Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...

artiwo 06 Sie 2008 09:39 24166 32
  • Witam wszystkich serdecznie
    Od pewnego czasu nosiłem się z zamiarem przywrócenia tych kolumn do stanu ich świetności. Dużo czytałem na ich temat, wypowiedzi i były różne, poczynając od dobrych aż po te złe. Jednak z racji, że był to sprzęt na którym ja się wychowałem podjęłem decyzję... czas je odrestaurować! gdyż dla mnie mają wartość sentymentalną :D Teraz chciałbym się podzielić tym co udało mi się osiągnąć przy ich reaktywacji w warunkach domowych. Przyświecał mi cel aby były jak najbliższe oryginałowi... i tak: wszystkie przetworniki jakie zastosowałem są zgodne z pierwowzorem i są to rodzime Tonsile. Jedyne co zmieniłem to kolor, bo oryginalnie o ile się nie mylę produkowane były w kolorze czarnym. Zmiana koloru wynikła z tego, że chciałem je zgrać z meblami w pokoju.
    W załączeniu kilka zdjęć z "procesu technologicznego odnowy" może pomogą one tym co zastanawiają się czy je zutylizować czy jednak warto coś z nimi robić... a jeśli robić to jak się za to zabrać. Chciałem również dodać iż robiłem to pierwszy raz w życiu i zdaję sobie sprawę, że mogą być jakieś niedoskonałości w tym "procesie..." ale od czegoś trzeba zacząć...

Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...

Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...

Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...
    Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...

Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...

Potem było jeszcze szlifowanie i trzykrotne lakierowanie... co w końcowym efekcie wyszło tak...

Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...Altus 110 - czyli co z nimi zrobiłem...

Mam nadzieję, że te kilka zdjęć pomoże innym w podjęciu decyzji czy warto wyrzucać na śmietnik czy może jednak nie...

Fajne!
  • #2 06 Sie 2008 11:17
    Micharlito
    Poziom 35  

Z całym szacunkiem dla Twojej pracy bo wygląda to na prawdę świetnie dużo lepiej niż ten czarny formir który się już każdemu znudził ale mogłeś w czasie wymiany wsadzić choć nowe BR i wywalić te wstrętne siatki. Mimo renowacji mogłeś zastosować inne przetworniki np zmiana GDWT na jakąś kopułkę no i jak była tu kwestia sentymentu dla nich to raczej próżno mówić o opłacalności tej przeróbki ...

• #3 06 Sie 2008 11:40
    artiwo
    Poziom 9  

O zmianie GDWT na kopułkę też myślałem ale na razie zostawiłem stare tuby ze względu na to że były sprawne i nie musiałem ich kupować. Jak odejdą do lamusa to zakupię na pewno już GDWK bo brzmienie mają zdecydowanie leprze i delikatniejsze od tub. A że żywotność GDWT w tych konstrukcjach nie jest zbyt długa to pewnie stanie się tak za niedługo... sama wymiana też nie stanowi problemu i nie wiąże się z przerobieniem znaczącym obudowy to można jeszcze chwilę z tym zaczekać (patrz budżet dodatkowy na razie jest pusty :D :D)

• #4 10 Sie 2008 01:49
    Pabcio
    Poziom 15  

Popieram zdanie użytkownika Micharlito - mogłeś nieco zmienić strojenie bo dudniący bas chyba nikomu się nie podoba. No chyba, że aż do tego stopnia chciałeś zachować oryginalność tych kolumn. Chciałem tylko zapytać jaka tam siedzi zwrotnica i czym to napędzasz? Szczególnie ciekawi mnie źródło dźwięku. Pozdrawiam :)

• #5 10 Sie 2008 22:44
    puyol187
    Poziom 15  

Bardzo mi się mi podoba twój pomysł odnowienia altus-ów. A ile cię to kosztowało i ile czasu na to poświęciłeś.

• #6 10 Sie 2008 23:44
    darekxg
    Poziom 14  

Witam.
    Co to zostało podklejone - jak rozumiem to nie jest ta zwykła okleina foliowa imitująca laminat? Gdzie takie coś można kupić?

Efekt końcowy mnie zaskoczył wyszło super :)

• #7 11 Sie 2008 09:23
    artiwo
    Poziom 9  

Witam

AD 1
    Napędzam to również rodzimą firmą tzn. diora serii 502 zwrotnica siedzi tu oryginalna jedynie zostało dołożone nieco wygłuszenia aby uspokoić trochę dudnienie basu... i jak dla mnie jest ok (przynajmniej na razie)

AD2
    Ile czasu? Czas to pojęcie względne... :D ale trwało to około 1,5 tygodnia z zeszlifowaniem starego forniru, klejeniem nowego i jego szlifowaniem a i potem lakierowanie jedna warstwa co 12 godzin. trzeba tu uwzględnić to że ja pracuję więc pozostawały mi tylko wieczory i weekendy :D
    Koszt: na pewno sporo pracy własnej a do tego nie licząc głośników (bo tu każdy musi zadecydować sam czy oryginał czy nie, nowe czy po regeneracji) to około max 150 PLN

AD3

Tak zgadza się nie jest to okleina imitująca drewno a fornir modyfikowany a można go kupić np. tu:
    http://www.chobot.pl/content/view/37/65/lang,pl/
    koszt to około 60 PLN + przesyłka...

• #8 11 Sie 2008 13:23
    inkognito09
    Poziom 29  

Na górnej ścianie dałbym słojami równolegle do słojów na przedniej ścianie, a nie prostopadle. Ale to tylko taki szczegół. Gadałem kiedyś z kumplem o takowych altusach. Z tego co pamiętam do BRów doklejał chyba 6-8cm rurki tej średnicy co oryginalne. Podobno brzmienie basu zdecydowanie się poprawia. Nie do końca zrozumiałem z głośnikami. Ty regenerowałeś te GND i GDM, czy to są nowe? Jeśli regenerowałeś, to czy sam, czy zleciłeś to komuś? Ogólnie bardzo mi się podoba, szkoda że coraz mniej osób lubi te "altusowe" kształty małych, konkretnie wyglądających skrzynek. No ale niestety - są inne względy, również akustyczne. Sam mam kolumny z frontową ścianą 140x22cm... Łatwiej upchać w małym pokoju.

• #9 11 Sie 2008 13:47
    artiwo
    Poziom 9  

Witam
    GDN i GDM zakupiłem nowe ale 100% oryginał Tonsil...

• #10 11 Sie 2008 14:29
    RAFi X
    Poziom 28  

No ładnie, wizualnie pierwsza klasa :) Zależne od gustów, ale mnie się ten kolor bardziej podoba od tej kiepskiej czarnej okleiny...
    Mam teraz kilka pytań do autora :P
    Terminale te oryginalne chyba zmieniłeś na coś nowocześniejszego ? ;D
    Te przełączniki na froncie kolumn to działają ? Czy teraz spełniają funkcję ozdobną ?
    Jak się ma kwestia z kablami ?
    Jakiego użyłeś materiału na wytłumienie ?

Co do efektu końcowego to jest pięknie, i gratuluję.

• #11 12 Sie 2008 09:22
    artiwo
    Poziom 9  

Wyjaśnień ciąg dalszy...
    Terminale były w bardzo dobrym stanie więc pozostały w oryginale, przełączniki są sprawne i działają (wymagały trochę pracy ale klej, lutownica oraz kulki z wianka rowerowego potrafią czynić cuda). Przewody wewnątrz (tzn od zwrotnicy zostały wymienione na nowe oczywiście dobrej jakości i o więkrzym przekroju tj. 2 x 2,5 do GDN; 2 x 1,5 do GDM i 2 x 1,0 do GDWT oraz odpowiednio do przełączników) podobnie też te od wzmaka do kolumn (2 x 2,5). Wytłumienie zostało wykonane z materiału, który zakupiłem w hurtowni tapicerskiej (takie coś włochate :D) ale nazwy w tej chwili nie pamiętam. Jednak spełnia swoje zadanie bardzo dobrze :D.

• #12 15 Sie 2008 20:14
    Shery
    Poziom 13  

Doskonale wygląda, trzeba przyznać że się napracowałeś.
    Lakier nakładany pędzlem czy metodą rozpryskową ?

• #13 15 Sie 2008 23:06
    RAFi X
    Poziom 28  

A nie myślałeś sobie maskownic do nich dorobić ?
    Płótno w kolorze brązowym kiedyś widziałem do kupienia :)

• #14 15 Sie 2008 23:11
    artiwo
    Poziom 9  

Lakier nakładany metodą "wałkową":D

Dodano po 4 [minuty]:

Maskownice już mam udało mi się kupić oryginalne na alegro i to właśnie w kolorze brązowym.:D Teraz jeszcze tylko pozostało mi dorobić podstawki lub je dokupić. Jeśli ktoś takowe posiada i chciałby je oddać lub sprzedać to proszę o ifo na PW.

• #15 16 Sie 2008 10:21
    Daniel_Zet
    Poziom 13  

a wlasnie jak wychodzi metoda "walkowa" ? latwo, ciezko, bo ostatnio sie spotkalem z walkiem do lakierow :)

• #16 16 Sie 2008 17:37
    artiwo
    Poziom 9  

Metoda wałkowa nie jest zła... :D ale bardzo ważne aby kupić dobrej jakości wałek (tzn taki aby nie "lniał"). Zdaje sobie sprawę, że natryskowo byłoby pewnie jeszcze lepiej ale niestety nie mam nikogo znajomego z pistoletem do malowania a lakiernicy u których byłem albo nie chcieli się bawić albo jak znalazłem chętnego do malowania to chciał taką kasę, że aż mi się odechciało lakierowania natryskowego. Generalnie mówiąc w d....ch im się poprzewracało bo mają kupę roboty ze złomem dostarczanym z zagranicy. Dlatego zdecydowałem się na wałek i wcale nie żałuję. :D Zostało trochę kasy w kieszonce a i efekt wyszedł nie najgorszy. Ważne aby każda warstwa dobrze wyschła i potem je przeszlifować drobnym papierem (oczywiście oprócz ostatniej!!!)

• #17 16 Sie 2008 21:08
    Daniel_Zet
    Poziom 13  

Czyli tak prawde mowiac lakieruje sie tak samo jak maluje sciane :). Te same zasady, dobry walek i odczekanie na wyschniecie poprzedniej warstwy :)

• #18 25 Sie 2008 14:43
    zioolass
    Poziom 20  

Bardzo ładnie odrestaurowane Altusy. Widzę, że to "odrzuty z eksportu"- u mnie w domu też stoją takie "odrzuty"- czyli dwie "lewe" ( lub dwie "prawe") kolumny z kompletu. Straszna ta komuna była, jeśli zbyt trudne dla niej było wyprodukowanie i odpowiednie popakowanie przedmiotów w dwuskładnikowe komplety. Ciekawe, czy z butami też takie hece były? Albo z distalem? W każdym razie przy okazji takich remontów warto chyba odwrócić jedną ze ścian frontowych na nice, bo estetyka zestawu cierpi na tym bardzo. Ale poza tym, jak mówię, bardzo ładna restauracja. Pozdrawiam.

• #19 25 Sie 2008 14:47
    Usunięty
  • #20 25 Sie 2008 15:35
    zioolass
    Poziom 20  

James695 napisał:
    zioolass napisał:
    Bardzo ładnie odrestaurowane Altusy. Widzę, że to "odrzuty z eksportu"- u mnie w domu też stoją takie "odrzuty"- czyli dwie "lewe" ( lub dwie "prawe") kolumny z kompletu. Straszna ta komuna była, jeśli zbyt trudne dla niej było wyprodukowanie i odpowiednie popakowanie przedmiotów w dwuskładnikowe komplety.

Jakie dwie lewe lub dwie prawe? Przecież wszystkie Altusy mają głośniki po lewej stronie, a wyloty i przełączniki po prawej. I nigdy nie było inaczej, nie były robione symetrycznie.

Pozdrawiam!

Dzięki za wyprowadzenie mnie z błędu, dotąd myślałem, że jeżeli elementy jednej kolumny rozmieszczone są w jej obrębie asymetrycznie, to lewa powinna być lustrzanym odbiciem prawej, żeby zachować symetrię kompletu. A symetria jest ważnym elementem estetyki. W związku z tym nie dopuszczałem dotąd myśli, że umieszczenie dwóch takich samych, asymetrycznych kolumn w jednym komplecie jest czymś innym niż gruuubym błędem. No i powtórzę, straszna musiała być ta komuna, że takie knoty dopuszczała (u mnie w domu stoją nie Altusy, a bodajże ZGC-60czy jakoś tak, dwie takie same, asymetryczne, wujek kupił je kiedyś właśnie jako odrzut z eksportu do USA, nie mogąc znaleźć żadnych innych wad przyjąłem, że powodem odrzucenia jest właśnie ta identyczność )...

• #21 25 Sie 2008 16:59
    Usunięty
  • #22 30 Sie 2008 15:08
    wo0t
    Poziom 9  

były Altusy symetryczne.

Produkowane na Zachód

• #23 31 Sie 2008 12:16
    RAFi X
    Poziom 28  

:D
    A wiadomo coś o wnętrzu, wytłumieniu, zwrotnicach :?:
    Symetryczne zestawy prezentują się dużo lepiej wg. Mnie.
    Fajnie było by jak by nowe były tak robione...

• #24 02 Wrz 2008 16:11
    amup
    Poziom 15  

Mam pytanie. Jakim klejem był klejony fornir i jakim lakierem były malowane kolumny?

• #25 02 Wrz 2008 22:00
    artiwo
    Poziom 9  

Klej to MOMENT firmy Henkel a lakierowane były Domaluxem :D

• #27 14 Wrz 2008 22:28
    artiwo
    Poziom 9  

Dokładnie z tego miejsca :D

• #28 15 Wrz 2008 16:31
    amup
    Poziom 15  

a ile kupiłeś tego forniru na 2 kolumny? ile m ?

• #29 16 Wrz 2008 09:33
    artiwo
    Poziom 9  

Jeden arkusz a jego wymiar to coś około 2,8m x 0,85m Był to fornir modyfikowany dąb kakao (http://www.chobot.pl/images/stories/chobot.pl/frn_rek_dabkakao.jpg) :D

• #30 17 Paź 2008 22:04
    djdinitro
    Poziom 25  

Osobiście zdemontowałbym te kichawe przełączniki zaszpachlował po nich dziury, bo to zgroza, kto teraz używa ulepszaczy czy podbicia, a rury BR dał na spód pod basowym w miejsce starych BR’ów trochę obok dał GDM'a i to była by renowacja z małą zmianą, ale na korzyść wyglądu. Odrobina pomysłowości i można by mieć altusy 2000. Ok spoko rozumiem każdy ma swoje zdanie jeden lubi tak inny siak. Co do tej produkcji Jest fajna naprawdę kawał świetnej roboty.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME