2004 15:21
    cobra210
    Poziom 14  

Myślałem o barierze laserowej ale jak to się ma na dużych odległościach. Chodzi o prądy napięcia i ich spadki na przewodach ale i o zasięg takiego lasera?

0
  • #28 07 Mar 2004 20:36
    wloc
    Spec od samochodów

Laser moze pracowac nawet do 100m w zaleznosci od rodzaju noi ceny

0
  • #29 07 Mar 2004 21:48
    cobra210
    Poziom 14  

Jaki jest koszt diody o zasiegu około 50 m. Czy sygnał na wyjściu takiego układy jest mocny bo musiałbym umieścić sygnalizator w domu oddalonym o około 25 m. Czy potrzebny będzie wzmacniacz?

0