Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problemy z kolumnami na ARN 150 i GDWK 10/110

davemsr 06 Sie 2008 19:04 1398 11
  • #1 06 Sie 2008 19:04
    davemsr
    Poziom 10  

Witam, posiadam kolumny na przetwornikach ARN 150 i kopułce tonsila GDWK 11/100. Kolumny są podłączone do wzmacniacza yamaha ax-500 oraz karty dźwiękowej Audigy 2 ZS. Mając trochę funduszy i wolnego czasu chciałbym je delikatnie ulepszyc. Chodzi mi przede wszystkim o zmianę tak zachwalonego wysokotonowca na visatona SC10 oraz o dorobienie subwoofera. Jeśli chodzi o subwoofer to wybrałem Ravemastera BSW 124 II i holtona 300wat. (opłaca się go kupic tą 3 setkę za 350zł?). Własnie jestem w trakcie poprawek forniru na kolumnach i chciałbym się dowiedziec czy można w jakiś sposób wydobyc z tych kolumn wyższą efektywnośc poprzez zmiany w zwrotnicy oraz zmiejszenie basu *(ponieważ od tego będzie subek:) ). Na dodatek mam mały problem z bass reflexem który przy większym wzmocnieniu zaczyna świszczeć, co mnie bardzo denerwuje. Myślałem nad zmianą rury br tylko nie wiem jaką średnicę powinna miec. Chciałbym przez to uzyskac wyższe strojenie oraz w jakiś sposób wydobyc lepsze brzmienie z tych kolumn. Podsumowując chce dac mniej pracy arnom przy najniższych częstotliwościach ale zyskac na SPL oraz na jakości wydobywanych dźwięków :P . Jeśli macie jakieś sugestie to bardzo proszę o wypowiedzenie się.

0 11
  • Pomocny post
    #2 06 Sie 2008 21:04
    LukaszTG
    Poziom 17  

Witam

Co do obnizenia basu mozesz zastosowac kondensator rownolegle np 80 uf do glosnika, ale lepszym wyjsciem bedzie zbudowanie filtra GP. Co do poprawy SPL zwrotnica raczej nie poprawisz no chyba, ze masz w niej jakies rezystory. Napisz jaki litraz ma obudowa i jaki masz BR

Wlasnie jestem na etapie robienia czegos podobnego do twojej konstrukcji w celach doswidczalnych oczywiscie :)

Dokladniej ARX 150/05/8 + sc10N w tej chwili mam filtr GP ustawiony na okolo 150Hz srednica jaka wydobywa z siebie ARX jest bardzo dobra, teraz biore sie za budowe suba i zobaczymy jak to wszystko razem zagra

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 07 Sie 2008 00:42
    luke666
    Poziom 33  

LukaszTG napisał:
    Co do obnizenia basu mozesz zastosowac kondensator rownolegle np 80 uf do glosnika, ale lepszym wyjsciem bedzie zbudowanie filtra GP.

Chodzi oczywiście o wpięcie kondensatora szeregowo przed zwrotnicą w kolumnie.
    Efektywności kolumny nie zwiększysz.
    Czy tunel BR jest profilowany? Jakiej jest średnicy i jaki jest litraż kolumny?

Jeśli chcesz zamieniać GDWK 11/100 na SC10N to... lepiej sobie daruj, bo nic nie zyskasz.

0
  • #4 08 Sie 2008 18:07
    davemsr
    Poziom 10  

Witam, przepraszam za tak długi czas odpowiedzi ale wczoraj nie było mnie w domu. Jeśli chodzi o tunel BR to to ma on 96mm średnicy i 16cm długości. Próbowałem go skrócić do 13cm i da kolanko ale i to nie przyniosło efektów. Co do zwiększenia efektywności to temat już nieaktualny ponieważ zaczynam robi nowe kolumny DIY a w tych chcę pozbyć się tylko świstów z BR. Może dać większą średnicę? chodzi o to żeby przy kumplu, który je kupi nie było tych nieszczęsnych szelestów. Kilka Hz nie zrobi wielkiej różnicy więc jeśli macie może jakieś sprawdzone wymiary BR to napiszcie. Serdecznie pozdrawiam

0
  • #5 08 Sie 2008 18:16
    luke666
    Poziom 33  

davemsr napisał:
    Jeśli chodzi o tunel BR to to ma on 96mm średnicy i 16cm długości

Niemożliwe, aby przy tej średnicy tunel świszczał. Czy aby napewno tunel ma 96mm średnicy(wewnętrzna)? Jaka jest odległość między końcem tunelu a przeciwległą ścianką?
    Możliwe, że nie słyszysz świstu powietrza, a midwoofera któremu skończył się Xmax.

0
  • #6 08 Sie 2008 19:51
    davemsr
    Poziom 10  

Na pewno ma 96mm średnicy tylko, że jest zwężany ku końcu. Może to jest przyczyną świstów? niestety nie potrafiłem załatatwic rurki PCV więc kombinowałem na tej. Obudowa ma 17litrów a między końcem tunelu jest ok 4 5 cm. Gdy skróciłem tunel świst był dalej, więc możliwe, że to jest Xmax głośnika.

0
  • #7 11 Sie 2008 22:03
    davemsr
    Poziom 10  

Odmawiam pytanie odnośnie tego br. Jednak zostawiam sobie te kolumny i dorabiam subwoofer więc jeśli macie jakieś pomysły na to jak rozwiązac ten problem to byłbym wdzięczny. Może spróbowac dac rurkę o takiej samej średnicy na wylocie i wlocie BR ?. Co do subwoofera to zszedłem trochę z ceny i chciałbym coś mniejszego ale wybijającego się ponad ARN`y. Co myślicie o tonsilku 20/80/2? wniósłby odrobinę więcej bassu do mojego pokoju(pokój ma 15mkw)? chodzi mi przede wszystkim o to żeby przy wyższej głośności bass proporcjonalnie wzrastał do ilości sopranu. Do zwroty dorobiłbym filtr GP a w subwooeferze puścił sygnał do 150Hz.

0
  • #8 12 Sie 2008 17:48
    luke666
    Poziom 33  

Przy tej objętości i wymiarach portu BR uzyskujesz strojenie rezonatora w okolicach 80Hz, a znając charakterystykę obudowy BR wiesz, że poniżej częstotliwości strojenia głośnik zaczyna się zachowywać tak, jakby pracował bez obudowy. Prawdopodobnie dlatego membrana dostaje dużej amplitudy i przekracza wychylenie liniowe.
    Proponuję dać węższy tunel BR i odpowiednio zestroić obudowę (ok 50Hz).

0
  • #9 12 Sie 2008 22:51
    davemsr
    Poziom 10  

tak tylko , że ja nie mogę da węższego tunelu br ponieważ nie będę miał jak zatkać przestrzeni po starej dziurze. Jak przyjadę z wakacji to zacznę myśleć nad tym problemem. Luke a co myślisz o tym tonsilu?? wybije sie ponad ARN`y? Pozdrawiam

0
  • #10 15 Sie 2008 23:14
    168931
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 08 Wrz 2008 19:07
    davemsr
    Poziom 10  

Witam sorka,że odświeżam wątek ale właśnie zaczynam pracować nad tymi kolumnami i myślę, że da to jakiś efekt. Mam pytanko odnośnie suba. Co myślicie o głośniku stx 22cm na kevlarowej membranie? do tego zmostkowane końcówki na tda 7294 jako wzmacniacz?? Poczuje różnicę? bo mam okazje kupić tanio taki wzmacniacz ale zastanawiam się czy on da radę w moich 15mkw. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź

0
  • #12 12 Wrz 2008 18:54
    davemsr
    Poziom 10  

Witam ponownie. Jeśli chodzi o bass reflex to już sobie poradziłem. Przyczyną problemów były maty bitumiczne do paneli oraz źle wyszlifowany BR. Jeśli chodzi o filtr GP to w przyszłym tygodniu chciałbym się zabrac za jego budowę a skłoniły mnie dzisiejsze próby. W sterownikach od karty dźwiękowej zmniejszyłem na suwakach najniższe częstotliwości (od 35Hz do 150Hz) i nie dość, że kolumny zaczęły grac zdecydowanie czyściej to na dodatek ich maksymalna głośność zdruzgotała moje uszy. W pokoju wytworzyło się takie natężenie dźwięku(i to dobrego ), że po 5 min musiałem dać ciszej bo nie moglem wysiedzieć. Wszystko ładnie pięknie ale teraz została kwestia doboru subwoofera. Chciałbym żeby grał potężnie i głośno. Jeśli chodzi o sterowanie głośnością to pociągnę z kabla sygnał do panelu od suba tak, że kręcąc gałką od wzmacniacza głośność będzie wzrastała proporcjonalnie.( do tego kupię dzielnik napięcia czy jakoś tak;p;p ). Ponawiam pytanie. Tonsil 20/80/2 na jakimś matronixie albo panelu Irka da radę wytworzy głębszy mocniejszy i głośniejszy bass niż 4 Arny 150? Chciałbym, żeby sub był ok 2 db głośniejszy od kolumn. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam

0