Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokontroler AVR- ATMEGA 128L-poczatkowe problemy

06 Sie 2008 09:26 1247 3
 • Poziom 13  
  Czy ktos mi jest w stanie odpowiedziec dlaczego w nocie katalogowej ATMEGA128L jest błąd? - jeżeli to jest błąd. Chodzi o wyprowadzenia do programowania ATMEGI : MISO i MOSI. Noty podaja odpowiednio MOSI 12 nóżka, MISO 13 a w rzeczywistosci jest : MOSI -2 nóżka, MISO -3. Dodam, że programuje ATMEGE poprzez programator serii STK poprzez port LPT od komputera.
 • Poziom 34  
  To nie jest błąd. Piny 11(SCK), 12(MOSI) i 13(MISO) są od SPI, czyli jak byś chciał się komunikować z innym procesorem poprzez SPI, to właśnie przez te piny. Do programowania wykorzystuje się co prawda ten sam pin SCK, ale wejście i wyjście danych umieszczone są pod pinami 2(PDI = Programming Data Input [=MOSI w prog]) i 3(PDO = Programming Data Output [=MISO w prog]). Nigdzie nie jest napisane, że MOSI i MISO to piny stricte do programowania, są one od SPI i nazwy mówią o kierunku przepływu danych (MOSI=master out, slave in; MISO=master in, slave out), ale nie oznacza to, że muszą służyć do programowania. W większości avr'ów tak jest, ale nie w tym przypadku.
 • Poziom 13  
  Czyli rozwiały sie moje obawy. Wcześniej programowałem układy od ATINY do ATMEGA 8. Czyli w nocie wszystko jest OK. Dzieki za odpowiedz.
 • Poziom 32  
  Ten fragment noty wszystko wyjaśnia:
  Cytat:
  Even though the SPI Programming interface re-uses the SPI I/O module, there is one
  important difference: The MOSI/MISO pins that are mapped to PB2 and PB3 in the SPI
  I/O module are not used in the Programming interface. Instead, PE0 and PE1 are used
  for data in SPI Programming mode as shown in Table 128.