Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Serwer plików - jakie wybrać rozwiązanie?

promyk5 06 Aug 2008 15:10 1978 11
    promyk5
    Level 12  
    Witajcie.
    Mam do rozwiązania taki oto problem.

Są trzy biura rozsiane po Polsce. Każde ma 2 MB łącze asynchroniczne: 2x NEO, 1xDSL z Dialogu. Szukam wygodnego i w miarę taniego rozwiązania dla nich do wymiany dużych plików: grafika, zdjęcia, video.
    Tak, by każde z biur mogło korzystać z wspólnej bazy plików.

Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem: serwer FTP np. na home.pl (Business Serwer Pro - 20 GB pojemności, limit 450 GB na pół roku) + jakiś darmowy skrypt do przeglądania grafiki. Tylko właśnie jakie rozwiązanie?? Myślę o joomli.

Co Wy o tym sadzicie? Może jakieś inne pomysły ?? :D
    GladiroR
    Level 26  
    Możesz zrobić coś takiego:
    Stawiasz serwerek np. na Debianie. Blokujesz wszystkie porty poza Sambą, blokujesz wszystkie adresy IP poza adresami, które wykorzystujesz z firm do łączenia się (musisz mieć tutaj stałe adresy IP) -> host_allow i host_deny i masz pliki jak w windowsie...
    Co do łącza - poszukaj w jakieś firmy symetryka, jak dobrze trafisz to będziesz miał 100/200 zł za 1 Mb/s, ale bez gwarancji...
    promyk5
    Level 12  
    Quote:
    Mozna i dedyka na debianie tak jak mowi kolega, z tym ze z samba poza LANem nigdy nie pracowalam.
    Ja mam w giga-international, p4-3.0 1.5gb ram 250gb twardego, lacze 100/100 bez limitow ilosci danych, place 65 euro miesiecznie.

65 euro za miesiąc to zdecydowanie za dużo. Nie stać nas na to.

Symetryk za 100 zł./m-ąc ?? Gdzie tak tanio??
    Alana
    Level 37  
    Wpadl mi do glowy inny pomysl - skoro kazde z biur siedzi na DSLu to moze by je polaczyc w jedno "otoczenie sieciowe" za pomoca routerkow z VPN np linksysa. Wtedy biura by sie widzialy normalnie po sambie i mozna by w kazdym z nich wydzielic zasob "koszyk" na uploadowanie plikow dla osob ktorych w danej chwili nie ma.
    GladiroR
    Level 26  
    Quote:
    Symetryk za 100 zł./m-ąc ?? Gdzie tak tanio??

W Lublinie jest firma, ale oni nie dają gwarancji (standardowo). www.lubman.pl
    12nala34
    Level 14  
    a jakby hamachi uruchomić na komputerach klientach i serwerze ftp plików? Nie wiem jak jest z licencjami dla firm, ale dla prywatnych jest za free. Do wewnętrznego użytku jest super! Ale to chyba taka prowizorka?

12nala34
    Alana
    Level 37  
    Prowizorka ktora z powodzeniem wyprobowano w praktyce, w sytuacji kiedy QuickVPN z routera linksys zawiodl.
    Uwazam jednak ze do zastosowan bardziej profesjonalnych warto by wykupic licencje premium na hamachi ze wzgledu na predkosc transferow - w moim przypadku predkosci wystarczyly na prace na zdalnym pulpicie czy vnc pod win natomiast wieksze pliki o wiele szybciej przesylalo sie mailami, chociaz po odpowiednim ustawieniu hamachi otoczenie sieciowe windows bez problemu dzialalo.
    promyk5
    Level 12  
    Dzieki za zauważenie problemu :)
    Sprawa ma się tak - nie ma zielonego pojęcia co to jest hamachi.

O serwerze i VPN myślałem ale:
    - musiał bym w 1 z biur zwiększyć łącze - koszta i to spore
    - musiałbym zakupić sprzęt na ten serwer
    - musiałbym poświęcić trochę czasu na poznanie samby, którą do tej pory udawało mi się omijać szerokim łukiem.

A co myślicie o wykupieniu pakietu Premium na Megaupload??
    Alana
    Level 37  
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Hamachi

Jak mozesz opisz "sytuacje informatyczna" w tamtej firmie bo moze rozwiazanie juz jest i jest ono oczywiste tylko my go nie widzimy. Czy np masz wykupiona domenke firmowa, strone i firmowe konta pocztowe? Ile maszyn masz w oddzialach firmy itp.
    kselos123
    Level 12  
    Po pierwsze, normalne openVPN sobie postaw i do tego dorzuć sambę czyli prawdę powiedziawszy CIFS-a, postaw to wszystko na debianie - po jednym serwerze w każdym z biur na jakimś padaczkowatym sprzęcie i będzie działać.

Po drugie daruj sobie Megaupload jak już w ostateczności chcesz to Rapidshare.

A po trzecie hamachi to taki VPN dla ubogich - jak ktoś się lubi babrać w klikanie na zasadzie może zadziała może nie i mocno średnio go obchodzą względy bezpieczeństwa transmisji stawiając poważną sieć to proszę bardzo. Ja osobiście polecam dobrze skonfigurowanego openVPN-a.

Pozdrawiam.
    12nala34
    Level 14  
    ja bym się upierał przy hamachi - instalujemy 3 razy wpisujemy hasło do naszej sieci i już wszystko działa! można jeszcze jakiś ftp postawić np. za pomocą guildftp - mam tak w domu i bez problemu kopiowałem zdjęcia będąc na wakacjach :)

oczywiście to na próbę. Zawsze można po prostu na routerze przekierować port 21 ;P i używać tylko ftp.

12nala34